מאמרים אימגו

מאמרים בנושא נאציזם (נאצים)

לבד בברלין / הנס פאלדה
14/09/2010  שמואל הדס
בהתבסס על תיק מסמכים שקיבל מחבר, ובו תיעוד פרשת משפטם של בני הזוג אוטו ואנה קוונגל, פאלדה הופך מקרה אמיתי לגרוטסקה סוריאליסטית שחורה ופרועה המעניקה תמונה פנוראמית של האיש הקטן בברלין של שנות מלחמת העולם השנייה. לבד בברלין, מגולל סיפור שנראה כאילו נשאב היישר מתיאטרון האבסורד. הוצאת : ידיעות ספרים תרגום: יוסיפיה סימון
אמין אל- חוסייני: פתרון סופי בשיתוף הנאצים
02/09/2010  רבקה שפק ליסק ושאול ברטל
חג' אמין אל- חוסייני, המנהיג של ערביי הארץ בתקופת המנדט, תכנן פתרון סופי ליהודי ארץ ישראל, בשיתוף הנאצים. הפלסטינים מרבים להשוות את ישראל לגרמניה הנאצית, בעוד שהערבים בכלל, כולל ערביי א"י (הפלסטינים) והמוסלמים לא רק הזדהו עם האידיאולוגיה הנאצית, אלא גם שיתפו פעולה ואף התנדבו לשרת בס.ס.
מחברות המלחמה / מרגריט דיראס
12/08/2010  דן לחמן
בשמה של מרגריט דיראס נתקלתי לראשונה בסוף שנות החמישים בסרטו של אלן רנה,"הירושימה אהובתי". ארבעת מחברות המלחמה כתבה בין שנת 1943 ל 1947. בעלה נשלח למחנה ריכוז. היא לא ידעה מה אתו. כמו רוב אנשי הרוח הגדולים של אותו זמן בצרפת, גם היא הייתה קומוניסטית. ב1950 נזרקה מהמפלגה. אני נשארתי קומוניסטית אמרה, הם השתנו. הוצאת כתר.
חנה ארנדט - ביוגרפיה / אליזבת יאנג-ברוהל
12/07/2010  דן לחמן
חנה ארנדט נולדה בשם יוהנה ארנדט ב1906 בעיר לינדן אך מקור המשפה והמקום אליה שבו כשהייתה חנה ארנדט בת שלוש היא העיר קניגסברג בגרמניה. עיר שהייתה בה אוניברסיטה שמשכה אליה במשך מאות שנים סטודנטים מכל גרמניה. הייתה בה פקולטה לרפואה נחשבת מאוד. משה מנדלסון ועמנואל קנט לימדו בה. חנה ארנדט - בשל האהבה לעולם ביוגרפיה. אליזבת יאנג-ברוהל. הוצאת רסלינג.
אשמה, סבל וזיכרון: גרמניה זוכרת את מתיה
22/09/2009  אריה קיזל
איך הגרמנים זוכרים את מתיהם במלחמת העולם השנייה? עקבות הספר אשמה, סבל וזיכרון: גרמניה זוכרת את מתיה במלחמת העולם השנייה, מאת ד"ר גלעד מרגלית (הוצאת הספרים של אוניברסיטת חיפה, 2007. כיצד זוכרת גרמניה את מתיה במלחמת העולם השנייה? כיצד היא מבטאת זאת בדיון הציבורי, התקשורתי והאמנותי שלה?
ואלקירי - ההתנגדות הגרמנית להיטלר / דני אורבך
16/08/2009  דן לחמן
תמיד תמהתי איך ייתכן שלא הייתה התנגדות בתוך גרמניה. הרי לא ייתכן שבאמת כולם נכנסו למצב היפנוטי היסטרי מהאיש ההוא. היטלר. מאוחר למדי שמעתי על מבצע ואלקירי, ההתנקשות בחיי המנהיג. כעת יצא לאור ספר עב הכרס "ואלקירי" של דני אורבך. חוקר היסטוריה ישראלי העוקב אחרי תנועת ההתנגדות לנאצים.
נאציזם: תראו מי שמדבר
26/07/2009  גבריאל בן עמי
אחת הפרקטיקות החביבות על אויבי מדינת ישראל מבית ומחוץ היא האשמתה ב"התנהגות נאצית". אנו רגילים כבר לראות את דגלי ישראל מונפים לצד צלבי קרס בהפגנות אנטי-ישראליות, וחדלנו להתרגש מכך שחיילי צה"ל מושווים לקלגסי אס-אס ושפעולות הצבא שלנו למניעת טרור מוגדרות כ"רצח עם".
פרט נאצי בהגותו של קרל שמיט / / איב שארל זרקא
18/04/2009  אריה קיזל
אלחנן יקירה, מעיר כי צאתו לאור של הספר פרט נאצי בהגותו של קרל שמיט, הוצאת מכון שלם, 2009 לא רק מאיר פרט עלום בביוגרפיה האינטלקטואלית-פוליטית של קרל שמיט אלא הוא חלק מוויכוח אקדמי-אידיאולוגי-תרבותי חשוב המתקיים מזה שנים אחדות בארצות המערב.
מבצע ולקירי
06/04/2009  מתן אהרוני
לאחר הצפייה בסרט "מבצע ולקירי", התחזקה בי התחושה כי מתחולת מהפכה תימטית (אם אשתמש במונחיו וברעיונו של פופר על מהפכות מדעיות) בשדה הקולנועי בהקשר של סרטים שעוסקים בנושאים של השואה בפרט ושל מלחמת העולם השנייה בכלל.– זוועות המלחמה אינם מצטלמות עוד, הקורבנות לא מעניינים עוד.
אבן השתיה / טלי אוחיון - מקום לידתו וחורבנו של העולם
15/02/2009  אלי אשד
סרטה הדוקומנטרי החדש של טלי אוחיון "אבן השתיה" עוסק במקום המסוכן ביותר עלי אדמות "הר הבית" ובסכסוך הקיים לגביו בין שלוש דתות עולמיות ומנסה להבין מה הסיבות לקדושת המקום והאם הוא אכן יכול להביא לשינוי עולמי מסיבי, לטובה או לרעה. הבמאית יצרה את הסרט מנקודת המבט של מאמינה בקדושת המקום.
נאציזם - צעד ראשון ביצירת גשרים להבנת התופעה
12/09/2008  גדי ראונר
חשיפת הרוע שבתוכינו: צעד ראשון ביצירת גשרים להבנת תופעת הנאציזם - בעקבות קריאת ספרו של ג'ונתן ליטל, נוטות החסד, הוצאת כנרת זמורה-ביתן. אנשים טובים ורגילים כמוני או כמוך לא מסוגלים להבין כיצד אנשים טובים ורגילים כמותם הפכו למבצעי פקודות עיוורים ולרוצחים.
נוטות החסד / ג´ונתן ליטל
22/07/2008  
על הספר נוטות החסד נכתב כבר כל כך הרבה עד שזו ממש סכנת נפשות להוסיף עליו עוד כמה שורות. ג'ונתן ליטל היהודי האמריקאי כתב את הספר בצרפתית. הוא חי והתחנך בדרום צרפת. הספר זכה בשני הפרסים היוקרתיים ביותר בצרפת. בגרמניה לא זכה להצלחה גדולה ואפשר להבין אחרי קריאה.
האחים הימלר - סיפורה של משפחה גרמנית / קטרין הימלר
26/06/2008  שגיא כהן
גם לולא הייתה כותרת הספר מסגירה בשם 'האחים הימלר' את שלושת הפרצופים בתמונה, הייתה תגובתי זהה: ערבוב רגשות של תדהמה ויראה, רגע שבו האוויר נותר תקוע בריאותיי. היינריך הימלר. היינריך הימלר! – משקיף לעברי - לעברי! גדול המרצחים של התקופה, היינריך הימלר.
השמדת יהודי אירופה- מיקומו של היטלר -האשם הבלעדי?
18/08/2007  עומר אסדו
במרכז חקר ההיסטוריה בת-זמננו באירופה וההנחה שרווחה בקרב החוקרים עד לאותה עת עדיין הייתה כי היטלר, בתכנון עמוק ומעמיק, פקד מפורשות על ההשמדה. הפופולאריות הגוברת של נושא השואה במחצית שנות השמונים הובילו להולדתם של תיאוריות חדשות במחקר עצמו, בכללן הויכוח בין ה"היטלריזם" לבין ה"פוליקרטיה"במשטר. הדיונים שהתמקדו בעיקר במבנהו הפנימי של המשטר, בתפקיד שמילאו האליטות המסורתיות ובתהליכי קבלת ההחלטות הן בעניינים פנימיים והן בנושאי חוץ, פינו עתה מקום גם לדיון על קבלת החלטות הנוגעות לשואה והשמדת יהודי אירופה.
הוורד הלבן / ינינה אלטמן
26/06/2007  דן לחמן
ינינה אלטמן מביאה את קורותיה של קבוצת הוורד הלבן. מסתבר שהייתה התנגדות עממית, קטנה ומסכנת חיים גם במגזר האזרחי. ובתוך סיפור הקבוצה הזאת מסתבר, אם כי אלטמן איננה מרחיבה שהיו עוד קבוצות קטנות שפעלו. חלקן דתיות חלקן קומוניסטיות. מסתבר שהייתה התנגדות, גם אם לא סוחפת. והיו בכל זאת כמה שלא היו "הגרמנים" אלא אחרים במקצת. היא לא כתבה ספר מחקר, למרות שברור שעשתה מחקר מקיף והעובדות בדוקות ונכונות. אלטמן כתבה מחקר היסטורי בצורת סיפור. סיפורם של האנשים והקבוצה.
תור כנען / המבחן של וַלְתֶּר
10/02/2007  רמי נוידרפר
קשים הם חייו של סופר עברי בימים טרופים אלה. מספר הסופרים גדול, מספר הקוראים הולך ופוחת, וסיכוייו של סופר מתחיל בספר הביכורים שלו לחדור לתודעת הציבור ולזכות לתפוצה רחבה ולאהדת הקוראים, באם ספרו לא נבחר בידי ההוצאה לעמוד במרכזו של מסע יחסי ציבור מתוקשר מלווה בקולו האבהי של אלכס אנסקי, קלושים ביותר. לכן אני מרגיש שאני עושה צדק לספרו הראשון של תור כנען (שם בדוי) "המבחן של ולתר"(שם בדוי), המוקדש לזכרו של האלוף מיכאל דגון (שם בדוי), בהמליצי עליו מעל בימה זו, אף על פי ולמרות כל מה שאספר לכם בכתבה זו. שאלה ראשונה שננסה לדון בה היא, מיהו המחבר? "תור כנען" כך מכנה עצמו הסופר שזה לו (אולי) ספרו הראשון. והתעלומה הראשונה, אותה נתבקשתי לפתור הינה מיהו המחבר. תור כנען הינו פסיאודונים של הסופר החפץ כפי שאומרת הקלישאה במקומותינו, "להישאר בעילום שם".
המיתוס של היטלר: עשרים שנה אחרי
17/11/2006  אריה קיזל
מה היה סוד כוחו של היטלר? כיצד הצליח להפנט, להוליך שולל, ולגרור לאבדון של פשע וחורבן את העם הגרמני? הקיבעונות האידיאולוגים של היטלר אין בהם די להסברת הפופולאריות שלו. יש להתמקד בתדמיתו של היטלר כפיהרר. יש לחפש את המקור לפופולאריות העצומה של היטלר במי שהעריצו אותו ולא במנהיג עצמו. גבלס טען ב- 1941 כי יצירת "המיתוס של היטלר" היא הישגו התעמולתי הגדול ביותר. התדמית ה"הרואית" של היטלר נוצרה בידי ההמונים יותר מאשר נכפתה עליהם. חלפו עשרים שנה מאז פרסם איאן קרשאו את ספרו "המיתוס של היטלר". אריה קיזל חוזר אל הספר
על הגנאולוגיה הטראגית של היהודים
15/10/2006  אורי מילשטיין
מן המפורסמות הוא שאנטישמיות היא תופעה היסטורית-תרבותית-התנהגותית, המלווה את העברים משחר זיכרונם הלאומי ועד ימינו, וככזאת היא אחד המאפיינים היסודיים של העם היהודי. השואה היא תוצאה התנהגותית מועצמת של התופעה הזאת, מכל שהיה לפניה. הסבר מדעי ותרבותי אינטנסיבי של אירועים אנטישמיים ושל התרחשויות מתקופת השואה לאורך זמן ממושך, וחשיפתו בפומבי, אינו תורם להבנת התופעה. הגודש לבדו מרבה ערפול ומבוכה, וגורם לתגובות- נגד של התעלמות והכחשה. הגודש השטחי הזה, הנגרם, בין היתר, על ידי שפע של קרנות ופיתויי מחקר, מעשיר גם את המיתולוגיה של הנושא...
מגדה גבלס: הגברת הראשונה של הרייך השלישי / תיאטרון גבעתיים
05/09/2006  אלי אשד
השחקנית דליה שימקו העלתה לאחרונה על הבמה בתיאטרון גבעתיים הצגת יחיד בשם "הגברת הראשונה של הרייך השלישי". ההצגה עוסקת בחייה של אשת הצמרת הנאצית החזקה  ביותר, מגדה גבלס, שהייתה אישתו של יוזף גבלס - התועמלן הראשי של הרייך ומקורבת לפיהרר עצמו שבו האמינה אמונה ללא מצרים. אבל היא הייתה מקורבת בשלב מסויים גם למנהיג הציוני חיים ארלוזורוב וייתכן בהחלט שהיה לה יד ויותר מכך ברציחתו. להלן ביקורת על ההצגה של דליה שימקו.
זיגפריד אידיליה שחורה / הארי מוליש
26/08/2006  דן לחמן
הארי מוליש הוא סופר הולנדי. שלושה מספריו תורגמו לעברית בעבר. אחד מהם, התנקשות, גם הפך לסרט די מוצלח. מעניין לקרוא ספרים הנכתבים בשפות שהן מחוץ לזרם המרכזי. ולמה שלא יהיו סופרים טובים הולנדים, פינים או מכל כל מיני מחוזות של שפות  רחוקות כאלה. כעת תורגם ספר חדש של הארי מוליש. הארי מוליש כתב די הרבה על ימי מלחמת העולם השניה. אני מניח, לפחות לפי סיפור אחד שלו שתורגם בעבר ועסק באהבת נשים שזה איננו הנושא היחידי שהוא כותב עליו, אך נראה שגם ספר זה יהיה קשור לאותה מלחמה.
בתוך הבונקר של היטלר / יואכים פסט
30/04/2006  דן לחמן
ספרו המרתק של יואכים פסט "בתוך הבונקר של היטלר" יצא לאחרונה בעברית. על הספר ששימש גם בסיס לסרט המרתק "הנפילה" ועל תחושותיו בעקבות קריאתו, מספר לנו דן לחמן. היה לי קשה להביא את עצמי לקרוא את הספר הזה. יש בי חשש מצורת הכתיבה המתפרסמת לאחרונה, זו "המטהרת". היטלר, היטלר עצמו. כל פרט מרתק אותי באיש הנורא הזה, כל מה שאפשר לדלות. יואכים פסט ראיין את אחרוני השורדים מהבונקר, הוא הצליב תחקירים מימי הכיבוש וכתב את  "בתוך הבונקר של היטלר".
המשלחת הנאצית בחיפוש אחר תרבות ארית אבודה
15/02/2006  יהודה בלו
בסתיו 1931 הגיע צעיר בן 27 לחקור את חורבות מונטסגור. הוא ביקש למצוא רמזים לחייהם הנשכחים של הקתרים. שמו היה אוטו ראן , סופר והיסטוריון גרמני שדיבר צרפתית היטב. עוד בטרם הגיע למורדות ההר כבר ידע רבות על ההיסטוריה של המקום. הוא האמין שפולחנם של הקתרים במונטסגור התבסס על הגביע הקדוש.
על בתו הטובה של הפושע אלברט שפאר
13/12/2005  רמי נוידרפר
הילדה שראם, בתו של פושע המלחמה הנאצי אלברט שפאר, מקדישה את כל חייה לסיוע לקרבנות המשטר הנאצי והנצחת פשעי המשטר. על כך זכתה לאחרונה בפרס הסובל
60 שנה ל-משפטי נירנברג - אלברט שפאר
08/12/2005  אריה קיזל
אלברט שפאר, הארכיטקט של היטלר, ידידו האישי, ולימים אחראי על חימושה של גרמניה והעסקת עובדי הכפיה. האם התחרט באמת על פשעיו או רק ניסה לחמוק מחבל
האח הטוב - אלברט גרינג
26/11/2005  רמי נוידרפר
הרמן גרינג, מגדולי הפושעים הנאציים נדון למוות במשפטי נירנברג. מעטים מכירים את הסיפור המדהים על אחיו אלברט, אויב המשטר הנאצי, שהציל יהודים וא
60 שנה למשפטי נירנברג - הרמן גרינג
23/11/2005  אריה קיזל
הרמן גרינג - בכיר הפושעים הנאציים שעמדו למשפט בנירנברג, לא הביע חרטה, ואף הצליח להמלט מגזר דין המוות שהוטל עליו כשהצליח להתאבד ברגע האחרון. הבאתו של גרינג לכלא נירנברג הייתה בנסיבות טראומתיות למדי עבורו. המשפט הגדול בנירנברג החל בנובמבר 1945 אך הרמן גרינג נקרא להעיד רק חמישה חודשים מאוחר יותר.
אלואיס ברונר: המרדף אחרי הפושע הנאצי האחרון
07/11/2005  אריה קיזל
האם חי אלואיס ברונר, הפושע הנאצי הגדול ביותר שעדיין מבוקש? אם כן, הוא יהיה בקרוב בן 95, וימשיך להנות מחסותו של המשטר הסורי. אם הוא בחיים הוא יחגוג בתחילת אפריל 2006 את יום הולדתו ה-95, בדירתו שבאחד הרבעים העשירים של דמשק. באזור שליו ושפע ירק זה, אזור של וילות ובנייני מגורים מהודרים, קליניקות פרטיות וקונסוליות זרות, הוא גר ברחוב חדד 7. שמו אינו מופיע על שלט הבית ובספר הטלפונים לא נמצא מספר הטלפון שלו: 332690. את הדייר הזה מכירים בדמשק, כאיש עסקים גרמני, אחד גיאורג פישר.