אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אנוסי פורטוגל: הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו


רבקה שפק ליסק's picture
 ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו

מאמר שני בסדרה: אנוסים ברחבי העולם מגלים את שורשיהם היהודיים ושבים ליהדות

מאמר ראשון: אנוסי פורטוגל – אנוסי בלמונטה

אופורטו צפון – מערב פורטוגל

הניסיון של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו לחדש חיים יהודיים באופורטו

לאחר מלחה"ע הראשונה החליט הקצין הפורטוגזי ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו, מצאצאי האנוסים, שהיה בעל אותות גבורה מבריטניה ופורטוגל, ונחשב לגיבור לאומי בפורטוגל, לפתוח במבצע החזרת הנוצרים החדשים ליהדות. הוא אף נסע לצפון אפריקה כדי להתגייר ולשוב ליהדות באופן רשמי.

לארתורו קרלוס דה בארוס באסטו נודע על מוצאו היהודי עוד בהיותו  בן 10, מפי סבו. עם שובו לפורטוגל לאחר המלחמה הוא החל במאמצים להחזיר את צאצאי האנוסים ליהדות. בשלב הראשון הוא הקים באופורטו בית כנסת צנוע שכלל חדר אחד, אבל אחר כך הוקם בעיר אופורטו בית כנסת מפואר בשם "מקור חיים" בכספים שנתרמו על ידי "ועד המראנוס הפורטוגזים" בלונדון, עפ"י גירסה אחת, או ע"י הברון רוטשילד מפריס, שתרם את הקרקע, ואלי כדורי, איש עסקים ספרדי, שתרם את הבניין, עפ"י גירסה שנייה. חנוכת בית הכנסת התקיימה ב-15 לינואר 1938. צאצאי אנוסים מכל האזור השתתפו באירוע וכן נציגי הקהילה היהודית בליסבון בראשות פרופ' בן שבת אמזלג, הקונסול הבריטי, נציגי הקהילה הספרדית בלונדון בראשות פרופ' ארתור דה קאסארס ונשיא ה"ארגון העולמי של הקהילות הספרדיות" בראשות הרב עובדיה מור. ארגון אליאנס בצרפת שלח את ברכתו. במסגרת חנוכת בית הכנסת ערך הרב סמואל רודריגז, שהתמנה לרב הקהילה של אופורטו, תפילה. בעיתון הפריסאי "לה ג'ודאיזם ספרדיק" התפרסמה ב- 16 לינואר 1938 כתבה על חנוכת בית הכנסת באופורטו.

בעבר הרחוק, לפני הניצור הכפוי של יהודי פורטוגל, ב- 1497 , הייתה באופורטו קהילה יהודית. ארתורו באסטו לא הסתפק בחידוש הקהילה היהודית באופורטו. הוא ערך מסעות בכפרים וערים בסביבה והצליח לשכנע אלפי צאצאי אנוסים לחזור ליהדות. עפ"י הערכות מספר החוזרים ליהדות בצפון פורטוגל הגיע ל- 10,000 . במהרה הוקמו בתי כנסת בכפרים ובעיירות ובאסטו הביא רופאים שעברו מיישוב ליישוב ומלו את השבים ליהדות.

ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו יסד באופורטו ישיבה שנקראה "ראש פינה". בתשע שנות קיומה של הישיבה למדו בה 90 תלמידים. בישיבה לימדו נוסף על לימודי היהדות גם היסטוריה יהודית.

כמו כן, הקים באסטו באופורטו עיתון שנקרא ה"לפיד" במטרה להרחיב את מפעל שיבת צאצאי האנוסים ליהדות לשאר חלקי פורטוגל. באסטו חתם על המאמרים שפירסם בעיתון בשמו העברי, אברהם בן ראש.

פעילותו של ארתורו באסטו הייתה לצנינים בעיני הכנסייה הקתולית והיא פתחה במערכת הסתה נגדו. העלילו עליו עלילות במטרה לעורר את השלטון הפורטוגזי להתערב. בין השאר העלילו עליו שהוא הומוסכסואל ושבזמן טכסי ברית המילה לתינוקות הוא נוהג לשתות מדמם. באווירה ששררה תחת השלטון הפאשיסטי של סלזאר לא היה לבאסטו כל סיכוי. הקצין המצטיין, הגיבור הלאומי של פורטוגל, הובא בפני בית משפט צבאי ונערך לו טכס גירוש מהצבא, דוגמת הטכס שנערך שנים לא רבות לפני כן, לקצין היהודי אלפרד דרייפוס , בפאריס. 

הפרוייקט של השבת צאצאי האנוסים ליהדות  חוסל ואלפי האנוסים שחזרו ליהדות מיהרו להסתיר מחדש את יהדותם.

ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו מת  ב- 1961 מאוכזב ומר נפש.

 

חידוש הקהילה היהודית באופורטו

למרות  הכישלון בחידוש החיים היהודיים בפורטוגל לאחר מלחה"ע הראשונה , פועלו של ארתורו קרלוס  דה בארוס באסטו לא היה לשווא. כיום שוב פועל בית הכנסת "מקור חיים". נשיא בית הכנסת משה מדינה, חידש את מאמציו של באסטו להחזיר את צאצאי האנוסים ליהדות. הוא הזמין צאצאי אנוסים מהסביבה להשתתף בתפילות ובטכסים בבית הכנסת ומאמציו הוכתרו בהצלחה. ארגון "שבי ישראל" מירושלים, שלח לבלמונטה את הרב אלישע סאלאס, המפעיל את בית הכנסת גם באופורטו. הוא ארגן שיעורים בעברית וביהדות, והשיעורים זוכים להצלחה רבה. רופאים, פילוסופים, משוררים, פרופסורים ואנשי מקצועות חופשיים ממוצא יהודי משתתפים בשיעורים.

באפריל 2002 נערכה באופורטו ועידה לזכרו של ארתורו קרלוס דה בארוס באסטו ביוזמת "ארגון שבי ישראל" מירושלים. הוועידה התקיימה בבניין בן שלוש קומות, "הקתדרלה יודאיקה של הצפון" שהקים באסטו בין השנים 1929 – 1938. הרב הראשי הספרדי לישראל דאז, הרב שלמה משה עמאר, השתתף בוועידה ובטכס פתיחתה המחודשת של ה"קתדרלה יודאיקה של הצפון". בוועידה השתתפו צאצאי אנוסים מכל רחבי פורטוגל.

משה מדינה נשיא הקהילה היהודית בעת הוועידה הכריז שבפורטוגל עומד, לדעתו, להתגשם רנסנס יהודי. הוא העריך ש- 4,000,000 מתוך 10,000,000 תושבי פורטוגל הם ממוצא יהודי. הוא הגיע למסקנה זו עפ"י החישוב שבעת הניצור הכפוי של יהודי פורטוגל מנו היהודים 200,000 מתוך 1,000,000 תושבי פורטוגל. 

הרהביליטציה של הקצין באסטו

באסטו נקרא "דרייפוס הפורטוגזי". ארגונים יהודיים בישראל ובארה"ב  החליטו לפעול לטיהור שמו של באסטו ולהחזרת כבודו. הארגונים היהודיים פנו לשגריר פורטוגל בוושינגטון ולשר ההגנה הפורטוגזי בבקשה להחזיר לבאסטו את מעמדו כקצין וגיבור לאומי. שר ההגנה התייחס באהדה לפנייה והבטיח לבדוק את העניין. ןאכן, ב- 1989 התנצל נשיא פורטוגל לשעבר, מריו סוארס בפני הקהילה היהודית על האימה והטרגדיה שנגרמו ליהודי פורטוגל וקבע שקיימת זיקה בין רדיפת היהודים וירידתה של פורטוגל מגדולתה כמעצמה. מדינת ישראל הציעה להעביר את גופתו של באסטו לקבורה בהר הרצל, אבל מאחר שהדבר לא נכתב בצוואתו הוחלט להשאירו קבור בעיירת מולדתו.

נכדתו של באסטו שבה ליהדות. היא מצאה את ספר התנ"ך של באסטו שעל כריכתו כתב את שמות כל האנוסים שנמולו ביוזמתו. התנ"ך מוצג כיום במוזיאון של בית הכנסת באופורטו.

הפעילות להחזרת צאצאי האנוסים ליהדות בפורטוגל, שמרכזה באופורטו ובליסבון, נמשכת וכיום פועלים בפורטוגל מספר ארגוני אנוסים. 

Comments

אנוסים בפוטוגל

זה סיפור מעניין ברמה האנושית אבל מצד שני הוא בסך הכל עוד פרק בדברי ימי פורטוגל. אנו חיים בישראל

אפשר להקים מדינה יהודית נוספת בפורטוגל

4 מליון יהודים בפורטוגל זאת התחלה טובה

צביאל רופא's picture

נכון, רק שהפורטוגלים עלולים להתנגד קמעה... לא?

...

הצעה לבירור: האם גם כריסטיאנו רונאלדו נמנה על האנוסים?

ואז נוכל להגיד הכדורגלן היהודי הטוב בעולם?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.