מאמרים אימגו

מאמרים בנושא מלחמת העולם השניה: מלחמה במדבר

מלחמה במדבר – חלק 6 – טוברוק – מלחמת הגבורה של האוסטרלים
05/05/2007  רמי נוידרפר
במאמר החמישי בסדרה על מלחמת המדבר בצפון אפריקה בזמן מלחמת העולם השנייה, הגענו , במרץ 1941 ביחד עם כוחותיו של "שועל המדבר", הגנרל הגרמני המהולל ארווין רומֶל אל גבול מצרים לוב. הכוחות הבריטיים ניגפו בפני רומל, שני המפקדים הבכירים נפלו בידי הגרמנים, אלפי שבויים נלקחו, הגרמנים הגיעו, בתחילת אפריל לברדיה וסולום, שם התבצרו, והכינו עצמם להמשך התנופה ומלחמת הבזק, ולכיבוש תעלת סואץ. בדרכן עמדו קומץ חיילים אוסטרליים חסרי נסיון, שבטומץ לב ובנחישות עמדו בפני הבליץ קריג הגרמני ויכלו לו.
מלחמה במדבר פרק 5 – רומל מגיע
10/12/2006  רמי נוידרפר
את הפרק הקודם סיימנו כשהצבא הבריטי שועט קדימה ללא התנגדות, האיטלקים של מוסוליני ניגפים לפניו. החזית האיטלקית בצפון אפריקה מתמוטטת כמגדל של קלפים, והבריטים, שכבר כבשו את קירנאיקה, עומדים לפני כיבושה של לוב כולה. לא כך עתידים היו להישאר הדברים. קומבינציה של החלטות אסטרטגיות עמדו לשנות את פני הדברים מקצה לקצה. על הופעתו של רומל והסתערותו הראשונית - בפרק 5 של הסאגה. בשלב זה של מלחמת העולם השניה נאלצו הבריטים להיפרד מחלק ניכר מיחידותיהם, ולהשאיר בצפון אפריקה קו הגנה דל, ומספר יחידות מצומצם שדי היה בו, כך חשבו, כדי להתמודד עם הצבא האיטלקי המובס והמושפל, שהיה חסר מורל וחסר יכולת ורצון להתעשת ולפעול כנגד הבריטים.
מלחמה במדבר - חלק 4 - הבריטים באים - מבצע מצפן
04/11/2006  רמי נוידרפר
המשך הסאגה של המלחמה באפריקה במלחמת העולם השניה. הצבא הבריטי מנצל את עדיפותו בשריון, באוויר ובמוראל חייליו מנחיל תבוסה ניצחת לצבאו העדיף מספרית של מוסוליני. את ההסתערות הבריטית בתנאי המדבר הקשים מתאר רמי נוידרפר. לצבא הבריטי בנקודת זמן זו, היה יתרון ברור מבחינת האימון, הנשק והתחמושת. החיילים הסדירים הבריטיים שהיו חתומים לשירות של 7 שנים לפחות, היו מיומנים בתנאי לחימה קשים,מזג אוויר עוין, והסתפקות במועט.
מלחמה במדבר - חלק שלישי - אינטרמצו ופיאסקו
17/09/2006  רמי נוידרפר
בחלקה השלישי של סדרת המאמרים על מלחמת העולם השנייה בצפון אפריקה, נצא מן היבשת ונתאר מספר ארועים שהיתה להם השפעה מכרעת על המערכה - הפלישה האיטלקית ביוון ותבוסת הצי האיטלקי בנמל טַרָנְטוֹ
מלחמה במדבר, חלק שני - חלומו של הדוצ'ה
26/08/2006  רמי נוידרפר
איטליה הצטרפה למלחמה, והדוצ'ה החל להאמין באגדות שיצר הוא עצמו, על צבאו האדיר ויעודו ליצור אימפריה רומית חדשה. הטרף היה קל - האימפריה הבריטית שהתבוססה בדמה לאחר המפלה בצרפת. האם יצליח הצבא האיטלקי להשתלט על תעלת סואץ? בשלב זה היה מוסוליני משוכנע, כי גרמניה עומדת להביס את בריטניה וצרפת, וכי אם יצטרף להיטלר, יוכל לקטוף את פרות הניצחון.
מערכת המדבר - חלק ראשון - אימפריאליזם
13/08/2006  רמי נוידרפר
בחודש יולי 1942 הגיעה קבוצת הארמיות של אפריקה – כוח משולב של הצבא האיטלקי והוורמאכט הגרמני, עמוק אל תוך שטחי מצרים, לאחר שהביסו את חיל המשלוח הבריטי. הצבא הבריטי ואנשי הממשל הבריטי בקהיר, היו מבוהלים ובעלי מוראל נמוך. המוני העם במצרים ציפו כבר להגעת צבאות הציר. בקהיר ובאלכסנדריה החלו הבריטים לשרוף מסמכים , החלו בהכנות לנסיגה נוספת אל מעבר לתעלת סואץ. זה היה שיאה של מערכת המדבר, מלחמת העולם השניה.