מאמרים אימגו

מאמרים בנושא מלחמת לבנון השניה

רגע! מנסים לעשות סדר! (מלחמת וויטנאם מול מלחמת לבנון)
28/02/2008  אהרון חבר
היו כבר רבים שניסו להשוות בין מלחמת ווייטנאם למלחמה זו או אחרת כאן במזרח התיכון ובעיקר למלחמה/מות שבין ישראל ללבנון, או יותר נכון בין ישראל לגורמים שונים ומשתנים בלבנון. זאת מאחר שאף אחת מהמלחמות שהתנהלו על אדמת לבנון לא היתה כנגד מדינת לבנון, או צבאה הרשמי של לבנון, אם כי היו מקרים שצבא לבנון היה, אולי, מעורב בצורה מינורית. עם כל הרצון ואולי הצורך להגדיר ולסווג את ה"מלחמות" בלבנון ולתת להן שמות או מספרים סידוריים, אני רואה את כל המלחמות האלה כקרבות או שלבים במלחמה אחת המתמשכת עוד מהימים שלפני 1948.
מ-קרב אמאוס ל-מלחמת לבנון השנייה – מביסים מובסים
18/12/2006  אורי מילשטיין
אף שההיסטוריה לעולם אינה חוזרת על עצמה, שהרי כל אירוע, אף שהוא חד פעמי, מבנים יסודיים שבו חוזרים שוב ושוב. כשאנחנו מאתרים מבנים כאלה אנחנו מדברים על "חוקים" ו"עקרונות". מאחר שבני-אדם לומדים את לקחי המלחמות באופן שטחי ולא עד אבני היסוד שלהן, אין הם מבינים את הוויית הצבא והמלחמה, את חוקיה ואת עקרונותיה. התוצאה: צבאות שוגים, מובסים וניגפים באותן שיטות ובאותם מהלכים שבהם הובסו בעבר אויביהם. זהו "חוק הסימטריה ההפוכה" בהיסטוריה הצבאית: המביסים מובסים.
הולך ושב על עקביו
25/10/2006  אהרון חבר
גורלה של לבנון, יחד עם גורלן של המדינות הנוספות שיקומו בעתיד במזרח התיכון, נקבע ימים רבים לפני סיום המלחמה. שתי המעצמות האימפריאליות אנגליה וצרפת הסכימו עוד בחודש מאי 1916, בהסכם "סייקס פיקו", על חלוקת המזרח התיכון למנדטים (אזורי השפעה) ביניהן. כמו במקרים רבים אחרים נקבעו גבולות מדינות המנדט על ידי שרטוט קווים על גבי המפה, לפעמים תוך ראיה והתחשבות במצב הדמוגרפי, הגיאוגרפי והגיאו-פוליטי הקיים בשטח ולפעמים תוך התעלמות מחלק, או מכל, המרכיבים האלה.
האם יצליח נסראללא לשקם את היוהרה שלו?
20/09/2006  סלבדור סולטו
במושגים צבאיים קלאסיים ישראל הביסה את הדיביזיה המערבית האיראנית הקרויה, - חיזבאללא, תבוסה מוחצת. עיתון הפיגרו הצרפתי מה 14 באוגוסט דווח על הרס המוערך בעשרה מיליארד דולר כמחצית מהתוצר הלאומי הגולמי של לבנון. ישראל השמידה כמעט לחלוטין את רובע דאחיה שערכו הריאלי בתחום הנדל"ן עולה על חצי מיליארד דולר. ישראל הרגה מעל חמש מאות לוחמי חיזבאללא, גרמה ללבנון הפסדים כלכליים בתשתיות ובאובדן הכנסות עתידיות שילוו
בשש אחרי המלחמה
15/08/2006  חנה בית הלחמי
ב- 12 ליולי 2006, יום פרוץ הקרבות, פרסמתי במספר אתרי אינטרנט את מאמרי "תודה להומוגנרלוס על המלחמה הבאה". הייתי אז מראשוני המתנגדים למלחמה, ביחד עם קבוצת נשים (בעיקר) וא/נשי שלום שתויגו ע"י הקונצנזוס הלאומי המתלהב כ"בוגדים" וכ"הזויים". התנגדותנו למלחמה הייתה כמובן מנומקת, מבוססת היסטורית, אסטרטגית ועניינית ובעיקר ברורה מאוד. אותו ’קונצנזוס’ זעם עלי ועל שכמותי...
מלחמה צודקת או מלחמה לא צודקת
25/07/2006  שושנה ויג
בשבוע שעבר כתבתי שהמלחמה הזאת צודקת. השבוע המלחמה הזאת אינה צודקת ואינה מוצדקת. השבוע אני מרשה לעצמי לכתוב: כל מלחמה אינה מלחמה צודקת. ואולי מלחמה אינה ניסיון לעשות צדק ואולי מלחמה זהו המקום שאין אנו צודקים כפי שכתב יהודה עמיחי במקום שבו אנו צודקים. גם אם היו לנו כוונות טובות, להשיב את הכבוד האבוד שלנו, גם אם היו לנו כוונות להיכנס למלחמה הנוכחית מתוך הבנה שאין ברירה
המרוויחים הגדולים מהמלחמה
24/07/2006  חנה בית הלחמי
בחשיבה האינטואיטיבית והנאיבית שלנו, מלחמות פורצות בישראל כי אין ברירה, בבחינת "הקם להרגך השכם להרגו". כשבוחנים את התמונה לאשורה, מסתבר שבארץ, כמו בהיסטוריית המלחמות העולמית מאז ראשית ימי העולם – מלחמות פורצות בגלל אינטרסים. בדרך כלל - אינטרסים צרים, אישיים פוליטיים וציניים של המנהיגים. המנהיגים שלנו. שכבת ההגמוניה הישראלית.
יפי הנפש וחיינו הנפלאים
15/07/2006  שושנה ויג
אנו במלחמה כבר כמעט 120 שנה. מאז העלייה הראשונה ב-1882 אנו מסומנים כנטע זר, ואויבינו נלחמים בנו. אנו במלחמה 120 שנה על הזכות לחיות כאן. ואנו חייבים להודות: כנראה, אין מנוס, נחיה על חרבנו עד בוא הרגיעה. אמנם כולנו שואפים לחיות את חיינו ככל העמים. וכן, רוצים אנו כעם להגיע כבר אל הנחלה ולא אל המלחמה. אך כולנו בניהם של החלוצים הראשונים שכבשו לנו את האדמה בעבודה עברית.
הילדים של קיץ 2006
02/04/2007  תקשורות
מרכז רפואי זיו בצפת: החלו להיוולד ראשוני התינוקות ל "פליטי הצפון" של מלחמת לבנון השנייה. בחדרי הלידה ומחלקת היולדות במרכז הרפואי זיו – המרכז הרפואי הצפוני ביותר , החלו להיוולד תינוקות המלחמה שהוריהם היו תחת התקפות של קטיושות ו"פליטי המלחמה" שעברו למרכז הארץ.
הכנסת לא אישרה מיגון מרכז רפואי זיו בצפת
25/03/2007  תקשורות
תכנית של משרד הבריאות למיגון בתי חולים בצפון הארץ – איננה כוללת את מרכז רפואי זיו בצפת! ואף איננה מכלילה את המרכז הרפואי בתכנית להכנת קומות תת קרקעיות בבתי החולים הקדמיים!
דו"ח מבקר המדינה על מוכנות העורף למלחמה: המדינה מתעלמת ממצבו של הצפון!
13/03/2007  תקשורות
ד"ר אוסקר אמבון מנהל המרכז הרפואי זיו אומר: "מבנה המרכז הרפואי זיו אינו ממוגן, חדרי טיפול נמרץ, חדרי הניתוח וההתאוששות חשופים לחלוטין, כך היה לפני מלחמת לבנון השנייה ולפי כל סימני הסחבת בין משרדי הממשלה לבין עצמם, שלא החליטו עדיין על מימון עבור מיגון המרכז הרפואי, כנראה כך יהיה גם במלחמה הקרובה"
תבוסת הכסף
19/12/2006  דני רשף
אם להאמין לפרסומים גלויים על מלחמת לבנון האחרונה ירה צה"ל לפחות 150,000 פגזים, כנראה יותר מאשר בכל מלחמות ישראל ביחד עד כה. חיל האוויר הזניק לשמיים מעל 12,000 גיחות, שלפחות שליש מהן היו גיחות קרב הפצצה, שבהם הוטלו לפחות 8000 פצצות מהן לפחות 7000 היו "חכמות".
דודו טופז מנציח את עידן קובי (ציור שלומי ישראל)
20/11/2006  שלומי ישראל
במסגרת תכנית שצילם באילת, טופז הפתיע את אתי, אימו של עידן קובי ז"ל והגיע לביתה. לאם ציפתה הפתעה נוספת: ציור קיר ענק הכולל קולאז' תמונות של עידן במתחם ה'ביג'.
אמת או חובה
14/11/2006  דני רשף
לאחרונה אישרו מקורות מודיעין בישראל את דברי חסן נאצראללה שהחיזבאללה צבר, כמותית, יותר אמצעי לחימה מאשר לפני מלחמת לבנון. סביר להעריך שבהסתרת האמצעים והכנתם לפעולה בעתיד יושמו לקחי מלחמת לבנון האחרונה.
מול המלכוד הבא
04/08/2006  דני רשף
מלחמת לבנון השנייה ספק אם תהיה בראש גאוותנו, היא מתנהלת בעצלתיים, בהססנות, תוך בזבוז זמן מדיני ומבצעי יקר, חסרת יוזמה מספקת וכמעט נטולת דמיון. במהלך הלחימה השתנתה התפיסה המבצעית מספר פעמים.
תודה להומו-גנרלוס על המלחמה הבאה
24/07/2006  חנה בית הלחמי
מאמר מאת חנה בית הלחמי. הבעיה עם ההסלמה הביטחוניות היא, שניתן להסביר אותה בעיקר במונחים של אגו נפוח. מקבלי ההחלטות בישראל לא התבגרו מאז ימי חסמבה ומהימים החשוכים שבהם זה היה עניין מאוד רומנטי למות במלחמה. כל כך רומנטי, שהם מנסים לייצר לנו הזדמנויות חדשות.