אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מה נהג צעיר צריך לדעת על ביטוח רכב?


מה נהג צעיר צריך לדעת על ביטוח רכב?
מה נהג צעיר צריך לדעת על ביטוח רכב? 123rf stock photos

נהג צעיר הנמצא בתחילת דרכו המוטורית צריך להכיר מספר נושאים חשובים אשר יקבעו את אופן השימוש שלו ברכב. ראשית, על נהג צעיר להבין את המשמעות של ביטוח לרכב: כל מי שמחזיק או נוהג בכלי רכב מנועי בתחומי מדינת ישראל חייב על פי חוק לשאת עימו תעודת ביטוח. תעודה זו מוצגת לכל בעל סמכות על פי דרישה והיא מציינת את תוקף הביטוח, הגבלותיו, תנאי הפוליסה ואישור חברת הביטוח. נהיגה ללא תעודת ביטוח חובה בתוקף היא עבירה פלילית ונהג צעיר חייב לזכור זאת היטב.

שנית, מבחינה מנהלתית נועד ביטוח חובה לכסות נזקי גוף של הנוסעים בכלי הרכב של המבוטח, והולכי רגל אשר נפגעו כתוצאה מהשימוש של הנהג הצעיר ברכב. כיסוי ביטוחי מן הסוג הזה כולל הוצאות רפואיות, פיצוי בגין אובדן השתכרות עד תקרה מסוימת ופיצוי בגין כאב וסבל. לא קיים תעריף אחיד לתשלום ביטוח חובה ולכן ישנם הבדלים בין מחירי חברות הביטוח השונות.

כיצד נקבע התעריף של ביטוח לרכב?

עניין נוסף וייחודי אותו צריך לדעת נהג צעיר בהקשר של ביטוחי רכב הוא אופן קביעת התעריף. המחיר אותו גובה חברת הביטוח נגזר מתוך הסיכון שהיא נוטלת. המחיר של ביטוח לנהג צעיר גבוה יותר מביטוח הנעשה עבור נהג ותיק ומנוסה. חברת הביטוח משתמשת בפרמטרים קבועים על מנת להעריך את איכות הנהיגה של המבוטחים, והגיל הוא אחד הפרמטרים הבולטים ברשימה. מלבד הגיל מותאמת הפרמיה הנדרשת מהמבוטח על פי נפח המנוע של הרכב, מין הנהג, ותק רישיון הנהיגה, מספר תביעות קודמות, מספר שלילות רכב והימצאות כריות אוויר.

מהו ביטוח מקיף?

עוד נושא אותו צריך להכיר נהג חדש נקרא "ביטוח מקיף". פוליסת ביטוח זו מכסה אובדן או נזק אשר נגרמו לרכב המבוטח כתוצאה מגניבה, אש, מכת ברק, התפוצצות, התלקחות, שיטפון, התנגשות מקרית או תאונה לא צפויה מסוג אחר. הכיסויים הבסיסיים של ביטוח מקיף קבועים על פי החוק אך חברת הביטוח רשאית להוסיף תנאים מיטיבים נוספים. האפשרויות העיקריות לרכישת פוליסה כזו הן ביטוח מקיף ללא נזקי תאונה, או ביטוח מקיף ללא נזקי גניבה.

ביטוחי רכב לנזקים מצד שלישי

נושא אחרון אליו נהג צעיר צריך להתייחס הוא "ביטוח צד ג'". זהו ביטוח המכסה את בעל הרכב וכל מבוטח המופיע בפוליסה מנזקים שנגרמו לצד שלישי. נזקים אלו יכולים להיות תוצאה של השימוש ברכב ותלויים באשמת הנהג המבוטח. בניגוד לסוגי פוליסה אחרים, בביטוח צד ג' חלה האחריות של חברת הביטוח עד לסכום נקוב בלבד. בנוסף, בביטוח צד ג' ישנה גם השתתפות עצמית אשר נגבית מהמבוטח. בפוליסות מסוימות ניתן לבטל את ההשתפות העצמית בתוספת תשלום לפרמיה שנתית, ולכן כדאי להתייעץ עם סוכן ביטוח מנוסה.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אבישי חאליסי

.