אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מהי טרשת נפוצה?


אביגיל אגלרוב's picture
מהי טרשת נפוצה? - מפת נוירון
מהי טרשת נפוצה? מפת נוירון

טרשת נפוצה היא מחלה של מערכת העצבים המרכזית, ומקורה ברשת הראשית של העצבים אשר מעבירים דחפים חשמליים בכל הגוף. מערכת העצבים המרכזית מורכבת מהמוח וחוט השדרה. לשניהם קיימים סיבי עצב, מתוקף תפקידם כמובילי הודעות חשמליות מהמוח אל שאר הגוף. סיבי העצב עטופים ברקמה שומנית הנקראת מיאלין, שמסייעת בהעברת ההודעות.

במצב של טרשת נפוצה, מעטפת המיאלין, אשר מכסה את סיבי העצב, הופכת לדלקתית והם נהרסים בהדרגה, ומותירים אזורים של רקמת צלקת בלתי סדירה אשר משבשים את התקשורת בין המוח וחלקים אחרים של הגוף. הרס זה של מעטפת המיאלין והנזק לבסיס העצבים, עלול להוביל למגוון רחב של תסמינים, הכוללים חוסר תחושה או דקירות קלות, בעיות שיווי משקל, חולשה, התכווצויות שרירים וטשטוש ראיה.

הטרשת הנפוצה היא מחלה מורכבת, בלי צפויה ומתקדמת. אצל אנשים מסוימים, יכול המצב לגרום למספר קטן יחסית של תסמינים. אחרים חווים את ההתקפים לסירוגין. במקרים הגרועים ביותר, אנשים אשר סובלים מהמחלה, עלולים לאבד את היכולת לדבר, ללכת או לכתוב. יחד עם זאת, נראה כי המחלה אינה מקצרת את חיי האדם באופן משמעותי, ואנשים רבים שנושאים את התסמינים עשויים לשמור על פעילות סבירה.

החולים מחולקים על פי המאפיינים הבאים:

גיל. רוב האנשים חווים את התסמינים הראשונים בין גילאי עשרים לארבעים.

גזע. אנשים לבנים הם בעלי סיכוי גבוה פי שניים מגזרים אחרים לפתח טרשת נפוצה.

מין. המחלה נפוצה פי שלוש בקרב נשים מאשר בקרב גברים.

אקלים. הטרשת הנפוצה פורצת פי חמש באקלים קריר, כמו בצפון ארצות הברית, קנדה ואירופה, מאשר באקלים טרופי.

גנים. המחלה עלולה לעבור בתורשה, אך אין די ראיות התומכות בהנחה זו.

המדענים אינם יודעים מה גורם לטרשת נפוצה, אך קיימות ראיות גוברות לכך שהמערכת החיסונית של הגוף ממלאת תפקיד מרכזי בהתפתחותה. הם מאמינים כי המערכת החיסונית, אשר בדרך כלל מגנה על הגוף באמצעות לחימה בחיידקים וגופים זרים, עלולה לתקוף את המיאלין במערכת העצבים המרכזית. מספר חוקרים חושדים כי התקפים אלו עשויות להיות מופעלים באמצעות סוגים מסוימים של זיהומים ויראליים.

צורות שונות של טרשת נפוצה

מהלך המחלה המדויק אינו ברור. טרשת נפוצה משפיעה על אנשים במגוון דרכים. אם כי באופן כללי קיימים מספר דפוסים מוכרים.

טרשת נפוצה התקפית. בדפוס זה, המטופל חווה סדרת התקפים אשר מפעילים את התסמינים. התקפים אלו מלווים בתקופות שקטות אשר נקראות הפוגות, שבמהלכן התסמינים הרבה פחות חמורים ואין התקדמות ברורה של המחלה.

אנשים יכולים לחוות תקופת יציבות שנמשכת חודשים או אפילו שנים לפני שדפוס ההתקפים חוזר. על פי האגודה הלאומית לטרשת נפוצה, כ-85% מהאנשים עם המחלה מאובחנים עם האופן ההתקפי שלה.

משני פרוגרסיבי. דפוס זה מתחיל ומתקדם בהדרגה, בליווי התקפים חריפים. האגודה הלאומית לטרשת נפוצה מעריכה כי למעלה ממחצית החולים שמתחילים עם האופן ההתקפי של המחלה, מפתחים אותה לצורה משנית פרוגרסיבית בתוך עשר שנים.

ראשוני פרוגרסיבי. תבנית זו מתאפיינת בהחמרה הדרגתית של התסמינים. החולים בדרך כלל אינם חווים התקפים חריפים, למרות שלא מתרחשות הפוגות שונות. על פי האגודה הלאומית לטרשת נפוצה, כ-10% עד 15% מהאנשים עם טרשת נפוצה מאובחנים בדפוס זה.

התקפים. בדפוס זה, מטופלים חווים התקדמות הדרגתית של המחלה, אשר מלווה בהתקפים חריפים. על פי האגודה הלאומית לטרשת נפוצה, כחמישה אחוזים מהאנשים עם המחלה מאובחנים בדפוס זה.

בנוסף, המכון הלאומי להפרעות נוירולוגיות ושבץ מעריכים כי עד עשרים אחוזים מהאנשים עם טרשת נפוצה, חווים צורה שפירה שלה. לאחר ההתקפים הראשוניים, התסמינים מתקדמים באופן מועט מאוד במהלך החיים.

מספר קטן של חולים פיתחו אופן ממאיר שלה, אשר מתאפיין בהתדרדרות מהירה שמובילה לאובדן כושר ואולי אף מוות. יחד עם זאת, המחלה קטלנית לעיתים נדירות, ורוב החולים הם בעלי תוחלת חיים רגילה.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.