אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעות בתפקוד מיני בקרב גברים ונשים


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעות בתפקוד מיני בקרב גברים ונשים
הפרעות בתפקוד מיני בקרב גברים ונשים. rf123 stock photo

אמנם קיימים גורמים רבים של ליבידו ירוד ובעיות בפקוד מיני בקרב גברים ונשים, אך קיימות גם דרכים רבות על מנת להגביר את החשק המיני ולהצית מחדש את חדוות המין, ברגע בו מזהים את הבעיה.

בעבר נחשב נושא התפקוד המיני לטאבו והוא כלל מיתוסים שונים אשר היום כבר נשברו. בין היתר, כוללים המיתוסים "אמיתות" דוגמת "רק הגבר אחראי על יחסי המין", "יחסי מין נועדו לשם רביה בלבד", "המין שייך לצעירים, בריאים ויפים", "יש רק דרך אחת לקיים יחסי מין", "נכות או מחלה אינם מאפשרים פעילות מינית", "קשישים שרוצים מין הם סוטים", "לא מדברים על זה", ועוד מיתוסים אשר נעלמים בהדרגה.

גם היום, עדיין לא מדברים באופן חופשי על מין, אך מידי פעם הוא הופך לשיחה, עקב השינויים אותם עוברת החברה וחשיפת התקשורת לנושא המין. גם בעולם הרפואה תופס היום המין מקום רחב יותר.

אז זהו, שכן

פורום אמריקאי של רופאים מנתחים החליטו שמין הוא נושא ש"כן מדברים עליו" והם בדקו את ההשפעות הגופניות הטראומטיות השונות על יכולת התפקוד המיני. קיימות מספר הנחות יסוד המבוססות על מחקרים שבוצעו בעבר, לפיהם שליש מהאנשים אשר עברו טראומה מינית, יחוו הפרעה חמורה בתפקוד המיני כשנה לאחר הטראומה. עוד ידוע, כי גברים ונשים אשר עברו טראומה פיזית באגן, דוגמת שברים או פגיעה בעמוד השדרה, נמצאים בסיכון שכיח יותר לפח הפרעות.

אמנם קיימים גורמים רבים של ליבידו ירוד ובעיות בתפקוד מיניות בקרב גברים ונשים, אך קיימות גם דרכים רבות להגביר את החשק מיני ולהצית מחדש את חדוות מין ברגע שהבעיה מזוהה.

הפרעות בתפקוד מיני בקרב נשים

בעיות של תפקוד מיני בקרב נשים מתקבצות להפרעות שונות: כאב מיני, בעיות תשוקה, בעיות עוררות וקושי באורגזמה. שינויים ברמות ההורמונים, מצבים רפואיים וגורמים אחרים יכולים לתרום לליבידו נמוך וצורות אחרות של הפרעות בתפקוד מיני בקרב נשים.

באופן ספציפי, בעיות של תפקוד מיני בקרב נשים יכולות להיות בגלל:

יובש בנרתיק. זה יכול להוביל לבעיות עם הליבידו, עוררות ותשוקה נמוכה. המין יכול להיות כואב כאשר הנרתיק אינו רטוב. יובש בנרתיק עשוי לנבוע משינויים הורמונאליים אשר מתרחשים במהלך ואחרי גיל המעבר, או בזמן הנקה. בעיות פסיכולוגיות, כגון חרדה מסקס, עלולות גם לגרום ליובש בנרתיק.

ליבידו נמוך. חוסר תשוקה מינית יכול להיגרם גם על ידי רמות נמוכות יותר של ההורמון אסטרוגן. עייפות, דיכאון והפרעות חרדה יכולים גם להוביל לליבידו נמוך, כמו גם תרופות מסוימות, כולל תרופות נגד דיכאון.

קושי להגיע לאורגזמה. הפרעות אורגזמה, כגון אורגזמות או חוסר יכולת עלולות להשפיע על גברים ונשים. גם כאן, תרופות נגד דיכאון עלולות להוות גורם לבעיות אלו.

כאב במהלך קיום יחסי המין. כאב נובע לפעמים מסיבה ידועה, כגון יובש בנרתיק או אנדומטריוזיס. אך לעיתים הסיבה למין כואב היא חמקמקה. כגון דלקת בנרתיק. מומחים אינם יודעים מה עומד מאחורי הגורם המסתורי של כאב או תחושת צריבה המתלווים למהלך קיום יחסי המין.

הפרעות בתפקוד מיני בקרב גברים

הסוגים של בעיות בתפקוד מיני בקרב גברים כוללים בדרך כלל את ההיבטים הבאים:

אין אונות. מצב זה יכול להיגרם על ידי מצבים רפואיים כגון סוכרת או לחץ דם גבוה, או בשל חרדה מקיום יחסי מין, דיכאון, עייפות ולחץ, אשר יכולים לתרום לבעיות זקפה.

בעיות שפיכה. בעיות אלו כוללות שפיכה מוקדמת, אשר מתרחשת מוקדם מידי במהלך קיום יחסי המין, וחוסר היכולת לגמור בכלל. הסיבות כוללות תרופות, כגון תרופות נוגדות דיכאון, חרדה ממין, היסטוריה של טראומה מינית, ואמונות דתיות מחמירות.

*

תקשורת טובה יכולה לפתוח דלתות סגורות בחדר השינה. לכן כדאי להתחיל בשיחה עם בן או בת הזוג על אינטימיות פיזית ורגשית. וגם, אם אדם חושד במצב רפואי, יש לשוחח עם הרופא לגבי הסיבה האפשרית.

תפקוד מיני מהווה היבט משמעותי באיכות החיים של נשים וגברים. מומלץ לנפגעי טראומה, אשר סובלים מהפרעה בתפקוד המיני, לפנות לקבלת עזרה מוקדם ככל הניתן, ומומלץ למטפלים לבדוק טראומה כגורם לחוסר תפקוד מיני.

תפקוד מיני הוא בהחלט נושא אשר ראוי להעלות בעת פגישה עם מטפל או רופא, בעיקר בהקשר של מחלות או פגיעות אשר עלולות לפגוע בתפקוד המיני. ככל שתבוצע פניה מוקדמת, כך ניתן יהיה לקבל טיפול יעיל ומהיר יותר. כך או אחרת, יש לזכור תמיד כי "כן מדברים על זה".

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.