מאמרים אימגו

מאמרים בנושא מנחם בגין

אצל וחרות: מרדיקליזם לוחמני לפרגמטיזם פוליטי
02/08/2010  נופר ריבל
ב-1925 הקים זאב ז´בוטינסקי את המפלגה הרוויזיוניסטית ואת תנועת הנוער שלה – בית"ר. המפלגה התנגדה נחרצות למדיניות פשרה מתוך האמונה כי הארץ תיגאל בדם ואש ולא בעוד "דונם ודונם" כפי שהאמינו הזרמים הסוציאליסטים ביישוב העברי בארץ. תחילה פעלה המפלגה הרוויזיוניסטית במסגרת ה"ציונים הכלליים" וההסתדרות הציונית העולמית.
מנחם בגין – מטרוריסט מאיים למדינאי אהוב?
16/02/2008  רמי נוידרפר
על הספר 'הצעד הראשון לכס השלטון, תנועת החירות 1949 – 1955' מאת יחיעם ויץ No More War, No More Bloodshed , מילים אלה, במבטאו היידישאי ובקולו הדרמטי של ראש ממשלת ישראל מנחם בגין, זכורות לי כשיאו המרגש של ביקור הנשיא סאדאת, בנובמבר 1977 במה שהיה לימים הצעד החשוב ביותר לקראת השלום עם מצרים ולתחילת תהליך השלום עם מדינות ערב, שאף כי מקרטע הוא, השיג מאז הישגים משמעותיים ביותר. בדרכה של תנועת החירות בשנים הראשונות למדינת ישראל, דרך שהחלה את מסעה אל השלטון, עוסק הספר והמאמר הזה.
מנחם בגין דיוקנו של מנהיג - ביוגרפיה / עפר גרוזברד
06/07/2006  דן לחמן
האם סבל מנחם בגין כל חייו מידכאון קשה ומתחושות אשם שהשפיעו על תפקודו ברגעים קריטיים? - זוהי אחת השאלות המרכזיות שמעלה הביוגרפיה האוהדת שפרסם לאחרונה ד"ר עפר גרזזבורד. דן לחמן קרא ומבקר. הספר "מנחם בגין – דיוקנו של מנהיג" שכתב ד"ר עפר גרוזברד, הינו הביוגרפיה המלאה הראשונה שנכתבת על מנחם בגין, הקמה לתחיה מבין דפי הספר, מעוררת הרהורים ותהיות. מנחם בגין הוא אחת הדמויות המרתקות בחיינו הציבוריים. פרישתו מראשות הממשלה והסתגרותו בביתו לשנים אחדות הטילו צל גדול לא רק על הסיבות הפרטיות והאישיות  להסתגרותו אלא גם על אנשים אחרים ומהלכים מדיניים שהתרחשו בשנים שקדמו לכך. אין ספק שדמותו של שרון נפגעה קשה. אינני יודע אם שרון אכן שיקר לבגין בעניין לבנון, אך הספר טוען כי יתכן  ובגין היה במצב נפשי, עקב הדכאון הנפשי שחלה בו,  בו היה קל לשקר לו, בו לא היה מסוגל לראות ולהבין את המתרחש איתו וסביבו. לפחות סצנה אחת מאותה מלחמה תקבל צבע אחר לגמרי בעקבות קריאת הספר. אותה סצנה מבישה על הבופור.