אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חוות דעת פסיכיאטרית בבית המשפט - יתרונותיה של אי שפיות זמנית


חוות דעת פסיכיאטרית בבית המשפט - יתרונותיה של אי שפיות זמנית
חוות דעת פסיכיאטרית בבית המשפט - יתרונותיה של אי שפיות זמנית

עם בואך לשערי בית המשפט כחשוד או נאשם בפשע, כדאי שתדע שיש סיכוי לא קטן שתוכל לצאת זכאי ללא עונש. על ידי התמצאות מיומנת בסעיפי החוק, הכרת העולם המופלא של התקדימים המשפטיים או שכירת עורך דין כריש שיעשה זאת בשבילך, תוכל לשוט במנהרות הביורוקרטיה המשפטית כשהאור בקצה המנהרה הוא החופש שלך.

גם על עבירות קשות, יש סיכוי טוב מאוד שבאמצעות חוות דעת פסיכיאטרית תוכל להוכיח באופן וודאי שאכן לקית באי שפיות זמנית. לעתים לא תידרש לאשפוז פסיכיאטרי משום שאי השפיות תקפה לשעת ביצוע המעשה בלבד ולא להווה וכך תוכל ליהנות מזכויות הנאשם שלך ולקבל הגנה על רקע פסיכיאטרי.

מה עליך לדעת לפני שהחלטת לפנות לערוץ הפסיכיאטרי של חוות הדעת המשפטית:

ראשית יש לבחור בפסיכיאטר המתמחה בתחום הרלוונטי לך. לדוגמא – אם ברצונך להוכיח שביצוע הפשע קשור בקשר ישיר לנטייה האלכוהוליסטית שלך- רצוי לבחור בפסיכיאטר המתמחה בהתמכרויות ולא בפסיכיאטר ילדים. לאחרונה נטען במשפט רצח בארצות הברית כי נאשם בחניקת אשתו למוות סבל מהרעלת קפאין בעת הרצח. קפאין הוא סם ממכר ממשפחת האמפטמינים- הסמים הממריצים, ולחוסר האיזון הכימי בגופו של הנאשם בעת המעשה, ישנה השפעה ישירה על יכולתו להבחין בין טוב לרע. לפחות על פי חוות הדעת הפסיכיאטרית שביכולתה לזכות נאשם כמותו מעונש מוות.  

שנית - על הפסיכיאטר שנותן את החוות הדעת המשפטית/ הפסיכיאטרית להיות מנוסה בהופעות בבית משפט. זאת מפני שעל דוכן העדים הוא נדרש לחקירה נגדית שתנסה למצוא פגמים בחוות הדעת שלו ולסתור אותה. עליו לשדר ביטחון ונינוחות ולהיות בקיא בפרטי המקרה, להתכונן לכל חולשה או "חור" בחוות הדעת הפסיכיאטרית.

הפסיכיאטר יידרש לענות על שאלות קשות, תוך נאמנות ללקוח אותו הוא מייצג, אך בשום אופן בו הוא עלול לסכן את אמינותו המקצועית או את המוניטין שלו. לעתים, התביעה תספק חוות דעת נגדית של פסיכיאטר מטעמה שטוען אחרת, ובמצב כזה יתנהל דו קרב של שני בעלי אינטרסים כשכל אחד מגן על עמדתו. לא פעם נדרשים שופטים לפסוק בין שתי חוות דעת משפטיות סותרות, בתחום הפסיכיאטרי כמו גם בתחומים אחרים כגון בליסטיקה, עדות אופי וראיות שאינן נכללות בקטגוריית המדעים המדוייקים.

הדבר השלישי שעליך לזכור הוא שגם אבחנה פסיכיאטרית של הפרעת אישיות, פסיכוזה או מחלת נפש לא תמיד תפתור אותך מעונש. גם אם הוכחה סכיזופרניה חד משמעית, וגם אם  הפסיכיאטר שלך טען בחוות הדעת כי בשעת הרצח נשמעו בראשך קולות הקוראים לך לרצוח את אשתך – לא תמיד בית המשפט יפטור אותך מאחריות למעשיך, שכן גם חולי נפש נושאים באחריות הפלילית. המצב הקלאסי בו נטען לאי שפיות זמנית הוא במצבים של שימוש בסמים או באלכוהול. אך בל נשכח שההחלטה להשתמש בחומרים ממכרים, לא חוקיים ומזיקים אלה, לא תמיד תוכל לפטור אותך מאחריות לפשע ונשיאה בתוצאות.

את הזכות להשתמש בחוות דעת פסיכיאטריות ניתן לראות באופן שכיח גם מחוץ לבתי המשפט. לדוגמא משרד הרישוי כאשר מדובר ברישיון נהיגה וברישיון נשק. מקום נוסף שעושה שימוש נרחב בחוות דעת פסיכיאטריות הוא המוסד לביטוח לאומי, כאשר נדרש לאשר קצבאות לאוכלוסיות מסוימות כגון נפגעי טראומה, נכים נפשית ועוד. כוחות הביטחון לרבות צה"ל והארגונים החשאים של מדינת ישראל משתמשים בחוות דעת פסיכיאטריות לקבלה לשורותיהם. גם באופן פנים ארגוני כאשר נדרש אדם להתקבל לתפקיד רגיש ומורכב, חוות דעת פסיכיאטרית יכולה לסייע במיון ולנבא יכולות או כשלים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

פסיכיאטריה אינה מדעית, לכן ניתן לעבוד עליה

ובנוסף, מאפשרת לפושעים לברוח מאחריות למעשיהם.

דליה וירצברג-רופא's picture

מאמר פסול

זהו מדריך לפושעים איך להימלט מהליך פלילי באמצעות המפלט של הגנת אי-שפיות; זה חמור מאוד! ומוזר ש"אימגו" נותן לזה יד.

ולכן חשוד או נאשם, בבואך לשערי בית המשפט צא ולמד את הנתונים הבאים:

פי ספרו של ד"ר אסף טויב ("משפט, פסיכיאטריה ומערכת בריאות הנפש בישראל – נושאים נבחרים" פרלשטין-גנוסר – 2007, עמ' 315), אך ורק 28 איש בשנה בממוצע אושפזו באשפוז כפוי פלילי מכוח סעיף 15(ב) לחוק טיפול בחולי נפש, התשנ"א – 1991 לאחר שביצעו עבירה, משום שנמצא כי לא היו כשירים ובעלי מחשבה פלילית בעת ביצועה, וזאת מתוך 117 אלף איש בשנה אשר עומדים לדין בשל עבירות פליליות (לרבות תעבורה) בערכאות השונות.

היות ואחוז ההרשעות במשפטים פליליים הוא מעל ל-99% למעשה – אך ורק 0.02% מן העבריינים המורשעים בישראל נמצאו כמי שלא היו שפויים בעת ביצוע העבירה, מה שמלמד על המציאות לעומת המיתוס המטופח בידי התקשורת בדבר "חולי נפש מסוכנים".

המאמר הזה מעודד בגלוי את השיטה הפסולה שבה אנו מגלים כי הרוצח התורן מסתייע בסנגוריו הציניים המכינים לו פתח מילוט מאימת הדין הפלילי. אף שביהמ"ש יקבע בדיעבד כי הרוצח כשיר לעמוד לדין, סטיגמת ה"מסוכנות" כבר תדבק במי שתויגו כ'חולי נפש'.

כך מלבים בדרכי רמייה והתחזות את הסטיגמות החברתיות כנגד אוכלוסיית נפגעי הנפש בישראל.

עוד על הנושא: http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-52325-00.html

וגם כאן: http://www.news1.co.il/Archive/0024-D-52351-00.html

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רעות אקשטיין

.