אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

למה נהגות אגד לא לובשות מדים?


רונה ברנס's picture
מדים

אמנם, עוד אין זה חזון נפרץ, אבל לעיתים בכל זאת רואים נשים מאחורי ההגה באוטובוסים העירוניים של אגד.

גם אני זכיתי לראות כבר כמה וכמה נהגות אוטובוס בירושלים. אלא שבכל אחת מהפעמים האלה עלתה בי איזו תחושה לא-נוחה. אולי אפילו, לרגע, הרגשתי לא לגמרי בטוחה. משום-מה, היה לי המראה של האישה הנוהגת באוטובוס זר כל כך, ובעצם- ממש מפוקפק.

לא רבות הן כאמור, הנהגות בשירות אגד. כל כך לא רבות עד שאני זוכרת בבירור פעם אחת לפני כמה שנים בחיפה, בעודי נערה: עליתי על האוטובוס הרגיל בו הייתי נוסעת תמיד ולהפתעתי גיליתי, וזאת לי הפעם הראשונה, שמאחורי ההגה יושבת אישה.  אז, בתמימותי, הנחתי, בלי להתעכב על כך כמעט, שהאישה שמאחורי ההגה פשוט מחליפה את בעלה שלקח הפסקה או משהו מעין זה. לא עלה כלל על דעתי שהנהגת היא פשוט נהגת-אוטובוס, לשם  שינוי.

מחשבה ילדותית  זו מהעבר שוב עלתה בדעתי  לאור התחושות המביכות שנהגות אגד מעוררות בי, כך מסתבר, גם היום. ושוב תמהתי לעצמי על עצמי: ממה זה נובע? שהרי – מה בעצם ההבדל? האם פשוט בלעתי אל קרבי את כל אותן שמועות נבזיות על נשים נהגות ? האם אני לא סומכת על נשים מאחורי ההגה? האם אני שוביניסטית?

זמן רב חשבתי שהתשובה היא כנראה פשוטה עד כדי כך.

 אלא שבדיוק אתמול, בנסעי באוטובוס ירושלמי, שמתי לב (שוב) שהנשים הנוהגות באגד לא לובשות מדים. כלומר הן לא לובשות מדי-נהג-אוטובוס.  כך למשל, האישה שנהגה באוטובוס שלקח אותי לביתי אתמול, הייתה לבושה בסווטשרט לבן, ג'ינס כחול ומגפיים גבוהים, שהקנו לה איזה מראה נונשלנטי ומוכר- אמנם, נחמד מאוד,  ועם זאת- אולי לא לגמרי במקומו. 

משיחה  עם נהגת  אגד הוברר לי כי הנהגות דווקא מקבלות עתה חולצות מכופתרות מהחברה בלבן וכחול לבחירתן. נהגי אגד הגברים מחוייבים כידוע במדים הכוללים בנוסף לחולצה המכופתרת, גם מכנס בעל מראה מחוייט. הפקחים אפילו חובשים כובעים ועונבים עניבות. 

מאחר  והנהגות  לא נהנות עדיין מאותו סט שלם ממנו נהנים הגברים – די בכך שלנהגת יהיה קריר ושהיא תרצה לשים על עצמה עוד שכבה , כדי  להסתיר לחלוטין את  הססמן היחיד המשייך אותה לחברת הנהגים והנהגות.  כך כנראה אירע גם במקרה שתיארתי לעיל בירושלים בו נותרה הנהגת שלי עם לא יותר מג'ינס, סוויטשירט ומגפיים.

לא פלא אם כן שאפשר לטעות טעות תמימה ולהניח שאותה אישה הנוהגת באוטובוס, עושה זאת באופן לא רשמי בהחלט ; שהיא בעצם עוזרת זמנית לאישהּ, לִבְנהּ, לאחיה – הנהג לובש המדים, שבדיוק קפץ לאכול פלאפל ולנום שנת צהריים קלה.  

בראיה ברורה, אין ספק שאיני יכולה להצביע על כל הבדל בנהיגתן של נהגות אגד לעומת נהיגת הנהגים. אלא שחזותן השונה כל כך, הארעית והמשתנה של הנהגות, מערערת כנראה גם את בטחוני (הניזון כדרכו ממאפיינים חיצוניים ולא רלוונטים).

אז למה לא נותנים לנהגות אגד סט מדים שלם? האם אמנם יושבות שם הנשים ישיבת ארעי בעיני קברניטי אגד? או האם לא מצאו עוד את הגיזרה הנכונה שתרצה את כולם?  האם אמנם עליי לחשוש שמא האישה שנוהגת באוטובוס יושבת שם רק במקרה, לזמן מוגבל?

והרי מובן  שנהג מיומן  עדיף על נהג שאינו מיומן (או נהגת מיומנת עדיפה על נהגת שאינה מיומנת), ומובן שהייתי מעדיפה לנסוע באוטובוס בו אני יודעת כי נוהגת נהגת קבועה של אגד, השייכת לאותה מערכת מוכרת שמחייבת סטנדרטים הנמדדים לאורך זמן, החלים על הנהגים המקצועיים כולם. סטנדרטים אלה מיוצגים באופן הוויזואלי ביותר בחיוב הנהגים ללבוש מדים, המלמדים  על השתייכותם ומחויבותם למערכת זו. משום-מה ייצוג דומה לא נעשה ככל שזה נוגע לנהגות.

אכן, למרבה המבוכה, יוצא שבמצב הנוכחי, בלי  להתכוון לכך וכמעט בלי לשים  לב, גם אני מעדיפה את הנהג שלי דווקא, זה הגבר לבוש המדים, אותם קיבל ממקום עבודתו הקבוע שלא מפחד להפקיד בידיו את ההגה ושלושה סטים של מדי עבודה.  

Comments

חלוקה מגדרית

העולם נתפס אצלנו באופן בינארי. נשים חלשות, גברים חזקים, נשים רגשניות, גברים רציונאלים. עם הגעת הטכנולוגיה, תחומים רבים נפתחים בפני נשים. להפעיל מכונות לא דורש כוח פיסי- על אותו משקל לנהוג באוטובוס אינו מצריך כוח פיסי של לשלוט על שור הרתום לכרכרה. עובדה שיותר ויותר נשים מפעילות היום מכונות מלחמה בתפקידים קרביים- החל ממסוקי קרב וכלה במערכות מודיעיניות. הטכנולוגיה עושה עבור שחרור האישה יותר ממה שמאה וחמישים שנו אקטיביזם פמיניסטי אי פעם עשה

וחלק מהפמיניסטיות סוחבות דווקא אחורה

בכריכתם האובססיבית של דמות הנשיות החדשה עם פציפיזם. סירובן להכיר שאכזריות היא יצר אנושי ולאו דווקא גברי, מדירה נשים בהשפעתן מהשתתפות בכוחות הביטחון, שלרוע המזל הן חלק מההגמוניה הפטריאכלית. כלומר- הפמיניסטיות האלו (וזה לא כולן כמובן) משתפות פעולה עם הפטריאכלים בהדרת נשים.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רונה ברנס

.