אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

צבא העם או צבא מקצועי?


צבא העם או צבא מקצועי?

צבא העם או צבא מקצועי? 123rf stock photos

אחד הנושאים המרכזיים העומד על סדר היום במדינת ישראל כיום היא שאלת גיוסם של ציבורים שעד עתה לא גויסו לצה"ל.

היות והנושא הפך להיות פוליטי, וטבעו של נושא פוליטי שמעורבות בו אמוציות, ניפוח תקשורתי, חוסר גישה מקצועית, וכדומה – אנסה להציג את הדברים מזוית ראייה שונה, ואקווה לגרום פקיחת עיניים לפחות לסקטור מסויים המעוניין באמת בטובתה של מדינת ישראל, ולא רק בפופוליזם תקשורתי.

עלי להקדים הקדמה קצרה: אני משוייך בהתייחסות הכללית של כלל החברה הישראלית לציבור החרדי, כך שיהיו אנשים שיעקמו את האף עוד לפני שיתחילו לקרוא את המאמר, ויאמרו:

* יש לכותב נגיעות אינטרסנטיות, בהיותו שייך לסקטור שרואה פסול בעצם קיום המדינה, ובפרט בהליכה לצבא.

* מה הכותב מבין בעניינים אלו? הוא הרי מעולם לא שירת בצבא, ובודאי שאין לו שום מושג מהו צבא, מהי דמוקרטיה, ומה באמת טוב למדינת ישראל.

איני מתווכח עם אנשים המעוניינים לחשוב כך, כי זכותו של כל אדם לחשוב מה שהוא מעוניין.

אני רק מבקש מאנשים שכן מעוניינים לשמוע דעה נוספת, לא פובליציסטית, אלא עניינית, שיקראו את המאמר עד סופו, ואז אם עדיין יש להם טענות או שאלות לא פתורות, אשמח לענות להם במסגרת מערכת התגובות של המגזין הנכבד.

לקוראים שעדיין לא מכירים את כתבותי במגזין, אני הסטוריון חובב, בעיקר של הסטוריה מודרנית, ומתעסק הרבה בענייני צבא ואסטרטגיה צבאית.

גם גישתי במאמר זה אמורה להיות לחלוטין מהצד המקצועי, וזאת ישפטו הקוראים.

* ראשית, אפתח במטבע לשון קטסטרופאלי: השירות בצבא הוא "נטל"!!!

במילים אחרות: זהו עונש שהוטל על כל אזרח בישראל בהגיעו לגיל מסויים, לסבול שלש שנים במסגרת שעדיף לוותר עליה אם אפשר.

זה אסון מבחינה צבאית!!!

צבא אינו נטל!!!

אולי עדיף שלא יהיה קיים, ונזכה לימים של "וכתתו חרבותם לאיתים". עד אז הוא הכרח קיומי של כל מדינה העומדת בסכסוך אלים עם שכנותיה!

הוא זכות וחובה קדושה, ולא ח"ו נטל!

מי שטבע את מטבע הלשון הנלוזה הזאת על השירות בצבא, הוא חוטא ומחטיא את הרבים באוירה של דמורליזציה, שהיא בבחינת: "תחילת נפילה – ניסה". או כפי שאמר היטלר על צ'כוסלובקיה: "מה שוים הביצורים, כאשר ליבם של מגיניהם נמס"?

 

* צבא הוא עסק מקצועי לחלוטין, וכך הוא צריך להיות מנוהל. כל זמן שבגרמניה ניתנה רשות הדיבור למפקדי הצבא, הצבא נבנה יפה, והפך להיות הצבא החזק ביותר באירופה. כך היה משנת 1864 עד 1938.

כאשר על הצבא הפרוסו-גרמני פיקדו אנשים כמולטקה הזקן, פון שליפן, לודנדורף, מקנזן, פון זקט, ואפילו בלומברג ופריטש – היה זה צבא מקצועי. ברגע שהמפקדים המקצועיים הודחו, ובמקומם נהיה היטלר מפקדו בפועל של הצבא, והקים את ה-או.ק.ו, והעמיד בראשו מלחך פינכה כקייטל – נחרץ גורלה של גרמניה!

השיקולים היחידים הצריכים להיות בבנייתו של צבא הינם אך ורק שיקולים מקצועיים! אסור לערב שיקולים אידיאולוגיים או פרקטיים!

על כן הצבא אינו אמור להוות פיתרון לבעיות כלכליות, מוסריות, או אידיאולוגיות. הוא אמור למלאות מטלה אחת: כח לוחם שיכול להתמודד עם האתגרים הצבאיים שעומדים מולו.

כאשר הוקמה המדינה, ראה בן גוריון, שהיה סוציאליסט (אף שהייתה לו מספיק תבונה להבין שהצבא צריך להיות מקצועי, ולא מיליציה), את הצבא כצבא העם, המיועד לגרום לאינטגרציה של ציבור העולים החדשים שבאו לארץ מארבע כנפות תבל. הוא שאף לראות בראש הצבא רמטכ"ל מעולי תימן (שזה כמובן שיקול צבאי מקצועי ממדרגה ראשונה).

זאת כמובן מתוך ניסיון להשתמש בצבא כמכשיר נוסף מלבד תפקידו האמיתי, שהוא להגן על מדינת ישראל.

אין אני רוצה להכנס כרגע להשלכות הגורליות שהיו למלחמות ישראל עקב גישה מוטעית זו, כי זה נושא רחב מדי.

אני רק טוען שזה כמו להפוך את מד"א לחנות פאלאפל, בהבדל אחד: זה הרבה יותר גרוע!

* צבא שחייליו מגוייסים בכפייה – הוא כישלון מראש!

חיילים צריכים להיות בעלי מוטיבציה להלחם! לא לבוא מתוך תחושה של אילוץ וכפייה, ובודאי לא מתוך התנגדות אידיאולוגית לגיוסם! הטיב להגדיר זאת ח"כ אחמד טיבי (שהוא הרבה יותר כנה מכל החכי"ם החרדיים) שלערביי ישראל יש התנגדות עקרונית להשתתף בצבא כיבוש.

אני פשוט לא מבין את מי שרוצה לגייס את הערבים לצבא. זה גייס חמישי, גם אם הם לא יעשו שום דבר הפוגע בביטחון המדינה! אין להם שום מוטיבציה להלחם!

כנ"ל הציבור החרדי! לא מוטיבציה, לא כושר לחימה מינימאלי, לא יכולת השתלבות במערכת ארגונית כמו הצבא, בזבוז כסף משווע על הכשרתם וקליטתם במערכות קיימות או הקמת מערכות חדשות עבורם!

זהו הרס הצבא!

אף אחד לא רואה את זה?!

מתי יבינו את זה? רק אחרי שהצבא יספוג את המהלומה בפנים? אין קצת חשיבה לפני מעשה?

זה מזכיר לי את הבדיחה שמספרים על הקיסר פרנץ יוזף מאוסטריה, שסקר מסדר, ושאל את החיילים בצבאו הרב-לאומי למוצאם ולמטרת לחימתם.

שאל הוא אחד:

"מה שמך"?

ענה לו ההוא:

"וילהלם, הוד רוממותו".

"ומהיכן אתה"?

"מזלצבורג, הוד רוממותו".

"ולמה אתה משרת בצבא"?

ענה לו הלה:

"למען הקיסר".

הלך הקיסר שבע רצון, ושאל את החייל הבא:

"מה שמך"?

"סטשק, הוד רוממותו"?

"מהיכן אתה"?

"מבוהמיה, הוד רוממותו".

"ולמה אתה משרת בצבא"?

"למען המולדת".

המשיך הקיסר, וניגש לחייל השלישי.

"מה שמך"?

"יענקל, הוד רוממותו".

"מהיכן אתה"?

"מלמברג, הוד רוממותו".

"ולמה אתה משרת בצבא"?

"כי הלשינו עלי שאני חייב גיוס".

אכן, חייל למופת!

 זה במקרה הטוב, שהחיילים בכפייה החרדים משתפים פעולה!

מה קורה במצבים שאני מעדיף להשאירם לדמיונם הפרוע של הקוראים (בעצם, לא כל כך פרוע).

אם תינתן למשל פקודה לפנות יישוב חרדי (או אפילו דתי), מי יערוב לפיקוד הצבא שהנשק לא יופנה נגד המפקדים? זה לא דלי"ם חנונים המאמינים במדינה, וממלאים פקודות תוך כדי דמעות!

הבה ולא נמשיך, כי אני חושב שאמרתי כבר יותר מדי!

* כפי שכבר ציינתי בתחילת מאמרי, אני הסטוריון חובב. אני חוזר ומזהיר, לנוכח דוגמאות רבו מספור במהלך ההיסטוריה העולמית: צבא לא מקצועי הוא תבוסה מראש!

על צה"ל לחפש את כח האדם שלו לפי הצרכים המקצועיים שלו. איך אמר עזר וייצמן המנוח: "למדתי באנגליה (בקורס שנשלח אליו מטעם הצבא), להרוג מהר, טוב, ובזול"! (הביטוי המקורי: "סגורו, ראפידו, אקונומיקו"). איני רוצה כרגע לפרסם כאן את הגיגי לגבי צורתו ואופיו של הצבא, וכיצד עליו להתייעל. אני רק מנסה להסביר שבגיוס אלמנטים לא מתאימים הוא יורה לעצמו בראש, ולא ברגל!

אני מקווה שהשכל הישר יתפוס את מקומה של הפוליטיקה, וצה"ל יינצל מהאסון של גיוס החרדים והערבים לצבא!

 

תגיות: 

Comments

אולי כי צבא מקצועי

פחות מחויב למטרה

החרדים נלחמו במלחמת העצמאות

מתוך האינטרס הצר של החרדים לא לשרת בצבא, אתה מנסה להרוס את צה"ל, הצבא ששומר עלנו 65 שנה ובלעדיו לא היינו פה דקה אחת, כהיסטוריון אתה צריך לדעת שמי ששמר עלינו הוא צה"ל ולא התפילות ולא שום דבר אחר. כידוע לכל אחוז החרדים באוכלוסיה הולך ועולה ובעוד 20 שנה ללא החיילים החרדים לא יהיו מספיק חיילים, החיילים החרדים בצבא שומרים על חייהם של הוריהם, אחיהם, ובניהם ולא של אף אחד אחר לכן ההשוואה לצבא האוסטרו-הונגרי לפני 100 שנה היא לא במקומה. במלחמת העצמאות שרתו חרדים רבים בצבא ונלחמו בגבורה, רק בגלל עיוות היסטורי הופסק שירות החרדים בצבא, העיוות הזה יתוקן ובעוד 20 שנה אף אחד לא יזכור בכלל שפעם חרדים לא שרתו בצבא. אני די בטוח שהבחורים החרדים הצעירים בעצמם רוצים ללכת לצבא כי הם בגיל הרפתקני ורוצים לצאת מתחת כנפיהם של ההורים הישיבות והרבנים וללכת לעשות דברים שעליהם הם יספרו לבניהם ולנכדיהם כמו שהצעירים החילונים והדתיים לאומיים עושים.

תגובה לגבי

בס"ד
גבי יקירי!
המאמר הוא מקצועי, למרות שאולי יש בו קצת פאתוס.
דבריך נאמרים מתוך אמוציות, ולא מתוך מבט מקצועי, וחבל.
חיילים לא אמורים ללכת לצבא מתוך הרפתקנות. זה אסון! הם אמורים ללכת מתוך תחושת שליחות.
איני נכנס כאן לנושא האמוני אם ה' הציל אותנו או צה"ל, כי זה כלל לא נושא הכתבה.
גם השתתפות חרדים במלחמת תש"ח אינה נושא הכתבה.
בחורי הישיבות בפירוש אינם מעוניינים לצאת מתחת כנפי ההורים והרבנים, מהסיבה הפשוטה שהם לא נמצאים תחתם. הם מכירים בחשיבות לימוד התורה לעצמם בפרט, ולעם ישראל (כלומר: לציבור החרדי. איני מחשיב, כידוע לך, חילונים כיהודים) בכלל.
ובאשר לעצם הכתבה: עיקר הנקודה שרציתי להדגיש שעידן המיליציה העממית נגמר. זה לא מתאים בשדה הקרב המודרני.
איני יכול לפרט בפורום הזה יותר מדי, כי זה נושא ספציפי לדיון במסגרת צבאית, ולא כאן. רציתי רק לתת מבט מזוית מסויימת, ולהסביר שאין לקשר בין פוליטיקה ופופוליזם לצבא.
אני טוען שגם את הציבור החילוני אין לגייס אוטומטית, אלא רק בהתנדבות, תמורת משכורת, לתקופה הרבה יותר ארוכה.
איך אמרתי: "מהר, טוב, ובזול".

דווקא ידידי- חולק אני עליך

להשאיר את הצבא בידי אנשי צבא זה לא תמיד רצוי. הרי היה מי שאמר שהמלחמה היא רצינית מידי בכדי להשאירה בידי הגנרלים (קלמנסו?). מוזר לי גם שהזכרת את שליפן בנשימה אחת עם האידיאל שלהשאיר את ניהול הצבא בידי הגנרלים. הרי תוכנית שליפן התעלמה לחלוטין מהאימפרטיב הפוליטי ועל טהרת השיקול הצבאי סיבכה את גרמניה מעל הראש במלחמה שאולי היה אפשר למנוע אותה.
וגם מבחינה צבאית התוכנית לא היתה משהו (אגב אפרופו, יש פה מאמר במגזין אימגו בדיוק על זה).

ולעיקר הדברים - לישראל יש צורך שאין בדרך לצבאות אחרים: בט"ש - ביטחון שוטף. משימות בט"ש מצריכות צבא גדול. עבודת הביטחון פה היא לא נוסח אירופה של המאה ה-18 וגם לא אירופה של מטרניך. פה יש ביטחון ביום יום החל מטיפול במפרי סדר בשטחים וכלה במלחמות טוטאליות שאגב, לדעתי, עוד לא עבר זמנן מהעולם למרות כל מה שאומרים על מלחמות מהדור השלישי והרביעי וכל הבבלט הזה.

בקיצור- צבא מקצועי ? יפה ונאה אבל לצערי לא מתאים לפה עדיין

תגובה למולי

בס"ד
מולי יקירי!
כתבתי פה דברים קצרים, המתאימים רק כהתייחסות לנושא הפוליטי.
יש אצלי המון חומר מקצועי בנושא, שאיני חושב שאימגו הוא הפורום שצריך לדון בו על כך.
לדעתי צה"ל צריך לעבור רוויזיה, ואני אפילו חושש לדבר על כך בפומבי בגלל שאלה של ביטחון שדה.
במידה ואתה חושב שיש לך מה לתרום בענין באופן רציני, אנא פנה אל האימייל שלי, הנמצא בדף המשתמש שלי.

תגובה למולי

בס"ד
מולי יקירי!
לאחר מכן קראתי שוב את דבריך, ורציתי להעיר מספר נקודות שאני יכול לדעתי לברר בפורום זה:
* תכנית שליפן תוכננה על ידיו מכהתחשבות במצב הפוליטי שנוצר על ידי הקייזר. כבר הערתי על כך לתומר ריבל במאמרו המצויין על תכנית שליפן.
* מבחינה צבאית תכנית שליפן הייתה ברירת המחדל היחידה שעמדה לפני הצבא הקיסרי הגרמני באותה תקופה. גם מדינת ישראל עברה פעמיים מלחמה בכמה חזיתות. שליפן נקט בשיטה הצבאית המקובלת אז, של תקיפת האויב, ולא של ציפייה לו.
הנושא הוא נושא רחב, וניתן לדון בו הרבה. אני רק רוצה לציין שכתבתי מאמר כאן באימגו על הריכסווהר, ועל פון זקט, מקימו. עיין שם, ותבין כיצד שליפן גרם בעקיפין לזקט לרצות לפתח צבא מקצועי.
אשמח להתכתב איתך אישית ביתר הרחבה.

לגייס חרדים לצבא?

הפעם אני מצטרף לדעתו של העצני. יש כאן צד פוליטי ויש צד מקצועי. לגבי הצד הפוליטי: לדעתי פוליטיקאים חסרי אחריות מצטיינים בדממגוגיה זולה
מעדיפים לרכז את תשומת הלב בנושא גיוס חרדים שהוא בבחינתם נושא נוח ליכולותיהם הפופוליסטיות ומאפשרו להם להתחמק מהתמודדות בנושא חשוב פי כמה איך לשלב כמה שיותר את המגזר החרדי בשוק העבודה, יש דרכים לבצע זאת זה אינטרס כלכלי ממדרגה ראשונה לשלב בשוק העבודה יותר ויותר אנשים שכיום אינם חלק ממנו וניתן להגיע להסכמות עם הרבנים הקובעים
ויש גם הצד המקצועי. גם כאן אני בהחלט מסכים לדעותיו של העצני. נושא זה הוא נושא בפני עצמו ורצוי לא להכניסו לשיח הפוליטי. אנסה רק להשתעשע בפנטזיה פרועה: נניח מכנסים יום אחד את כל קציני צה"ל הבכירים נגיד מדרגת סא"ל ומעלה(קציני שירותהקבע ומילואים) ונותנים להם להצביע בהצבעהחשאית: האם כיום אתם מעדיפים צבא העם או צבא מקצועי? ההימור שלי רוב מוחץ למחייבי צבא מקצוע
ל

תודה לגיורא

בס"ד
תודה גיורא על התמיכה!
אני לא כל כך זוכה לה כאן, לצערי, למרות שאני מנסה לעורר נקודות הגיוניות. אז כל תמיכה חשובה לי, ולנושא עצמו.

תוספת לגיורא

בס"ד
רציתי רק להוסיף, שאת שיטת הכוללים בארץ הנהיג כידוע מנחם בגין. לפני כן לא היה מושג כזה בציבור החרדי (כמעט, למעט בני עלייה ממש). אני בטוח שברגע שנושא הצבא יוסדר, רוב רובו של הציבור החרדי ישתלב בשוק העבודה. כך זה בארה"ב, אנגליה, בלגיה, שווייץ, וכן יתר המקומות שיש ריכוזים חרדיים. יש כוללים, אך רוב רובו של הציבור עובד. הסיפור כאן לדעתי הוא קונספירציה של חרדה מהחרדי המחרד. הפרדת הדת מהמדינה היא הפתרון לדעתי לכל הבעיות. צריך למנוע כל תחיקה דתית באופן גורף. כמובן שהגיוני שעיר חרדית תרצה שלא יסעו בה בשבת, אבל אני איני רואה שום אינטרס למנוע תחבורה ציבורית בשבת בערים חילוניות.
אדרבה, נראה את ממשלת לפיד-בנט-נתניהו עושה דבר אחד חיובי מאז הקמתה: פטור גורף לחרדים מהצבא, הפרדת הדת מהמדינה, ביטול כל ההקצבות למוסדות חרדיים, והזרמת כספים למקומות עבודה ייחודיים לציבור החרדי (שלצערנו אינו יכול לעבוד במקומות עבודה חילונים) ולמכונים ללימוד מקצועות בכל התחומים.
אני בטוח שרוב הנהגת הציבור החרדי תתמוך במהלך זה, אם הוא יוסבר בצורה עניינית ולא פופוליסטית.
אין כמובן לכל זה קשר לנושא הכתבה, שהוא מיקצוע הצבא. זה דבר שמדינת ישראל צריכה לעשות אותו עם הציבור החילוני באותה מידה.

תגובה להעצני

יישר כוח על עמדתך האמיצה . אתה תורם תרומה חשובה לשיח החרדי- חילוני בכך שאתה מפורר את הדימוי הכל כך שגוי שכל החרדים כולם" אותו דבר" עמדתך היא משב רוח מרענן שיתרום להפנמת התובנה: כמו שהקולקטיב החילוני אינו הומוגני(יש בו למשל ימנים ושמאלנים סוציאל דמוקרטים ושוחרי קפיטליזם וכו) כך גם הקןלקטיב החרדי אינו מקשה אחת, אני שותף מלא לקריאתך להפרדת דת מהמדינה בהזדמנות זאת הערה בנושא אחר
ראיתי היום בוואינט כתבה על מדוע החרדים ופרופסור לייבוביץ היו ביחסי שנאה הדדית בכתבה הזאת היו הרבה דברים נכונים אבל הייתה שם טעותגדולה מצד כותב הכתבה: לייבוביץ התנגד אומנם לאורח החיים החרדי אבל מעולם לא השתמש בביטיו שנאה כנגדם! הוא כיבד את דבקותם במילוי המיצוות הכותב לדעתי מתבלבל בין יחסו של לייבוביץ לחרדים לבין יחסו לרפורמים

תודה לגיורא

בס"ד
תודה על החיזוק שאתה נותן לי. אני אוחז שדברים אמורים תמיד להפתר מתוך משא ומתן, וללא כפייה. אני חוזר ואומר: יש לציבור החרדי את סיבותיו לאי הליכה לצבא. מאידך, חלק גדול מהציבור החרדי מעוניין לעבוד, ואף עושה זאת. במקום לצאת למלחמה, עדיף תמיד לנהל משא ומתן הגיוני. כחוקר הסטוריה במשך שנים, חלקה הגדול הסטוריה צבאית, ומתוכה הרבה הסטוריה של המלחמות של מדינת ישראל, אני יכול לומר בבטחה, שכלל לא הגזמתי בכתבה שלי. אסור לערב פופוליזם וצבא. הצבא, כמו כל דבר בעולם, אמור להיות מערכת מקצועית, ולא אידיאולוגית.
כבר אמרתי שלא כאן המקום להרחיב בנושא, אבל ניתן לכתוב תזכיר ארוך ומנומק על חשיבות הרויזיה בצה"ל.

מסכים בפה מלא

זאת פעם ראשונה שלי פה. הגעתי למאמר דרך פרסום בפייסבוק.
אני עוטלה חדש מצרפת

בצרפת יש שם את ליגיון הזרים וזה עובד מצויין. צרפת היא מדינה דמוקרטית עם צבא מקצועיץ
בעידן של אינדיבידואליזם, אי אפשר לבקש מאנשים שיקריבו את חייהם למען הדגל אלא אם כן זה המקצוע שלהם.
גם בארה"ב יש צבא מקצועי וארה"ב היא דמוקרטיה אמיתית ואי אפשר לחלוק על זה

תודה לרולנד כהן

בס"ד
תודה רבה על התגובה!
חשוב מאד להבהיר שיש תמיכה רחבה בנושא מיקצוע הצבא, ושגם בארצות אחרות זה נעשה.
הצבא הראשון בעולם שהיה "צבא העם" היה בצרפת, בתקופת המהפכה הצרפתית.
העידן של: "פורמה לה בטליון" חלף עבר גם בארץ שבה הומצא הרעיון.

בחברה דמוקרטית האזרחים הם הצבא

בחברה דמוקרטית הצבא חייב להיות צבא העם.

ברפובליקות בננות , במשטרים טוטליטריים יש צבא מקצועי המציית לשליט ללא עוררין.
צבא העם לא יציית ללא עוררין.

תגובה לגבי צבא העם

בס"ד
רבקה היקרה!
זו התייחסות אנכרוניסטית ולא מקצועית לנושא הצבא. בארה"ב, אנגליה, צרפת, יש צבאות מקצועיים. אין זה הופך אותן לרפובליקות בננות. מבחינה צבאית צבא מתנדבים מקצועי עדיף לחלוטין מצבא גיוס חובה.
דרך אגב: אי ציות הוא אסון לצבא!

זה לא אותו דבר

צרפת וארה"ב לא נתונות במערכת הלחצים והבעיות הביטחוניות היומיומיות שישראל נתונה בהן. ישראל עדיין נמצאת בסכנה קיומית. ולמרות כל זאת, הדמוקרטיה שרדה פה ואחד הסיבות לכך הן צבא העם

תגובה למיכאל

בס"ד
תודה על התגובה!
באנגליה מעולם לא היה צבא העם! רק במלחמות העולם!
למרות זאת היא אחת הדמוקרטיות הראשונות בעולם המודרני!
לארה"ב לא היה כלל צבא! הייתה מיליציה לימי מלחמה, וצבא מתנדבים קטן לימי שלום.
למרות זאת היא הייתה הדמוקרטיה הראשונה בעולם המודרני!
בגרמניה הצבא היה תמיד צבא של העם. רק תקופה קצרה (ברפובליקת ויימאר) היה זה צבא מקצועי!
במדינות דמוקרטיות אין קשר בין הצבא לשלטון. הצבא נחשב כרוע הכרחי שיש לסובלו.
דמוקרטיה נובעת מתוך חינוכו של העם לחירות. הצבא דווקא מכניס אוירה של מיליטריזציה וכפייה רעיונית.
על כן ניתן לומר שבמדינת ישראל יש דמוקרטיה למרות שהצבא הוא צבא העם, ולא בגללו.
לגבי הסכנה הקיומית שמדינת ישראל נמצאת בה, אני טוען שצבא מקצועי יטפל בה בצורה הרבה יותר טובה לאין ערוך מאשר צבא העם.

ומי ילך לצבא המקצועי שלך?

כל הנדכאים, בדפוקים ואלו שאין להם סיכוי לעשות כלום בחיים חוץ מלהשכיר את עצמם כשכירי חרב. המיטב של האוכלוסיה, כל הנוער האיכותי, ילך לאוניברסיטאות בדיוק כמו שקורה בארה"ב.
תהיה לנו פה חברה מעמדתית של המעמד הנמוך שהוא חמורו של משיח בעבור אלו שיש להם כסף בדיוק כמו שהיום צבא העם הוא חמורו של משיח עבור החברה החרדית.
איזה צבא זה יהיה של בני המעמד הנמוך, של כאלו שנשרו מהתיכון של כאלה שאין להם תקווה.
זה לא צבא הגנה לישראל שיכול להגן על ישראל
זה לא צבא שיכול להגן על ישראל מבחינה מוסרית

תגובה למיכאל

בס"ד
מיכאל היקר!
הצבא אינו שלי, אלא של מדינת ישראל.
חבל שאתה גם מכניס את החברה החרדית לנושא מקצועי.
איני רואה שום פסול בכך שמי שאינו מתאים לאוניברסיטה ילך לצבא, יקבל משכורת גבוהה, עבודה עד גיל 45 (לפחות), אפשרות קידום.
מלבד זאת, הצבא ישמח לקלוט אנשי מחשבים מהאוניברסיטה, רופאים מהאוניברסיטה, וכן הלאה. כל בוגר אוניברסיטה ישמח להציע את שירותיו לצבא תמורת משכורת טובה.
הנושא המוסרי מעניין היום מעט מאד את הנוער. הכסף כן. איך אמר הנרי הרביעי מצרפת: "פאריז שווה מיסה".
היום לבני המעמד הנמוך בארץ יש אפשרות ללכת למשטרה, למשמר הגבול, או לכנופיית פשע (או ח"ו לחזור בתשובה). למה שבחור שנפלט מהתיכון לא ימצא עצמו כנהג טנק, צלף, חבלן, נהג, מכונאי רכב, איש צוות קרקע בחיל האויר, וכדומה? למה לא לתת לו אופציה מכובדת להיות בן אדם נורמלי ומפרנס בכבוד?
האם בארה"ב כל קציני המטה באים מתלמידים שנפלטו מבית הספר? חיל האויר? הנחתים? הצבא? חיל הים?
האם בבריטניה זה כך? למה נסיך הכתר היה טייס? ובנו קצין?
למה צה"ל צריך להחזיק את גלי צה"ל? כדי לתת פרנסה לכמה מסתלבטים שאי אפשר לשים אותם באף מקום? מי הפקידים בלשכות הגיוס? כמה כח אדם מסתובב בצבא ועושה 804? (למי שלא מבין: בא בשמונה, עושה אפס, והולך בארבע).
מיכאל, תהיה מציאותי. צה"ל הוא פיל לבן ענקי, שאפשר לייעל אותו, ליצור על ידו מקומות עבודה חדשים, ליצור עבור המשק כולו מקומות עבודה חדשים.
ניתן עוד להרחיב, אבל לדעתי הכתובת היא לא כאן, אלא בממשלה.

מיכאל, אתה צודק.

ישראל היא היוצאת דופן. מדינה הנילחמת על הישרדות זקוקה לצבא עם שיגן עליה.הסולידריות הלאומית היא חיונית לעם הנלחם על הישרדותו.

השיקולים של העצני נגועים באינטרס אישי ועדתי לא לשרת.

12,000 תלמידיו של רבי עקיבא לא אמרו לבר- כוכבא ש"תורתנו אומנותנו".
תלמידי החכמים ואף החכמים עצמם עבדו למחייתם ויש על כך ראיות.

התיאוריה של החרדים היא המצאה שהמציאו מנהיגיהם מאז קום המדינה. התלות הכלכלית של האברכים זהו אמצעי השליטה של הרבנים בעדה החרדית. בלי תשלומי המדינה - האברכים יצאו לעבודה וכוח רבניהם יחלש.
בכל העולם הם עובדים

כל בני משפחתי שרתו ומשרתים. יש לי כעת נכד בגולני. הם הגנו על העצני עד עתה והצדק מחייב את משפחתו להגן על משפחתי.

תגובה לרבקה

בס"ד
לרבקה היקרה!
כבר לפני שנים נאמר הפתגם: "בכביש הייה חכם ולא צודק".
על אחת כמה וכמה בנושא הנוגע לבטחונה של מדינה שלמה.
כל הטענות שלך הינן טענות אולי צודקות אבל לא חכמות.
כבר ביררתי לך בכמה מתגובותי שאף אחד לא שולט בציבור החרדי. הציבור הזה מעוניין בכך שהרבנים יתוו לו את דרכו.
איני יודע מהי התיאוריה של החרדים שעליה את מדברת, אבל אם הכוונה להליכה לצבא - גם את הנושא הזה כבר ביארתי בעבר בכמה מתגובותי המופנות ישירות אלייך.
אני בהחלט בעד יציאת הציבור החרדי לעבודה, ונגד הליכתו לצבא. אני בכלל נגד מגורי חרדים במדינת ישראל. אני לא רואה את עצמי חלק מהמדינה, אלא אזרח בעל כורחו.
טענתי בכתבה שמבחינה מקצועית צבא מקצועי הוא צבא יעיל יותר, זול יותר, וחזק יותר.
סיפורי בר כוכבא (כבר הערתי בעבר שלא היה מעולם כזה אדם, ושמו הוא בר כוזיבא) היו מאד נחמדים בשעתם (איני מעוניין כלל להכנס לפולמוס בנושא זה, כי הוא ממש לא רלוונטי לנושא), אבל כלל אינם תופסים כיום.
אדם שאינו רוצה להתגייס מכל סיבה שהיא - זו שטות ואסון ממדרגה ראשונה להכריח אותו.
אני גורס שגם לא כל חילוני אמור להתגייס. הצבא צריך להיות קטן, מקצועי, יעיל, בלי מטרות נוספות מאשר לחימה.
סולידריות לאומית זה דבר נחמד, שהמכשיר ליצור אותו אינו הצבא. ובפרט שאנו לא בשנות החמישים, שם היה צורך ליצור סולידריות בין העולים החדשים לבין עצמם, ובין התושבים הותיקים.
אנחנו ב-2013, למי שאינו זוכר, ותנאי הלחימה השתנו, התנאים הדמוגרפיים השתנו. מערכת הסיכונים למדינת ישראל השתנתה.
הצבא החכם הוא זה שחושב קדימה, וזה מה שצה"ל אמור לעשות.

בזמן מלחמה גם באנגליה וצרפת גיוס חובה.רק בימי שלום אין חובת גיוס

ישראל נמצאת כל שנות קיומה במלחמה.

תגובה לרבקה לגבי מצב מלחמה

בס"ד
רבקה היקרה!
ישראל לא חוותה מצב מלחמה מאז מלחמת יום כיפור.
כל יתר פעולותיו של צה"ל מאז היו פעולות שיטור ולא מלחמה כוללת.
מלחמת יום כיפור עצמה, וגם הפעולות אחריה, לא הוכיחו (בלשון המעטה) שצה"ל מספיק מקצועי.
אין כאן המקום לבצע ניתוחי קרבות, אבל אציין רק כמה דוגמאות באופן כללי: המיתלה, אוגדת טל בפיתחת רפיח במלחמת ששת הימים, כיבוש גבעת התחמושת, אוגדת אדן בגשר פירדן במלחמת יום כיפור, החווה הסינית, קרב סולטן יעקב במלחמת לבנון הראשונה, אי הגנת העורף במלחמת המפרץ הראשונה ובמלחמת לבנון השניה.
אני יכול לכתוב סידרת מאמרים על הפאשלות האלה, אבל זה נכנס לבעיות של ביטחון שדה.
צה"ל צריך להיות גוף מקצועי, ללא כל קשר לנושא הפוליטי, דווקא בגלל שמדינת ישראל היא במצב של איבה עם חלק משכנותיה, ועם הפלסטינים.
אני טוען שצריך להוציא את כל ההיבטים האחרים בהתייחסות לגבי צה"ל, מלבד ההיבט של התייעלות מקצועית.

חייל חרדי שנפצע אנושות בקרב:בעבר התרבלו חיילים באהדה בבני ברק

במעריב של שבת יש ראיון עם חרדי בן 62 שהיה חייל ונפצע אנושות בקרב. הוא גאה על תרומתו לביטחון ישראל ומגלה לנו שבעבר התקבלו חיילים ברחוב החרדי בבני ברק באהדה וכבוד.

אז כיצד השתנה כל זה?
המנהיגות שואפת שליטה על הציבור החרדי עשתה את השינוי. ע"י שליטה בפרנסה שולטים הרבנים ברחוב החרדי.

תגובה לרבקה

בס"ד
רבקה היקרה!
את לצערי שוב סוטה מנושא הדיון.
גם אבי ז"ל היה בגולני, וגם חמי שליט"א היה בהנדסה קרבית. לא זה הנושא.
אין כאן מאניית שליטה, כפי שאת מנסה לתאר. יש כאן שינוי שנוצר על ידי מנחם בגין. הוא פתח כוללים. הציבור התרגל לכך, וקשה לו להפסיק עם זה.
אני בהחלט בעד ציבור חרדי שהולך לעבוד (כפי שאני עצמי עושה במשך שנים ארוכות, למרות שאני גם יושב בכולל חצי יום בלי משכורת). מי שמכיר את הרחוב החרדי, יודע שבציבור הליטאי המנהיגים הינם אנשים צנועים, שאינם מחפשים להשתלט על איש. הם הוכתרו על ידי הציבור כדי שינהיג אותם, למרות היותם אנשים בעלי תפקידים בפני עצמם (כך הרב שטיינמן, וכך הרב אליישיב זצ"ל).
בציבור החסידי המחולק לחצרות חסידיות גדולות וקטנות, זו גם שאיפה של אנשי החסידות להיות מונהגים על ידי דמות רוחנית, שבדרך כלל היא שושלתית (לא תמיד). החסידויות יוצרות מקומות עבודה פנימיים לאנשי ונשות החסידות, ודווקא שם יש חלק גדול של האוכלוסיה שעובד, אם כשכירים, ואם כעצמאיים.
הטענה העיקרית היא לגבי גיוס בחורי ישיבות שאינם נשואים, המהוים את עמוד השדרה של עולם התורה.
(איני מתייחס כרגע לדעתי השוללת את מדינת ישראל אף דה פאקטו, אוסרת על הליכה לצבאה, על לקיחת תקציבים ממנה, ואף מעדיפה אי מגורים בה עבור הציבור החרדי. אני מודה שדעתי אינה הדעה הרווחת ברוב הציבור).
כמו כן, אם הדברים היו כפי שהיה בעבר, שאנשים נשואים יכולים לבוא לצבא לתקופה של שלשה חדשים, ולאחר מכן לשרת במילואים, וגם זאת בלי כפייה - הדברים היו נראים אחרת לגמרי.
הדברים השתנו בגלל שתי סיבות:
* צה"ל אינו מעוניין בחיילים חרדים. הם עולים לו הרבה כסף, יוצרים בעיות דתיות, והוא מעדיף חיילים "חלקים".
* הציבור החרדי אינו יכול להשתלב בצבא ובמקומות העבודה החילוניים כיום. אבי ז"ל עבד בחברת חשמל. הוא היה חרדי בין חילונים. אני זוכר בתור ילד כאשר התחילה בציבור, וממילא בעבודה, מודת הלבוש המתירני. אדם חרדי המגיע מרקע כה שונה, לא יכול להשתלב במקום עבודה כזה.
אחי שירת בצבא שבועים (שלב ב), עד ששכנע את הטבח להרשות לאשתו ללבוש מטפחת. אז הועף דרך הקב"ן (אי אפשר להגיד רשמית שצה"ל מפחד מהחזרה בתשובה). הוא מספר שכאדם נשוי אב לשלשה, ניסתה משקי"ת צעירה "להתחיל" איתו.
גם אם יובטחו פתרונות, וגם אם יציינו למופת את גדוד הנח"ל החרדי, הרי הצבא אינו בנוי לקלוט את הציבור החרדי בהמוניו. הלוגיסטיקה תעלה המון, ההכשרה תעלה הון, התועלת תהיה זעומה.
עד כאן לעצם טענותייך.
ועתה נעבור לטענתי. אני טוען, ללא כל קשר לציבור חרדי או לא, שהצבא צריך להתמקצע. אם נכדך (למשל) ירצה ללכת לצבא, הוא יצטרך לעבור בחינות פסיכוטכניות מקיפות, בדיקות כושר גופני, והצבא יחליט אם הוא מקבל אותו, ואם כן - להיכן?
הוא יצטרך להפוך לחייל שעושה עבודה של כמה הולכי בטל שהיו לפני כן.
צה"ל ייקח שירותי משרד, מטבח, מחשוב, וכדומה - מחברות אזרחיות. אפשרי שהעובדים ייחשבו כחיילים לצורך זה, אבל הוא לא אמור לבזבז כסף וזמן בהכשרת אנשי מחשבים, טבחים, וכדומה.
צה"ל הוא צבא, ולא לשכת עבודה.
אדם המשרת בצבא, צריך להרגיש את עצמו כעובד, ולא כממלא נטל (מילה שהיא פשוט ניבול פה).
ניתן לעשות זאת, ולצאת מהמדיניות הארכאית של קום המדינה, כאשר צה"ל הוא ממשיכם של ה"הגנה" והפלמ"ח.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת עדינו העצני

.