אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מדוע שבירת התמכרות קשה כל כך?


אביגיל אגלרוב's picture
מדוע שבירת התמכרות קשה כל כך?
מדוע שבירת התמכרות קשה כל כך? 123rf stock photos

המילה "התמכרות" נגזרת מהמונח הלטיני "משועבד" או "חייב". כל מי שנאבק להתגבר על התמכרות, או שניסה לעזור למישהו אחר לעשות זאת, מבין למה. התמכרות היא בעלת השפעה ארוכה וחזקה על המוח, המתבטאת בשלוש דרכים שונות: כמיהה למושא התמכרות, איבוד שליטה על השימוש בו, והמשך ההרגל למרות ההשלכות השליליות.

לאורך שנים רבות, האמינו מומחים כי אלכוהול ותרופות חזקות יכולות לגרום להתמכרות. אך טכנולוגיות הדמיה ומחקר חדש יותר, מראים כי פעילות מהנה מסוימת, כגון הימורים, קניות ומין יכולה לגרום למוח להאמין שהוא שותף ויוזם של פעילות זאת.

כיום מוכרת התמכרות כמחלה כרונית אשר משנה גם את מבנה המוח ותפקדו. בדיוק כמו נזקי מחלות לב וסוכרת אשר פוגעים בלבלב. זה קורה באמצעות סדרת שינויים אותם עובר המוח, החל בהכרה בהנאה וכלה בהכרה בהתנהגות הכפייתית.

עיקרון העונג

המוח רושם את כל ההנאות באותו אופן, בין אם מקורן בסמים פסיכו אקטיביים, פרס כספי גדול, מפגש מיני או ארוחה משביעה. התענוג מתווה את חתימתו הברורה על המוח בצורת שחרורו של הנוירוטרנסמיטר דופאמין, מקבץ של תאי עצב השוכבים מתחת לקליפת המוח. שחרור דופמין קשור בעקביות בהנאה אליה מתייחסים מדעני המוח כאל אזור מרכז העונג.

כל הסמים, מניקוטין ועד הרואין, גורמים לגל חזק במיוחד של דופמין במוח. הסבירות שהשימוש בסמים אלו יוביל להתמכרות, קשורה באופן ישיר למהירות שבה מתקדם שחרור הדופמין, עוצמת השחרור ו"אמינותו".

גם אם אדם ייקח את אותה התרופה בשיטות שונות, הוא עדיין יסיים בהתמכרות. עישון סמים או הזרקתם לווריד, בדרך כלל מייצרים תגובה מהירה וחזקה יותר של דופמין, אשר סביר שתוביל לשימוש לרעה בסמים.

סמים ממכרים מהווים קיצור דרך למערכת הגמול של המוח על ידי הצפתו בדופמין, באמצעות הקניית תחושה מהירה של שביעות רצון, אשר יוצרת תגובה מותנית לגירויים מסוימים.

תהליך הלמידה

מדענים האמינו בעבר כי חוויית ההנאה לבדה מספיקה על מנת לבקש מאנשים להמשיך ולחפש חומר או פעילות ממכר. אך המחקרים האחרונים מצביעים על כך שהמצב מסובך יותר. דופמין אינו תורם רק לחוויית ההנאה, אלא גם משחק תפקיד בלמידה ובזיכרון. שני מרכיבים מרכזיים במעבר מאהבת דבר מסוים וההתמכרות אליו.

על פי התיאוריה הנוכחית בנושא התמכרות, דופמין מקיים אינטראקציה עם תגובה עצבית אחרת, גלוטמט. תוך השתלטות על מערכת המוח לשם קבלת ההנאה. למערכת זו יש תפקיד חשוב בקיום החיים, משום שהיא מקשרת את הפעילויות הדרושות להישרדות אנושית, כגון אכילה ומין, בהנאה ותגמול.

מעגל התגמול במוח כולל אזורים אשר מעורבים עם מוטיבציה, זיכרון והנאה. חומרים והתנהגויות ממכרים מעוררים את אותו מעגל, ואז מעמיסים אותו יתר על המידה. חשיפה חוזר ונשנית לחומר או התנהגות ממכרת, גורמת לתאי עצב בקליפת המוח הקדם חזיתית, לתקשר באופן שגורם לרצון וצורך אשר מניעים את האדם ללכת אחריו. כלומר, תהליך זה מניע את האדם לפעול על מנת לחפש את המקור להנאה.

 

פיתוח סובלנות

בטבע, תגמולים בדרך כלל מגיעים רק עם זמן ומאמץ. סמים והתמכרויות מספקים קיצור דרך, מציפים את המוח עם הנוירוטרנסמיטרים דופאמין ואחרים. למוח אין דרך קלה לעמוד בהסתערות. סמים ממכרים, למשל, יכולים לשחרר פי שתיים עד עשר מכמות הדופאמין, והם עושים זאת מהר יותר ובדרך "אמינה" יותר. הקולטנים במוח האדם המכור המומים. המוח מגיב על ידי ייצור פחות דופמין או ביטול קולטני דופאמין, הסתגלות הדומה להנמכת עוצמת הווליום ברמקול כאשר הרעש הופך להיות חזק מידי.

כתוצאה משינויים אלו, לדופמין יש פחות השפעה על מרכז הגמול של המוח. אנשים אשר מפתחים התמכרות, בדרך כלל מוצאים, לאורך זמן, כי החומר אינו מספק להם כמה שיותר הנאה. הם צריכים לקחת יותר על מנת להשיג את אותו דופמין "גבוה" משום שהמוח שלהם הסתגל. אפקט זה מכונה סובלנות.

ההחלמה אפשרית

הסלוגן של 1980 "פשוט תגיד לא", אינו מספיק. תחת זאת, אדם יכול לרפא את עצמו מההתמכרות באמצעו אמירת "כן" לדברים אחרים, ולטפח תחומים מגוונים אשר מספקים משמעות לחיים. להבין שהבעיות בדרך כלל חולפות, ואולי הכי חשוב, להכיר בכך שהחיים אינם אמורים להיות תמיד מהנים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

יפה מאוד!

הלוואי ואני הייתי מפסיק את ההתמכרות למחשבות … ובריחה מהמציאות /; זו מחלה אצלי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.