אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הפרעות אכילה - התמודדות ודרכי טיפול


אביגיל אגלרוב's picture
הפרעות אכילה - דרכי טיפול והתמודדות
הפרעות אכילה - דרכי טיפול והתמודדות. 123rf stock photo

הקולות הפנימיים של אנורקסיה ובולימיה לוחשים לחולה שהוא לעולם לא יהיה מאושר עד שלא ירד במשקל. אך האמת היא שהאושר, ההערכה והאהבה העצמית אפשריים רק עם התאוששות. לא משנה מה הגיל או האם מדובר בגברים או נשים, זה נראה כאילו אין מנוס מהפרעות אכילה. אך בעזרת טיפול, תמיכה ושיטות של עזרה עצמית, ניתן להתגבר על הפרעת אכילה ולהשיג ביטחון עצמי אמיתי.

התאוששות מהפרעת אכילה

הדרך להתאוששות מהפרעת אכילה מתחילה בהודאה כי אכן קיימת בעיה. הודאה זו יכולה להיות קשה, במיוחד אם האדם עדיין נצמד לאמונה, גם בחלק האחורי של מוחו, כי ירידה במשקל היא המפתח לאושר, ביטחון והצלחה. גם כשהוא סוף סוף מבין שזה לא נכון, עדיין קשה לשבור הרגלים ישנים.

החדשות הטובות הן שניתן ללמוד להפסיק התנהגויות הקשורות להפרעת אכילה אם קיימת מוטיבציה לשינוי והאדם מוכן לבקש עזרה. יחד עם זאת, התגברות על הפרעת אכילה היא יותר מאשר הוויתור על התנהגויות אכילה שאינן בריאות. זה קשור גם לגילוי שהאדם אינו שולט על הרגלי האכילה שלו ועל משקלו ולכן דימוי הגוף שלו מעוות.

טיפול בהפרעת אנורקסיה ובולימיה

צרכי הטיפול המדויקים של אדם הנאבק עם הפרעת אכילה משתנים בהתאם לאדם. חשוב שאיש מקצוע מתחום הבריאות יתאם את תכנית הטיפול.

יתכן שיהיה מפחיד ומביך לפנות לעזרה בקשר להפרעת אכילה, אך הפניה זוכה לתמיכה מחבר נאמן, בן משפחה, יועץ או עמית בעבודה, ועבור אנשים רבים זהו הצעד הראשון בדרך להחלמה. לחלופין, חלק מהאנשים מוצאים כי פחות מאיים להתוודות בפני מומחה טיפול דוגמת יועץ או תזונאי.

החבר או בן המשפחה עשויים להיות המומים כאשר נמסרים להם פרטי הפרעת האכילה. ייתכן אפילו שהם יכעסו או יתבלבלו, לא ידעו כיצד להגיב, ולא יבינו את הדרך הטובה ביותר לעזור. חשוב להישאר רגוע. יש לקחת את הזמן על מנת ללמד אותם לגבי הפרעת האכילה הספציפית ולגבי הדרכים בהן מבקש האדם תמיכה בתהליך ההחלמה.

התאוששות מהפרעת אכילה היא קלה הרבה יותר כאשר מתייעצים עם אנשי מקצוע מנוסים ואכפתיים מתחום הבריאות. חשוב למצוא יועץ או תזונאי מקצועי אשר מתמחה באנורקסיה או בולימיה. החיפוש יתמקד במציאת ההתאמה הנכונה, מישהו שגורם להרגיש בנוח, מקובל ובטוח.

אנורקסיה ובולימיה עלולות להיות קטלניות. בריאות החולה עלולה להיות בסכנה, ולכן חשוב לקבל הערכה רפואית מלאה. אם ההערכה מגלה בעיות בריאות, יש לתת לטיפול את העדיפות העליונה. אין דבר חשוב יותר מרווחה פיזית ונפשית. אם אדם סובל מבעיה המסכנת חיים, יתכן שיש צורך באשפוז על מנת לשמור על בטחונו.

ברגע שהפרעת האכילה נמצאת תחת שליטה, החולה והרופא או המטפל שלו יכולים לעבוד על תכנית הבראה ארוכת טווח. ראשית, יש להרכיב צוות טיפול מלא. הצוות עשוי לכלול רופא משפחה, פסיכולוג קליני, תזונאי, עובדת סוציאלית ואולי פסיכיאטר. הצעד הבא הוא פיתוח תכנית טיפול אישית התאימה לצרכים המסוימים ואשר יכולה להביא להחלמה מלאה.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אביגיל אגלרוב

.