מאמרים אימגו

מאמרים בנושא קומיקס

קוין הנועז בימי המלך הנרי השמיני
28/03/2009  אלי אשד
ימי המלך הנרי השמיני חזרו לאחרונה לאופנה. אז זה הזמן להיזכר גם בסדרת קומיקס היסטורית שהתרחשה בימי הנרי השמיני אחת המעטות והבודדות שזכו אי פעם להצלחה מאריכת ימים בז'אנר זה, סדרת "קוין הנועז". כאשר הקוראים פגשו את קוין לראשונה הוא היה שום דבר יותר מרועה באירלנד של סוף המאה החמש עשרה.
יוסקה מאיור: הקומיקס הישראלי כאפוס היסטורי
19/01/2009  אלי אשד
יוסקה מאיור' של דב זיגלמן וגיורא רוטמן הייתה סדרת הקומיקס הארוכה הפרטנית והריאליסטית ביותר שהופיעה אי פעם בעיתון ילדים בישראל ולמעשה סידרת הקומיקס הישראלית ההיסטורית השאפתנית ביותר שהופיעה כאן עד השנים האחרונות. הסדרה מספרת על קורותיהם של לוחם המעלה מעפילים ויתומים מאירופה.
סופרמן של מנחם גולן
29/08/2008  אלי אשד
לרגל שבעים שנה לדמות הקומיקס של סופרמן הינה ראיון עם האיש שהפיק את הסרט "סופרמן 4 " סרט סופרמן האחרון בכיכובו של שחקן סופרמן המפורסם מכל כריסטופר ריב, הלא הוא המפיק הישראלי מנחם גולן. מנחם גולן ישוב במשרדו בתל אביב ומהרהר על "מה היה קורה אילו".
סופרמן: הקרב האין סופי
14/08/2008  אלי אשד
בימים אלו מלאו 70 שנה בדיוק מאז ההופעה ביולי 1938 של החוברת הראשונה על גיבור העל האולטימטיבי סופרמן אולי הדמות המפורסמת והמצליחה ביותר של המאה העשרים, והדמות שהודות לה נוצרה תעשיית הקומיקס האמריקנית כפי שאנו מכירים אותה היום וז'אנר סיפורי גיבורי העל ששולט בתעשייה זאת.
שי צ´רקה / פתקאות מהשמים - צופן נחמן גרסת הקומיקס
20/04/2008  אלי אשד
שי צ'רקה יצר את אחד מסיפורי הקומיקס השאפתניים ביותר שהופיעו אי פעם בשפה העברית, סיפור בלי מילים שבמרכזו עומדים חייל יהודי בצבא נפוליאון ורבי נחמן מברסלב. סיפור יותר מידי שאפתני עבור הקהל שאליו יועד. הרב מספר הסיפורים נחמן מברסלב זכה לאחרונה לשחק תפקיד חשוב במקום לא צפוי, בספר קומיקס יוצא דופן ושאפתני במיוחד של האמן שי צ'רקה .שי צ'רקה התפרסם הודות לסיפורים קומיים על עלילות הגיבור מתקופת המשנה והתלמוד, והתנ"ך בבא. אולם ספרו "פתקאות מהשמים" הוא שונה מאוד מכל מה שיצר עד כה.
הנסיך האמיץ: 70 שנים של הרפתקאות הנסיך ואליאנט
29/05/2007  אלי אשד
ב-13 לפברואר 2007 מלאו לדמות הקומיקס האמריקנית הנסיך ואליאנט 70  שנים בדיוק. ואל יקל ליבכם בכך מאחר שהנסיך ואליאנט הוא אחד מגיבורי ההרפתקאות הותיקים ביותר של עולם הקומיקס והעולם בכלל ומהדמויות הבודדות מאוד משנות השלושים של המאה הקודמת שסיפורים עליהם ממשיכים להתפרסם ברציפות עד היום. סדרה זאת שנוצרה בידי אמן הקומיקס הגאוני הרולד פוסטר נחשבת לאחת מסדרות הקומיקס הטובות ביותר של כל הזמנים. הרעיון המקורי והמדהים של יוצר הסדרה, פוסטר, היה לתאר בסדרה מתמשכת את תולדות חייו ותקופתו של אביר בימי המלך ארתור במאה החמישית לספירה.
ממלכת יופי לנסיכה לוחמת: חלק א - וונדר וומן
30/12/2006  מתן אהרוני
למרות מראית העין הפמיניסטית, גיבורות העל אינן מוצגות בצורה רצויה ומתבקשת וישנה התפתחות מעטה, כשלרוב, הן עדיין ממשיכות לשעתק את האתוס הקפיטליסטי דמוקרטי פטריאכלי הקיים בחברתנו. וונדר וומן מוצגת כאישה חזקה, אך הצגתה הכוחנית היא מראית עין לטובת הנאה גברית (ונשית) כמושא התבוננות כאובייקט מיני, הפועל תחת חסותו של גבר העומד בראש הסדר ההיררכי. באותו אופן, אך ברמה יותר סמויה, זינה, הנסיכה הלוחמת, הינה גברית למדי.
דני פלנט: אמן של הארץ שלנו
04/11/2006  אלי אשד
הגרפיקאי דני פלנט היה במשך כמה שנים האמן וצייר הקומיקס הקבוע של הארץ שלנו ושם כתב בין השאר את אחד מסיפורי המסע בזמן הראשונים בעברית. להלן סקירה וראיון מקיף על הקריירה שלו. בעת פרסום כתבה זאת מלאו 50 שנה למבצע סיני ול-קרב המיתלה. קרב שעליו פורסם סיפור הקומיקס היחיד בשפה העברית המבוסס על קרב אמיתי: הצנחנים תוקפים מאת אמן הקומיקס הקבוע של שבועון הילדים הארץ שלנו בשנות החמישים וראשית שנות השישים, דניאל (דני) פלנט.
יסמין אבן: נסיכת הפיות
24/10/2006  אלי אשד
היוצרת רב התחומית ביותר בארץ, יסמין אבן נסיכת הפיות, יוצאת בימים אלו עם דיסק מוזיקלי חדש ועם סידרת קומיקס חדשה. יסמין אבן, נסיכת הפיות, היא יוצרת רב תחומית שרק מעטות כמוה בארץ, היא זמרת, מנגנת קלידים, מוזיקאית, מלחינה, מעבדת פזמונאית, משוררת, קומיקסאית ויוצרת של אמנות ויזואלית באופן כללי. החודשים האחרונים הם חודשים פעילים במיוחד אפילו עבור יסמין אבן. לאחרונה יסמין אבן הוציאה את רסיסים, אלבום שני של שיריה.
ניל גיימן בארץ הקודש
17/10/2006  אלי אשד
לרגל ביקורו של סופר הפנטזיה והקומיקס המפורסם ניל גיימן בישראל, להלן סקירה על יחסו (המורכב מאין כמוהו) לנושא דת ואמונה, אלים ויצורים מיתיים באופן כללי וגם ליצירת הספרות המרכזית של הארץ שבה הוא מבקר, התנ"ך. כולל ראיון מקיף שנתן לי בארץ שבו הוא מנסה להסביר את יחסו זה. ניל גיימן כידוע הוא סופר ממוצא יהודי. דבר שידוע פחות הוא שהוא ככל הנראה סיינטולוג לשעבר ואביו היה פעיל בכיר בדת זאת. האם הוא סיינטולוג גם היום, אין זה ברור מאחר שהוא נמנע בקפדנות מלדון בנושא זה. הדבר שברור הוא שביצירותיו מגלה ניל גיימן עניין עצום בדתות ובמיתוסים מסוגים שונים ומגוונים, כולל המיתוסים של היהדות והנצרות.
מעשה בראשית / אברהם גיא
28/08/2006  אלי אשד
הקומיקסאי החוזר בתשובה אברהם גיא פרסם לאחרונה את ספרו "מעשה בראשית" המבוסס על סיפורי פנטזיה קבליים, יוצר סיפורי קומיקס יחודיים המבוססים על סיפורי ספר הזוהר ויוצר מעין סינתזה בין האמנות והגראפיקה החילונית אל הסיפורים האמוניים הפנטסטיים ביותר של הקבלה, אלו שאסור לאדם לקרוא בהם לפני הגיעו לגיל 40.
חיילינו בשדה הקרב: המלחמה ב-קומיקס העברי
11/08/2006  אלי אשד
בעבר, במשך שנים רבות, היה בקומיקס העברי ייצוג חשוב לנושא המלחמה והלחימה בסיפורי הקומיקס בעיתוני הילדים אבל מאז שנות השמונים נושא זה כמעט ונעלם ואיננו. להלן סקירה של סיפורי הז'אנר. בזמן פרסום כתבה זאת נלחמים חיילנו בלבנון במלחמה שלא ברור מתי תסתיים. מלחמה נוספת מני רבות שעברו על מדינה זאת ומן הסתם לא האחרונה.
השושלת של יובל כספי
07/07/2006  אלי אשד
האמן יובל כספי, אדם שמאחריו עומדת שושלת משפחתית ואמנותית ארוכת ימים באופן מיוחד, נותן כבוד לשושלת ארוכת הימים הזאת בתערוכה חדשה שנושאה העיקרי הוא אבותיו: האמיתיים והמדומיינים. אבות בבשר והאבות ברוח, אנשים שמהם ניכס כספי יצירות ומוטיבים שונים ויצר מהם סינתזה חדשה שלתוכה הכניס בין השאר את מומחיותו כאמן קומיקס מודרני.
אקס מן - X-מן 3: רב-תרבותיות גלויה אך גם שנאת נשים סמויה
05/06/2006  מתן אהרוני
הסרט השלישי בסדרת סרטי אקס מן, X-מן 3, הוא סרט עם כמה אמירות, חלקן, ברובד הסמוי, מאוד מכעיסות ומסוכנות, וחלקן, ברובד הגלוי, מאוד ליברליות וחיוביות. לסרט כמה אמירות חברתיות בשתי רמות שונות שקיימות. ברובד הגלוי של הסרט, הסרט מציג את המוטנטים כ"אחרים" שנמצאים בחברה של מדינה מסוימת. מוטנטים אלו דורשים הכרה וזכויות כחלק מבני החברה, אך להם שתי גישות שונות, בהתאם לגישות השונות שקיימות בפרדיגמה הרב- תרבותית.
טקס גיבור המערב הפרוע
01/05/2006  אלי אשד
טקס וילר הוא גיבור סדרת הקומיקס האירופית המצליחה ביותר בעולם, סדרת מערבונים המתקיימת מזה 57 שנים, יותר מתקופת קיומו של המערב הפרוע עצמו. לפני כמה חודשים הופיעה בעברית בהוצאת מ.מזרחי מהדורה חדשה של החוברות הראשונות בסדרה, שפורסמה לראשונה בישראל בידי ההוצאה בישראל בשנות השבעים וזכתה אז להצלחה גדולה. בסדרה יצאו 26 עלילות שהתפרשו על 58 חוברות, בנות 64 עמודים כל אחת.
שבעים שנה של הפאנטום
04/03/2006  אלי אשד
בפברואר 2006 מלאו 70 שנה בדיוק לגיבור העל חבוש המסכה הוותיק ביותר בעולם הקומיקס, הלא הוא הרוח המהלך "הפאנטום". הפאנטום הוא גיבור חבוש מסכה המשליט צדק וסדר אי שם ביבשת אפריקה המסתורית כפי שעשתה שושלת שלמה של אבותיו מזה 500 שנה וכפי שאמור לעשות גם יורשו בעתיד. הוא ככל הנראה גם הגיבור הגלובאלי האמיתי הראשון של עולם הקומיקס.
ההרפתקאות המדהימות של קוואליר וקליי / מייקל שייבון
29/01/2006  דן לחמן
ככל כמה הספר שהוא בדיוני לחלוטין הוא מכיל כתוצאה של מחקר מעמיק הן בתולדות התפתחות הקומיקס והן בחיי היום יום של ניו יורק בשנות 1939-40 ואילך פרטים מדויקים מעולם הקומיקס עד שקשה לדעת לרגעים. בדיון והמציאות המתערבבים עד בלי יכולת להפריד. יש מקומות בהערות בעיקר המנסות לרמוז שאכן היו אנשים אלו וקומיקס כאלה. יתכן, בשנים 1939-42 הייתה הצפה של חוברות קומיקס ויתכן שהסופר משתמש בעובדות ויתכן שהפיקציה כל כך מושלמת שהיא נראית אמיתית. הסיפור מסופר בצורה מושכת לב והקורא צולל לתוך עולם חדש. אני חייב להודות שמלבד חוברות MAD אין לי תרבות קומיקס
ויל אייזנר: הפרוטוקולים של זקני ציון
12/12/2005  אלי אשד
אמן הקומיקס החשוב ביותר של המאה העשרים, ויל אייזנר, נפטר לאחרונה, אך לפני מותו הספיק להשלים יצירה אחת אחרונה: תיאור קומיקסאי של קורותיו המפותלות והסבוכות של המסמך האנטישמי השטני "הפרוטוקולים של זקני ציון", מסמך שמוצאו בסיפורי הרפתקאות צרפתיים מאמצע המאה ה-19 ושימש כהכשר לרצח העם שביצעו הנאצים ביהודים. כיום הוא משמש שוב ככלי נשקם העיקרי של אויבי היהודים. בימים אלה יצא לאור אחד מספרי הקומיקס יוצאי הדופן ביותר שנכתבו אי פעם, ספר שאינו עוסק בגיבורי על או בהרפתקאות אלא דווקא בתיאור תיעודי של המסמך האנטישמי המפורסם והמשפיע ביותר של כל הזמנים, ששימש בידיו של היטלר, כאמור, כעילה הגיונית להשמדת היהודים. השפעתו המזיקה של המסמך נותרה כשהייתה עד עצם היום הזה. הספר הוא שירת הברבור של אמן הקומיקס המפורסם והמשפיע ביותר בארה"ב,ויל אייזנר, מאז ומתמיד היו היהודים בעלי השפעה מירבית בתחום הקומיקס בארה"ב, הן מבחינה עסקית והן מבחינה יצירתית, אפילו יותר משהיו בעלי השפעה בתעשיית הקולנוע המקבילה בהוליווד.
מוזיאון הקומיקס
16/12/2007  אלי אשד
מוסד תרבותי חדש שאין ערוך לחשיבותו נפתח השבוע בחולון עיר התרבות של ישראל, מוזיאון הקריקטורה והקומיקס של ישראל. ב- 20 בדצמבר 2007 בשעה טובה ומוצלחת, לאחר מאמצי הקמה שנמשכו שנים נפתח בחולון מוזיאון הקומיקס והקריקטורה הישראליים.
האמן מ.אריה וסדרות הקומיקס של הוצאת מ.מזרחי חלק ג'
24/06/2006  אלי אשד
השוואה בין ציורי העטיפות של מ. אריה לבין המקור האיטלקי....
האמן מ.אריה וסדות הקומיקס של הוצאת מ.מזרחי חלק א'
10/06/2006  אלי אשד
אחרונה בעת ביצוע מיזם ענק שאני מנהל בשיתוף פעולה עם מאייר והאמן הידוע מ.אריה האיש שיצר את העטיפות הישראליות לכל חוברות טקס תולדות המערב הפרוע וזאגור ( פרטים בקרוב ) דיברנו גם על העטיפות של החוברות.
האמן מ. אריה וסדרות הקומיקס של הוצאת מ. מזרחי חלק ב' (תולדות המערב הפרוע)
10/06/2006  אלי אשד
השוואה בין ציורי העטיפות של מ. אריה לבין המקור האיטלקי.
טקס לראשות הממשלה!
02/05/2006  אלי אשד
בימים שמערכת הבחירות לראשות הממשלה מתנהלת במלוא עוזה מתחממת והמועמדים לא נראים כלל כמשהו הראוי לבחירת אדם אולי כדאי לפנות למועמד אחר היכול לחלץ את המדינה ותושביה ממצוקתם הקשה. המדובר בגיבור המערב הפרוע טקס וילר.
הכיוון מזרח: ציור ללא קיר – קומיקס חברתי ופוליטי גיליון מס´ 15
30/05/2008  הילה קומם
כש-סופרמן, פרספוליס וג'ו סאקו נפגשים עם המיני ג'חנון של דולה יבנה ועם רחובות העיר של תמיר שפר.