אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי


יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי
יומן רוזנברג: התגלה מסמך היסטורי נדיר שעוסק במשטר הנאצי. אלפרד רוזנברג. Attribution: Bundesarchiv, Bild 146-2005-0168 / Heinrich Hoffmann / CC-BY-SA

גילוי מסמך היסטורי נדיר עשוי לשפוך אור חדש על הרייך השלישי בגרמניה ושואת יהודי אירופה

הבנתנו את ההיסטוריה של הרייך השלישי ושואת היהודים עשויה להשתנות לגמרי עם גילוי יומנו בן 400 העמודים של אלפרד רוזנברג, אחד ממקורביו של אדולף היטלר ובין המתכננים הבולטים של הפתרון הסופי ליהדות אירופה. רוזנברג נמצא אשם בפשעים נגד האנושות במשפטי נירנברג והוצא להורג בסתיו 1946 ביחד עם עוד תריסר בכירים נאצים.

לאחר שנים של חיפושים החוקרים הגיעו ליומן בבית ליד העיר באפלו  בניו יורק. היומן ייחשף בימים הקרובים כפרויקט משותף של ממשלת ארה"ב והמוזיאון לזכר השואה בוושינגטון.

היומן עוסק בשנים 1936-1944. מרבית הדפים כתובים בכתב ידו של רוזנברג ועיון ראשוני בהם קורא תגר על תיאוריות שהיו עד כה מקובלות על החוקרים בכל הקשור לצמרת הפיקוד הנאצית. היומן חושף פרטים חדשים על תהליך ההשמדה של היהודים ומגלה בנוסף מתיחות רבה ששררה בהיררכיה הנאצית בהקשר למספר אירועים מרכזיים כמו בריחתו של רודולף הס לבריטניה ב-1941.

לאחר שהוצג כראייה מרכזית במהלך משפטי נירנברג בסוף 1945, נעלם היומן באופן מסתורי. ההנחה הייתה כי הוא הוברח לארה"ב על ידי רוברט קמפנר, אחד מהתובעים במשפטים. לאחר מותו של קמפנר, חוקרים ניסו לחלץ את היומן ללא הצלחה. לבסוף הסתבר כי היומן היה בידיה של מזכירתו לשעבר של קמפנר שעברה להתגורר ליד באפלו.

רוזנברג - משפטי נירנברג

Comments

תודה על המידע

האם אפשר לקבל פרטים נוספים? האם יש תוכן של היומן להשגה? אולי בפרוטוקולים של משפטי נירנברג?

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.