אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פסל ספינקס התגלה בצפון ישראל


פסל ספינקס התגלה בצפון ישראל
פסל ספינקס התגלה בצפון ישראל

שרידי פסל ספינקס התגלו בחפירות ארכיאולוגיות בצפונה של ארץ ישראל

ארכיאולוגים ישראלים גילו זוג רגליים של פסל ספינקס מצרי בתל חצור סמוך לאגם החולה בגליל העליון. על פני השריד הארכיאולוגי חרוטה כתובת הירוגליפית הנושאת את שמו של פרעה בשם (מנקור) Menkaure שמשל במצרים בתקופת הממלכה הקדומה לפני יותר מ-4,000 שנה ובנה את אחת מהפירמידות בגיזה.

הארכיאולוגים שגילו את הפסל משערים כי מקורו מעיר השמש און (כיום בסמיכות לקהיר) היכן שהתנהל הפולחן לאל השמש אתום ולאל רע. שרידי הפסל נמצאו בכניסה לארמון העיר בשכבה ארכיאולוגית המתוארכת פחות או יותר לתקופה בה תל חצור נכבשה על ידי הכנענים במאות ה-13-14 לפני הספירה.

מומחים סבורים כי פסל הספינקס הובא לישראל ממצרים במאות 16-17 לפני הספירה על ידי החיקסוס – עם שמי מצפון כנען שכבש את מצרים ושלט עליה במאותה ה-18-16 לפני הספירה. יתכן גם כי הפסל הגיע לחצור כמתנה ששלח פרעה למלכים המקומים במאות ה-15-13 לפני הספירה. באותה התקופה מרביתה של ארץ כנען היתה שרויה תחת שליטה מצרית באמצעות וסאלים שהיו עושי דברו של פרעה. חצור היתה אז העיר החשובה בדרומו של הלבנט. היא השתרעה על פני כ-800 דונם ואוכלוסייתה מנתה בסביבות 20,000 נפש. העיר נכבשה על ידי ישראל ונבנתה מחדש בתקופת שלמה. בשנת 732 לפני הספירה היא הוחרבה על ידי האשורים.

הספינקס הינו ייצור מיתולוגי שחציו האחד הוא אריה וחציו השני הוא אדם. הוא היה נפוץ מאד באומנות של המזרח הקרוב, הודו ויוון.

Comments

תגלית הפסל בחצור

זאת תגלית אכן מעניינת סביר להניח שפסל זה הגיע לאזור בתקופת הברונזה המאוחרת תקופה בה כנען ועריה היו תחת שליטה
מצרית ויתכן והיה חלק מחפצי מסחר. לקראת סוף תקופת הברונזה המאוחרת - לקראת סוף המאה ה13 לפני הספירה-חרבה חצור בשריפה
גדולה. הסיפור המקראי מזכיר אות ה בקשר ליהושע בן נון אבל מבחינה היסטורית חצור חרבה כעוד חולייה בשרשרת
חורבנות של הערים בכנען באותה תקופה. בחצור הייתה בנייה מחודשת בתקופת עומרי אבל היא כבר לא שיחזרה את מעמדה הקודם . חצור חרבה שוב על ידי האשורים

החיקסוס

אותי מעניין העם השמי הזה שנקרא חיסקוס- האם הם אבות אבותינו?

תגובה בנוגע להיקסוס

יש חוקרים הסבורים שההיקסוס הם עם שמי שפלש למצרים והשתלט עליה.אולם מרבית החוקרים סבורים שהיקסוס הם שבטים או חמולות כנעניות
שחדר בהדרגה למצרים(מאות 17 16 לפנ הספירה) ובשלב כלשהוא האליטה שלהם הדיחה את השלטון המצרי המקורי ותפסה את הממשל עד הדחתה במאה 16 לפני הספירה. בכל אופן: אבות אבותינו הם כנענים מתוך האכלוסייה הכנענית שחיה כאן לאורך אלפי שנים חלו להתגבש
בתחילת האלף הראשטן לפני הספירה קבוצות אוכלוסייה שהם נהיו לישראל הקדום. בערך במחצית המאה 9 לפינ הספירה הם ייסדו את ממלכת ישראל הצפונית הגדולה יחסית ( העומרידים) וככמה עשרות שנים מאוחר יותר את ממלכת יהודה הקטנה. אגדת יציאת מצרים היא מסורת שבאה מהממלכה הצפונית ויתכן שיש בה איזה זיכרון שהגיע לכנען(אולי עלידי נוודים) זיכרון שאולי הוא הד לזיכרון מימי ההיקסוס( שהקדימו את הופעת ישראל הקדום בכנען בכ500 שנה)

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.