אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים


רבקה שפק ליסק's picture
אבו מאזן: חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

אבו מאזן: חידוש השיחות בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

אני מסכימה לתנאים של אבו- מאזן לחידוש השיחות, בתמורה להפסקת ההסתה ופולחן השהידים

כמו למעלה מ- 50% מאזרחי ישראל, אני בעד סיום הסכסוך הישראלי- פלסטיני ע"י הקמת מדינה פלסטינית לצידה של ישראל.

 אני מסכימה, כמו רבים בישראל, להצעתה של ישראל שנתמכה ע"י הנשיא קלינטון בוועידת קמפ דויד ב- 2000. עפ"י מתווה קלינטון- ברק  הייתה המדינה הפלסטינית משתרעת על כ- 97% משטח הגדה המערבית ועזה בצירוף שטח נוסף של טריטוריה ישראלית בתמורה לסיפוח גושי ההתיישבות העיקריים לישראל. ההצעה נתנה מענה הוגן גם לשאלת ירושליים והר הבית. למרבה הצער, היא נדחתה ע"י ערפאת  שלא הציע הצעה נגדית אלא פתח באינטיפדה.

 מסתבר שגם אבו מאזן, הנחשב למתון בעיני העולם כולו, לא השיב בחיוב ב- 2008 להצעה עוד יותר מרחיקת לכת של אהוד אולמרט - כפי שהוא עצמו אמר לכתב ה"וושינגטון פוסט"- וגם לא הציע אלטרנטיבה. (ניתן לקרוא על כך בסיפרה של קונדוליסה רייס) .

 הסירוב הפלסטיני לשתי ההצעות ( והיו הזדמנויות נוספות להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל שנדחו ע"י הפלסטינים ב- 1936 , 1947 , 1967 ובין 1948 – 1967, כאשר הם היו תחת שלטון ערבי ) לא הותיר, למרבה הצער, את רישומו על התקשורת העולמית והעולם כולו, בשל מערכת תעמולה משומנת היטב של הרשות הפלסטינית והעולם הערבי.  אבו מאזן ניצל את עלייתו לשלטון של בנימין נתניהו כדי למחוק את מאמצי העבר של ישראל להביא להסכם ולהפוך את ישראל לסרבנית השלום.

 מאז עלייתו לשלטון של בנימין נתניהו חודש המו"מ לכחודש, לאחר שנשיא ארה"ב ברק אובמה אילץ את נתניהו להקפיא את הבנייה בהתנחלויות במשך כ- 10 חודשים. אבל, המו"מ נפסק ביוזמתו של אבו- מאזן שהציג דרישה לחודשי הקפאה נוספים לאחר שהסכים לחידוש המו"מ לאחר סחבת רק בחודש האחרון של ההקפאה.

 מאז, נקט אבו מאזן בצעד חד- צדדי בעצרת האו"ם והמשיך במערכת הדמוניזציה והדה- לגיטימציה של ישראל.

כעת, כאשר מזכיר המדינה ג'ון קרי מנסה לחדש את המו"מ שנותק בשנים האחרונות, מעלה אבו מאזן מספר תנאים מוקדמים, שרובם צריכים, למען ההגינות, להיות נדונים בשיחות ולא כתנאי מוקדם.

התנאים:

א. שחרור כל האסירים מלפני הסכם אוסלו

ב. הקפאת הבנייה בהתנחלויות

ג. הסכמה עקרונית של ישראל לקווי 1967

 באשר לתנאים המוקדמים:

 

א. שחרור האסירים מלפני הסכם אוסלו

 

ישראל מסרבת. אני מציעה להסכים לשחרורם, למרות שלפחות לחלק מהם יש דם על הידיים, בתנאי, שהרשות הפלסטינית תפסיק את פולחן השהידים שאינו מעודד השלמה עם קיומה של ישראל וגם אינו פוסל את הטרור אלא מהלל אותו

הכוונה לשתי תופעות המעידות שאבו מאזן אינו פוסל את הטרור בעיקרון אלא כאמצעי שיעילותו נגד ישראל נכשלה, והן:

פולחן השהידים המתבטא בקריאת כיכרות ערים ורחובות על שמם של שהידים ותוכניות הטלביזיה המפארות את פועלם של השהידים.

תוכנית התשלומים לאסירים בכלא הישראלי, המקבלים מממשלתו של אבו מאזן משכורות עתק, מתוך מענקים שניתנו ע"י ארה,ב ואירופה, ללא כל פרופורציה לרמת המשכורות ברשות הפלסטינית . כספים אלה נתרמו והיו מיועדים להקמת תשתיות ויצירת מקומות עבודה.

רק הפסקת שתי התופעות הללו תוכיח שאבו מאזן באמת פוסל טרור בעיקרון. במצב כזה מן הראוי לשחרר את האסירים.

 

ב. הקפאת הבנייה בהתנחלויות

נושא ההתנחלויות צריך להיות חלק מהמו"מ. בישראל קיים קונצנזוס לגבי סיפוח גושי ההתיישבות העיקריים, פינוי כל השאר ומתן פיצוי טריטוריאלי תמורת שטח גושי ההתנחלויות שיסופח לישראל.

לכן, אין כל מניעה לחדול מבנייה מחוץ לשטח הגושים שיסופחו לישראל. אין כל הצדקה לדרוש הקפאת הבנייה בשטח שיסופח לישראל.

אבל, אבו מאזן דורש הקפאה מוחלטת ללא הבחנה כתנאי לפתיחה במו"מ.

אני הייתי מסכימה גם לתנאי זה תמורת הפסקת ההסתה המתנהלת ברשות הפלסטינית בטלביזיה הממלכתית ובמערכת החינוך נגד ישראל ונגד העם היהודי כולו. הנוער הפלסטיני לא מקבל חינוך לדו- קיום עם ישראל, אלא נתון באופן יומיומי להסתה נגד ישראלים בפרט ויהודים בכלל. היהודים מכונים קופים וחזירים ומואשמים חדשות לבקרים בעלילות שאין כל קשר בינן לבין המציאות. סיפרו של היטלר "מיין קאמפ", והפרוטוקולים של זקני ציון תורגמו לערבית ומופצים בשלל עותקים.

כמו כן, קימת  מערכת משומנת היטב השוללת את עצם זכותם של היהודים אפילו על חלק מהארץ ע"י שיכתוב ההיסטוריה והכחשה של עצם זיקתם של יהודים לארץ זו. התעמולה היומיומית מספרת לדור הצעיר שגם שטח ישראל הוא אדמה ערבית שנגזלה ע"י היהודים. במפות התלויות בחדרי הכיתות במערכת החינוך של הרשות הפלסטינית ישראל כלל אינה מופיעה.

מי שאינו מודע למערכת ההסתה, הדמוניזציה והדה- לגיטימציה המתנהלת באופן יומיומי ע"י הרשות הפלסטינית מתבקש לפתוח את האתר הנקרא: "פלסטיניאן מדיה ווטץ". באתר זה ניתן לקרוא תרגומים לאנגלית של התבטאויות אנטישמיות ואחרות של מנהיגים, תרגומי תוכניות הסתה, שיכתוב היסטוריה ודמוניזציה בטלביזיה הממלכתית. כמו כן, ניתן לקבל מידע על מערכת ההסתה נגד ישראל ויהודים במערכת החינוך הפלסטינית.

 

והרי מספר דוגמאות:

 The State of Israel has no "historical basis" - Israelis not even related to the 12 tribes of Israel,

Source: Al-Hayat Al-Jadida, Dec. 15, 2012

"Biblical Israel " is Israeli "jargon" with no basis in history - PA daily op-ed

Source: Al-Hayat Al-Jadida, May 27, 2013

 

Abbas: Israeli actions “indicate an evil plot to destroy Al-Aqsa and build the alleged Temple ” 

Source: Al-Watan ( Saudi Arabia ), June 3, 2013

 

ג. הכרה בקווי  1967

 

ישראל הסכימה ב- 2000 וב- 2008 להכרה בקווי 1967 עם תיקוני גבול. מדוע ערפאת ואבו מאזן דחו אז את ההצעות וכעת, הם, לפתע, דורשים אותן.

בקיצור, אלה הן רק מספר דוגמאות כיצד הרשות הפלסטינית מפארת את הטרור, מסיתה נגד יהודים, ומשכתבת את ההיסטוריה, ותורמת את חלקה במניעת דו- קיום.

לצערי, דוגמאות אלה אינן מעידות על רצון כן ואמיתי להגיע לדו- קיום עם ישראל.למרות זאת, אני תומכת, ורבים כמוני בחברה הישראלית, בעשיית כל מאמץ להגיע לסיום הסכסוך ולהקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל ולא על חורבותיה.

נ.ב:במאמר לא התייחסתי כלל לטיפוח הדרישה ל"זכות השיבה" ע"י הרשות הפלסטינית בהתבטאויות של המנהיגים ובחינוך הדור הצעיר. המשמעות של "זכות השיבה" היא חיסול מדינת היהודים ע"י הפיכתם למיעוט בישראל באמצעות יישוב הפליטים הפלסטינים בישראל ולא במדינת פלסטין כפי שהוצע בוועידת קמפ דויד.

אך, זוהי סוגייה בפני עצמה.

Comments

האיחוד האירופי פועל חד- צדדית לכפות דעתו על תוכן הסכם השלום

אירופה ממלאה תפקיד שלילי לאורך כל הסכסוך, מאז קם האיחוד האירופי. האיחוד מתעלם לחלוטין מחלקו של אבו מאזן במצב ורואה רק אחראי אחד למצב - ביבי.

אינני נמנית על חסידיו של ביבי, אבל ההתעלמות מתפקידו וחלקו של אבו מאזן במצב מעיד על חוסר יושר באיחוד האירופי

הפלסטינים טועים שוב

אם יש אלופים בפיספוסים היסטוריים הרי אלו הפלסטיניים. השכם לבקרים הם בוחרים לפספס הזדמנויות היסטוריות לשחרור ולתקומה מ-1947 ועד היום. ואז נשאלת השאלה- האם הם באמת רוצים לפתור את הבעיה הפלסטינית ולקחת את גורלם בידיהם כמו שעשו היהודים ב-19458 או שאולי מתאים להם להישאר מסכנים ונתמכים ולצעוק עד השמיים. זאת מנטליות של אנשים עניים שיודעים להאשים את כולם בצרות שלהם פרט לעצמם.

ששיק ושי, אתם צודקים. אבאב אבן כבר אמר שאין הזדמנו שהם לא החמיצו

לצערי, איני מאמינה שהם מסוגלים לקבל החלטה אמיצה ברשות הפלסטינית כאשר החמאס, החיזבאללה ואירן נושפים בעורפם.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.