אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עזבה 17 שנה במשרד החינוך בשביל "אימהות מודעת"- מי זו יוכי דנחי?


יוכי דנחי, עוסקת בייעוץ חינוכי ותמיכה רגשית לאימהות, ילדים וצוותי הוראה.

לראשונה נתקלנו ביוכי ממש במקרה "אימהות מודעת" - חינוך וזוגיות ללא תיסכולים! זה סיקרן אותנו...אז יצאנו לבדוק... התקשרנו ליוכי ומן העבר השני ענה לנו קול נעים. יוכי סיפרה לנו שהיא הייתה גננת במשך 17 שנה במשרד החינוך בגבעת שמואל אבל לאחר שינויים חוזרים ונשנים בתכנים ובמבנה ההוראה בגן היא הגיעה למסקנה כואבת.

הסתקרנו וקבענו פגישה.

מי זו יוכי דנחי? נשואה ואמא לשלושה ילדים, בעלת תואר ראשון בחינוך לגיל הרך, מנהלת גן מזה 17 שנה במשרד החינוך, סופרת ילדים ובעלת טור שבועי קבוע באתר הידברות  ובעיתון יום ליום. מטפלת באימהות וילדים ומדריכה צוותי הוראה, מרצה ומעבירה סדנאות ברחבי הארץ.

יוכי: "אני בעצם כבר לא עוסקת בחינוך... אני נמצאת יום שלם עם הילדים אבל בגלל בירוקרטיה ותקנות על גבי תקנות שנופלות על כתפי הגננות השכם והערב (בשביל להראות ש"עושים משהו" -הכותב) אנחנו מגיעות למצב שבו אנחנו כמעט ולא מגיעות לילדים... אני הלכתי להיות גננת כי אני אוהבת ילדים, אני אוהבת לגדל במלא מובן המילה, אני אוהבת לראות איך הילד מתעצב ופורח ומתקדם מיום ליום בהרגלים שלו, ביכולות הרגשיות שלו, באישיות שלו והגעתי למסקנה שאני יותר ויותר עסוקה ב"ניהול הגן" ופחות ופחות מגיעה לילדים.

ציינת מקודם שאת אוהבת לגדל ילדים בתחומים רבים אבל לא ציינת שום דבר על התחום ההשכלתי?

יוכי: "כן... זה לא היה במקרה. כמובן שיש לקדם ילדים גם בידיעות שלהם אבל בגילאי הגן זה לא העיקר, העיקר הוא לעצב את ההרגלים שלהם, את האישיות שלהם ואילו משרד החינוך (ולפעמים גם ההורים שעסוקים מכדי להגיע לילד שלהם) מתקשים להבין זאת."

זה לא מוקדם מדי בגילאי הגן לעצב "אישיות"? 

יוכי: "ממש לא, דווקא ככל שהילדים רכים הם מתעצבים בקלות ההרגלים שלהם עדיין לא התקבעו, ה"פינוק", במובן השלילי עדיין לא השתלט על האישיות שלהם ואפשר פשוט לתת להם כח שיעמוד להם אחר כך לכל החיים. דווקא בגיל הרך."

אז בעצם החלטת לעזוב את משרד החינוך ולצאת לדרך עצמאית? זו החלטה מאד אמיצה?

יוכי: "האמת שכן, זה לא היה קל בפרט שזה גם כולל ירידה גדולה בהכנסה אבל הכל היה שווה. כיום אני עושה את מה שאני אוהבת, אני עוזרת לאימהות, לילדים לצוותי הוראה ואני משלבת את כל הכישורים והידיעות שרכשתי במשך השנים ומביאה אותם לידי ביטוי בכל כך הרבה ווריאציות שזה מחייה אותי. וגם פרנסה ברוך ה' לא חסרה."

אז בעצם איך הגעת מלהיות גננת לעבודה כל כך עמוקה עם אימהות, אחת על אחת, והרצאות וסדנאות וכו'?

יוכי: "מאז שסיימתי את לימודי התיכון שלי התחלתי ללמוד הוראה לגיל הרך ומיד התחלתי לעסוק בתחום. במקביל פיתחתי את כישוריי ולמדתי תואר ראשון בחינוך. מדוע ניגשתי לתחום החינוך את בטח שואלת..? אז אני מאד אוהבת ילדים גם בגלל הטוהר והתמימות שלהם וגם בגלל שמדהים אותי מאד לראות כל פעם מחדש איך ילד גדל ומתעצב בדיוק כפי שמגדלים אותו. אני נהנית לראות את השינויים, ההתפתחות האישית והעיצוב הפנימי שלהם."

"מה שקרה" היא ממשיכה " זה שהייתי מנהלת גן 17 שנה במשרד החינוך, ליוויתי הרבה מאד הורים במהלך השנים בייעוצים. הן בתחום החינוך והמשמעת והן בתחום הלימודי, התפתחותי והתנהגותי. ופתאום תפסתי את מצוקת ההורים המתקשים לחנך. מצד אחד הם מתעניינים, שואלים ורוצים ומצד שני מתוסכלים מאד שאינם מצליחים ליישם, בעקבות כך התחלתי ללמוד במקביל  כ-4 שנים תמיכה רגשית וייעוץ חינוכי שעזרו לי מאד בתור גננת הן בפתרון בעיות מול ילדים והן בעזרה ותמיכה רגשית להורים המתקשים בחינוך עם הילדים.

מניסיוני עם מאות הורים שביקשו את עזרתי במהלך השנים גיליתי שהורים המקבלים ייעוץ חינוכי בשילוב תמיכה רגשית מצליחים ליישם ולהגיע לתוצאות בקלות רבה ומדויקת יותר בהשוואה להורים שרק מקבלים ייעוץ והדרכה כך בעצם נולדה השיטה המדהימה שפיתחתי שנקראת "אימהות מודעת".

גיליתי שלהורים יותר קל ליישם ולהבין כשהם יודעים מה הם מרגישים (מול הילד שלהם ובכלל) מבלי להיות מעורבבים עם רגשותיהם.

וכך  מתוך רצון של שליחות לעזור לכמה שיותר אימהות בחינוך הילדים שלהם, לצאת מהתסכולים, להרגיש בטוחות בעצמן עם אמונה שיש להם את היכולת, את הסמכות ואת המסוגלות  החלטתי להיות שותפה נאמנה לאימהות בגידול הילדים שלהם."

מה יש לך להגיד לאימהות במילה אחת?

יוכי: "במילה אחת - אל תהססו לפנות ולקבל עזרה - יש דרך אחרת! לחנך זה תענוג ואפשר וכדאי ללמוד את זה."

שם מחבר: 
מערכת אימגו
מאמר מקצועי

תגובות

אישה מדהימה, מכירה אותה מגבעת שמואל

זכיתי שתחנכי את הבכור שלי בגן שלך, גן סחלב, חבל שלא גם את השאר…
:)
בהצלחה יקירתי!
גלית

תודה

תודה רבה גלית היה כיף לחנך את הילדים שלך..

מנהלת מעון הר נוף , אוסנת אחותך סיפרה לי עלייך

כל הכבוד לך .
אשמח לדעת היכן למדת יעוץ ואימון רגשי,

הוסף תגובה חדשה

CAPTCHA

משהו קטן לוודא שאינך רובוט. משתמשים רשומים מדלגים

ענה לשאלה / השלם את החסר

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ערן כהן