אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גרמניה הנאצית כבשה את החלל


גרמניה הנאצית כבשה את החלל - צלב קרס על מאדים

גרמניה הנאצית כבשה את החלל

דמיינו אובייקט שמימי שבהתחלה נראה כמו כוכב מרחף לו בשמים השחורים של החלל מעל הקצה הצפוני והמרוחק של הירח באזור המכונה "אוקינוס הסופות". האובייקט מזכיר במעט צורה של מגדל מים עצום מעופף.

סופת אבק מתהווה מתחת לרגליים דמויי עכביש המחוברות למכלי הדלק שממוקמים מתחת לכדור ענקי עם אשנבים שמשתרעים לגובה של 50 מטרים כאשר הרכב החללי אט אט נוחת על פני הקרקע הסלעית והצחיחה. 

מספר דמויות לבושות חליפות חלל יורדות להן בסולם ארוך. האסטרונאוטים מציבים על הקרקע דגל הנושא צלב קרס שחור על רקע אדום כדם. הרייך השלישי של גרמניה טוען לבעלות על הירח!

השנה היא 1976. ארצות הברית כבר חוגגת את יובל המאתיים אלא שמה שנשאר מהעם האמריקאי מתרכז במספר מדינות מצומצם ששוכנות מזרחית למרגלות הרי הרוקי. המדינות התאחדו עם כמה פרובינציות קנדיות לשעבר לטובת יצירתה של הקונפדרציה של צפון אמריקה. גרמניה הנאצית והאימפריה היפנית חילקו בינהן את הבעלות על רוב כדור הארץ. מפת העולם נראית כמו לוח על פני משחק מחשב שעיקרו שליטה בעולם.

זהו למעשה תרחיש דמיוני מבעית  של "אזור דמדומים" המתאר יקום מקביל שבו גרמניה הנאצית תחת שליטתו של אדולף היטלר ניצחה במלחמת העולם השנייה. לא חסרים תרחישים היסטוריה אלטרנטיביים מהסוג הזה שנכתבו על מנת להציג סיום טראגי למלחמה הקטלנית ביותר בהיסטוריה האנושית. האפשרות של נצחון נאצי הוא בהחלט לא בגדר הבלתי אפשרי בהיווצרות התנאים ההיסטוריים המתאימים. אם הצבא הגרמני לא היה מבצע מספר טעויות אסטרטגיות הרות גורל, מאד יתכן כי הוא היה יוצא מהמלחמה כשידו על העליונה והוא היה סוחט מבריטניה וארצות הברית הסכם אפסקת לחימה שהיה מותיר אותן חלשות.

ביקום האלטרנטיבי שלנו, הנשיא פרנקלין רוזוולט החליט לא לרוץ לכהונה שלישית ב -1940. הסנטור הרפובליקני רוברט טאפט נכנס כנשיא לבית הלבן. טאפט מנהיג מדיניות בדלנית קיצונית וכתוצאה מכך היפנים מחליטים להימנע מהתקפת מנע פזיזה וחסרת אחריות על הצי האמריקאי בפרל הרבור.

עם זאת, אמריקה לבסוף נאלצת להיכנס למלחמה בעקבות נפילתה של בריטניה הגדולה. אבל בעיתוי מאוחר מדי. הנאצים הספיקו להשיג שליטה על טכנלוגייה בליסטית בין יבשתית ועל שלל טכנולוגיות שמקנות להם יתרון ברור במאבק מול הצבא האמריקאי (רקטות ביניבשתיות, מטוסי סילון ואולי אף נשק גרעיני שארה"ב בהעדר מלחמה עם יפאן לא החלה לפתח).

למרות שעתיד חילופי המבוסס על נצחון נאצי הוא בגדר ספקולציה בלבד, הנתיב הגרמני לכיבוש החלל הוא וודאי הרבה יותר. על פי התרחיש, בשנות ה-40 המאוחרות ותחילת שנות ה-50, מחקריו החלוציים של המדען וורנר פון בראון שעסקו ברקטות המונעות בדלק נוזלי מיושמים בתעשיית החלל הנאצית. ראוי לציין כי במציאות, פון בראון וחלק ניכר מהצוות המחקרי שלו הסגירו את עצמם לבעלות הברית. פון בראון בנה עבור ארה"ב את Saturn V שהייתה הרקטה עליה התבסס פרוייקט אפולו.

סביר להניח כי אותו פון בראון היה רותם את מאמציו לטובת אימפריה נאצית לאחר נצחונה במלחמה. הוא היה מצליח לשכנע את צמרת המפלגה הנאצית להשקיע משאבים ניכרים בהגשמת חלום הילדות שלו – כיבוש החלל. הנאצים מבחינתם שמחים היו להשתמש בטכנולוגיה הרקטית של פון בראון לטובת צרכים צבאיים של חימוש החלל.

אם נחזור רגע למציאות, במהלכה של המלחמה, המהנדסים הנאצים הבינו את היתרון של הצבת כלי נשק בחלל. היו להם תוכניות מגירה שונות ומשונות שכללו למשל הצבתה של מראה ענקית בחלל מחוברת לתחנת חלל. המראה הייתה אמורה לרכז את קרינת השמש ולהפוך אותה לנשק רב אנרגיה אשר באמצעותו ניתן יהיה לשרוף מטרות על פני כדור הארץ באותו האופן שבו אנו שורפים נמלים בעזרת זכוכית מגדלת. ללא ספק, הנאצים גם הגו את הרעיון של ריגול מהחלל באצעות לוויינים, טכנולוגיה שארה"ב ורוסיה הכניסו לשימוש כ-20 שנה מאוחר יותר, בשנות ה-60.

על פי התרחיש, אין ספק שהנאצים היו משקיעים משאבים רבים בבניית טכנולוגיות שיאפשרו להם לנחות על כוכבי לכת במערכת השמש. כיבוש החלל היה נהפך לחלק בלתי נפרד מהחזון של הרייך בן 1,000 השנים.

ברור גם שטכנולוגית חלל נאצית היתה מתקדמת באופן שונה מטכנולוגית החלל האמריקאית שהושפעה רבות מהעימות הבינגושי עם ברית המועצות. כשארצות הברית מוחלשת עד כדי הפיכתה לגורם לא רלוונטי וברית המועצות כבושה, גרמניה הנאצית היתה משקיעה פחות בפיתוח טכנולוגיות של טילים בליסטיים ויותר בתשתית של אמצעי תחבורה חלליים.

הצעד הראשון בתעשיית חלל נאצית דמיונית היה מתבסס על רכב המסוגל לשנע משקלים כבדים מחוץ לאטמוספירה (טכנולוגיה שארה"ב מפתחת כיום, 40 שנה אחרי שהנשיא ניקסון חתם את הגולל על תוכנית Saturn V). רקטות על היו נבנות ונכנסות לשימוש כחלק מרצון נאצי להיות מסוגלים להעביר חיילים וציוד צבאי רב במהירות לכל נקודה בכדור הארץ דרך מסע אל מחוץ לאטמוספירה.  

מספר טיסות מוצלחות של מגה-טילים בעלי עוצמה רבה והנאצים היו עוברים לשלב הבא על פי חזונו של פון בראון: טבעות ענק בקוטר של מאה מטרים מסתובבות על מנת לספק כוח משיכה לכ-80 אנשי צוות אסטרונאוטים. תחנות חלל אלו היו מהוות קרש קפיצה לבנייה של חלליות שעצם בנייתן בחלל היתה מאפשרת לבנותן גדולות יותר וללא צורך בעיצוב אווירודינאמי על מנת להתרומם מפני הקרקע ולצאת מהאטמוספירה. למרות שפון בראון לא כלל זאת בחזונו, גרמניה לבסוף היתה מפתחת אנרגיה גרעינית שבה היתה משתמשת לטובת מערכת הנעה יעילה יותר משריפת דלק.

אם נחזור לחזונו של פון בראון, המהנדס ראה מול עיניו גיחה ענקית לירח שתנחית עליו 50 אסטרונאוטים למשך שהות של חודשים שלמים. לרכב החללי שישא את האסטרונאוטים תתלווה חללית מטען שתישא בבטנה ציוד ואספקה לשהות ממושכת על הירח, בעיקר לטובת בנייתו של בסיס קבע למדענים.

פון בראון חשב בגדול, הרבה מעבר ליכולות הצנועות של פרוייקט אפולו בשנות ה-60. הוא אף דמיין משלחת למאדים שתדמה את מסעו של קורטז לעולם החדש במאה ה-16 בראש צי של 11 ספינות ו-500 אנשים. המסע למאדים יכלול "משט" של 11 חלליות מאויישות ב-70 אסטרונאוטים.

לשם המחשה, בכדי להגשים את הפנטזיות הללו, נאס"א תזדקק לכ-300 שיגורים דוגמת Saturn V מחוץ לאטמוספירה וזאת רק כדי להביא לשם את הציוד הנחוץ להרכבה של כל מה שנדרש על מנת להתחיל ולחשוב על מסע למאדים נוסח פון בראון – משימה שגם היום היא בלתי אפשרית, כל שכן בשנות ה-60.

לא יהיה זה בלתי סביר להניח שהתעוזה והיכולות ההנדסיות של גרמניה בנוסף למשטר דקטטורי חזק הנהנה מיציבות פוליטית יכולות היו להגשים את חלומותיו של פון בראון. טיסה מאויישת למאדים עשויה היתה לצאת לפועל עוד לפני שנת 2000 וקולוניזציה בקנה מידה גדול של הכוכב האדום היתה מתרחשת בתחילתה של המאה ה-22.

עם זאת, המחשבה על חללית שמשייטת בחלל כשהיא נושאת צלב קרס עלולה לעורר בנו פלצות. בואו נחשוב מה היה קורה אילו אנו היינו פוגשים בגזע חייזרי מיליטנטי, אגרסיבי וטכנולוגי כמו הנאצים שעלה לגדולה על ידי הריסתו ושעיבודו של עולם הבית שלו...

 

Comments

תגובה לאבישי

בס"ד
תודה לך אבישי על המאמר המאלף.
יש לו רק בעייה אחת: הוא מתאים לסרט בדיוני ולא לתרחיש מציאותי.
לציבור התמים מבין הקוראים שעדיין מאמין בנחיתה אמריקנית על הירח (קוראים לזה "סהרורים" או "חולי ירח"), הריני להודיעו: לא הייתה מעולם נחיתה אמריקאית על הירח, ולא נראה שתהיה אי פעם! זו אחת הקונספירציות הגדולות מאז ומעולם, כולל את קונספירציית הפלת מגדלי התאומים.
לגבי נצחונה או אי נצחונה של גרמניה במלחמת העולם, מאמר שלי נשלח למגזין, ובו אני מנסה להראות מדוע גרמניה לא יכלה בשום אופן לנצח במלחמה כפי שהיא ניהלה אותה.
רמזים לכך כבר ניתן למצוא בכמה ממאמרי הקודמים.
כך שבתור תסריט לסרט אימה המאמר נפלא, אבל כניסיון לחזות מציאות הוא מדע בדיוני.

נו באמת?

האמריקאים לא נחתו על הירח? מאיפה הבאת את זה?

תגובה למר קרמיקוס בנוגע הנחיתה בירח

בס"ד
למר קרמיקוס היקר!
תודה על התגובה.
לפי תגובתך, נראה שאתה משוכנע לחלוטין שאכן הייתה נחיתה על הירח.
כך כנראה רוב תושבי העולם, וכך גם אני עד לפני שנים לא רבות.
התגלגל לידי מאמר בנושא, הטוען שלא הייתה נחיתה על הירח, והחלטתי לבדוק אותו.
מה הסיבה שכולנו יודעים שאכן הייתה נחיתה על הירח?
סרט יפה, תמונות, כמה אבנים, ועדותם של אסטרונאוטים.
האם זו מהווה הוכחה מדעית?
חקרתי קצת בנושא, וגיליתי שישנם הרבה אנשים בעולם המערערים על הוודאות של נחיתה על הירח, ומציבים טענות כבדות משקל.
אביא כמה מהן:
* גם עם הטכנולוגיה של היום נחיתה על גרם שמיים היא מבצע מורכב, קשה, ומסוכן. מאז הניחיתה על הירח הוא לא נעשה פעם נוספת.
הטכנולוגיה של אז הייתה הרבה פחות מפותחת מאשר היום. מחשבים היו מבני ענק שאכלסו בתים שלמים, ויכולתם הייתה קטנה בהרבה ממחשב ביתי פשוט של היום. מזעור המחשוב אפילו לא התחיל. והנה המחשב שבאמצעותו הונחת הנשר על הירח היה בגודל של לפטופ!
* כל מבצעי החלל עד אז נעשו בקפדנות רבה. קודם חללית לא מאויישת, אחר כך בעל חי, ורק אחר כך אדם. והנה כאן, ללא שום בדיקה מוקדמת, מונחת אדם על הירח! מגובה של כמה עשרות או מאות קילומטרים מעל כדור הארץ, לטיסה של 290000 ק"מ, נחיתה על גרם שמיים לא מוכר, וכל זה תוך 8 שנים מאז ההכרזה על התחלת מבצע הנחיתה?!
* האם נחת פעם מדען על הירח? גיאולוג? אסטרופיזיקאי? האם חוץ מאמריקנים נחתו גם בני עמים אחרים על הירח? האם בריה"מ, שהיכולת הטכנולוגית שלה בטכנולוגיית חלל הייתה הרבה יותר מתקדמת, ביצעה את אותו דבר? האם לא היו אמורות להיות מוקמות תחנות מחקר בינלאומיות על הירח, בסגנון מעבדת החלל?
* רק לפני כמה שנים הודה מוזיאון בהולנד שאבן הירח שניתנה לו על ידי האמריקנים הייתה אבן פחם פשוטה. הוא שמר סוד זה כארבעים שנה. למה? האם יש כאן את שבועת האומרטה של הממסד המדעי, כמו בהרבה נושאים אחרים? האם גם כאן רוצים שנאמין במיתוס שהומצא?
איני רוצה להכנס לנושא, אבל גם לגבי הסרט והתמונות ישנם פקפוקים רבים, ויצאו מספר ספרים בנושא.
אין זה המיתוס המדעי או ההסטורי היחידי הנמכר לציבור. רוב הציבור אינו יכול או מעוניין לבדוק דברים לעומק, בפרט כל זמן שאין לו נגיעה אישית אליהם.
אני יכול להציג עוד מספר מיתוסים וקונספירציות שאיש לא בדק אותם לעומק, מהסיבה שנוח יותר להאמין בדברים כמות שהם, ולא כאן המקום.
על כן אני מציע לך מר קרמיקוס היקר: אם הנושא אכן מעניין אותך, יש המון חומר שניתן להגיע אליו בקלות. אם אחרי בדיקה של הנושא עדיין אתה טוען שהייתה בודאות נחיתה בירח, אשמח לשמוע את מסקנותיך.

פון בראון ערק לארהב

האמריקאים התבססו עליו במירוץ לחלל

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.