אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ציפי לבני האויב החדש של הפלסטינים


רבקה שפק ליסק's picture

חאלד אבו טועמה: "ציפי לבני האויב החדש של הפלסטינים"

 העיתונאי חאלד אבו טועמה פירסם ב- 27 בינואר 2014 מאמר בכתב העת "גייטסטון אינסטיטיוט" תחת הכותרת:Palestinians' New Enemy: Tzipi Livni by Khaled Abu Toameh

חאלד אבו טועמה הוא עיתונאי ממוצא פלסטיני. הוא נולד בגדה המערבית והוא מכיר היטב את הנעשה שם. כיום הוא אזרח ישראלי ומאמריו מצטיינים בחשיפת המתרחש בתוך הרשות הפלסטינית.

ואלה עיקרי הדברים:

הפלסטינים לא היו כבר בהתחלה מאושרים ממעורבותו של ג'ון קרי בתהליך השלום. הם אותו האשימו במשוא פנים לטובת ישראל. כעת הם כועסים על לבני על שהעיזה לבקר את אבו מאזן. בסופו של דבר הם יאשימו את ישראל ואת ארה"ב בכשלון תהליך השלום. מצב כזה היה בדיוק לאחר כשלון ועידת קמפ דויד ב- 2000 כאשר ערפאת האשים את ישראל ואת ארה"ב בכשלון. מספר שבועות אח"כ החלה האינתיפדה השנייה.

ציפי לבני, שרת המשפטים הישראלית העומדת בראש צוות המו"מ עם הפלסטינים הפכה  כעת למטרה להתקפות של הפלסטינים. לבני היא "היונה" בהא הידיעה בקבינט אבל דעותיה המתונות ותמיכתה בפיתרון של 2 מדינות לא נותנים לה חסינות מפני המערכה נגדה שהחלו  בה הפלסטינים.

הרשות הפלסטינית טוענת לפתע שלבני אינה מתאימה לניהול המו"מ ויש להחליפה. כלומר, אם ישראלי המנהל עם הרשות הפלסטינית מו"מ אינו מקבל את הדרישות הפלסטיניות יש לסלקו מהשיחות בחסות ארה"ב.

הסיבה לשינוי היחס ללבני הוא הכרזתה בראיון לאחרונה ש"העמדות של נשיא הרשות הפלסטינית אינן קבילות לנו (לישראל ) ולכל העולם ואם הוא יתמיד בעמדותיו אלה הפלסטינים יהיו אלה שישלמו את המחיר".

ההצהרה של לבני קיבלה אצל הפלסטינים  פירוש מוטעה, טוען אבו טועמה,  כאילו מדובר באיום אישי נגד אבו מאזן. לבני, לדעת אבו טועמה, כלל לא איימה אלא רק הזהירה מפני  ההשלכות של העמדות של אבו מאזן לגבי תהליך השלום.

אבו טועמה סבור שמנהיגי הרשות הפלסטינית נוהגים לפרש ביקורת על אבו מאזן מצד ישראל כאיום לחסלו ומביאים את "חיסולו של ערפאת ע"י ישראל" כראייה. הם סבורים שאבו מאזן נתון לאיום דומה בשל סרובו לעשות ויתורים על זכויות הפלסטינים.

לדעת אבו טועמה הרשות הפלסטינית מכינה את דעת הקהל הפלסטינית לאפשרות של כשלון השיחות ולאפשרות שאבו מאזן יוחרם ויבודד ע"י ישראל והקהילה הבינלאומית, כמו ערפאת.

הרשות הפלסטינית מנסה להפוך את אבו מאזן ל"קדוש מעונה" המשלם את המחיר על עמידתו נגד ישראל וארה"ב.

פחות מ- 24 שעות מאז הצהרתה של לבני וכבר ראשי הרשות הפלסטינית מאשימים אותה בהסתה:

* אחד מראשי הוועדה המרכזית של הפתח הכריז ש"אם הישראלים חושבים שאיומים ישפיעו על אבו מאזן לעשות וויתורים על זכויות הפלסטינים הם משלים עצמם. האיומים של שלטון הכיבוש נגד אבו מאזן על חייו לא ישפיעו על עמדותיו".

 * שר החוץ הפלסטיני ריאד מלכי האשים את לבני באיומים והזהיר שהעניין יובא לפני הקהילה הבינלאומית. הוא הוסיף:"אנו בוחנים את האיומים והשלכותיהם. אנו נעביר את הצהרתה של לבני לכל שרי החוץ ולקהילה הבינלאומית. אנו לא נעבור בשתיקה על איומים אלה. זהו איום ברור על אבו מאזן אישית והדבר ילקח במלוא הרצינות."

* עבאס זאכי, מראשי הפתח טען שאיומיה של לבני נועדו להסית את תשומת הלב מסרובה של ישראל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים. הוא הכריז ש"האיומים מוכיחים שהישראלים אינם בשלים לעשות שלום".

* אחד ממנהידי "החזית הדמוקרטית הרדיקאלית לשחרור פלסטין", שהוא חבר בפתח האשים את לבני ב"חוצפה פוליטית". אנשי החזית הדמוקרטית טוענים שהדרישה שאבו מאזן יכיר בישראל כמדינה יהודית  אינה מקובלת לחלוטין ומשקפת "יהירות נתעבת".

* דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודינה, הודיע ש"הצהרתה של לבני הפכה אותה ללא- מקובלת במו"מ.. היא הצטרפה לאותם קולות בממשלת ישראל המנסים להרוס את סיכויי השלום. זוהי הצהרה מסוכנת ביותר".

ההתקפות נגד לבני נעשות בו- זמנית עם המערכה המתנהלת נגד מזכיר המדינה ג'ון קרי בשבועות האחרונים. פלסטינים רבים המייצגים קבוצות שונות מנהלים מחאות נגד קרי בהן הוא מואשם במאמץ להשיג הסכם התומך בגישה הישראלית בין ישראל לפלסטינים, בייחוד בתחום הביטחוני, וגם ההתנחלויות, ירושלים ו"זכות השיבה".

לסיכום,כותב אבו טועמה, האסקלציה ברטוריקה הפלסטינית אינה מבשרת טובות לגבי עתיד המו"מ. תחילה לא היו הפלסטינים מרוצים מקרי, אותו האשימו במשוא פנים לטובת ישראל.כעת הם כועסים על לבני שהעיזה לבקר את אבו מאזן. בסופו של דבר, הם יאשימו את ישראל ואת ארה"ב בכשלון תהליך השלום. זה בדיוק מה שקרה לאחר ועידת קמפ דויד ב- 2000 כאשר ערפאת האשים את ישראל וארה"ב בכשלון הוועידה ופתח באינתיפדה. אותו תרחיש צופה אבו טועמה שיתרחש אלא אם הפלסטינים יחדלו לתלות את כל ההאשמה באחרים

 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.