אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

פרספקס ואמנות - חומר ביד היוצר


זכוכית אקרילית

לא בכדי זכה הפרספקס לשמו הלועזי פלקסי גלאס - זכוכית גמישה. פרספקס הוא חומר אקרילי שקוף דמוי זכוכית, אך כזה שמרגיש ומתנהג כפלסטיק. מעבר לשימוש הפונקציונאלי של פרספקס בתעשייה ובבנייה, נפלאות הפרספקס נגלו גם לאמנים העוסקים באמנויות הפלסטיות לרבות מעצבי פנים ומעצבי מוצר. 
אמני יודאיקה משתמשים בפרספקס בתור מצע להדפסת ברכות ועיטורים בגדלים שונים. החל מיצירות קטנות כמו מזוזה לאוטו, פריטי אמנות לתלייה בבית כגון ברכת הבית, וכלה ביצירות ענק לקישוט בתי כנסת ועיצוב מוסדות דתיים. לא פעם ניתן לראות ויטראג' על חלון העשוי פרספקס במקום הזכוכית המקורית שקשה יותר לעבדה ועלותה גבוהה יותר באופן משמעותי.  

מעצבי הפנים גילו את לוחות הפרספקס כהזדמנות זולה וקלה ליצירת משטחי צבע בחלל. באמנות בפרספקס, ניתן ליצור מחיצות, להדגיש אזורים או אפילו לצפות מטבחים וקירות שלמים בפרספקס בשלל צבעים. ההיצע כיום בשוק נע מהפרספקס השקוף הראשוני ועד לוחות בכל הצבעים, בגימור מאט או מבריק.

אמני הצילום גילו את האפקט הנפלא שנוצר כתוצאה מהדפסת תמונות הסטילס על משטחי פרספקס. העלות הנמוכה, קלות הביצוע והתוצאה, הובילו לשימוש בפרספקס כמצע להדפסה. יצרני שלטי חוצות רבים, משתמשים בפרספקס כמצע להדפסת הפרסומת או השלט, בשל עמידותו במים, מחירו הנוח, והעובדה כי הוא ידידותי למשתמש.

כמו כן, ניתן גם להאיר את הפרספקס שכן הוא עמיד בפני חום.

מעצבי חלונות ראווה, מוזיאונים וגלריות, ומעצבי תפאורות - משתמשים ביתרון השקוף של החומר ליצור תיבות תצוגה עשויות פרספקס, שכמו שנאמר לעיל, מאפשרות תוספת של תאורה שיכולה לייצר את האפקט הרצוי.  אספנים למיניהם יכולים לנצל את עלותו הנמוכה של הפרספקס, כדי ליצור חלונות תצוגה סגורים או פתוחים, המותאמים ונתפרים לפי מידה וצורה, להצגת כל סוג של אוסף. מיניאטורות, מכוניות צעצוע עתיקות או פריטי חרסינה שבירים. פרספקס בצורתו הנוזלית מאפשר יציקה בתבנית. אמנים רבים מעצבים בעזרת הפרספקס הנוזלי תכשיטים, מחזיקי מפתחות, פריטי אמנות, חנוכיות ופמוטים ושאר יודאיקה, חרוזים מרהיבים ושלל מוצרי צריכה מפרספקס נוזלי ביציקה. התוצאה דומה מאוד לפלסטיק שקוף שניתן גם לצביעה בשלל צבעים. האמנית אורנה לאלו מפורסמת בתכשיטים ובעיצובים היפהפיים והצבעוניים שלה, העשויים פרספקס נוזלי יצוק. כיום ניתן למצוא בשוק העלית של עיצוב הרהיטים, רהיטים יצוקים מפרספקס, תוך ניצול היתרון השקוף שלו, נוחות העיבוד, והמחיר. כיסאות שקופים או שולחנות דמוי זכוכית, הם דוגמא אידיאלית לשימוש חכם בריהוט בעיקר כשמדובר בחללים קטנים, וזאת בשל שקיפותם היוצרת תחושת אווריריות שלא מכבידה ומעמיסה על החלל. את הפרספקס הנוזלי ניתן להשיג בחנויות לציוד אמנות, וממנו אפשר ליצור שלל יצירות. הנפוצות שביניהן הן חרוזים צבעוניים, קוביות שקופות שבתוכן חבוי מטבע, חרק או פרח נדיר מיובש, וכמובן שניתן לנצל את החומר גם לציפוי וגימור של פריטים בעבודת יד (מוביילים, פסלי חמר ופסלונים) על מנת לתת להם גימור שקוף מבריק שהוא עבה ועמיד יותר מלאכה.

Comments

מחירי פרספקס

מעוניין לקבל מחירים של פרספקס. אני צריכה לחלון בגודל מטר וחצי בערך...

לוח פרספקט

מעונינת לברר האם אפשר לקבל שלוש לוחות של פרספק לפי מידה. האם יש פרספקט שקוף אבל עם אלמנטים קשוטיים.

פרספקס נוזלי ליצירה ליציקה

אני מנסה למצוא איפה משיגים פרספקס נוזלי ליציקה לפיסול

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רעות אקשטיין

.