אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עתיד האיחוד האירופי


יורו במשבר - עתיד האיחוד האירופי

עתיד האיחוד האירופי.

בגיליון ינואר של מסע אחר כתב דוד ויצטום מאמר בשם "עשור לאירו". במאמר טען המחבר שעשור מאז שהוקם גוש האירו הנה עומד בפני קריסה ובסופו של המאמר הוא הוסיף שיש כאלה הטוענים שמחיר פירוק גוש האירו עלול להיות התרסקות האיחוד האירופי כולו, ושזו תגרום לרעידת אדמה כלכלית, אי שקט חברתי ופיצול פוליטי. התסריטים הקודרים חוזים, למשל, את הפקרת מדינות מזרח אירופה לאזור ההשפעה של רוסיה, או התקרבות דרמטית בין מדינות דרום אירופה למגרב הערבי-האסלאמי במקביל לתגובתה המתריסה של תורכיה אחרי שהאיחוד האירופי הפנה לה כתף קרה. כבר נזרקה באוויר אפילו המילה הכואבת "מלחמה".

אך לפני כעשור נראו הדברים אחרת  ויליאם היצ'קוק בספרו המאבק על אירופה העלה מספר שאלות לגבי עתידו של האיחוד האירופי. לטענתו, ההיסטוריה של היבשת רוויה אלימות עד כדי כך, שהיא לא מאפשרת לאיש לטעון בתקיפות ובביטחון שהמלחמה נעלמה לחלוטין ולעולמי עולמים מנופה של אירופה. אך ההתקדמות שנעשתה מאז אותן שנים מחרידות של אמצע שנות הארבעים כה גדולה, עד כי איש אינו רוצה לשוב לאחור אל רוחות הרפאים הישנות של האנטגוניזם הלאומי, האידיאולוגיות הטוטליטריות והמלחמה. למרות כל חסרונותיו, האיחוד האירופי נותר עד היום ההישג הגדול ביותר של אירופה במאה העשרים, ניסיון פוליטי וכלכלי בממדים אדירים, שהאירופים חייבים לאמצו ואף להגן עליו.

על מנת לעשות זאת הם יצטרכו לטענתו לקיים שני תנאים. ראשית, על האיחוד האירופי לפתוח את שעריו ליתר פיקוח ציבורי. הוא חייו לפתח פרלמנט עממי, בעל סמכויות אמיתיות, ולא רק סמכויות פיקוח של איזונים ובלמים מול הנציבות ומועצת השרים. אחד מסימני ההיכר העגומים ביותר של האיחוד הוא הפחד המולד המקנן בלב רבים: שהאזרחים המשכילים פחות, המודרים, ישימו לאל עשרות שנים של עבודה סבלנית, על ידי ניצול הקלפיות להבעת חרדותיהם מפני שחיקה מהירה מדי של הריבונות הלאומית. הסיכון הזה קיים, אך האיחוד האירופי חייו ליטול אותו על עצמו כדי לשרוד. שכן על ידי הצגת עצם קיומו של האיחוד לפני הקהל הרחב, בבחירות סדירות ומשמעותיות, ועל ידי יצירת מוסדות דמוקרטיים באמת ובתמים, המסוגלים לבטא את רצון העם, יעניק האיחוד לאזרחי היבשת הגדולה הזאת חלק ונחלה בהישגיו. בלי השתתפות שכזו, יישאר האיחוד לעולם ענק רחוק, מסתורי, מן לווייתן הנמצא הרחק מהישג ידם של האזרחים, מועד לכעס וטינה.

אלא שלא די במוסדות בלבד לחולל דמוקרטיה. בני אדם הם שמחוללים אותה. ואותם אנשים, אם הם מאמינים במפעל, חייבים לרצות להיאבק למענו. לאזרחים יש זכויות אך גם אחריות. האירופים חייבים לגלות, שבעוד שלהם יש הזכות לצפות לטובות הנאה מסוימות מן האיחוד, יש להם גם חובות מסוימות כלפיו: זה פירושה של אזרחות. ומכאן, שהמשימה של העשורים הבאים אינה נעוצה דווקא במדע הצר של כיול הכוח והקולות בתוך מסגרות האיחוד. אלא עם אירופה למצוא דרך טובה יותר לגייס את תושביה ולעורר את התמיכה הגלויה, הגאה והכנה, שכל קהילה מאוחדת באמת ובתמים זקוקה לה. האם אירופה מוכנה עתה, לאחר מאה שנות מלחמה, רצח עם ופאשיזם, לקדם אידיאלים של דמוקרטיה, סובלנות, שוויון ואחדות? ואם כן, אזי אנשי היבשת חייבים להיות מוכנים להילחם למענם, ולהתחייב להמשך המאבק על אירופה.

כיום שעתידו של האיחוד האירופי לוט בערפל והנבואות לגבי עתידה של יבשת אירופה שחורות משחור, יש להיזכר באופטימיות שהייתה באותם ימים ולהבין שבכל נקודת זמן נראים הדברים אחרת. והרי תמיד אומרים שהנבואה ניתנה לשוטים ושכל נבואה משקפת את זמן נתינתה מאשר אומרת משהו על העתיד. לאור זאת כל אחד יכול לבחור את התחזית שמתאימה לו ולקוות שתתממש, בין אם תהיה התחזית הנוכחית או שמה התחזית מלפני כעשור. 

Comments

האיחוד האירופאי תמיד היה אשלייה

המדינות לעולם לא ויתרו על הריבונות שלהם בנושאים שנחשבים ל-high politics כמו מדניות חוץ וביטחון. גם בעמוד הנוסף שנוצר במסטריכט, מדניות הפנים- המדינות עדיין לא מוותרות לגמרי על הריבונות שלהן. גם אמנת שנגן היא לעג לרש.
בקיצור במקומות בהם היה קל לוותר - תחומים של כלכלה (שבמילא בעידן של תלות גומלין וחברות רב לאומיות, ריבונות של מדינות נשחקת גם בלי איחוד אירופה) הייתה התקדמות וגם זה מקרטע. בקיצור האיחוד האירופאי מאז ומעולם היה אשליה

הלוואי ותצלח דרכו של האיחוד גם הלאה

לדעתי תושבי אירופה יכולים להסתכל אחורה בגאווה הם עשו דרך ארוכה מאוד ההתחלה הייתה שוק משותף למערב גרמניה צרפת איטליה ומדינות בנלוכס ההמשך התפתחות אבולוציונית לקהילה המתזגות עם קהילה מקבילה(אירגון הסחר החופשי בו היו חברות בריטניה וארצות סקנדינביה) וההמשך האיחוד האירופי אירופה יכולה לציין בסיפוק עשרות שנים ללא מלחמה(להוציא מקרה אקס יוגוסלביה) עשרות שנים של התפתחות כלכלית תרבותית
הפיכתה למעוז מוצק של דמוקרטיה ליברלית זכויות אדם שמירה במידה כזאת או אחרת של עקרון מדינת הרווחה
הפרדה בין דת למדינה השקעת משאבי ענק בפיתוח ומחקרים מדעיים. הצל המאיים על האחוד האירופי הוא בעיקר צל כלכלי. בולטות לרעה ספרד איטליה יוון ואולי עוד מדינות. צל זה הוא הסיבה העיקרית לחוסר הודאותעל עתידו של האיחוד קיימים גם קשיים נוספים(למשל הבדלי מנטליות בין גרמנים לבין היוונים והספרדים אי הצלחה לההסכים על צבא אירופי משותף וכו)אך עיקר הבעייה היא כלכלית (חברות בשוק האירו מפקיעה מהמדינות החברות את היכולת לתסף או לפחת מטבע משלהן וכו) לדעתי העולם צריך לייחל לכך שהאיחוד האירופי ישככיל להתגבר על הקשיים והמכשולים שניצבים בדרכו ולהמשיך בדרכו הברוכה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רון יובל

.