אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

האם הפסיכולוגיה הקלינית שינתה את פניה? מגמות עכשוויות בפסיכולוגיה


האם הפסיכולוגיה הקלינית שינתה את פניה? מגמות עכשוויות בפסיכולוגיה

האם הפסיכולוגיה הקלינית שינתה את פניה? מגמות עכשוויות בפסיכולוגיה.

אם בעבר הפסיכולוגיה הקלינית הייתה דיסציפלינה נוקשה ומסורתית, אז כיום, כל פסיכולוג קליני או פסיכולוגית קלינית על נקלה יוכלו להצביע על שינויים ומגמות חדשות שחדרו אל התחום הטיפולי ההרמטי שמרכיב את הטיפול הפסיכותרפי. הפסיכולוגיה הקלינית שנולדה במקור מתחום הרפואה ומטפליה היו רופאים, נטשה עם השנים את בתי החולים וביקשה לה עצמאות ואוטונומיה גם לצורך ההגדרה הטיפולית שלה וגם על מנת לבחון שילוב של גישות שלעתים הגיעו מתחומים אחרים או מקבילים. אם פעם היה נהוג להצמיד יחד את הפסיכולוגיה הקלינית והפסיכיאטריה, או אפילו לבלבל בין שתי הדיסציפלינות- כיום יש לפסיכולוגיה הקלינית את ההכרה והמודעות אליה שאפה.

כיום בשיח הפסיכולוגי, המילים "אקלקטי" , אינטגרטיבי או סינרגי אינן מילים גסות. אל התחום הקליני הלבן, תחום בריאות הנפש המסורתי חדרו תורות וגישות טיפול חדשות שהוסיפו נפח להיבטים בהם הפסיכולוגיה הייתה חסרה. תורות מזרחיות ורוחניות בהשראת הניו אייג' מבקשות להעניק לפסיכולוגיה את הרוח, את ההומניזם שלעתים הולך לאיבוד בגישה הקלינית הטהורה, ואת פתיחות המחשבה לאמץ יסודות מהתורות המזרחיות. קבלה עצמית, הכלה, שלמות הם חלק מהיסודות המזרחיים שמבקשים להאיר את הפסיכולוגיה הקלינית באור נוסף. כמו כן, תורות המשלבות גוף ונפש, טיפול באמצעות אמנות ותרפיה במחול ותנועה, הן גישות נוספות שבאו לתת מענה למטופלים שאינם ורבליים, כאשר בפסיכולוגיה הקלינית "השמרנית" אפשרות הטיפול בהם הייתה מוגבלת. כיום ניתן למצוא בבתי ספר לרפואה אלטרנטיבית, קורסים והכשרות המתמקדים בפסיכותרפיה טבעית, רוחנית, טיפול בדמיון מודרך, שילוב של גוף ונפש ודומים להם. עם השנים ובהתחשב בצורך הגובר, אל הפסיכולוגיה הקלינית נוספו התמחויות נוספות, וכיום שאנו אומרים פסיכולוגיה, הכוונה היא לאו דווקא לפסיכותרפיה קלינית. זאת משום שהפסיכולוגיה הרחיבה את הספקטרום שלה לתחום הארגוני - תעסוקתי, לתחום החינוכי, לתחומי הספורט ועוד.

גם בתחום הקליני כיום, פסיכולוגים קליניים נוטים לשלב תורות. אם בעבר פסיכולוג קליני היה פרוידיאני או יונגיאני, כיום מקובל לשלב בין תורות. לדוגמא, שילוב של פסיכולוגיה התנהגותית עם פסיכולוגיה קוגניטיבית בטיפול, או שילוב של פסיכואנליזה ופסיכולוגיה התנהגותית. כל אלה הוכחו כשילוב המוביל לתוצאות טיפוליות מצוינות. בכל מקרה, מה שלא יהיה, המילה "דינמית" לתאר פסיכולוגיה היא המילה המתאימה ביותר כיום. הפסיכולוגים והמטפלים בארץ ובעולם, ככלל הבינו, כי על מנת להצליח בטיפול ולהתאים אותו לחיים המשתנים, יש לגלות פתיחות ושילוב של תחומים נוספים שכמובן אחרי מחקר קליני מקיף הוכיחו את יעילותם. המילה דינמית או דינמיקה בהקשר של פסיכולוגיה כיום, היא מונח הכרחי ונפוץ, וזאת על מנת להתייחס אל התחום באופן מקיף ולהצליח לשלב אלמנטים ממספר גישות ותורות. רוב הפסיכולוגים הקליניים כיום, מגדירים את עצמם כמטפלים דינמיים, יתרון שמאפשר להרחיב את המענה לטווח רחב של הפרעות נפשיות והטיפול בהם בהתאם. מטפל דינמי הוא כזה שמשלב בין גישות מסורתיות ואף חדשות, ומאפשר למטופל מקום מרכזי בטיפול.

בוגר פסיכולוגיה קלינית, ארגונית או חינוכית– אפשרויות תעסוקה.

לאן הולכים בבוקר פסיכולוג קליני או פסיכולוגית קלינית, ומהן אפשרויות התעסוקה?

בהנחה שאתם בין יחידי הסגולה שהתקבלו לתואר השני בפסיכולוגיה, קלינית, חינוכית או ארגונית – לפניכם עוד שנים של לימודים ועבודה מעשית לפני שתוכלו להיקרא פסיכולוגים ולהתחיל לעסוק בתחום באופן רשמי, ולהרוויח כסף מעבודה של ממש. אך לפני ההשקעה המרובה בלימודים ובהכשרה המעשית, עצרו רגע לחשוב – לאן אלך לעבודה? מהו מקום העבודה שימקסם את ציפיותיי מהמקצוע ועם איזו אוכלוסיה ארצה לעבוד? באיזה מסגרת אוכל להתבטא באופן הטוב ביותר, פרטנית או קבוצתית? ומי יהיו הקולגות שלי? איפה עובדים פסיכולוגים? אם עד עכשיו הייתם עסוקים בלימודים, בציונים ובהישגים כדי לעמוד בתחרות הקשה, עצרו רגע לחשוב על העתיד. אם עד עכשיו דמיינתם את הקליניקה המעוצבת שלכם במרכז העיר ואת המטופלים שיזרמו לקבל טיפול, בואו ננפץ את המיתוס. רק לרגע. בתחילת הדרך, עם הניסיון המועט, יהיה קשה יותר להזרים מטופלים אל קליניקה פרטית, ובינתיים על מנת לצבור ניסיון ולהתמחות עלינו להיות מעשיים. להלן סקירה קצרה של מקומות העבודה בהם עובדים פסיכולוגיים.

פסיכולוגים שהתמחו בפסיכולוגיה קלינית יכולים לעבוד בסקטור הפרטי וגם בסקטור הציבורי.

בתי חולים לחולי נפש ומחלקות פסיכיאטריות בבתי החולים מעסיקים פסיכולוגים קליניים. חשבו אם ללכת כל בוקר לבית חולים זו משאת נפשכם, ונסו להתמקד באוכלוסיה. האם מחלקת נוער, או מחלקה סגורה תתאים לכם יותר, או האם לעבוד כפסיכולוג בעמותה כמו "אנוש" ולהתעסק עם מטופלים מבוגרים, מתאים לכם יותר. פסיכולוגים תעסוקתיים יכולים להשתלב בחברות ובמכונים הממיינים למקומות עבודה, חברות העורכות מבחני התאמה, וכמו כן בחברות עצמן. ישנן לא מעט חברות וארגונים עסקיים כיום המחזיקים פסיכולוגיים ארגוניים בצוות, כחלק מכוח האדם הקבוע או הזמני, על מנת לבצע שינויים ארגוניים או להטמיע תהליכי עבודה. גם בסקטור הציבורי והממשלתי, פסיכולוגים ארגוניים משתלבים בעבודה, ואנשים המעוניינים בעבודה קבועה עם שעות מסודרות ואופציה לקביעות, יכולים להשתלב בסקטור זה. פסיכולוגים חינוכיים לרוב עובדים בבתי ספר, (ואת זה צריך ממש לאהוב) או בשירותי הפסיכולוגי העירוני של עיריות ומועצות מקומיות. שם העבודה קהילתית יותר וכוללת גם עבודה עם הורים. פסיכולוגים חינוכיים וקליניים יכולים להשתלב בעולם החינוך המיוחד והמוסדות הטיפוליים לנוער, פנימיות, מוסדות סגורים ושם בדרך כלל התפקיד כולל גם הדרכת צוות. כיום לפסיכולוגים אפשרות לעסוק בתחומים כמו פסיכולוגיית ספורט, לייעץ לארגונים המתעסקים בספורט, לטפל באופן קבוצתי או פרטני בספורטאים עצמם, ולהיות חלק מצוות האימון ממש כמו המאמן או הפיזיותרפיסט.

זהו תחום עולה כיום בפרט בעולם, ויותר ויותר משרות בתחום מוצעות לבוגרי פסיכולוגיה. בעולם מקובל מאוד להעסיק פסיכולוגים משפטיים, אלה עובדים במשטרה ומוכרים לנו כפרופיילרים, כאלה המנתחים התנהגות עבריינית ומהווים גורם ייעוצי לעוסקים בפתרון מקרי פשיעה, ובטיפול ושיקום בעבריינים. אך בארץ כאמור, התחום מצומצם מאוד וישנם פסיכולוגים בודדים המועסקים באופן מלא כיועצים לרשויות החוק. תחום הטיפול הזוגי והמשפחתי נפוץ כיום ופותח אפיק תעסוקתי נוסף לפסיכולוגים קליניים או אחרים.

קישורים:

- משרות לפסיכולוגים באתר משרד התעסוקה האמריקאי
- פסיכולוגיה קלינית בסי איי איי
- איגוד הפסיכותרפיה האמריקאי 

Comments

אביגיל אגלרוב's picture

כל יום ממציאים תורה חדשה

בסוף כולנו נהיה פסיכים ויהיו לנו אלף שיטות מוזרות לטיפול.

יש טקסט אחר

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מישל רוזנברג

.