אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

חיים חפר - אירוע מחווה וזיכרון בצוותא


צוותא תל אביב, תקיים אירוע מחווה וזיכרון שיוקדש לחיים חפֶר, בצהרי יום שישי - ה- 19.10.12 , השירים, הסיפורים והזיכרונות בהשתתפות חברים, אנשי תיאטרון וזמר, שליוו את חפֶר בחייו, יחד עם מיטב האמנים שישירו את שיריו, שהפכו לנכס צאן ברזל בשירה העברית ובתרבות הישראלית.

 חיים חפֶר ( 29.10.1925 –  18.9.2012 ) משורר, פזמונאי ופובליציסט ישראלי. חתן פרס ישראל לזמר עברי ופרס סוקולוב לעיתונות.

חפֶר שירת בפלמ"ח  ובין היתר השתתף בהברחתם ארצה של מעפילים בהעפלה יבשתית מסוריה ולבנון דרך גבול הצפון .החל לכתוב שירים, חלקם שהולחנו על ידי דוד זהבי ואחרים וחלקם במנגינות זרות, אותם לימד תחילה את חבריו בפלמ"ח לשיר אותם, וכך הם התפרסמו.

שירו הראשון "בין הגבולות" תיאר את חוליית הברחת המעפילים שבה השתתף, וכן שירים על אנשי הפלי"ם - פלוגת הים של הפלמ"ח, ועוד .

במלחמת העצמאות היה חפֶר מיסדה ומפקדה של להקת "הצ'יזבטרון" להקת הזמר והבידור של הפלמ"ח, וכתב את רוב פזמוניה. חלק מפזמונים אלה הפכו להיות מסמלי התקופה: "הפרוטה והירח", "הקרב האחרון", "היי הג'יפ" ואחרים.

 חפֶר כתב במהלך השנים שירים לטובי המלחינים והזמרים. סשה ארגוב, משה וילנסקי ודובי זלצר הלחינו רבים מפזמוניו, וכן כתב פזמונים למחזות זמר ביניהם:  "קזבלן" "כולנו יהודים", "מה קרה" , "תל אביב הקטנה", "בחולות" "טיטינה ואפרים" , שני בנאים", "סלאח שבתי" 

לחיי העם הזה" ועוד. וכן עסק גם בתרגום מחזות לתיאטרון,  ובמשך שנים רבות היה לחיים חפֶר טור קבוע בעיתון ידיעות אחרונות.

 הפקה: צוותא תל אביב

פרטים נוספים באתר צוותא : tzavta.co.il

משרד יח"צ: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מלי דור

.