אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

בין השטן האמריקני והשד העלווי


בין השטן האמריקני והשד העלווי

בין השטן האמריקני והשד העלווי

קולם של תופי המלחמה הולך ומתחזק, הולך ומתקרב. השעות העוברות מקרבות את המזרח התיכון אל רגע האמת, אל נפילת המסכות, אל המתקפה האמריקנית על אסד. בעת כתיבת שורות אלה ביום רביעי בבוקר, כל אמצעי התקשורת הערביים מרוכזים בדבר אחד: המתקפה האמריקנית על סוריה הצפויה להתקיים בימים הקרובים.

בעת הזו מתחדדות העמדות ומתבהרות הגישות אצל הערבים והמוסלמים, כי אי אפשר עוד להימלט מהשאלות הנוקבות, האם אתה תומך במתקפה על סוריה, מדינה ערבית עם רוב אסלאמי, או מתנגד לה? האם אתה תומך באסד או באמריקנים? האם המזרח התיכון יהיה במצב טוב יותר אם אסד ייפול או לא? מי יפיק תועלת מהתקפה זו?

דוברים ערבים רבים מזכירים את ההתקפה הדומה לפני עשר וחצי שנים, במרץ 2003, על צדאם, עוד "נשיא השמדה המונית", "קצין קישור של הערבים עם גן העדן", שהושלך אל פח האשפה של ההיסטוריה לא לפני שהביא על עמו ועל סביבתו סבל בל יתואר. למרבה האירוניה, התנגד אז בשאר אלאסד להתקפה על צדאם, כי הוא הבין שהתערבות זרה בענייני המזרח התיכון אינה יכולה להיות בעלת תוצאות טובות. ייתכן אף שבשאר חשש שיום יבוא והוא עצמו יעמוד בפני כיתת היורים המערבית בהנהגה אמריקנית.

ההשוואה למקרה העיראקי מעלה לזיכרון גם את הבלגן שהשתלט על עיראק בעקבות סילוק צדאם: טרור מתאבדים שהביא עד היום למותם של עשרות אלפי אנשים, סכסוכים ללא קץ בין שבטים, ארגוני ג'יהאד, מיליציות, עדות וקבוצות אתניות, אשר כתוצאה מהם התפרקה עיראק ושקעה לתוך ביצה של דם, אש ודמעות.

השאלות המלוות בתקשורת הערבית את המתקפה הצפויה גדולות וחשובות:

· האם אסד יצליח לשרוד אחרי מתקפה? מרבית הדוברים קושרים את התשובה עם סוג התקיפה, היקפה ומשכה: אם תהיה זו תקיפה קצרה, ממוקדת ולא קטלנית אזי סביר להניח שאסד ישרוד, וימשיך לטבוח בבני עמו באמצעים קונבנציונליים, כאלה שהביאו עד היום לחיסולם של יותר ממאה אלף סורים, שכן לאמצעי קטל כאלה העולם המערבי, הצבוע, מסכים.

לעומת זאת, אם ההתקפה תהיה רחבה בשטח, מקיפה מטרות צבאיות ואזרחיות ותימשך זמן רב, אזי הסיכוי שאסד ישרוד קטן, שכן צבאו יוחלש, חיזבאללה ייפגע ומיליציות המורדים יעשו לו את מה שעשו שבטי לוב לקד'אפי.

·  האם הצבא הסורי והקבוצה השלטת ימשיכו להיות נאמנים לאסד שהביא עליהם את המתקפה? סביר להניח שיהיו עריקות נוספות בין אנשי הצבא והאזרחים, אך לא זה מה שיביא את אסד לקץ שלטונו, כי הוא יוכל למלא את מקום העורקים ברוצחים אחרים.

·  האם ההתקפה תצטמצם למטרות צבאיות או שמא היא תכלול מטרות אזרחיות ותשתית אזרחית וכלכלית? רוב הדוברים הערבים נוטים להאמין שהמתקפה תתמקד – לפחות בשלב הראשון – במטרות צבאיות, ואם ייווצר הרושם שאסד הופך את התבוסה לניצחון כנראה שהמתקפה תמשיך ותתרחב למטרות שלטון.

·  מה תהיה תגובת ידידיו של אסד, רוסיה ואיראן? אלה כבר הזהירו שלא יישבו בחיבוק ידיים. רוסיה כנראה תימנע מתגובה צבאית ישירה כדי לא להידרדר למלחמה בינה ובין ארה"ב. איראן – לעומת זאת – עלולה להסלים את האווירה במפרץ, ואולי אף ליזום פיגועים בכמה מתקני נפט. הדבר עלול לגרום לבהלה במשק הנפט, שתבוא לידי ביטוי במחירי הדלק בעולם.

· האם ינסה אסד לנקום בארה"ב באמצעות תקיפת ישראל? הדבר ייתכן, וישראל חייבת להיות במצב הכן. בנוסף, קיים סיכוי גדול להתגברות פעולות טרור איראניות נגד שגרירויות ארה"ב ומתקנים צבאיים אמריקניים ברחבי העולם כנקמה על הפעולה בסוריה.

· האם ישתמש בנשק השמדה המונית נגד ישראל? סביר להניח שלא, שכן אז ישראל תכוון את טיליה לצווארו של אסד, כדי להפריד את ראשו מכתפיו.

· האם בעידן שאחרי אסד תתפרק סוריה כמו עיראק? סוריה ממילא איננה מתפקדת כמדינה מאוחדת: הכורדים בצפון מזרח המדינה כבר קוראים לחבל שלהם "כורדיסטן המערבית", ואזור זה נהנה בדרך כלל משלווה בשנתיים האחרונות, למעט כמה התנגשויות בין הכורדים והג'יהאדיסטים המנסים לגייסם נגד אסד.

· האם ינקום אסד בשכנותיו תורכיה וירדן על החלק הפעיל שהן נטלו בסיוע למורדים? ייתכן, אם בשעתו האחרונה הוא יירה את כל מלאי הטילים שיש ברשותו כדי לקחת עמו לגהנום מספר מכסימאלי של אויבים ויריבים. התסריט הזה איננו חסר היגיון.

בעולם הערבי מתלוות למתקפה שאלות עמוקות הנוגעות למעטפת כולה: מדוע אין אנחנו – הערבים והמוסלמים – מסוגלים לטפל בסכסוכים שאצלנו בעצמנו? מדוע אנחנו זקוקים לכוחות המערבים, הכופרים, שיבואו ויושיעו אותנו מיד עצמנו? מדוע תפקידה הקבוע של הליגה הערבית הוא להזמין את כוחות נאט"ו שיעשו עבורה את העבודה המלוכלכת שהאומה הערבית חייבת אבל לא מסוגלת לעשות?

שאלה דומה עלתה במצרים בספטמבר 1994, על רקע וועידת ארגון הפיתוח והאוכלוסין של האו"ם (UNPD) שהתכנסה בקהיר ועסקה – בין היתר – בזכויות נשים. עמדות המשתתפים בוועידה היו קוטביות: הנציגים המוסלמים התנגדו להרחבת זכויות נשים ואילו נציגי מדינות המערב ניסו בכל כוחם לקדם זכויות אלה. היבה סעד א-דין, העורכת של "צות אלניסא" ("קול הנשים") בעיתון "אלשעב", ביטאון "האחים המוסלמים" במצרים, העלתה אז שאלה מביכה: "מדוע דווקא אויבי האסלאם (כלומר מדינות המערב הנוצריות, הכופרות) הם אלו הנאבקים למען זכויות הנשים המוסלמיות? האם לא היה ראוי שהשיח'ים והאימאמים שלנו יגנו על זכויות נשינו יותר מאלו השואפים לקעקע את העולם האסלאמי?

בימים אלו, על רקע המתקפה הצפויה בסוריה, מעלים דוברים ערבים שאלות דומות: מדוע דווקא האמריקנים, תומכי ישראל ואויבי הערבים, הם אלו המוכנים לצאת למלחמה ולהשקיע מהונם ומדמם כדי להציל אותנו, הערבים והמוסלמים, מציפורני הדיקטטורים צמאי הדם שלנו הרוצחים בנו ללא הבחנה? מנגד, יש המתקיפים את ארה"ב על כוונתה להפיל את אסד, שכן אם אסד ייפול, האם האמריקנים לא מבינים שיחליפו אותו ארגוני ג'יהאד נוסח אלקאעדה שיהפכו את חיי שארית הסורים לגיהנום עלי אדמות? ואולי האמריקנים רוצים להפוך את סוריה לאפגניסטן או לעיראק במסווה של דאגה לשלום האזרחים הסורים? ומה תפקידה של ישראל בדחיפת האמריקנים לחסל את סוריה ואת האיום שזו הציבה על ישראל? מה יהיה אופיה של סוריה לאחר שאסד ייפול? האם היא תהפוך לגרורה אמריקנית? או אולי שטח נוסף להקמת התנחלויות ישראליות? אחד הדוברים באלג'זירה אמר באנחה: "ירחם אללה על הגולן", כלומר הגולן כבר מת כי עכשיו אנחנו עומדים לשאת ולתת על יתרת שטחה של סוריה אחרי שארה"ב וישראל יכבשו אותה.

להתקפה מתלוות גם שאלות המביעות דאגה עמוקה לגורל האזרחים הסורים חסרי הישע: האם תקיפת מחסן נשק כימי לא תיצור אסון סביבתי לכל המתגוררים בקרבתו, שיפיל חללים רבים בקרבם? האם ארגוני המודיעין של ארה"ב והמדינות המסייעות לה יודעים באמת מהן מטרות איכותיות ומה כבר לא? ומנגד, האם מישהו באמת חושב שאסד השאיר את כל הנשק הכימי שלו במחסנים הרגילים שלהם? לכל מי שיש מעט שכל בקדקודו ברור שבימים האחרונים, מאז שעלתה בפומבי האפשרות שארה"ב תתקוף בסוריה, פיזר צבא אסד את כל מצבורי הנשק להשמדה המונית שיש ברשותו, אז מה ואיפה יתקפו האמריקנים? ואולי כבר הבריח אסד את הנשק הכימי שלו לעיראק, אל חברו הטוב נורי אלמאלכי, ראש הממשלה השיעי של עיראק, בדיוק כמו שצדאם הבריח לסוריה את הנשק הכימי והביולוגי שלו לסוריה לפני המתקפה של הקואליציה במרץ 2003?

האם יאפשר משטר אסד לפקחי האו"ם לעזוב את סוריה לפני התקיפה או שמא יעכב את יציאתם ואולי אף ישתמש בהם כמגנים חיים כדי להגן על מצבורי הנשק הכימי שנותרו בסוריה?

בתקשורת הערבית מצוטטים בהרחבה דברי דוברים רשמיים סורים האומרים שוב ושוב שאם סוריה תותקף תל אביב תיפגע. חלק מהפרשנים הערבים טוענים שדברים אלה מבטאים שוב את העובדה ש"השריר החזק ביותר בגופם של השליטים הערבים הוא שריר הלשון", כלומר כל כוחם הוא בדיבורים, לא במעשים, ואיומיהם על ישראל הם איומי סרק. הם אף מצטטים את דברי חלק מהפוליטיקאים הישראלים שטוענים על הזמן שעדיף לישראל להשאיר את אסד המוחלש על כנו, יותר מאשר להתמודד על הגבול עם אלקאעדה, שלא תכבד שום הסכם שאסד חתם עם ישראל. פרשנים ערבים אחרים לא מסתירים את תקוותם שאסד אכן יתקוף את תל אביב, כדי להוכיח שישראל איננה בלתי מנוצחת וההי-טק של עייפי הנפש הישראלים ששמו את מבטחם במערכות נשק מתוחכמות, איננו טוב יותר מה"לאו-טק" הערבי, שבידי לוחמים נחושים ונאמנים למולדתם הערבית ולמטרתם ההיסטורית לחסל את ישראל.

מנגד מתחילות להגיע ידיעות על כך שאסד טס בלילה בין שלישי ורביעי לאיראן, "להתייעצויות". אם הידיעות הללו נכונות והוא אכן עזב את סוריה, האם הוא ישוב אליה לפני פרוץ המתקפה או שמא הוא יבחר לנהל את ההגנה על סוריה ממרחק, ממקום בטוח קצת יותר? ואם כוחותיו יגלו שהוא נטש אותם האם ימשיכו להילחם עבורו? ומה יעשו העלווים אם וכאשר יגלו שנשיאם ברח? האם יכריזו על מדינה בהרי אנצאריה שבמערב סוריה, מקום מולדתם?

אבל המציין העיקרי ללחץ בעולם הערבי הוא – כמו אצלנו – שוק ההון. בימים האחרונים מתנהלים שוקי ההון הערבים בצורת תזזיתית, המאפיינת תקופות לחץ שלא ברור מה יהיה בסופן. ומכיוון שעיקר הלחץ מתרכז במפרץ, בעיקר בגלל השכנה האיראנית שבמזרח הקרוב להן, גם הבורסות של מדינות אלה מראות גוון אדום בולט. מסכנים, אבל לא נורא: מחירי הנפט המאמירים יפצו אותם על שערי המניות המתדרדרים...

ד"ר מרדכי קידר - עיתון מקור ראשון
באדיבות ד"ר רבקה שפק ליסק

Comments

התנהלות ישראל מול המתקפה המתוכננת על סוריה בידי האצריקאים

ראשית מחמאות לד"ר קידר על שהשכיל לנתח את בעיית סורה בצורה יסודית ומקיפה, למרות שבמידת מה המציאות חדשות לבקרים טופחת עלינו בפנים. התרשמתי עמוקות מדבריו השקולים והנבונים של אלוף גנט, שבתמציתם הוא דוחה את המתקפה על סוריה ולא מוצא סיבה ממשית לתקוף עתה. מתקפה היום על סוריה תרע את המצב הסוריה ויחד אתה את האיזון העדין במדינות המזרח התיכון, לרבות כמובן ישראל. זוהי שגיאה חמורה ביותר שכול אמצעי התקשורת בישראל מצדדים ויותר גרוע, דוחפים את ארה"ב לתקוף. בעיקר בגלל איבוד כוח ההרתעה של מנהיגת העולם. טוב עשה אובמה שגילה תבונה, אומץ ונחישות בכך שדחה את המתקפה. הוא אינו זקוק להוכיח את כוח ההרתעה של ארצו. (מי ששואל ת מה מחיר השמלה, אינה יכולה להרשות לעצמה את השמלה). אוי לארה"ב אם היא צריכה לתקוף מתקפת בוסר רק בכדי להוכיח את כושר ההרתעה שלה ויותר בגלל שכמה עתונאים פרובנציונאלים חושבים שארה"ב צריכה לתקוף בסוריה. במובנים רבים מה שקורה בסוריה אלו הם בעיות מקומיות שהם צריכים לפתור ב כ ו ח ו ת עצמם. באשר לנשק לקטל המונים, ישנם דרכים רבות לפעול להשמדתו מבלי לנסות לפתור את הבעייה הכללית בסוריה. אני מברך את הנשיא אובמה שהתעלה ולא ממהר.

במקרה של פגיעה בישראל

הגיע הזמן להוציא לערבים מהראש את הקונספציה הזאת שבכל פעם שהם מותקפים ע""י מישהו ישראל צריכה לשמש שק החבטות שלהם, במקרה שיירה על ישראל אפילו רק טיל אחד אחרי המתקפה האמריקאית, על ישראל להשמיד כל זכר לעלוואים בסוריה, כל כפר עלוואי הכי קטן צריך להחרב עד היסוד על יושביו, בוודאי שהערים הגדולות בהם הם מתגוררים, ובמיוחד יש להרוג כל מי שאפשר ממשפחתו של אסד, אחיו, בני דודיו, ובני השבט שלו, במזה"ת כל הסכסוכים הם עדתיים ואפילו חמולתיים, המשוואה צריכה להיות פשוטה, פגיעה בעדה שלנו (היהודים), גוררת חיסול של העדה של המנהיג שהחליט על כך, בדומה לכך, פגיעה מצד חיזבאללה צריכה לגרור השמדה של השיעים בלבנון, פגיעה מעזה צריכה לגרור השמדה של החמולה של הנייה ושאר הנהגת החמאס. חוקי המזרח התיכון העתיקים, נקמת דם, עין תחת עין, שן תחת שן, דם תחת דם.

שליטה על הנעשה

נהנתי מכל רגע לקרוא את דברי קידר.
אנו עומדים מהצד ורואים את אסד רוצח עם אחר. מה זה אומר עלינו כעם שעבר טבח נוראי?! עומד מהצד צופה ולא עושה דבר?! האם נוכל להתלונן על ארה"ב אשר לא מהרה לצאת למתקפה נגד היטלר ימח שמו וחיכתה עד ש 60 מיליון איש ירצחו ואז יצאה למתקפה. האם לא למדנו כלום מההיסטוריה?! ראיתי באחת התגובות שגלנט צודק שאין צורך שישראל תתערב ותבקש מארה"ב לצאת ולעצור את הטבח. האם זה מה שחשבו 6 מיליון יהודים שנספו בשואה? איפה זה שם אותנו? מה יעלה בגורלנו אם יום אחד ישלטו עלינו ויוכלו לכלותנו? עם אחר נטבח כמו שטבחו בנו ואנו עומדים מהצד ולא עושים דבר. ה' ירחם עלינו.

שליטה על הנעשה

נהנתי מכל רגע לקרוא את דברי קידר.
אנו עומדים מהצד ורואים את אסד רוצח עם אחר. מה זה אומר עלינו כעם שעבר טבח נוראי?! עומד מהצד צופה ולא עושה דבר?! האם נוכל להתלונן על ארה"ב אשר לא מהרה לצאת למתקפה נגד היטלר ימח שמו וחיכתה עד ש 60 מיליון איש ירצחו ואז יצאה למתקפה. האם לא למדנו כלום מההיסטוריה?! ראיתי באחת התגובות שגנט צודק שאין צורך שישראל תתערב ותבקש מארה"ב לצאת ולעצור את הטבח. האם זה מה שחשבו 6 מיליון יהודים שנספו בשואה? איפה זה שם אותנו? מה יעלה בגורלנו אם יום אחד ישלטו עלינו ויוכלו לכלותנו? עם אחר נטבח כמו שטבחו בנו ואנו עומדים מהצד ולא עושים דבר. ה' ירחם עלינו.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מרדכי קידר

.