אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מאבק הירושה ב-PLO החל


רבקה שפק ליסק's picture

העיתונאי אבו טועמה: "מאבק הירושה ב-PLO  החל"

העיתונאי חאלד אבו טועמה פירסם ב- 13 באוקטובר 2013 מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" מאמר תחת הכותרת:

PLO: Battle for Succession Has Begun by Khaled Abu Toameh

ואלה עיקרי הדברים:

אבו טועמה מדווח על מלחמת הירושה שכבר החלה ב"תנועה לשחרור פלסטין". אין, לדעתו, מחסור במועמדים, כולל מרואן ברגותי המרצה 5 מאסרי עולם בישראל. המאבק מתנהל מאחורי הקלעים בו- זמנית עם קיומו של מו"מ עם ישראל, ולדעת אבו טועמה, היוזמה האמריקנית לחידוש המו"מ הייתה גורם מאיץ במאבק על הירושה.

כמו ערפאת, גם אבו מאזן בן ה- 78 מנהל שלטון אוטוקרטי מאז בחירתו לנשיא ב- 2005 . כמו ערפאת הוא הצליח להשתיק את מבקריו ע"י מתן משרות בעלות תקציבים, מזכירות, רכב ומאבטחים ומשכורות עתק. אבו  טועמה מדווח שמדובר בעשרות אלפי דולרים כל חודש המועברים לאנשים אלה מהפתח ומה"תנועה לשחרור פלסטין" מדי חודש לכיסוי ההוצאות על המשרדים.

אבל, מאשר אבו טועמה – כל הכספים הללו לא היקנו לאבו מאזן שקט מוחלט.

החלטתו השנויה במחלוקת של אבו מאזן לחדש את השיחות עם ישראל עוררו דיבורים על הצורך בסיום שלטונו האוטוקרטי, מאחר שהוא החליט על חידוש השיחות בניגוד להחלטת "הוועדה המבצעת" של "התנועה לשחרור פלסטין". הדרישה מאבו מאזן היא למנות סגן נשיא כאמצעי לצמצום כוחו. הנושא הועלה בגלוי בישיבת " הוועדה המרכזית" של הפתח בנוכחות אבו מאזן. תאופיק טיראואי, ראש מערך הביטחון לשעבר בגדה המערבית, הציע למנות את מרואן ברגותי כסגן נשיא. אבו מאזן לא הגיב על ההצעה.

אבו טועמה מסתמך על מקורות פלסטיניים  ולגבי מספר האנשים הרואים עצמם ראויים לשמש כסגני הנשיא. הוא מנה, בין השאר, את ג'יבריל ראג'יבת סאיס עריקאת, מוחמד שאטעייה  ונביל שעאת. כולם מילאו תפקידים בכירים ברשות הפלסטינית.

אישים אלה רומזים בכך לאבו מאזן שנמאסה עליהם  הגישה האוטוקרטית של אבו מאזן וסרובו להתייעץ בנושאים חיוניים ולחלק את סמכויותיו. הם זועמים על כך שאף אינו מדווח להם על הנעשה בשיחות. רק 3 אנשים יודעים מה נעשה בשיחות והם: אבו מאזן, עריקאת ושאטעיה. אבו מאזן מתרץ את סירובו לדווח בדרישת האמריקנים  לא להדליף מידע מהשיחות.

אבל, כותב אבו טועמה, השיחות עם ישראל הן רק אחד הנושאים  של הביקורת נגד אבו מאזן. פקידים בפתח וב"תנועה לשחרור פלסטין" בדעה שהגיע הזמן לחילופי משמרות במנהיגות  והעברתה לדור צעיר יותר של מנהיגים.

אבל, למרות שתקופת כהונתו של אבו מאזן כנשיא תמה ב- 2009 , הוא אינו מראה כל סימן לנכונות לחלוקת סמכויות.

לכן, מסיים אבו טועמה, הקרב על הירושה  ילך ויתגבר בחודשים הקרובים  והוא יטיל צל לא רק על הרשות הפלסטינית אלא גם על שיחות השלום.

הערה: אבו טועמה הוא תושב הגדה המערבית, לשעבר, והוא מתמצא היטב בנעשה ברשות הפלסטינית.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.