אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מי מפחד מאפלטון ואריסטו, שפינוזה והגל? לא תלמידי תיכון בצרפת!


מי מפחד מאפלטון ואריסטו, שפינוזה והגל? לא תלמידי תיכון בצרפת!
מי מפחד מאפלטון ואריסטו, שפינוזה והגל? לא תלמידי תיכון בצרפת!. 123rf stock photo

תלמידי תיכון בצרפת מתחבטים בשאלות פילוסופיות בסגנון האם כוח יכול להתקיים ללא אלימות או האם אדם יכול להיות צודק למרות העובדות. חלקם אף מוצאים את עצמם כותבים ביקורת לטקסטים פילוסופים נוסח Tractatus Theologico-Politicus של שפינוזה. התלמידים נדרשים להכיר לעומק הוגים שכל תלמיד תיכון במקום אחר מעולם לא שמע את שמם –  וויליאם אוקהם, עמנואל קאנט, הגל, מרטין היידגר, סארטר – על מנת להיות זכאים ל- Baccalaurea, תעודת הבגרות הצרפתית.

את הרעיון של תעודת בגרות והכנסת הפילוסופיה לתוכנית הלימודים הגה נפוליון ב-1809, למרות שאז המבחנים היו בעל פה ובלטינית ורק מספר עשרות של תלמידים זכו לדיפלומה הנכספת מידי שנה.  בעיניים צרפתיות, מטרת הלימוד הפילוסופי היא לא להבין את ההגות הפילוסופית, אלא מעבר לכך – להיות חלק בלתי נפרד ממנה וכך ליצור אנשים חושבים. היה זה מונסטקייה שטען כי הרפובליקה נשענת על הסגולה של אזרחיה וסגולה זו נבחנת ביכולתם לחשיבה שיפוטית וביקורתית.  

הכל נשמע טוב ויפה (בטח במונחים של מערכת החינוך הישראלית שלעיתים נדמה כי שכחה שמטרתה היא ללמד חשיבה עצמאית וביקורתיות), אולם לאחרונה צצו ועלו מספר מבקרים לשיטת הלימוד הצרפתית ולמטרותיה. אלו טוענים כי ישנו פער בין התיאוריה הפילוסופית הנלמדת על ספסל הלימודים ובין היישום בשטח הלכה למעשה. כאשר שמים דגש רב כל כך על לימוד של רעיונות, עלולה להיווצר חשיבה דוגמטית. תלמידים עלולים לגדול שהם מאמינים ברעיונות עד כדי שיהיו מוכנים להילחם ולהרוג עבורם – הרעיונות מקבלים חיים משל עצמם ונהפכים למטרה ולא לכלי שרת בידיו של האדם החושב. לפני מספר ימים, אדם ירה לעצמו למוות בקתדרלת נוטרדם. ממש לפני מותו הוא ציטט בבלוג שלו את הידגר שטוען כי השנייה האחרונה בחייו של אדם חשובה יותר מהסכום של כל שנותיו יחדיו.

מצד שני התומכים בלימודי פילוסופיה מציינים כי עולם חדש נפתח בפני בני נוער, עולם שאם לא היו נחשפים אליו הם היו שוקעים בחיי היום יום ובדברים הסתמיים שמעניינים כל נער או נערה מתבגרת וכך למעשה היו הולכים לאיבוד. אולי זה טוב ללכת לאיבוד בייחוד כאשר אתה צעיר, אולי זה אף הכרחי. אי אפשר לדעת, אולם דבר אחד בטוח – העושר של תוכנית הלימוד בתיכונים בצרפת עשויה לעורר קנאה בליבו של כל איש חינוך ודעת.

צרפת מתעקשת על לימוד פילוסופיה בבתי הספר

Comments

תגובה

בס"ד
תודה למערכת הנכבדה שעידכנה אותי שיש עדיין מקום בעולם המבין את החשיבות של לימוד הפילוסופיה.
לדעתי הטענות על לימוד הפילוסופיה מופרכות מיסודן. דורות על גבי דורות לומדים פילוסופיה, עוד לפני ימי סוקרטס. מעולם לא נשמע (חוץ מסיפור מוזר ויוצא דופן זה של התאבדות) שנוצר איזה נזק מהבנה יותר טובה של האדם את עצמו ואת העולם הסובב אותו, והיחס שביניהם.
לדעתי יש בהחלט מקום ללימודי פילוסופיה בכל מוסדות הלימוד התיכוניים, לפחות באופן של קורס קצר.
(עיינו גם בהתייחסותי למאמר: "ספר חדש: לימוד מתמטיקה באמצעות הפילוסופיה").

אני תלמיד תיכון ואני קורא

אני תלמיד תיכון ואני קורא קבוע באתר הזה.
זה לא נכון להגיד שבכל מקום אחר מלבד אותו מקום נערים לא מתעניינים בדברים כאלה.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.