אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

טיפול דינאמי קצר מועד


טיפול דינאמי קצר מועד
טיפול דינאמי קצר מועד

מאז ימי בודהה, הוצעו מאות תשובות לשאלה: מה גורם לסבל? אלפי טיפולים פסיכולוגיים התנהגותיים, אשר חקרו את קונפליקט הלא נודע המרכיב את האנושות, חקרו אף הם את התשובה לשאלה זו. אך על מנת לקבל תשובה הולמת, יש להתבונן על התמונה כולה.

אחד המודלים של טיפול פסיכולוגי הוא טיפול דינאמי קצר מועד (ISTDP), אשר מרכז נקודות מבט תיאורטיות מרובות בתוך התיאוריה האינטגרטיבית של המוח, המתורגמת ישירות לתיאוריה של טכניקת טיפול אפקטיבי ויעילה מבוססת מחקרים.

מהו טיפול דינאמי קצר מועד?

באופן בלתי נמנע, מורכבים החיים מקונפליקטים שונים, המביאים עימם חוויות ורגשות, אשר תפקידם ליידע את האדם לגבי רצונותיו ואופן פעולתו להגשמת יעדיו. יחד עם זאת, רוב האנשים פונים לטיפול פסיכולוגי על מנת לתעל את תחושותיהם לפעולה אפקטיבית.

עד כה, הכול טוב ופשוט. אך טיפול דינאמי קצר מועד מסייע לאדם להגדיר תחושות, חרדות ודרכי התגוננות באופן המבוסס על מדעי המוח. הטיפול מורכב מטכניקות וגישות אשר מובילים את המטופל לרכוש רמה מהירה ויעילה יותר של שינוי.

טיפול דינאמי קצר מועד משלב מערכת מורכבת של טכניקות לטיפול בהפרעות חרדה ובתסמינים הסומאטיים הנלווים אליה. הטיפול משתלב אף בממצאי מדעי המוח והפסיכואנליזה, על מנת לשנות את הדרך בה חושב המטופל ולשפר את מערכת ההגנות שלו.

בשנת 1923 הכריז פרויד על חשיבות ההתבוננות על האגו, וגרם למטפלים להבין את מרכזיות תשומת הלב בתהליך השינוי. כיום, מצביעים מדעי המוח על היכולת של האדם להבין את תחושותיו כתנאי מוקדם לתודעה עיקרית.

מהלך הטיפול

טיפול דינאמי קצר מועד מסייע למטופל להתייחס להתנהגותו ולחוות את הרגע על מנת לפתח טכניקה של שליטה עצמית ותפקוד טוב יותר. באמצעות הטיפול, מקבל המטופל כלים להתבוננות על הגורמים לחרדה שלו ובאלו דרכי הגנה הוא משתמש על מנת להתמודד עם בעיות. רק באמצעות הבנה זו, מסוגל המטופל לדעת עם מה עליו להתמודד ועל מה עליו לעבוד בטיפול, בכל הקשור לבעיות מהן הוא סובל בזמן הווה.

שיטת טיפול זו מצטלבת עם הבודהיזם, כאשר המשותף להם הוא נקודת המוצא לפיה ההגנות גורמות לסבל מאחר והן מחייבות את האדם לתפקד תמיד באופן של התנגדות למציאות רגשית כואבת. בדומה לבודהיזם, גם גישת טיפול זו גורסת כי כאב הוא חלק בלתי נמנע מהחיים, אך ניתן להתגבר עליו באמצעות טיפול.

מטופלים מגיעים לטיפול פסיכולוגי בעקבות בעיות אותן הם חווים. על מנת לטפל כראוי בבעיות, יש לגלות את הגורם להן. המטפל מבקש את המטופל לפרט את הבעיות המציקות לו, ולאחר מכן חוקר מצב מסוים שבו מתרחשת הבעיה.

באופן מעניין, מטופלים משתמשים לעיתים קרובות בהגנות בשלב זה. במקום לפרט דוגמה ספציפית לבעיה, המטופל עשוי השתמש במונחים מעורפלים דוגמת: "אני לא בטוח שיש באמת דוגמה ספציפית. זאת סוג של בעיה כללית יותר." בתגובה, מפזר המטפל את הערפול וממשיך לבקש דוגמה ספציפית.

 

הזמנה לתחושה

לאחר שהמטופל הציב דוגמה ספציפית לבעיה ממנה הוא סובל, ניתן להתחיל בשלב הבא של הטיפול הדינאמי: הזמנת התחושה. המטפל חוקר את הדוגמה הספציפית של המטופל, ומבהיר את הגירוי לתחושה.

בדרך פעולה זו, מנסה המטפל להבין מה קרה בדוגמה אותה נתן המטופל, אשר עוררה את תחושותיו. האם הוא סובל מאובדן? האם הוא חווה דחייה? בשלב זה יתעורר לעיתים קרובות דפוס ההגנה של המטופל.

ככל שהמטופל שואל לגבי התחושות של המטופל, המטופל יכול להגיב באופן רגשי, או שהוא עלול להשתמש בהגנה על מנת למנוע את התחושה הגורמת לו לסבל. רוב המטופלים אינם מגיבים ברגש, אלא נמנעים מתחושותיהם באמצעות תגובה של חרדה או ביטחון.

בטיפול דינאמי קצר מועד, ניתן לסייע למטופל לזהות את דפוסי התנהגותו ולהזמין את המטופל לחזור ולהתמקד בתחושותיו. שמירה על המיקוד העקבי הזה היא אחד היתרונות המרכזיים של הטיפול.

אם המטופל ממשיך לעקוף את החרדה ולתייג אותה באמצעי התגוננות שונים, יש לסייע לו להתבונן במחיר אותו גובה החרדה שלו, ולהזמין אותו לחזור ולהתמקד בתחושותיו. יש להקפיד על קו טיפולי זה עד שהמטופל מגיע ליעד אותו הציב בתחילת הטיפול, ועד לנקודה בה הוא חווה תחושת חיבור עמוקה עם עצמו, עם מטרותיו, עם הסביבה, עם המציאות ועם החיים עצמם.

כותבת המאמר: יהודית לוי, פסיכותרפיסטית ומטפלת זוגית ומשפחתית,

שם מחבר: 
יהודית לוי
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.