אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

נשיכת עכביש חמורה בכף היד


נשיכת עכביש בידו של חמד אבו-עואד
נשיכת עכביש בידו של חמד אבו-עואד. צילום: חנה ביקל. שולח תמונה: יעל שביט תקשורות. גיל מאור

נרדם ברכבו והתעורר עם נשיכת עכביש חמורה בכף ידו נפיחות שלפוחיות וזיהום

בחדר המיון במרכז הרפואי זיו כבר נתקלו בנשיכות של עכבישים בעבר, אך הנשיכה בכף ידו של חמד אבו-עוואד (54) מהכפר הדרוזי בוקעאתא, הפתיעה גם את הוותיקים בצוות הרפואי שאמרו, כי תגובה כה חריפה לארס עכביש הינה מקרה נדיר.

לרופאים סיפר אבו-עוואד, כי נרדם במכוניתו ליד השוק בכפר ירכא בו הוא מפעיל דוכן, כאשר הרגיש לפתע בכאב עז בכף ידו והניח שמשהו עקץ אותו. במבט ראשון, העקיצה לא נראתה לו חמורה. למרות זאת פנה לבדיקה לרופא המשפחה, אשר נתן לו תרופות לשיכוך הכאב ומשחה למריחה על מקום הנשיכה והנחה אותו להגיע לחדר המיון במרכז הרפואי זיו במקרה והמצב לא משתפר.

בחלוף מספר שעות, כאשר היד התנפחה והמצב הורע, הובהל אבו-עוואד לחדר המיון במרכז הרפואי זיו כאמור, עם כאבי צריבה חזקים בכף ידו הימנית שהתנפחה מאוד ובמרכזה התפתחה שלפוחית ענקית אשר סביבה שטפי דם רבים.

בחדר המיון הוענק לו טיפול ראשוני לשיכוך הכאב ולמניעת זיהום נוסף והוא הועבר להמשך אשפוז ומעקב במחלקה פנימית ב' בבית החולים, שם הוא מקבל טיפול אנטיביוטי.

ד"ר ריימונד פרח, מנהל מחלקה פנימית ב' במרכז הרפואי זיו אומר, כי בעבר טופלו במחלקה מקרים רבים של נשיכות עכבישים, אך מקרה כזה עם שלפוחית ושטפי דם כה משמעותיים לא זכור לו. "המטופל הגיע אלינו עם כף יד נפוחה ומלאה בשטפי דם, אשר במרכזה שלפוחית ענקית במקום הנשיכה. קיבל חיסון טטנוס וכן טיפול נגד הכאב העז שחש בכף ידו והקרין גם לזרוע. בשלב זה הוא מקבל טיפול אנטיביוטי נגד הדלקת שנוצרה בכף היד. בהתאם למצבו יתכן ויוחלט לפתוח את הפצע ולנקותו, במידה ולא יחול שיפור במצבו עקב הטיפול האנטיביוטי.

עוד מוסיף ד"ר פרח, כי על פי ניסיונו, הסבירות הגבוהה ביותר הינה שהמטופל ננשך על ידי עכביש מסוג שישן חום, אך בדרך כלל התסמינים הינם פחות חמורים ממקרה זה. הוא מציין, כי לארס השישן החום אין נסיוב וככל שהטיפול ניתן מוקדם יותר כך ניתן להימנע מהחמרת המצב. "בדרך כלל תופעות הלוואי של נשיכת השישן החום מופיעות רק מספר שעות מאוחר יותר ולכן הנפגעים אינם מגיעים ישירות לטיפול במרפאה או בבית חולים, במקרים קיצוניים עלול להיווצר מצב כמו אצל המטופל, אך למרות הסימנים החיצוניים המדאיגים , אין מדובר במצב מסכן חיים, אך בהחלט יוצר כאבים עזים ולעיתים אף צלקת" אומר ד"ר פרח.

אתר מרכז רפואי זיו -  http://www.ziv.org.il/

 

שם מחבר: 
גיל מאור
משרד יחסי ציבור שולח: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת יעל שביט תקשורות

.