מאמרים אימגו

מאמרים בנושא קומיקס ישראלי

יוסקה מאיור: הקומיקס הישראלי כאפוס היסטורי
19/01/2009  אלי אשד
יוסקה מאיור' של דב זיגלמן וגיורא רוטמן הייתה סדרת הקומיקס הארוכה הפרטנית והריאליסטית ביותר שהופיעה אי פעם בעיתון ילדים בישראל ולמעשה סידרת הקומיקס הישראלית ההיסטורית השאפתנית ביותר שהופיעה כאן עד השנים האחרונות. הסדרה מספרת על קורותיהם של לוחם המעלה מעפילים ויתומים מאירופה.
שי צ´רקה / פתקאות מהשמים - צופן נחמן גרסת הקומיקס
20/04/2008  אלי אשד
שי צ'רקה יצר את אחד מסיפורי הקומיקס השאפתניים ביותר שהופיעו אי פעם בשפה העברית, סיפור בלי מילים שבמרכזו עומדים חייל יהודי בצבא נפוליאון ורבי נחמן מברסלב. סיפור יותר מידי שאפתני עבור הקהל שאליו יועד. הרב מספר הסיפורים נחמן מברסלב זכה לאחרונה לשחק תפקיד חשוב במקום לא צפוי, בספר קומיקס יוצא דופן ושאפתני במיוחד של האמן שי צ'רקה .שי צ'רקה התפרסם הודות לסיפורים קומיים על עלילות הגיבור מתקופת המשנה והתלמוד, והתנ"ך בבא. אולם ספרו "פתקאות מהשמים" הוא שונה מאוד מכל מה שיצר עד כה.
הגולם ואני
18/09/2007  אלי אשד
בערב לכבוד ספרה של שהרה בלאו: יצר לב האדמה הכריזה עליה עורכת הספר נועה מנהיים כ"מרי שלי הישראלית" ובהשלכה כאימו של הגולם הישראלי. אם כך אפשר אולי לקרוא לי אביו של הגולם מאחר שיש לי יד כלשהי בהחדרה ובפריצה של נושא ספרותי זה שהוא אכן חביב עלי ביותר לתרבות הפופולארית הישראלית בצורות שונות בשנים האחרונות. איך באמת הגעתי לנושא הזה? אצלי העניין בגולם הוא משפחתי ונובע משני הצדדים של המשפחה. למרבית הצער תולדות המשפחה שלי מתועדים היטב דור אחרי דור אך ורק עד המאה ה-16.
דני פלנט: אמן של הארץ שלנו
04/11/2006  אלי אשד
הגרפיקאי דני פלנט היה במשך כמה שנים האמן וצייר הקומיקס הקבוע של הארץ שלנו ושם כתב בין השאר את אחד מסיפורי המסע בזמן הראשונים בעברית. להלן סקירה וראיון מקיף על הקריירה שלו. בעת פרסום כתבה זאת מלאו 50 שנה למבצע סיני ול-קרב המיתלה. קרב שעליו פורסם סיפור הקומיקס היחיד בשפה העברית המבוסס על קרב אמיתי: הצנחנים תוקפים מאת אמן הקומיקס הקבוע של שבועון הילדים הארץ שלנו בשנות החמישים וראשית שנות השישים, דניאל (דני) פלנט.
מעשה בראשית / אברהם גיא
28/08/2006  אלי אשד
הקומיקסאי החוזר בתשובה אברהם גיא פרסם לאחרונה את ספרו "מעשה בראשית" המבוסס על סיפורי פנטזיה קבליים, יוצר סיפורי קומיקס יחודיים המבוססים על סיפורי ספר הזוהר ויוצר מעין סינתזה בין האמנות והגראפיקה החילונית אל הסיפורים האמוניים הפנטסטיים ביותר של הקבלה, אלו שאסור לאדם לקרוא בהם לפני הגיעו לגיל 40.
חיילינו בשדה הקרב: המלחמה ב-קומיקס העברי
11/08/2006  אלי אשד
בעבר, במשך שנים רבות, היה בקומיקס העברי ייצוג חשוב לנושא המלחמה והלחימה בסיפורי הקומיקס בעיתוני הילדים אבל מאז שנות השמונים נושא זה כמעט ונעלם ואיננו. להלן סקירה של סיפורי הז'אנר. בזמן פרסום כתבה זאת נלחמים חיילנו בלבנון במלחמה שלא ברור מתי תסתיים. מלחמה נוספת מני רבות שעברו על מדינה זאת ומן הסתם לא האחרונה.
השושלת של יובל כספי
07/07/2006  אלי אשד
האמן יובל כספי, אדם שמאחריו עומדת שושלת משפחתית ואמנותית ארוכת ימים באופן מיוחד, נותן כבוד לשושלת ארוכת הימים הזאת בתערוכה חדשה שנושאה העיקרי הוא אבותיו: האמיתיים והמדומיינים. אבות בבשר והאבות ברוח, אנשים שמהם ניכס כספי יצירות ומוטיבים שונים ויצר מהם סינתזה חדשה שלתוכה הכניס בין השאר את מומחיותו כאמן קומיקס מודרני.
הכיוון מזרח: ציור ללא קיר – קומיקס חברתי ופוליטי גיליון מס´ 15
30/05/2008  הילה קומם
כש-סופרמן, פרספוליס וג'ו סאקו נפגשים עם המיני ג'חנון של דולה יבנה ועם רחובות העיר של תמיר שפר.