אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

השארת ההתנחלויות במדינת פלסטין – פיתרון סביר


רבקה שפק ליסק's picture
מפת הגדה המערבית

מפת הגדה המערבית

הצעת קרי והשארת ההתנחלויות שמחוץ לגושים במדינת פלסטין – פיתרון סביר והוגן

ישראל והרשות הפלסטינית היו מעורבות בשני ניסיונות להגיע לידי הסכם ולסיים את הסכסוך הישראלי- פלסטיני. שני  הניסיונות הוכשלו ע"י הרשות הפלסטינית:

 יאסר ערפאת הכשיל את ועידת קמפ דיויד למרות שקיבל מקלינטון- ברק הצעה סבירה והוגנת, שכללה הכרה בירושלים המזרחית כבירת פלסטין, סיפוח כ- 97% משטח הגדה לפלסטין ופיצוי טריטוריאלי משטח ישראל על סיפוח גושי ההתנחלויות לישראל. ערפאת הכשיל את הניסיון להביא לסיום הסכסוך משום שלא היה מוכן לוותר על זכות השיבה.

 אבו מאזן לא השיב בחיוב להצעתו של ראש ממשלת ישראל, אהוד אולמרט, ב- 2008 , למרות שהוא עצמו הודה בפני כתב ה"וושינגטון פוסט", במאי אותה שנה שהצעתו של אולמרט הייתה אפילו יותר טובה מהצעת קלינטון- ברק בקמפ דויד. הסיבה, הסירוב לוותר על זכות השיבה.

 המנהיגות הפלסטינית ממשיכה לטפח בקרב הפליטים הפלסטינים את התקווה שהם יחזרו לבתיהם במדינת ישראל. "זכות השיבה" הפכה בידי הפלסטינים לסוס הטרויאני שיביא לחיסולה של מדינת היהודים. זוהי הסיבה שהפלסטינים מכריזים השכם והערב שהם לעולם לא יכירו בישראל כמדינת העם היהודי. הכרה זו עומדת בסתירה לעקרון זכות השיבה שנועד להציף את ישראל בפליטים פלסטינים שיהפכו את הפלסטינים לרוב ואת היהודים למיעוט ויביאו לחיסולו של הפרויקט הציוני.

 אחת ההוכחות לכך שמטרתם הסופית של הפלסטינים היא חיסול מדינת היהודים מצוייה בתוכנית הלימודים של מערכת החינוך הפלסטינית. במפות התלויות בחדרי הלימוד של מערכת החינוך הפלסטינית אין זכר לקיומה של ישראל, ותכנית הלימוד כוללת את טיפוח חלום השיבה ליפו, חיפה וכל שאר שטחה של ישראל הריבונית. ישראל, עפ"י האג'נדה הפלסטינית הוקמה ע"י קולוניאליסטים אירופים שגזלו מהעם הפלסטיני את אדמתו.

 הוכחה נוספת ניתן למצוא בערוץ הטלביזיה של הרשות הפלסטינית שבו מתנהלת הסתה יומיומית נגד ישראל ואף נגד היהודים כולם המכונים, בין השאר, צאצאי קופים וחזירים. בטלביזיה ניתן גם לשמוע את מה שהמנהיגות הפלסטינית אומרת בערבית לציבור הפלסטיני.

יש פער רציני בין "המתינות" בה מתבטאים אישים פלסטינים בתקשורת הבינלאומית לעומת מה שהם אומרים בערבית. באנגלית, המנהיגות הפלסטינית מכריזה על פיתרון של 2 מדינות ואילו בערבית המאבק להקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית ובעזה הוא רק שלב במאבק על הקמת מדינה פלסטינית מהים התיכון לנהר הירדן על חורבותיה של מדינת ישראל.

 למרות שישראל הציעה לפלסטינים שתי הצעות שלום הוגנות והפלסטינים הם שדחו את ההצעות על הסף, הפלסטינים הצליחו באמצעות מערכת תעמולה שיקרית, אך מתוחכמת, להפוך את ישראל לאחראית על כשלון המאמצים להגיע להסכם שלום.

 הדבר עלה בידם בשל מספר סיבות:

* מפלגת העבודה ומפלגת קדימה המתונות, שהציעו את הצעות השלום איבדו את השלטון ומפלגת הליכוד הימנית, שהתנגדה להצעות שהוצעו ע"י מנהיגי מפלגת העבודה וקדימה, עלתה לשלטון. עליית הליכוד לשלטון בישראל התאפשרה, לפחות חלקית, בשל פעולות הטרור של הפלסטינים ובשל כשלונן של ממשלות העבודה וקדימה שהוכיחו לציבור הישראלי ש"אין פרטנר", כפי שטענו מנהיגי הליכוד. התנגדותו של הליכוד ל- 2 מדינות איפשר להעביר את האחריות על העדר פיתרון לישראל.

* ההתנחלויות- הקמת ההתנחלויות ברחבי הגדה המערבית התקבלה בעולם כעומדת בסתירה לפיתרון של 2 מדינות. דעת הקהל העולמית רואה בהתנחלויות את המכשול העיקרי לשלום. עובדה זו נוצלה ע"י הפלסטינים שהפכוה לנושא מרכזי.

* הכיבוש- בעולם נתפש הכיבוש כתופעה שלילית. איש אינו זוכר את המתקפה המשולבת של צבאות ערב נגד ישראל ב- 1967ואת סירובם של הפלסטינים והערבים לקבל את הצעת ישראל לסיום הכיבוש. התעמולה הפלסטינית הצליחה ליצור בדעת הקהל העולמית את הדימוי של ישראל הכובשת  הרוצחת פלסטינים חפים מפשע. הפלסטינים גם הישוו בין ישראל לדרום אפריקה הלבנה והגזענית שהאשימו את ישראל בהיותה מדינת אפרטהיד. דעת הקהל העולמית לא טרחה לבדוק את ההאשמות של הפלסטינים נגד ישראל וכך נוצר לישראל דימוי שלילי שקיבל חיזוק מרגשות אנטישמיים בחוגים מסויימים.

 מההדלפות של תום פרידמן במאמר בניו יורק טיימס, אנו יודעים מה מתכוון ג'ון גרי, מזכיר המדינה של ארה"ב, להציע כמסגרת המו"מ:

הענות לדרישות ישראל:

    * הכרה של הפלסטינים בישראל כמדינה יהודית

    * לא תהיה זכות שיבה לישראל

    * הסדרי הביטחון בנהר הירדן יבטיחו הישארות צה"ל לפחות ב-3 השנים הקרובות

    * הגושים של ההתנחלויות יסופחו לישראל

    * הכרזה הדדית על סוף הסכסוך

 הענות לדרישות הפלסטינים:

* הכרה בגבולות 1967

* מתן פיצוי הולם לסיפוח גושי ההתנחלויות לישראל

* ירושלים המזרחית תהיה בירת פלסטין

 ההצעה נראית סבירה והוגנת לגבי שני הצדדים.

 נותרות 3 בעות לפיתרון:

* בעיית הפליטים הפלסטינים והיהודים ממדינות ערב 

* בעיית ההתנחלויות מחוץ לגושים

* בעיית העיר העתיקה

בעיית הפליטים

 * מדינות ערב חייבות לפצות את היהודים מארצות ערב שהשאירו שם את כל רכושם

* ישראל חייבת לפצות את הפלסטינים על הרכוש שעזבו

* הפליטים הפלסטינים ישוקמו במסגרת מדינת פלסטין באמצעות פרויקט בינלאומי כפי שהוצא בוועידת קמפ דויד. אלה שלא יהיו מעוניינים בכך, ימצא להם פיתרון במדינות ערב או במדינות אחרות.

 בעיית ההתנחלויות מחוץ לגושים

 אבו מאזן הכריז לא אחת שלא יסכים להמצאותו אפילו של יהודי אחד במדינת פלסטין. הוא אף הרחיק לכת והצהיר שאם נאט"ו תקבל על עצמה לערוב לגבול המזרחי בירדן, הוא מתנגד שאפילו חייל יהודי אחד ייכלל בכוח הצבאי של נאט"ן. אולי ראש הממשלה בנימין נתניהו התכוון לנצל את הכרזותיו של אבו מאזן כאשר הודיע שיש לשקול השארת ההתנחלויות שמחוץ לגושים במדינת פלסטין, לכשתקום. אולי הוא התכוון רק לתרגיל שיביא את אבו מאזן להתנגד, אבל, לעניות דעתי זהו פיתרון סביר והוגן לנושא ההתנחלויות מחוץ לגושים.

 מדוע זה פיתרון סביר והוגן? 

 ראשית כל, פינוי המתנחלים יביא למלחמת אחים.

המתנחלים ניהלו בגוש קטיף מאבק עקשני נגד הפינוי ודאגו לאחר מכן להבהיר באופן שאינו משתמע לשתי פנים שיהיה ברור לכל שהם ילחמו עד הסוף נגד חזרה על מה שארע בגוש קטיף. הם גם הדגישו את העובדה שעד היום לא נפתרה בעיית חלק מהמפונים והדבר הוא בגדר שערוריה. לפחות בעניין האחרון הם צודקים.

 שנית, ללא כל קשר למה שארע בגוש קטיף, ברור שפינוי המתנחלים מההתנחלויות מחוץ לגושים הוא, כיום, בלתי אפשרי משתי סיבות עיקריות:

* בהתנחלויות הללו חיים לפחות 150,000 וזהו מספר יותר מכפול ממספר המפונים     מגוש קטיף. לכל הדעות זהו מבצע בלתי אפשרי.

* למדינת ישראל אין אמצעים לפצות 150,000 לאחר כשלונה בפיתרון בעיותיהם של מפוני גוש קטיף.

 הפיתרון הסביר הוא להשאיר את ההתנחלויות במדינת פלסטין. כשם שבישראל חי מיעוט פלסטיני, כך זכאי מיעוט יהודי לחיות במדינה פלסטינית.

 החשש מהתנכלות אינו סביר בשל 2 סיבות עיקריות:

ראשית כל, ישראל תהיה מסוגלת להגן עליהם מפני התנכלויות במסגרת מערכת היחסים בין 2 המדינות ו/או פנייה לארה"ב שתהיה חתומה כעריבה להסכם השלום.

שנית, יווצר מאזן אימה: המיעוט הפלסטיני בישראל לעומת המיעוט היהודי בפלסטין. כמו בתקופת המלחמה הקרה בין המערב לבריה"מ, מאזן האימה יבטיח דו- קיום בשלום.

 העיר העתיקה

 כבר הוצע בעבר ניהול משותף של ישראל והעולם הערבי וגורם בינלאומי.

 בניגוד לעבר, יש אולי תקווה שמאמציו של קרי ישאו פרי משום שהוא מפעיל לחצים על שני הצדדים. יתר על כן, האיחוד האירופי שהפך את נושא ההתנחלויות למאבק בממשלת הימין הישראלית והביע תמיכה במאבק הפלסטיני ללא סייג, הזהיר בפעם הראשונה לאחרונה את אבו מאזן שהתמיכה של האיחוד האירופי ברשות הפלסטינית אינה ללא תנאים. במלים אחרות, בפעם הראשונה האיחוד האירופי מפעיל לחץ לא רק על ישראל אלא גם על הפלסטינים.

 לא נותר אלא לקוות שהלחצים הסימטריים יתנו את התוצאה המקווה ופיתרון 2 המדינות יקרום עור וגידים.

Comments

מתי תחזרי להיות רבקה של פעם?

רבקה ההיסטוריונית שקראתי את כל מאמריה המרתקים בנושאי היסטוריה של ארצות הברית. התקשורת מלאה דייה בפרשנות פוליטית!

הי דנה, בקרוב יצא סיפרי: מתי ואיך חוסל הרוב היהודי בא"י

אבל, אני חיה גם בהווה ולכן מביעה, לעתים דעה פוליטית.
אם את חולקת על דעתי- אשמח לשמוע מה דעתךנ

אין בהתנחלויות ביקוש להישארות בפלסטין לכשתקום אם וכאשר

אני מסכים עם רוב האבחנות והפתרונות שאת מציגה, אך לא לגבי השארת מתנחלים בפלסטין.

מתוך היכרותי הנרחבת עם ציבור המתנחלים (מתוודה שאני מתגורר בהתנחלות...) - אין לפתרון השארת ההתנחלויות בשטח המדינה הפלסטינית כל ביקוש - אני מעריך לא יותר מכמה אלפים בודדים ירצו להישאר כאזרחי פלסטין. רובם ככולם של המתנחלים ידרשו פיצוי על הנדל"ן שלהם וילכו עם כל רכושם לתוך ישראל, ועם כל כאבם הבלתי נתפס, יבנו מחדש את ביתם, בתוך ישראל הריבונית. דבר זה מגיע לדעתי ממספר סיבות:
* ראשית, רבים מהם הגיעו להתנחלויות יותר בשל הרצון באיכות חיים - חיים קהילתיים בחברה דתית-כפרית, קרוב למרכז ולירושלים עם נוף טוב. אין לאנשים אלו כל כוונה לחיות תחת מדינה כושלת.
* שנית, אחרים, המיינסטרים האידאולוגי של ההתנחלויות - לא רואה ערך לאומי ודתי בחיים בארץ-ישראל שלא תחת שליטת ישראל. רבים מהם יעדיפו לעבור לחיות בנגב ובגליל.
* שלישית, היחסים בין המתנחלים לאוכלוסייה הסובבת אותם אינם חיוביים יתר על המידה בלשון המעטה, ורבים מהתנחלים סוברים שבניגוד להערכתך, שכאשר צה"ל לא יאבטח אותם יותר - הם ירצחו בו במקום.

מעבר לכך, אינני מסכים שפינוי הוא בלתי אפשרי. הוא אפשרי בהחלט, לעניות דעתי, ואני אסביר:
* ההיתכנות המבצעית של הפינוי: אם ישראל הצליחה לפנות את 8,000 תושבי גוש קטיף בשלושה ימים בלי שנהרג אף אדם - היא תוכל לפנות גם כמה עשרות אלפים עד מאה אלף אם תרצה בכך. זה יהיה מבצע הרבה יותר מורכב, שיצטרך להיפרס על כמה שבועות אם לא יותר, אך גם צריך להבין שעיקר האוכלוסייה תעזוב עוד טרם שיידרש פינוי בכוח. אז כאמור, אינני סובר שהדבר יביא למלחמת אחים - הרוב, וגם הקיצוניים, יפונו לבסוף בלי הרבה מאמץ. כן בהחלט ישנו סיכוי סביר מאוד לאירועי אלימות - אפילו חמורים - אך הדברים לטעמי יהיו בגדר הנסבל - אם הפינוי ינוהל בצורה חכמה.
* ההיתכנות הכלכלית של הפינוי: אינני רואה בעיה כלכלית. על ישראל לדרוש מהעולם להקים קרן בינלאומית שתכלול עשרות מיליארדי דולרים אשר תמומן על-ידי מדינות רבות בעולם שירצו ויסכימו לכך (ארה"ב, מדינות אירופה, ואף מדינות ערביות ועוד מדינות נוספות), אשר תפקיד קרן זו יהיה לממן את עיקר עלויות הפיצויים של המתנחלים ועלויות הפינוי עצמו (בנוסף, קרן כזאת תוכל גם לממן פיצוי ודמי שיקום לפלטים הפלסטינים ולפליטים היהודים מארצות ערב, וגם לעזור בבנייתה של המדינה הפלסטינית העתידית). בחישוב פשוט, של פיצוי נדיב יחסית מאוד של 50,000 שקל לכל המתנחלים שיפונו (בחישוב 100,000 מפונים) מדובר בהוצאה נסבלת של 5 מיליארד שקל. אם נוסיף על זה פיצוי ממוצע של חצי מיליון שקל לכל משפחה על ביתה (בחישוב של 20,000 משפחות מפונות), נקבל תוספת פיצוי של 10 מיליארד שקל. מבחינת הפיצויים, מדובר בסה"כ בכ-15 מיליארד שקל - עלות הגיונית. נכון שישנם עלויות נוספות (הפינוי עצמו שילובם של המפונים בחברה ובכלכלה ועוד) - אך עדיין הדברים לדעתי נסבלים.

אספר רק אנקדוטה. פעם ביקר אלוף משנה במילואים שאול אריאל ביישוב עופרה ושאל את הקהל אם ירצה להישאר תחת ריבונות פלסטינית במקרה של הסכם. עיקר תגובת הקהל הייתה "תחיה אתה כאן אם אתה רוצה, בלי ישראל, אין לנו מה לחפש כאן".
בנוסף, אוסיף גם דברים שאמר פעיל הימין שמעון ריקלין (אשר נחשב לטיפוס קיצוני) אתמול במסגרת סדרת כתבות על המתנחלים בערוץ 10: "...אם מדינת ישראל תחליט החלטה דמוקרטית לצאת מיו"ש - אני אארוז ואלך... אני נמצא כאן מתוקף שליחות של עם ישראל, אם עם ישראל יאמר לי שסיימתי את תפקידי - אני אארוז ואלך - עם כל הצער הרב ולמרות שהשקעתי כאן 25 שנה מחיי. אני נמצא כאן רק כשליח של עם ישראל..."

הצעתי נוגעת רק להתנחלויות מחוץ לגושים.

מדובר ב- 150,000 . פינויים איננו בר ביצוע.

ועל מה בדיוק דיברתי?

ועל מה בדיוק דיברתי אם לא על ההתנחלויות שמחוץ לגושים?
טוב הדברים שאמרתי נכונים גם ל-150,000 מפונים - רק שאני בניגוד אליך מעריך את מספר המפונים במסגרת הסכם עתידי פוטנציאלי בפחות מכך (יוזמת ז'נבה מדברת לדוגמה על פינוי של כ-110 אלף למיטב זכרוני - כולל אריאל) - אך אין כאן הבדל מהותי בין המספרים.
אני חושב שהצגתי את הסיבות מדוע אני חושב שפינויים דווקא כן אפשרי בצורה בהירה וברורה. כמובן שזכותך להחזיק בעמדה המנוגדת לדעתי כרצונך (רק אציין שלא נראה לי כל כך סביר להגיב בשש מילים (לא הכי קשורות) לתגובה ארוכה ומנומקת שלי, אבל לא משנה...).

מיעוט יהודי בפלסטין יאלץ את בל"ד ואחמד טובי להתמתן

לקיומו של מיעוט יהודי בפלסטין תהיה השלכה חיובית על יחסי יהודים- ערבים בישראל.

מי ירצה להיות מיעוט יהודי בפלסטין?

שוב, הבעיה המרכזית לתכנית שלך, היא שאני בספק אם יש יהודים הרוצים להוות מיעוט יהודי בפלסטין. אולי את מכירה יהודים שירצו בכך, אך אני לא מכיר. משום מה גם לא נראה לי כל כך סביר שמשהו ירצה לגור בפלסטין מרצונו, אבל לא משנה.

המתנחלים הקיצוניים יוותרו על החיים בארץ אבות?

אני יוצאת מהנחה שהקיצוניים המוכנים "להיהרג" על האידיאולוגיה שלהם יסרבו להיתפנות ויעדיפו לחיות בפלסטין ובלבד להיצמד לאדמת אבות

הצילו ! ! !

אני קוראת מזה שנים מאגזין זה בגלל הכתבות בנושאי אמנות ספרות פסיכולוגיה פילוסופיה היסטוריה. אנא עשו תפנית פרסה חזרה למקורות
אנו מוצפים דיינו באקטואליה ופוליטיקה(תקשורת אלקטרונית תקשורת אינטרנטית תקשורת כתובה) דור שלם דורש תרבות !

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.