אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תערוכה - עין השחרור


ורה פלפול's picture
אוצר התערוכה: 
אירנה גורדון

תערוכה - עין השַׁחֲרוּר
תערוכה - עין השַׁחֲרוּר שולחת תמונה - ורה פלפול

אוצרת: אירנה גורדון

התערוכה מביאה מיצירותיהם של תשעה אמנים. אלו עוסקים במתח שבמעבר מאובייקט למשטח, ממרחב של התרחשות לדימוי, מממשות לייצוג –  ולהפך. יצירתם מושתתת במידה רבה על חקירת תהליכי הרכבה ופירוק של דימויים, של חפצים מצויים ושל מרחבים ומבנים מעשה ידי אדם ומעשה ידי הטבע. עבודותיהם מתחקות בית האמנים תל אביבאחר רגע ההשתנות ובוחנות את שבריריות המעבר מממד אחד לממד אחר. אל תוך תהליכים אלו נשזרים נרטיבים ביוגרפיים או בדויים, מרומזים או גלויים, העוסקים במציאות העכשווית ובאופייה הפרגמנטרי המהתל והחמקני.
 
ההתמודדות עם תפיסת הדו־-ממד והתלת־-ממד, עם יחסי הגומלין והפער המפרה שביניהם, היא בבחינת אבן יסוד בלימודי האמנות, העיצוב והאדריכלות. אצל האמנים המשתתפים בתערוכה היא ממשיכה להתקיים כסוגיה פורמליסטית וכסוגיה אונטולוגית: כנושא שעוסק בשפת האמנות ובערכיה הטהורים ובה בעת לוכד בתוכו את מהותם של דברים בעולם, את ישותם. אלא שאין המדובר ב"יש" אחד אלא ב"ישים" רבים המתקיימים במקביל. העבודות מבטאות את חלקיות המבט, חלקיות הייצוג המתפרק למבעים שונים של הממשות, מבעים הנעים בין הפנים לחוץ. אותה ממשות אחת נגלית לפנינו דרך כמה דימויים, ואותו אובייקט נראה בו בזמן מזוויות שונות  ובכמה חתכים, כהשלכה של תפיסות עולם מקבילות, כל אחת משקפת יחס אחר בין מציאות לייצוג. שירו של ואלאס סטיבנס "שלוש־-עשרה דרכים להתבונן בשַׁחֲרוּר" מ־1917, מבטא את ביזור המבטים, את ריבוי אי־-הוודאויות ביחס לתפיסת המציאות באמצעות התיאור המילולי והתיאור הציורי גם יחד. דרך מבטה של ציפור השיר, דרך עין השַׁחֲרוּר, אנו רואים את ההרים המושלגים; השַׁחֲרוּר נח על ענף של עץ; השַׁחֲרוּר הוא שלוש דעות או מחשבות העוברות בראש הדובר; איש ואישה יחד הם שַׁחֲרוּר. העבודות בתערוכה, כמו השַׁחֲרוּר של סטיבנס, אינן מתקבעות כמטפורה אחת, כיחס קבוע בין דברים, אלא מתהוות מחדש לנוכח כל מבט ולנוכח כל מערך חברתי. הן מציעות את החזותי כבבואה של תודעתנו המבותרת – בלתי ניתן לפענוח עד תום, נוכח בגדר תעלומה, סוד.

 התערוכה תתקיים במספר חללים בבית האמנים בת"א ועתידה להיפתח ב-21 בפברואר, אמנים משתתפים: ישראלה הרגיל, גבי קריכלי, הילה בן ארי, אוריאל מירון, רענן חרל"פ, יעקב קאופמן, יאן טיכי, טליה קינן, תמר שפר.

גלריה / מוזיאון: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת ורה פלפול

.