פורום תרבות
 נושא חדש  |  חזור למעלה  |  עבור לנושא  |  חיפוש  |  התחברות   הודעה קודמת  |  ההועדה הבאה 
 שימת על - מיסטיקה ראציונלית מאת: איתי אהרה
מחבר: אימגו 
תאריך:   17/05/05     19:50

בחלק זה כבר יש לנו סיבה טובה להאמין כי אנו יודעים כיצד קרא הגל את שפינוזה. כלומר, אנו יודעים מול איזה "שפינוזה" התמודד הגל. עכשיו יש לבדוק את ההנחה כי כפי שמתאגרף מכיל בתוך שיטתו את שיטת הלחימה של יריביו, כך גם הגל מכיל בתוך שיטתו את שיטתו המיסטית רציונאלית של ה'שפינוזה' איתו הוא מתמודד. מטרת בדיקה זו היא לנסות וליצור הבנה טובה יותר של הגל עצמו, מתוך ההבנה שמיסטיקה רציונאלית מהווה את אחד מעמודי התווך שעליהם הגל בונה את שיטתו, גם אם הוא עצמו אינו מיסטיקן.
 יש להבין כי ביקורתו של הגל על שפינוזה הינה דיאלקטית, וכי מטרתה לשמר את הגרעין המהותי של תורת שפינוזה בתוך שיטה חדשה, נכונה יותר. הגל רואה הפרכה נאותה של שיטה פילוסופית כקבלה של אמת חלקית הכלולה בתוך השיטה והמשכת פיתוח המשמעויות הלוגיות החבויות בה, עד לאותה נקודה בה חושפים את חוסר העקביות והסתירות שהשיטה לוקה בהן. בעקבות חוסר העקביות הנגלית לנו, אנו נדחפים לחרוג מהשיטה הקודמת ולבקש לנו שיטה יותר, משביעת רצון יותר. השיטה החדשה, בדומה למשל המתאגרף המביס את יריבו מצד אחד ומשמר את שיטת הלחימה שלו מצד שני, אמורה לשמר בתוכה את יסוד האמת שבשיטה הקודמת, אך להעניק לה עיצוב נהיר יותר ושלם יותר. תהליך זה, לפי הגל, חייב להימשך כל עוד לא יצאה לאור השיטה הפילוסופית האחרונה והכוללת. כאשר שיטה או סינתזה אחרונה זו עולה ובוקעת, נוצרת נקודת מבט חדשה ממנה ניתן להפריך שיטות פילוסופיות פרטיות. לפי הגל, בתוך השיטה האחרונה  (שהיא שיטתו שלו) ניתן להבחין בכל תולדות הפילוסופיה נוכחות כצלליות, כמו צלליותיהם של כלל יריביו של המתאגרף הנוכחות בתוך שיטת הלחימה הסופית שלו. בתוך שיטתו הסופית של הגל נוכח כל פילוסוף גדול מן העבר כמומנט או כמרכיב לוגי בתוך הסינתזה הכוללת.
ניתן לראות כי בהתייחסותו לשפינוזה מאמץ הגל תפיסה זו בדיוק, אשר אינה מבטלת את שיטתו של שפינוזה מן העבר, אלא מבקשת להעלות את שיטתו לדרגה גבוהה יותר ונהירה יותר בתוך השיטה החדשה של הגל, כפי שהגל מציין כמעט במפורש:

למאמר המלא כאן: http://www.e-mago.co.il/Editor/article2.php?id=23

 הגב להודעה זו  |  רשימת הפורומים  |  מצב שטוח   נושא חדש  |  נושא ישן יותר 

 נושאים מחבר  תאריך
 שימת על - מיסטיקה ראציונלית מאת: איתי אהרה  חדש
אימגו 17/05/05     19:50 
 לשיטתו של הגל  חדש
מר קג'טי נגהי 18/05/05     16:50 
 Re: שימת על - מיסטיקה ראציונלית מאת: איתי אהרה  חדש
יאיר א 18/05/05     19:04 
 תגובה  חדש
גלעד 26/05/05     15:27 
הפורום פועל במתכונת ארכיון.
לא ניתן להוסיף תגובות חדשות.