אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תגלית: תכשיט מצרי עתיק עשוי מחומר מטאור


תכשיט עתיק
תכשיט מצרי עתיק. אילוסטרציה. 123rf stock photo

תוצאות של מחקר שבוצע לאחרונה חושף כי תכשיט חרוזי מתכת מצריים עתיקים שנמצא בתוך קבר בן 5,000 שנה יוצר מחומר שמקורו במטאוריט.

התכשיט התגלה לראשונה בשנת 1911 באתר קבורה ארכיאולוגי כ-70 ק"מ דרומית לקהיר. התכשיט מתוארך לסביבות 3,550 לפני הספירה. החרוזים בתכשיט הם דוגמא לעיבוד ברזל אלפי שנים לפני תחילת עידן הברזל במיצרים העתיקה, לפיכך כבר אז שיערו המוצאים כי מקור המתכת הוא חוץ ארצי. ריכוז גבוה של היסוד המתכתי ניקל, יסוד המצוי במטאוריטים, רק חיזק את ההשערה לגבי המקור הקוסמי של התכשיט.

על פי דיווח בז'ורנאל  Meteoritics and Planetary Scienceמה-20 במאי השנה, מומחים מאוניברסיטת מנצ'סטר ערכו לאחרונה ניתוח את אחד מהחרוזים באמצעות מירוסקופ אלקטרוני וסורק רנטגן. לטענתם, הריכוז הגבוה של ניקל בחרוז מעיד כי מקור החומר הוא מטאוריט. בחינת המבנה הכימי של החרוז מלמדת על תצורה מסוג  Widmanstätten – מבנה קריסטלי שנמצא במטאוריטים שהתקרר לאיטו בתוך ליבת אסטרואיד בתקופה בה נוצרה מערכת השמש. יתרה מכך, החוקרים בטוחים כי החרוז לא נוצר כתוצאה משימוש בחום והתכה אלא עוצב על ידי כלי מלאכה לתצורת חרוז מחומר מוכן.

אין ספק כי עבור המצרים, חומר מתכתי, זמן כה רב לפני תחילת עידן הברזל, נתפס כדבר יפה מאין כמוהו, אולי אפילו קסום ובעל סגולות דתיות – מציאתו של התכשיט בקבר מעידה כי היה לו ערך דתי רב עבור המצרים.

ראוי לציין כי אין זו הפעם הראשונה שבה מאותר ממצא עתיק שמקורותיו מהחלל החיצון. בספטמבר אשתקד, חוקרים גרמנים מצאו פסל של בודהה שהובא לאירופה על ידי הנאצים. הפסל גולף במאות השמינית – העשירית משרידים של מטאוריט. החוקרים הצליחו אפילו לקשר את החומר ממנו עשוי הפסל למטאוריט ספציפי, The Chinga meteorite, שהתרסק על כדור הארץ לפני 10,000 – 20,000 שנה ושהותיר שברים רבים באיזור סיביר ועל גבול רוסיה-מונגוליה.  

 

Comments

התכשיט שמקורו במטאוריט

מחקר מעניין.בהקשר זה קראתי היום שמדענים אמריקאים פרסמו בכתב עת מדעי מחקר שלטענתם מוביל למסקנה
שהיסוד הכימי זרחן הנמצא בכדור הארץ ןאשר חיוני לקיום אורגניזם מקורו כנראה במטאוריט

הידען הקטן's picture

קניתי אחד כזה לאשתי

בשוק הפשפשים

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.