אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצי


מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצ'י
משפחת פיירו מדיצ'י - ציור מאת בוטיצ'ילי. מחקר חדש מעיד על קיומה של מחלת הרככת בבית מדיצי.

ילדיהם של משפחת מדיצ'י רבת העוצמה בפירנצה של הרנסנס סבלו ממחלת הרככת כתוצאה מתזונה לקויה ואי החשפות לקרני השמש

חוקרים מאוניברסיטת פיזה ניתחו תשעה שלדים של ילדים שנלקחו מקבר בבית התפילה של משפחת מדיצ'י* בבסילקה של של סאן לורנזו בפירנצה. עצמות הילדים אותרו לראשונה בשנת 2004  לאחר גילויה של מחילת קבורה סודית היוצאת מקברו של הדוכס גיאנגסטון (1671-1737), האחרון בשורה של דוכסים שעמדו בראש משפחת מדיצ'י.

ניתוח עצמות הילדים אפשר להעריך את גילם שנע מתינוקות לחמש שנים. על שישה מתוך תשעת השלדים ניתן היה להבחין בבירור בסימפטומים של רככת, עצמות גפיים עקומות כתוצאה מהניסיון לזחול או ללכת באמצעות עצמות רכות מידי.

רככת נגרמת כתוצאה ממחסור בויטמין D שאחראי על ספיגת סידן בגוף. במהלך ההיסטוריה, המחלה הייתה נפוצה בעיקר בקרב ילדים שנולדו למשפחות עניות וסבלו מתזונה לקויה. מדוע אם כן התקיימה המחלה אצל ילדים שהשתייכו למשפחות עשירות?

על פי השערתם של היסטוריונים, בתקופת הרנסנס נהוג היה לגמול את הילד מהנקה בגיל שנתיים. תזונת הילדים התבססה על חלב אם ותוספות הכללו דייסות על בסיס דגנים ותפוחים. ויטמיןD  מצוי בכמויות מזעריות בחלב אם ובדגנים וחסר לחלוטין בפירות. נוסיף לכך חשיפה מועטה לשמש (באותה התקופה עור חיוור נחשב לסגולה בניגוד לעור שזוף שאפיין את עובדי הדחק שעבדו תחת השמש) ואת אופנת הרנסנס של הלבשת התינוק בשכבות ביגוד רבות וכך הסתרת עורו מהשמש ונקבל את הסיבות לתחלואה ברככת בקרב ילדי מדיצ'י.

*משפחת מדיצ'י – משפחת סוחרים עשירה רבת השפעה בפירנצה של ימי הביניים המאוחרות והרנסנס שהתקיימה מהמאה ה-13 עד למאה ה-17. מקרב המשפחה התמנו שלושה אפיפיורים, מושלים של העיר פירנצה ואף מלכות אירופאיות. המשפחה תמכה באמנים רבים ותרומתה לרנסנס האיטלקי, לצד משפחות עשירות נוספות, הייתה נכבדת.

מייסדה של משפחת מדיצ'י היה אווראדו ביצ'י דה מדיצ'י. בנו, ג'ובאני די ביצ'י דה מדיצ'י, הפך את המשפחה לאחת מהעשירות באירופה על ידי הקמת בנק. בנו, קוזימו דה מדיצ'י, חיזק את המשפחה עוד יותר והפך אותה למשפחה השלטת הפירנצה. המשפה הגיעה לשיא כוחה בתחילת המאה ה-16 בתקופת שלטונו של לורנצו דה מדיצ'י על פירנצה (1514-1519).

הפילוסוף האיטלקי ניקולו מקיאוולי נהג להתייחס אליהם בכתביו.

משפחת מדיצ'י: הולדתה של שושלת

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.