פורום אקטואליה
 נושא חדש  |  חזור למעלה  |  עבור לנושא  |  חיפוש  |  התחברות   הודעה קודמת  |  ההועדה הבאה 
 שימוש על תשלום ברשות הרבים מאת עודד רוט
מחבר: אימגו 
תאריך:   04/04/05     00:11

בתהליך כרסום עקבי הציבור נדרש לשלם עבור שימוש ברכוש השייך לו. הכוונה לתשלומי אגרות או דמי כניסה שונים עבור הזכות להשתמש ב- "רשות הרבים" או ב-"קניין הציבור". האם תהליך זה רצוי, ומה הן הסכנות בהתקדמותו?

"רשות הרבים"

הלכות שונות במשנה בנויות על ההבחנה בין "רשות היחיד" לבין "רשות הרבים" וקיימים כללי התנהגות ונורמות משפטיות שונות החלות על רשויות אלו. הרמב"ם בספרו משנה תורה, (ספר זמנים, הלכות שבת פרק י"ד, הלכה א') מסביר: "איזו היא רשות הרבים - מדברות ויערים ושדות, ודרכים המפולשין להן: ובלבד שיהיה רוחב הדרך שש עשרה אמה, ולא תהיה עליו תקרה."

במשפט הרומי חלו כללים שונים על נכסים פרטיים ועל נכסים ציבוריים. הנכסים הציבוריים כללו נכסים משותפים שנחשבו כשייכים לעם הרומאי כולו ולכל אזרח הייתה זכות משפטית מוגנת להשתמש בהם. בסוג זה של נכסים נכללו ברומא רחובות, ככרות, גנים ציבוריים, נמלים, נהרות, תיאטראות ציבוריים, אצטדיונים ומרחצאות. בשונה מסוג זה של נכסי ציבור היו נכסים בבעלות "פרטית" של המדינה שכללו מבני ציבור ששימשו את הצרכים המשקיים והכספיים של המדינה.

תורת הקניין הציבורי שנהגה ברומא הייתה מקור השראה למדינות שונות באירופה, והיא חלחלה מהיבשת גם מעבר לתעלה למשפט האנגלי וממנו למשפט האמריקאי. המשפט הצרפתי המשיך לשכלל את העקרונות הרומאים העתיקים ויצר אבחנות נוספות בין קניין ציבורי מלאכותי — כמו כבישים ומסילות ברזל לבין קניין ציבורי טבעי — כמו שפת הים או גדות של נהרות ונחלים.

המשפט הצרפתי היה מקור השראה לדיני הקרקעות שנהגו בשטחי ארץ ישראל העותמנית ועברו בירושה למנדט הבריטי וממנו למדינת ישראל. דיני הקרקעות העותמניים הכירו בקניין הציבורי וקבעו הוראות שונות להגנת זכויות הציבור ברשות הרבים. בשנת 1969 קיבלה כנסת ישראל את חוק המקרקעין שקבע הסדר חוקי בנושא "רשות הרבים". בדיונים שהתנהלו בכנסת בעת הגשת הצעת החוק ציין שר המשפטים דב יוסף, כי ההסדר נערך בהשפעת המשפט הצרפתי.

למאמר המלא כאן:
http://www.e-mago.co.il/Editor/bikoret-261.htm

In Xanadu did kubla khan
A stately pleasure-dome decree
Where Alph, the sacred river, ran
Through caverns measureless to man
Down to sunless sea


 הגב להודעה זו  |  רשימת הפורומים  |  מצב שטוח   נושא חדש  |  נושא ישן יותר 

 נושאים מחבר  תאריך
 שימוש על תשלום ברשות הרבים מאת עודד רוט  חדש
אימגו 04/04/05     00:11 
 Re: אדמות המדינה.  חדש
Alpha10 06/04/05     06:08 
 Re: אדמות המדינה.  חדש
ראמון סאלאזר 07/04/05     10:40 
 שימוש במבנה ציבור  חדש
יהודה 11/10/07     18:59 
הפורום פועל במתכונת ארכיון.
לא ניתן להוסיף תגובות חדשות.