אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התגלה לוח אבן עתיק של בני המאיה המספר על מאבקי שליטה בצמרת ההנהגה


התגלה לוח אבן עתיק של בני המאיה המספר על מאבקי שליטה בצמרת ההנהגה
התגלה לוח אבן עתיק של בני המאיה המספר על מאבקי שליטה בצמרת ההנהגה

לוח אבן של תרבות המאיה בן 1,500 שנה ועליו חרוט סיפור של מאבק כוחות שלטוני התגלה לאחרונה בגואטמלה. הלוח, המתוארך לשנת 564 לספירה, נמצא בתעלה המובילה לקבר של מלכה במקדש עתיק באתר  El Perú-Waka'.

אורכו של הלוח הוא 6 מטרים ורוחבו מטר אחד. חרוטים עליו הירוגליפים בשפת המאיה  המתארים מאבק בין שבע שנים בין שתי שושלות על שליטה באומת המאיה. לפני שהתגלה הלוח, הארכיאולוגים לא ידעו את שמם של המלכים מתקופת המאה השישית לספירה.

צוות הארכיאולוגים שחשף את לוח האבן הצליח לפענח את הכתוב בו וכך גילה כי לאחר מותו של המלךChak Took Ich'aak (טופר אדום בשפת המאיה) בשנת 556 התחולל מאבק רציף על ההנהגה של אימפריית המאיה שבסופו של דבר ניצח בו בנו של המלך המת - Wa'oom Uch'ab Tzi'kin ("האיש המגיש מנחות לנשר" בשפת המאיה) שהוא גם בנה את לוח האבן והקדישו לאביו.

הארכיאולוגים מעריכים כי הלוח הוחזק על פני הקרקע במשך כיותר ממאה שנים (מה שעשוי להסביר את מידת השחיקה הרבה שלו) לפני שהוכנס לקברה של המלכה שנקראה K'abel.

האימפריה של בני המאיה שיגשגה בדרום מקסיקו וחלקים מגואטמלה במשך שש מאות שנה כאשר באופן מיסתורי היא הגיעה לכדי קריסה בערך בשנת 900 לספירה. בני המאיה בנו ערים גדולות שהבולטת הניהן היא העיר טיקאל בצפונה של גואטמלה.  הם פיתחו מערכת כתב הירוגליפית ולוח שנה ייחודיים.

 

Comments

את מי זה מעניין בדיוק?

את מי?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.