אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

כיצד התמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של הצעירים


אביגיל אגלרוב's picture
כיצד התמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של הצעירים

כיצד התמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של הצעירים. 123rf stock photos

אנשים מפתחים תלות עמוקה יותר ויותר באתרים דוגמת פייסבוק, טוויטר, ווטס-אפ ואינסטגרם. טכנולוגיות אלו משנות את הדרך בה המוח עובד, מונעות מערכות יחסים ארוכות טווח, מעכבות אושר ושגשוג, ומאיימות על ההישרדות האנושית. מומחים בנוירולוגיה מצאו כי הסביבה השתנתה באופן דרסטי בעשור האחרון. רוב האנשים מבלים לפחות שעתיים מידי יום מול המחשב, סגנון חיים זה הביא לשינוי משמעותי ביכולת החשיבה ותפעול המוח לעומת דורות קודמים.

חוקרים מצאו כי המוח האנושי רגיש להפליא לעולם החיצוני. חלק המוח אשר קשור לזיכרון, בדרך כלל גדול יותר. ואכן, אחד המושגים המרגשים ביותר במדעי המוח הוא כי הניסיון משאיר את חותמו על המוח. אך בעוד שמוחם של מבוגרים מסוגל להשתנות, ילדים נמצאים בסיכון הגבוה ביותר. מוחם עדיין מתפתח.

על פי מחקר שבוצע בארה"ב בשנת 2005, 99% מהילדים ובני הנוער משתמשים באינטרנט. הם מבלים מול המחשב כשבע שעות בשבוע. עד 2007 מספר זה הוכפל והגיע לכ-14 שעות שבועיות.  כאשר פורסמו תוצאות המחקר, הוא לא זכה לפופולאריות רבה. גם כאשר הוכח לראשונה הקשר בין סרטן הריאות לעישון סיגריות, ובין שיזוף יתר לסרטן העור, לא נלקחו הממצאים ברצינות, היות ואנשים העדיפו להמשיך בהרגליהם "המהנים". אלא שממצאים אלו אודות התמכרות לאינטרנט, חייבים להילקח ברצינות, על מנת להגן על מוחם של הצעירים המהווים את הדור הבא.

לשלושה תחומי מחשוב קיימת השפעה ניכרת ביותר: אתרי רשתות חברתיות דוגמת פייסבוק, אינסטגרם וטוויטר, חברות מקוונות דוגמת 'סקנד לייף' ומשחקי מחשב. הפייסבוק מהווה את אבן הדרך אשר יצרה שינוי משמעותי ביותר בתרבות. מיליוני אנשים ברחבי העולם רשומים לאתר ומחוברים אליו ברמת התמכרות.

מחצית מהצעירים בגילאים 8 עד 17 מחזיקים פרופילים באתרי רשתות חברתיות. החוקרים עדיין אינם יודעים לקבוע את הסיבה לפופולאריות הרשתות החברתיות בקרב הצעירים, ועל אלו צרכים נפשיים, אם בכלל, הם עונים. בחיים המודרניים, בילוי שעות באתרי רשתות חברתיות ובמשחקי מחשב נחשבים מסוכנים מידי. ילדים מרותקים לביתם ומוצאים במקלדת סוג של חופש ואינטראקציה אשר לא היו ידועים בדורות קודמים.

לדעת מומחים של האגודה הבריטית לפסיכותרפיה, ילדים מוצאים את המסך מושך ביותר, היות ובניית פרופיל בפייסבוק היא אחת הדרכים המאפשרות להם לזהות את עצמם באופן שגורם להם להרגיש חשובים ומקובלים. אתרי רשתות חברתיות מספקות את הצורך הבסיסי של אדם להשתייך, כמו גם את היכולת לחוות משב והכרה מיידיים, במשך 24 שעות ביממה. בנוסף, חיזוק מתמיד, בשילוב עם הריחוק מהלחץ של שיחה פנים אל פנים המתרחשת בחיים האמיתיים, גם הוא מהווה גורם משיכה והתמכרות אל המסך.

אחרי הכול, החיים האמיתיים הרבה יותר מסובכים מהעולם הקיברנטי המתרחש בזמן אמת, בחיים האמיתיים לא קיימת הזדמנות לנסח תשובות שנונות. נדרשת רגישות להשמעת הטון, הקפדה על שפת הגוף, ומראה חיצוני שאינו אטרקטיבי גורם לתסביכי נחיתות. בעולם הרשת, היבטים אלו אינם קיימים. אנשים הופכים להיות פחות מודעים להתנהגותם ופחות רגישים למהות האנשים היושבים בצד השני של המסך. יש להם פחות עכבות, הם פחות נבוכים ופחות מודאגים לגבי הדרך בה הם נתפסים.

במילים אחרות, הפייסבוק אינו מחייב את דקויות המיומנות החברתית הנדרשת לעולם האמיתי, והוא עונה על הצורך לתקשר, לבנות מערכות יחסים ולשנות לחלוטין את אופי השיחה כאשר היא אינה רצויה. אחד מההיבטים של התפתחות המוח הוא טווח הקשב. אם המוח הצעיר חשוף לעולם של פעולה ותגובה, ותמונות מסך מיידיות, מחלף מהיר כזה עלול להרגיל את המוח לפעול על פי אותו קצב גם בחיים האמיתיים.

מוחו של הצעיר במאה העשרים ואחת הוא בעל העדפה ברורה לכאן ועכשיו. מיידיות החוויה מנצחת כל התחשבות בתוצאות. אחרי הכול, כאשר ההתנהלות האינטרנטית אינה משביעת רצון, תמיד ניתן לכבות את המחשב ולהתחיל מחדש. אופציה שאינה קיימת בחיים. הדגש הוא על הריגוש של הרגע. בדומה לריגוש של הימורים כפייתיים.

שינוי נוסף הוא אמפתיה, אשר אינה יכולה להתפתח דרך הרשתות החברתיות, היות ואנשים אינם מודעים לאופן שבו אנשים אחרים באמת מרגישים. אין דרך להתרשם משפת גוף כאשר מתקשרים דרך מסך. הפייסבוק גורם לאנשים לחשוב על עצמם באופן שונה, כאשר כל המחשבות והרגשות הפרטיים יכולים להתפרסם באינטרנט לעיני כל. אנשים מאבדים את היכולת לזהות מתי מתחילים החיים האמיתיים ומתי מסתיים העולם הווירטואלי. הגבולות והקווים מיטשטשים ללא הרף. התמכרות לאינטרנט גורמת לנזק מוחי, פזיזות, הסחת דעת בלות וטווח קשב קצר.

אין באמור כדי לטעון כי מחשבים הם דבר שלילי. הם מייעלים את החיים ולאינטרנט קיימים יתרונות רבים וברורים. בסופו של דבר, המקורות הקלסיים של סיפוק מיידי, דוגמת סקס, סמים, אלכוהול, מוחלפים באתרי רשתות חברתיות ומספקים למערכות המוח הבסיסיות את חוויות ההנאה העונות על צרכים אלו. אך חוויות אלו הן חסרות משמעות לטווח הארוך. עצוב לגלות כי אנשים בוחרים לבלות את זמנם בבדידות במשחקי מחשב חסרי תוצאה ומשמעות. מעבר לכך, תרבות המסך יוצרת עתיד מדאיג. מצב קיצוני אחד עלול להיות עלייה בבעיות פסיכיאטריות, משום שאנשים לא יוכלו ליצור קשרים אמיתיים.

עד אמצע המאה הזו, המוח האנושי עשוי להיות מאופיין בטווחים קצרים של ריכוז, חוסר יכולת הזדהות ותחושת זהות רעועה. אחת ההשפעות היא פיצול התרבות אשר כבר מתרחש. לדוגמא, קטעי וידיאו אלימים אשר מפורסמים ביוטיוב. יש לנקוט בצעדים על מנת לעצור את התופעה. לשמור על הלך הרוח של הדור הבא, כך שהם יוכלו לממש את הפוטנציאל שלהם כבוגרים. לא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור, אך האיום הולך וגדל משום שהטכנולוגיה הופכת להיות יותר מפתה ורבת עוצמה.

לסיכום, אנשים חייבים לקחת ברצינות את השפעת המחשבים על עצמם ועל ילדיהם, ובמיוחד להתחשב בהשלכות הרחבות יותר של השימוש בהם על עתיד החברה.

Comments

הידען הקטן's picture

לא מעודכנת

הצעירים מזמן לא בפייסבוק.
יש להם תוכנות אחרות
הפייסבור נשאר למבוגרים בלבד

לא נכון

טמנם יש שימוש בתוכנות אחרות, אבל עדיין רוב הצעירים משתמשים בפייסבוק

מפחיד וחשוב.

חושב שאנחנו כהורים צריכים לתת את הדעת על התמודדות עם הפייסבוק ושאר הרשתות החברתיות. יודע שיש הרצאה בנושא הזה בסניף של בנק מזרחי עם מומחה למדיה חברתית. אנחנו רואים שיש לזה השפעה, קשה לנו לשלוט בזה וחשוב ש"נדע את האוייב" כדי להגן על הילדים שלנו.

התמכרות שפוגעת במוח.???

את מניחה שהתמכרות לפייסבוק פוגעת במוחם של צעירים. על איזה מחקרים בדיוק את נשענת?הפייסבוק והרשתות החברתיות קיימות בעולמנו מספר קטן מדי של שנים מבחינת היכולת לעקוב
מחקרית תופעה זאת. המוח האנושי מתאפיין באלסטיות ביכולת לשנות את חיווט רשתות הנוירונים( במידה מסויימת). יעברו עוד שנים רבות עד שחוקרי המוח יוכלו מחקרית לבחון את השפעה זאת זאת תופעה אנושית מוכרת שכל קידמה טכנולוגית גורמת לשינויים באורח חיים
מאלצת מבוגרים להתאים עצמם לנסיבות משתנות גם בעלי המרכבות חששו פעם מהמכוניות שהפציעו לתוך עולמם הישן. כך למשל מנהל בית ספר בארצות הברית שדרש לפני כשנתיים מהורי תלמידיו שיאסרו על ילדיהם להשתמש בפייסבוק צודק המגיב שמעלי שקורא להורים לקחת אחריות וזה אומר לדעתי ללמוד הנושא ולחשוב איך רותמים הרשתות החברתיות לדברים מועילים

פורומים אינטרנטיים אשר מציעים

פורומים אינטרנטיים אשר מציעים אלמוניות כגון FXP ותפוז יותר רלוונטים מהפייסבוק, שם מסתובבים אנשים פופלארים בעיקר. ואילו הביישנים ואלה שלא מקבלים לייקים, בורחים לאותם פורומים ושם האפשרויות רבות יותר.

מאמר מעולה

כתוב בצורה מעולה, השתמשתי בו בכדי לכתוב מאמר טיעון לעבודה בביה"ס.
10/10 מבחינתי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.