אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

קוד גנטי חולץ משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי


קוד גנטי חולץ משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי
קוד גנטי חולץ משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי. The Wonderful Paleo Art of Heinrich Harder - Prehistoric animal Illustrations 1914

מדענים הצליחו השבוע לחלץ את הקוד הגנטי המלא משרידי מאובן של סוס פרה-היסטורי שחי בטריטוריית יוקון בצפון מערב קנדה לפני כ-700,000 שנה. הם הסתמכו על חלק עצם של הרגל האחורית בגודל של 12.5 ס"מ. מכיוון שהמאובן היה קבור תחת שכבות של קרח עד כל השנים, הדי אן אי נשתמר בתנאי קור ויובש וכך תהליך הריקבון שמתחיל לאחר מותו של האורגניזם הואט באופן משמעותי. עם זאת מלאכת המדענים נתקלה בקושי שנבע מכך שהמאובן זוהם על ידי בקטריות עכשוויות: על כל רצף של 200 מולקולות די אן אי, רק אחד השתייך לסוס.

עד לשבוע האחרון, בעל החיים העתיק ביותר שהצליחו למפות גנטית היה אדם ניאנדרטל מגזע שנקרא  Denisovans בן 75,000 שנה. השרידים שלו נמצאו במערה בסיביר. לפיכך, ההישג הנוכחי מהווה קפיצת דרך משמעותית וחוקרים העוסקים במדע ה- Paleogenomics (לימוד של מכלול הגנים באורגניזם באמצעות מאובנים) מעריכים כי בקרוב יוכל המדע לבנות מחדש את הגנום של יצורים פרה-היסטוריים בהתבסס על מאובנים בני עד מיליון שנה.

מדענים מקווים להשתמש בידע ובטכניקות של התגלית הנוכחית על מנת לשחזר את המבנה הגנטי של יצורים נוספים, בכללם ממוטות, ביזון ואף גזעים אנושיים קדומים ובכך לקדם את הבנתנו לגבי האבולוציה ומקורות האדם.

Comments

חילוץ הקוד הגנטי מהסוס

ידיעה מרגשת וחשובה. התגלית מוכיחה שנושא חילוץ דנ"א עתיק מיצורים שנשתמרו ושחזור גנומים אבודים עובר מהפכה של ממש
הולכת ומתקצרת הדרך לעידן שבו ניתן יהייה לחלץ דנ"א מיצור עתיק להשתיל אותו בביצית של בעל חי אחר שממנו מסלקים את הדנ"א המקורי את הביצית שותלים ברחם של בהמה כל שהיא ואולי יצוץ מחדש בעל חי מאחד המינים שנכחדו לפני מאות אלפי שנים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.