אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עתידה של סוריה


רבקה שפק ליסק's picture
עתידה של סוריה

עתידה של סוריה. 123rf stock photo

שני חוקרים  הביעו דעתם באתר של המרכז הירושלמי לגבי עתידה של סוריה:

 פנחס ענברי פירסם ב-15 ליולי 2013 מאמר תחת הכותרת: "חיזבאללה ואיראן שואפות להפוך את סוריה למדינה שיעית"

 יהונתן דחוח- הלוי פירסם באותו יום מאמר תחת הכותרת: "האופציה האחרונה של אסד- מדינה עלאווית"

 ואלה עיקרי הדברים:

 המאמר של ענברי

 לדעת ענברי רק לאחרונה הולכת ונחשפת המטרה האמיתית של חיזבאללה ואירן בסוריה, שהיא להפכה למדינה שיעית. בכיבוש קוסייר, רווחה הדעה, שהמטרה היא ליצור רצף טריטוריאלי בין דמשק, רצועת השיעים של סוריה המתחברת לבקעת הלבנון השיעית ולחבל העלאווים שעל שפת הים. אבל, לאחרונה, סבור ענברי, שהמטרה מרחיקת לכת בהרבה והיא: גירוש הסונים מסוריה והפיכתה למדינה שיעית כמו איראן.

 לדעת ענברי, המטרה האמיתית התבררה כאשר השיעים תקפו את קברו של חאלד בן אל- וואליד בחומס במטרה להרסו. אל- וואליד היה מצביא  מידידי מוחמד שניצח את האימפריה הפרסית. השיח'ים הסונים של סוריה רואים בניסיון זה להחזיר את האימפריה הפרסית לימי גדולתה.

 המטרה של גירוש הסונים מסוריה מתבטאת, לדעת ענברי, בהריסה שיטתית של מסגדים סונים, ובפגיעה במקומות הקדושים לסונים ובאתרים הארכיאולוגיים ברחבי סוריה. ענברי רואה כאן מגמה ברורה למחוק את עברה הסוני של סוריה.

 ראיה נוספת שהמטרה היא חיסול  הנוכחות הסונית בסוריה מוצא ענברי בהיקף מעשי הטבח והגירוש ההמוני הכפוי של הסונים מסוריה.

 מצד שני, טוען ענברי, הסונים אינם צדיקים גדולים. גם הם  פועלים במגמה להפוך את סוריה למדינה סונית נקיה משיעים ע"י גירוש שיעים ועלאווים  ופגיעה בקברה של זיינב, בתו של האימאם עלי, מדמויות המופת של השיעים.

המאמר של יהונתן דחוח- הלוי

מלחמת האזרחים הביאה לאובדן שטחים נירחבים מהמדינה  למרותו של אסד. בחוגי המורדים, כותב הלוי, מתגבשת, לאחרונה, הדעה שאסד כבר השלים עם אובדן שלטונו בסוריה כולה ומטרתו כעת היא להביא להקמת מדינה עלאווית עצמאית בחלק מסוריה. רק כך יוכל אסד להציל את המיעוט העלאווי מטבח המוני בידי הסונים.

 בפני אסד עומדות, לדעת הלוי, שתי אופציות לגבי המדינה העלאווית:

מדינה עלאווית מצומצמת במערב סוריה או מדינה עלאווית גדולה.

המדינה העלאווית המצומצמת תקום במערב המדינה ותקיף את מחוזות טרטוס ולאטקיה. היא תשתרע  מתורכיה בצפון, לבנון בדרום והערים חמאת וחומס. במזרח. במחוזות אלה יש רוב עלאווי של 55% , לעומת 37.5% סונים, 8.5% איסמעילים ו-5% נוצרים. יתרונה של המדינה העלאווית יהיה בזה שנמלי טרטוס ולאטקיה יהיו בתחומה וכן תחנות כוח, ושדות גאז בתחומי המים הטריטוריאליים ובעיקר – אדמה חקלאית פוריה.

המדינה העלאווית הגדולה תכלול נוסף על החוף המערבי גם את אזור ההרים ומחוז חומס עד הגבול העיראקי. מדינה זו תהיה מחוברת לבקעת הלבנון השיעית , מצד אחד, ולעיראק שהשיעים שולטים בה, ולאיראן, מצד שני. כך יווצר גוש שיעי מסיבי רציף.

 לאור שתי האופציות הללו, כותב הלוי, מתרכז אסד במאבק להשתלט על העיר אל- קוסייר המחברת בין דמשק לטרטוס ולאטקיה והעיר חומס שהיא חשובה להקמת מדינה עלאווית.

 אסד נוקט בשיטה של הרס מסיבי ורצח המוני של אזורי הסונים כדי לאלצם לברוח מהמדינה. עד היום נעקרו למעלה ממיליון סורים מארצם ורובם הם סונים. כך מתבצע טרנספר של האוכלוסייה הסורית כדי ליצור בסיס בר- קיימא למדינה עלאווית.

 האינטרס הישראלי

 לדעת הלוי, ישראל אינה צריכה להתערב בנעשה בסוריה מאחר  ששני הכוחות הנלחמים שם מסוכנים לישראל באותה מידה.. לדעתו, החלשתה הצבאית של סוריה ועוד יותר התפרקותה לישויות מדיניות אחדות תשרת את האינטרס הישראלי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.