אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עראבה, העיר ערב היהודית בעבר


רבקה שפק ליסק's picture

הגליל

עראבה היא כיום ישוב ערבי. היא שוכנת במרכז הגליל התחתון, 6 ק"מ דרומית לכרמיאל.
עראבה שוכנת במקום בו עמד היישוב היהודי ערב. מספר תושביה 21,100 , רובם מוסלמים ומיעוטם יוונים קתולים (כ-2% ).

מקור השם עראבה, לדעת התושבים: על אלאבייה פרושו קיים על גבעה.

תקופת הבית הראשון ( 1,000 – 587 לפנה"ס )

ערב נוסדה בתקופת המלוכה, כלומר, בסביבות המאה ה- 10 לפנה"ס. הגליל התחתון היה איזור יישובי ישראלי פורח. בשלהי המאה ה- 8 לפנה"ס נהרסו יישובי הגליל התחתון במסגרת מסע הכיבושים של תגלת פלאסר ה- 3 (733/2) והגליל התחתון המזרחי התרוקן מיושביו. שרידי האוכלוסייה התרכזו במערב הגליל התחתון.

תקופת בית שני ( 538 לפנה"ס – 70 לס' )

עפ"י סקרים ארכיאולוגיים וחפירות שנערכו בגליל ע"י "רשות העתיקות", מתברר עפ"י סקרים ארכיאולוגיים וחפירות שנערכו בגליל ע"י "רשות העתיקות", מתברר שלאחר פער של כ- 200 שנה, בין הכיבוש האשורי וההגלייה של תושבי הגליל, בשלהי המאה ה- 8, בין המאה ה- 5 לפנה"ס, התחילה בגליל התחתון תנופה יישובית רחבת היקף. 55% מתוך 70 האתרים שהיו מיושבים במאה ה- 8 לפנה"ס בגליל התחתון נושבו מחדש. מתוך 50 אתרים שהיו מיושבים בתקופה הפרסית כ- 20% היו יישובים חדשים.

היישוב ערב התחדש בתקופה הפרסית (מאות 6 – 5 לפנה"ס).

האתר של ערב הקדומה נמצא מדרום מזרח לעראבה, בסביבת הכנסייה הנוצרית. יוספוס פלביוס הזכיר אותה בשמה היווני, גברה. כנראה, שבתקופת הבית השני היו שני השמות, ערב וגברה בשימוש, כפי שמעידות הכתובות על 2 קברים של תושבי המקום בבית הקברות העתיק בבית שערים. על אחד הקברים נכתב ערב ועל האחר, גברה.
בתקופת בית שני הייתה ערב עיר מרכזית באזור הגליל התחתון והשלישית בגודלה מכל היישובים היהודיים בגליל. ציפורי וערב היו ערי תת- מחוז בגליל התחתון.

בתקופת מרד החשמונאים (בין 167ל- 160 ) סבלו יהודי הגליל מהתנכלויות של עכו- פתולמאיס ההלניסטית ששתפו פעולה עם השלטון הסילווקי באכיפת גזירות הדת. יהודי הגליל פנו לעזרה לחשמונאים ושמעון החשמונאי יצא בראש יחידה צבאית לנקום בתוקפים והעביר חלק הגליל ליהודה באופן זמני. כנראה שגם חלק מתושביה היהודים של ערב הועברו לאזור יהודה. (ספר המקבים א', ה' 14 – 23 )

יהודי ערב לא לקחו חלק פעיל במרד הגדול (66- 70 לס'), מאחר שהעיר לא הייתה מבוצרת ולא הייתה מסוגלת להתגונן. על כן, החליט יוספוס פלביוס לסגת מערב לכפר סיכני. אספסינוס כבש את העיר ללא קרב. חלק מהתושבים ברחו כאשר התקרב אספסינוס לעירם והוא השתלט על העיר ללא קרב. למרות זאת ציווה להרוג את כל הגברים והעלה את העיר באש. הנותרים, כנראה, הנשים והילדים שנותרו בעיר, נמכרו לעבדות. הרומאים הרסו את העיר עד היסוד. לא נותרו שרידים ארכיאולוגיים מתקופת המרד (מלחמות היהודים,ג',ז',א'). הרומיםהרסו גם את שאר היישובים באזור ומכרו רבים מתושביהם לעבדות (מלחמות היהודחם, ג', ד', א' )

לפני המרד הגדול היו בגליל 204 ישובים יהודיים. לאחר המרד נותרו על תילם 63 יישובים.

התקופה הרומית ( 70 לס' – 324 לס')

העיר הוקמה מחדש לאחר החורבן, אבל מעמד הבכורה באזור עבר לסכנין הסמוכה. אזור ערב סופח לציפורי, שהפכה בירת המחוז. לאחר החורבן התיישבו בערב הכוהנים לבית פתחיה, שעברו מירושלים. ערב, כמו סכנין ויישובים יהודיים נוספים בגליל, שימשה מרכז ללימוד תורה. רבי יוחנן בן זכאי חי 18 שנים בערב, עפ"י התלמוד הירושלמי. הוא ורבי חנינא בן דוסה הקימו ישיבה בערב ולימדו בה תורה. גם התנא ראובן האיצטרובלי התגורר בערב.

לאחר מרד בר כוכבא (132 – 135 לס' ) הסב הקיסר אדרינוס את שמה של העיר ציפורי לעיר הלניסטית ושמה דיו- קיסריה, וסיפח את ערב וסביבתה למחוז דיו- קיסריה. לאחר מרד בר כוכבא נותרו 56 ישובים יהודיים בגליל מתוך 63 שהיו לפני המרד.

ערב מוזכרת בתלמוד כעיר הולדתו של רבי חנינא בן דוסא. מספרים על משפחתו של רבי חנינא בן דוסה שהסתירה מעיני הציבור את ענייה. אשתו של הרב נהגה להסיק את התנור בערב שבת כדי שיעלה עשן והשכנים יחשבו שהיא אופה לחם לשבת.

בעראבה נתגלו שרידים ארכיאולוגיים מהתקופה הרומית:
בעראבה נמצאים קברותיהם של התנאים ראובן האיצטרובלי ורבי חנינא בן דוסא.
אחד מתושבי הכפר גילה מערת קברים יהודית, כאשר חצב מקלט לביתו. זוהי מערכת חדרים חצובים בסלע .פיתחה היה חסום. יש חילוקי דעות אם המערה היא מהתקופה הרומית מהמאה ה- 2 או ה- 3 לס', או מהתקופה הביזאנטית , אולי מהמאה – 4 או ה- 5 לס'.

התקופה הנוצרית-ביזאנטינית (324 - 640 לס')

התקופה הביזאנטינית הייתה תקופה קשה ליהודים, לאחר שהנצרות הפכה לדת האימפריה. התחיקה האנטי- יהודית הלכה וגברה, בהדרגה, במאות ה- 4 וה- 5 . היהודים עברו סבל והשפלה מידי הכנסייה והנוצרים ( יוונים, סורים- ארמים, ביזאנטים וצליינים נוצרים שהתיישבו בארץ ), שמספרם עלה בהתמדה. נוצרים קנאים נהגו לתקוף יהודים ולשרוף את בתי הכנסת. על רקע המצב היו יהודים שהעדיפו גלות על רדיפות ורצח. עפ"י הסקר הארכיאולוגי של מורדכי אביעם היו בגליל המזרחי 58 ישובים יהודיים בתקופה הביזאנטית.

בתקופה זו התיישבו נוצרים בערב והחלו לדחוק את רגלי היהודים ובתחילת המאה ה- 5 לס' נבנתה במקום כנסייה. היא נשרפה במאה ה- 6 . הכנסייה הקיימת כיום בנויה על שרידי הכנסייה מהתקופה הביזנטינית. ב- 1968 נחשפה רצפת הפסיפס של הכנסייה מהמאה ה- 5 ועליה כתובת ביוונית:"בכוחו של האל בעזרת ישו, ברצונה הטוב של רוח הקודש, נעשתה עבודה זו ורוצפה בפסיפס בחסות הבישוף גריגוריוס".
יש בעראבה שרידי מבנים עתיקים מהתקופה הביזנטינית.

יחסו של השלטון הביזנטיני ליהודים הביאם לתמוך בפרסים הססנים שפלשו לארץ ב- 614 לס'. הקיסר הביזנטיני הראקליוס סילק את הפרסים. ב- 628 . בבואו לגליל קידמה אותו משלחת של מנהיגות יהודי הגליל עם מתנות והוא הבטיח לסלוח להם על תמיכתם בפרסים. אבל, בלחצה של הכנסייה הוא הפר הבטחתו, והיהודים בגליל שילמו מחיר כבד על תמיכתם בפרסים. הביזנטינים טבחו ביהודים ויישובים נהרסו. הנוצרים דחקו את רגליהם של היהודים ואלצום לעזוב, או גרוע מכך, טבחו בהם.

ערב הכיבוש הערבי, חדלה ערב היהודית, כנראה, להתקיים. ערב הייתה ליישוב נוצרי. מרדכי אביעם קבע שתהליך הנטישה של היישוב היהודי בגליל המזרחי החל במאה ה- 6.
במונח נטישה יש להבין- סופו של היישוב היהודי באזור.

תקופת השלטון הערבי (640 - 1099 )

מתקופה זו שרדו מספר מבנים עתיקים. לא ידוע על גורל היישוב הנוצרי בתקופה זו.

התקופה הצלבנית ( 1099 – 1260 )

רוב תושביה הנוצרים של ערב התאסלמו לאחר ניצחונו של צלאח א- דין בקרב חיטין, 1187. המסגד העומד על תילו עד היום הוקם בימי צלאח א- דין.

התקופה הממלוכית (1260 – 1516 )

בתקופה הממלוכית הפכה עראבה לבירת המחוז. עראבה מוזכרת בסיפרו של התייר הערבי יאקות אל חמאווי "מועג'ם אל בולדאן", מהמאה ה- 13.

התקופה התורכית (1516 – 1918 )

עראבה גדלה בתקופה התורכית, ועד היום השתמרו בה מבנים מתקופה זו, כולל בית בד. בסוף המאה ה- 17 או בראשית המאה ה- 18 ערכו המוסלמים , בראשותו של זיידן אל- עומר, סבו של טאהר אל עומר, שהשתלט על הגליל לפני אמצע המאה ה- 18, טבח בדרוזים שישבו בחרבת סלאמה (צלמון, כיום).עראבה, כמו ישובים אחרים באזור, נכבשה ע"י השיח' ד'האר אל- עומר ב- 1730(השתמר מבנה ציבורי מתקופת שלטונו), אבל ב- 1775 כבשו התורכים את עראבה מידי השיח'.

תקופת המנדט הבריטי (1918 – 1948 )

בתקופת המנדט גדלה אוכלוסיית היישוב וב- 1931 הגיע מספר התושבים ל- 1,200 .

ישראל

עראבה נכבשה ב"מבצע דקל" (9-18 ביולי 1948 ). לאחר כיבוש נצרת נכנעו כפרי הסביבה.
עפ"י העקרונות שקבע צה"ל, ביחסו לתושבים הערבים בגליל, לא גורשו תושבי עראבה. .
העקרונות היו:
דת האוכלוסייה בשטח הנכבש
מידת ההתנגדות שהפגין הכפר בעת כניסת צה"ל
אירועים קודמים של לוחמה בחיילי צה"ל או בלוחמי ה"הגנה" והפלמ"ח
הימצאותו של "צבא ההצלה" בכפר עד זמן הכיבוש
מספר המקומיים המזויינים, חיילי המופתי.
( שגיא לוי, "תושבי כיס הגליל במבצע חירם, אוקטובר 1948", מרץ 2004 , עמ' 56 )

ב- 1976 פירסם מינהל מקרקעי ישראל הודעה על הפקעת מקרקעין לצורך הרחבת העיר כרמיאל. הפקעה זו הייתה המשך להפקעה מ- 1975 שמטרתה הייתה "ייהוד הגליל". לאחר כשלון ניסיון ההידברות בין ה"ועד הארצי של ראשי המועצות המקומיות הערביות", שהוקם ב- 1974 ,הוחלט על שביתה כללית במגזר הערבי ב- 30 במרץ 1976. ההפגנות העיקריות נערכו בסכנין, עראבה ודיר חנא. ההפגנות לוו בחסימת כבישים וזריקת בקבוקי תבערה. תוך כדי דיכוי המהומות ע"י המשטרה נהרגו 6 מפגינים, והמהומות התפשטו לשאר אזורי הארץ.

ב- אוקטבר 2000 פרצו מהומות אלימות במגזר הערבי, כולל בעראבה, בעקבות ארועים בשטחים שהביאו לפרוץ אינתיפדת אל- אקצא. במהלך דיכוי המהומה בצומת לוטם נהרגו 2 מתושבי עראבה, אסיל חסן עסאלה, בן 17 עלאא ח'אלד נסאר, בן 22

2 ארועים אלה, "יום האדמה" ו"מהומות אוקטובר 2000" היו ביטוי להקצנה שחלה במגזר הערבי, וגם בעראבה, שהחלה, בהדרגה, לאחר מלחמת ששת הימים (1967 ).

תוכנית ממשלות ישראל לסגירת הפער בין המגזר היהודי לערבי

ממשלת ישראל נקטה במספר צעדים שנועדו לצמצם את הפער בין המגזר היהודי לערבי. במסגרת זו ממשלת ישראל יזמה את פרויקט "מחשב לכל ילד". במסגרת פרויקט זה הוענקו ב- 2007 מחשבים ל- 77 ילדים וב- 2008 הוענקו 101 מחשבים.

הפרויקט לפיתוח במגזר הערבי

התוכנית הממשלתית לחיזוק הצפון וחיפה אושרה בספטמבר 2006, ובמסגרתה הושם דגש על התייחסות למגזר המיעוטים כחלק אינטגרלי מהתכנית ולא כמכלול נפרד.
ראש הממשלה הנחה להקצות שליש מהתקציבים למגזר הערבי, והסמיך את אגף תיאום, מעקב ובקרה במשרד ראש הממשלה לפעול לתיקון תכניות אם אינן עומדות בהנחיות.
מהנתונים עולה שלפחות 930 מליון שקלים יושקעו במגזר הערבי במסגרת התוכנית, בהתאם להנחיות שהועברו למשרדים. זאת, בניגוד לפרסומים שגויים שהופצו.
בראשית חודש פברואר 2007 יתכנס קבינט השרים לחיזוק הצפון וחיפה להצגת התכניות הקשורות למגזר הערבי.
היקפי הפעילות של עסקים קטנים ובינוניים במגזר הערבי מותנים במידה רבה ביכולתם לגייס הון, כאשר עסקים רבים בעלי פוטנציאל צמיחה מיצו את יכולת גיוס ההון מהבנקים.
הדרך המרכזית לגיוס כספים עבור אותן חברות הנה גיוס הון (מכירת מניות, להבדיל מחוב) באופן פרטי או דרך הבורסה. בפועל, מלבד בתחום ההון-סיכון, אין בישראל תעשיית השקעות פרטיות לטווח ארוך.
כתוצאה מכך, חברות רבות בעלות פוטנציאל צמיחה אינו יכול לממש את יכולותיהן. החברות יוצאות נפסדות, המגזר הערבי יוצא נפסד, המשק הישראלי יוצא נפסד.
קרן "Private Equity" במודל קרן יוזמה תוקם כבר בשנת 2007, ולה הון ממשלתי של 80 מליון שקלים והון פרטי של לפחות 80 מליון שקלים. היא תאפשר השקעה ב-40 עד 80 חברות ועסקים במגזר הערבי.

ב- 27.2.2007 אישרה ועדת הכספים של הכנסת את בקשת משרד ראש הממשלה להעברת תקציב של כחצי מיליארד שקלים לחיזוק הצפון וחיפה. זו הייתה תוספת להעברה תקציבית של 287 מיליון שקלים שבוצעה ב- 2006 . התקציב נועד להעברה למשרדי מששלה שונים לשם השקעתם בפרויקטים בגליל:
240 מיליון הועברו לחיזוק מערכת החינוך.
220 מיליון הועברו למשרד התמ"ת לשם עידוד השקעות ותעסוקה בצפון.
450 מיליון הועברו למשרד הפנים לשם סיוע לרשויות המקומיות.

ב-13.12.2007 התקבלה החלטה שהוצגה בוועידת הגליל, להשקיע בשנים 2008 – 2009, סכום נוסף של מיליארד וחצי שקלים.

תוכנית עדיפות לאומית לפריפריה

mof.gov.il/BudgetSite/StateBudget/Lists/201020092/Attachments/4/B4.pdf

Comments

לגבי היוונים הקתוליים

האם ניתן לייחס קשר גנטי ביניהם להלנים שישבו פה בתקופה הרומית-ביזנטית ? בנוסף האם לא קיימות עדויות שהתושבים המוסלמים הם יהודים שהתאסלמו בתקופת הכיבוש הערבי או הממלוכי ?

תשובה לשאלותיו של ירון

לגבי השאלה אם הנוצרים היוונים -קתולים הם צאצאי הלניסטים: אומנם לא נערך זיהוי של דנא, אבל, העובדות הן שרוב ההלניסטים שהתיישבו בתקוםה ההלניסטי- רומית- ביזאנטית והתנצרו בתקופה הביזאנטית נרצחו, ברחו או גורשו בעת הכיבוש הערבי ב- 632 - 640 . רוב הנוצרים שנותרו השתייכו לקבוצה הסורית- ארמית. הם נותרו הקבוצה הגדולה ביותר עד המאה ה- 14 . לגבי השאלה אם המוסלמים התיהדו- התשובה היא שלילית.כל החוקרים מסכימים שלא הייתה תופעה המונית כזאת, אם כי אין ספק שהיו מקרים של התאסלמות בודדים. על שני הנושאים הללו תוכל לקרוא במדור היסטוריה בסדרה שאני מפרסמת: איך ומתי חוסל הרוב היהודי בא"י. פירסמתי כבר מספר פרקים. בפרק שירעוב ללא איסלום תמצא דיון על שאלת ההתאסלמות. שם גם יש חומר על הנוצרים, אם זכרוני אינומטעני. עלכל פנים אם תקרא את כל הפרקים תקבל תמונה שלמה.

איזו שאלה ?

רק כמה מוסלמים התיידו - כל השאר הגיעו לפה במאה ה19 בעידוד העותומנים...

זאת אומרת שלא ניתן לטעון

שאלו המכנים עצמם פלסטינאים (אין דבר כזה, זו פיקציה) הם לא יהודים לשעבר ? לפי מה ששמעתי/קראתי, קיימות כמה תיאוריות על התאסלמות המונית של יהודים במעבר מהתקופה הביזנטית לערבית/ממלוכית. תודה ירון ? ועוד משהו: הכנסיה הסורית - ארמית האם אין מקורם ביהודים-נוצרים שהיו עד ועידת ניקאה ?

נא להביא מחקר הטוען לגבי התאסלמות המונית

אני לא מצאתי מחקר כזה: זנד ציטט את סיפרם של בו גוריון ובן צבי מ- 1918 "ארץ ללא עם". ניתחתי את הספר במאמר וגם בפרק : שירעוב ללא איסלום. זה ספר ללא ציטוט מחקרים הקובעים זאת. פרופ שמואל אלמוג ניתח את התופעה - רבים חשבו כך בראשית המאה ה- 20 בתנועה הציונית- והוכיח שזה היה"חלום רומנטי", אמונה ללא בסיס שהבעיה הערבית תיפטר אם הערבים בארץ הם צאצאי יהודים ויחזרו ליהדות.הם שינו דעתם אח"כ לגבי חלום זה. פרופ' א. פולאק טען במאמר, אותו הבאתי באותו פרק שהייתה התאסלמות, אבל הפלסטינים של היום הם צאצאי גלי הגירה של ערבים ולא צאצאי יהודים. אבל, הראיה שלו להתאסלמות היא חלשה:אני מציעה לך לקרוא. באשר לכנסיה הסורית- ארמית. אני מציעה לך לקורא את האתר של המרונים פה בארץ : המרכז הארמי- מרוני שמו, אם זכרוני אינו מטעני.

אכן, צודקת

נתקלתי בכל מיני "מאמרים" ברשת של כל מיני אנשים וארגונים קיקיוניים המנסים לנכס לעצמם את א"י תוך כדי ייהוד ערבי א"י. האם אין דבר בו יבחלו במשותף הימין המטומטם והשמאל המשוגע ? זה טריפה וזה נבילה.

מסכימה שהימין הקיצוני והשמאל הקיצוני הם אסון לישראל

הטרגי- קומדיה היא ששניהם דוחפים למדינה אחת משיקולים הפוכים. ברור ששתי הגישות תובילנה לחיסול מדינת היהודים. לעם היהודי יש זכות כמו לכל עם למדינה, גם אם היא מצוקמקת- משלו.

לעם העברי יש זכות למדינה משלו כמובן

לדת היהודית אפשר להגדיר מדינת עיר בירושליים כמו הואתיקן לנוצרים. מדינה עברית גם אם מצוקצמקת כפי שאמרת. ישראל לעברים, ירושליים ליהודים.

בזה מסתיים הגו- שיח ביננו.

נחשפה זהותך

יש לך משהו נגד מדינה עברית ?

במה נחשפה זהותי ?

אתה עושה הבחנה בין עברים ליהודים- לא מקובל

כיום אין עברים. היהודים הם צאצאי העברים ואני שוללת את גישתך. וליהודים מגיעה מדינה- לא רק ירושלים. מהיכן שאבת את הרעיונות הללו

אני עושה אבחנה

בין הפאראזיטים שיושבים בברוקלין ובגולדרס-גרין, פאראזיטים שחושבים שתמיד יוכלו להימלט משם כי הם חלק מהעם העברי. ובכן לא, שפת אם עברית = עם עברי. עם = טריטוריה + שפה + גנים. 3 המרכיבים האלו קיימים במשותף רק פה בא"י בקרב העם העברי שקם לתחייה בא"י. היהודונים, שיילכו קיבינימט. לדת לא מגיעה מדינה, רק לעם ועם כזה יש פה, זה אני ואת ויענקל וסמי וסוסו. לפרנקל מברוקלין יש כבר מדינה ארה"ב.

תגובה

אכן כך!! עברים הם כל מי שגרים בארץ ומרגישים משוייכים אליה על פי מוצאם והרקע התרבותי שלהם , תהא דתם אשר תהא! כמו לכל עם גם לעברים זכות הגדרה עצמית המתבססת על : שפה , כפי שאמרת , ואין חולק שערבית ועברית מוצאן ומקורן זהה, טריטוריה, זהות גנטית , ועוד אוסיף: היסטוריה קדומה משותפת, קודם למיסוד דת זו או אחרת. ממה נפשך? אפילו הדת היהודית ומוסלמית יונקות מאותו מקור ג'אהלי או כנעני אם תרצה ומכאן הדרך קצרה לקרוא לאיחוד שני "המים " השמים וליצור לאום חילוני /תקבותי משותף על בסיס הזיקה המשותפת, כאשר הדת- תהא אשר תהא היא עניין פרטי לחלוטין , כבודה במקומו מונח, בתו הבית פנימה

הדו- שיח בינינו נגמר.

לא ארד לרמה שלך. דבריך אינם ראויים לתגובה

האמת היא שהעברי צודק

לכי תקראי ספר ותביני מה זה לאום מודרני.

לאום, זוהי הגדרה עצמית. רוב הישראלים מגדירים עצמם יהודים

אתם ממציאים דבר שאינו קיים. אין עם עברי. יש עם יהודי. לאום זהו מישאל עם. העם מגדיר עצמו יהודי.

לאום עברי או יהודי

ובהמשך לדבריך , רבקה, העם ריבון להגדיר את לאומיותו כאשר ימצא לנכון. אני נוטה להסכים אתך. ומכאן ,אפשר שמחר יקום העם היהודי , או חלקים ממנו ויחליט שהוא מואס במאפיני הלאום היהודי ובוחר לאום חילוני: כנעני, נאמר , או עברי או ישראלי , פלשתיני או כל אחר. ? מה דעתך?

עם לא מגדיר את עצמו

ויהודי זה דת. ב-1883 הוחל בהקמת יישוב עברי בא"י. ב-1967 תמה ונשלמה הקמתו. כל מי שמסר שטחים אחרי זה לאוייב דינו כבוגד. א.ד. גורדון, ברל כצנלסון וכל מנהיגי היישוב הגדירו את היישוב כיישוב עברי. זה שבאו אחרי זה כמה ספיחים ממדינות ערב שלא הרגישו בטוחים בעבריותם והגדירו את עצמם כיהודים לא משנה לעצם הדיון בהגדרת מדינה עברית. כל הנושא של עבריות ויהדות לא היה קיים עד 1967, כאשר כמה ספיחים דתיים ומזרחיים פתחו את הנושא באמצעות הסריס הראשי שלהם מנחם בגין.

יהודי הוא בן הלאום היהודי. הציונות, תנועה לאומית של העם היהודי

היהדות, בניגוד לנצרות ולאיסלאם, שהן דתות אוניברסליות , היהדות היא דת של הלאום היהודי. אני איני דתית ובל אני דייכת ללאום היהודי. אתה ממציא דברים שאינם קיימים. אין עם עברי. יש עם יהודי שחלקו חי בישראל וחלקו בתפוצות. מה שאתה מנסה לעשות זה שיכתוב של ההיסטוריה.

קשקוש גמור, אפילו בתנ"ך אני

קשקוש גמור, אפילו בתנ"ך אני כמעט תמיד מוזכרים כעם ישראל לא כעם היהודי או כעברים, אני לא רואה את עצמי אלא כישראלי בעל תרבות עברית.

התכוונתי שאנחנו כעם מוזכרים כעם ישראל

לכן את המשכתבת את ההיסטוריה

איזה לאום יהודי רבקה ?

זה המוגדר ע"י ההלכה ?

ירון, אתה ערבי, נכון?

זה די ברור בעצם..

או שמא זה זורם בו דם קוזאקי ?

או דם ערבי ? או דם פלאשי ? אולי יהודי קוצ'ין ? או יהודי סין ? על איזה לאום לכל הרוחות את מדברת ?

תגובתכם, בורות ושיכתוב למטרות פוליטיות

את הויכוח הזה כבר ניהלתי בעבר, גם עם עידו ואין בדעתי לחזור על הויכוח . קראו את תגובותי למאמר של לחמן ולדיונים על מאמרים שלי.

שיכתוב למטרות פוליטיות?

איך את מגדירה "היסטוריה"? הרי ידוע שאותן עובדות נתונות לפרשנות כזו או אחרת! להדגשים והתיחסויות סוביקטיביות. בכנות, אשמח לקרוא מאמרים שלך, במידה והם מבוססים על מחקר חוקרים/ות בעלי מוניטין בתחומן , שכן כאמור פנים רבות לה להיסטוריה , והכל בעיני המתבונן/ת כחוקרת לא מקובל לזלזל בדעות של אחרים אם אינן מקובלות , מוטב להתמודד אתם בתבונה מקצועית, ולענות עליהם במחקרים השוללים עמדות ולא לבטל בהתנשאות ריקה

איזה לאום רבקה ?

זה המוגדר ע"י ההלכה ? או שמא זה זורם בו דם קוזאקי ? או דם ערבי ? או דם פלאשי ? אולי יהודי קוצ'ין ? או יהודי סין ? על איזה לאום לכל הרוחות את מדברת ? עלייך להבין שכל עוד תתחמקי מהנושא, זה יועלה שוב ושוב. אין אני אחראי לרגשות הנחיתות הלאומיים שלך.
רבקה שפק ליסק's picture

לך לקרוא את תגובותי למאמר של לחמן על זנד וחדל לאיים עלי

אין לי כל עניין לחזור לוויכוח שכבר התנהל בעבר מספר פעמים.

מי מאיים ?

אני מאיים עלייך ? באמת, כיצד אני יכול לאיים עלייך ? האם אינך בטוחה ב- convictions שלך ? האם את מרגישה מאויימת כיוון שאולי, אולי יש משהו בדברי ? אשאל שנית: איזה לאום רבקה ? זה המוגדר ע"י ההלכה ? או שמא זה זורם בו דם קוזאקי ? או דם ערבי ? או דם פלאשי ? אולי יהודי קוצ'ין ? או יהודי סין ? על איזה לאום לכל הרוחות את מדברת ? עלייך להבין שכל עוד תתחמקי מהנושא, זה יועלה שוב ושוב. אין אני אחראי לרגשות הנחיתות הלאומיים שלך.
רבקה שפק ליסק's picture

כל התשובות בתגובותי לטענטת במאמר של לחמן ובתגובות למאמרים שלי.

אתה כן מאיים עלי שתמשיך לנדנד לי. אני מסרבת לבזבז זמני על דברים שהדיון בהם כבר מיצה עצמו. אני כותבת ספר וזמני חשובלי ולא אבזבז על חזרה על דברים שנאמרו.

אייה המאמר של לחמן ?

לינק בבקשה.

זנד

רבקה שפק ליסק's picture

חפש ברשימת הפורומים, וחדל לבזבז את זמני.

אני כותבת ספר: איך ומתי חוסל הרוב היהודי בא"י ונוצרה התפוצה את פרקי הספר תמצא במדור היסטוריה של אימגו שם יש מחקרים - לא דיבורים חסרי בסיס במחקר כמו הדיבורים שלך. באקדמיה לא זכה זנד להכרה על סיפרו אלא להיפך. הכל כתוב בתגובות למאמר של לחמן על סיפרו של זנד. לך ללמוד היסטוריה לפני שאתה רוצה להתווכח.

אשמח ללמוד היסטוריה

אבל איזו גרסא ? השקרית/מגמתית הנהוגה כיום באוניברסיטאות בארץ ? (מישהו מתייחס בכלל ברצינות להיסטוריונים ישראלים ?) או זו האמיתית הנהוגה באלביון ? עכשיו עני לזאת או הודי שאת לא יודעת על מה את מדברת ? איזה לאום רבקה ? זה המוגדר ע"י ההלכה ? או שמא זה זורם בו דם קוזאקי ? או דם ערבי ? או דם פלאשי ? אולי יהודי קוצ'ין ? או יהודי סין ? על איזה לאום לכל הרוחות את מדברת ? עלייך להבין שכל עוד תתחמקי מהנושא, זה יועלה שוב ושוב. אין אני אחראי לרגשות הנחיתות הלאומיים שלך.
רבקה שפק ליסק's picture

כל עוד לא קראת את כל המאמרים שלי אין על מה לדבר

שמעת?
רבקה שפק ליסק's picture

אתה חושב שלאחר העלבונות שהטחת בי ב- 2 לאוגוסט אסכים לדבר אתך?

אתה גס רוח וחצוף אתה אינך ראוי כלל להתייחסות. חבל שהגבתי קודם- פשוט לא קראתי בעיון את דברי ההתלהמות והחוצפה שלך. אתה חושב שבאיומים ועלבונות תאלץ אותי להכנע לתכתבים שלך? מי אתה חושב שאתה? חוצפה
רבקה שפק ליסק's picture

על היווצרות הפזורה היהודית- ביבליוגרפיה חלקית לקוראים המעוניינים

מנחם שטרן, "הפזורה היהודית בימי בית שני", בקובץ תולדות ישראל, בעריכת חיים הלל בן ששון, 1969 , עמ' 268 – 273 . שמואל ספראי, "התפוצות", בקובץ תולדות ישראל, בעריכת חיים הלל בן ששון, 1969 , עמ' 349 – 367 . אביגדור צ'ריקטבר, היהודים והיוונים בתקופה ההלניסטית, 1963 , עמ' 215 – 300 . אשתדל להביא מחקרים נוספים.
רבקה שפק ליסק's picture

חוברת ביבליוגרפיה על הפזורה היהודית לקוראים המתעניינים

מיקום: ‬ ‫ מרכזית-סוראסקי ‬ ‫ מחבר: ‬ ha-Universita ha-ivrit birushalayim. ha-Makhon leyahadut zemannenu הפרק האחרון בספר שאני כותבת עוסק בהיווצרות הפזורה היהודית. הכותר של הספר: איך ומתי חוסל הרוב היהודי בא"י ונוצרה הפזורה היהודית ‫ כותר: ‬ Demography and statistics of Diaspora Jewry, 1920-1970 : bibliography / Institute of contemporary Jewry ‫ מו"ל: ‬ Jerusalem : Hebrew University, Institute of Contemporary Jewry, 1976 ‫ סדרה: ‬ Jewish population studies ‫ מספר מערכת ‬ 002035886

עני קודם על זאת

איזה לאום רבקה ? זה המוגדר ע"י ההלכה ? או שמא זה זורם בו דם קוזאקי ? או דם ערבי ? או דם פלאשי ? אולי יהודי קוצ'ין ? או יהודי סין ? על איזה לאום לכל הרוחות את מדברת ? עלייך להבין שכל עוד תתחמקי מהנושא, זה יועלה שוב ושוב. אין אני אחראי לרגשות הנחיתות הלאומיים שלך.

לא משנה מה רבקה תגיד, לא ישכנע אותך

העם היהודי קיים היום כעם ודת. כן, זהו עם שיש לו דת. ברור שהיו "ספיחים" לעם היהודי, אבל זה העם שקיים היום, ויש לו קשר גנטי חזק ומוכח לעם היהודי שהיה קיים לפני אלפיים שנה וברור - היו גם לא יהודים שהצטרפו, אבל כפי הנראה באחוז קטן יחסית. אז מה? מישהו בודק עמים אחרים אם הם מאה אחוז טהורים? רק הפלשתינים ושונאי ישראל עושים זאת ליהודים, כדי להראות שהתנועה הציונית איננה לגיטימית. זאת מטרתם היחידה - וממש לא השאלה הפילוסופית מה זאת קבוצת אנשים שקוראת לעצמה עם ואם זאת בעצם סוג של אשליה = הרי העם האמריקאי הינו עם כיום, ונוצר במאות השנים האחרונות למשל. חוץ מזה, הרי אם רבקה היתה אנטי ציונית כמו זנד למשל, שמעונין במדינת כל אזרחיה בישראל, היית מהלל ומשבח אותה. האג'נדה שלה פשוט לא באה לך טוב

לא משנה

על הגישה של זנד קראתי מאמרים רבים מהם אוהדים ומהם בקורתיים להחריד אלא וגם אלה כתובים עם יושרה אקדמאית - רציניים ומעמיקי חקר.בשונה מההתלהמות הריקה ובחלקה כוזבת שמצאנו כאן לעצם העניין: יהדות היא דת , שהסתפחו אליה או נולדו אל תוכה אנשים -זה ממש לא רלוונטי השאלה היא שאלת הזיקה שלהם לטריטוריה, היסטוריה משותפת , שפה ותרבות ועוד מאפיני לאום שלא הזכרתי. האם כל יהודי העולם הם עם? ניחא , שיהיה אבל הם לא לאום יהודי!! היהודי האמריקאי אינו ישראלי אינו חלק מעם ישראל - לעומת זאת תושבי המקום הקשורים למכורתם ולעבר הרחוק והתרבות השפה המנהגים , אפילו שורשי הדת הם מכאן- ארץ ישראל, או כנען או פלשתינה, אחת היא לי איך תקרא למקום. ואם תפשפש , ולא עמוק מידי, תמצא את המקורות המשותפים בינינו לבין יושבי הארץ שדתם אינה בהכרח יהודית. אני מזמינה אותך לתרגיל אינטלקטואלי שבו תגדיר לאום ( ישראלי או אחר , ותמצא שדת אינה הגורם המרכזי בהגדרת הלאום , מכל מקום אין בדת יתרון למי מאזרחיה, לפחות במדינות נאורות תמצא מהר מאד , את הקשר המולד ביננו לבין שותפינו לארץ- הפלשתינים, בין אם בתחומי הקו הירוק או מחוץ לו ואולי הפתרון ,הכרה השותפות הזו ומכאן: איחוד ( לאומי) של שני העמים המוגדרים היום על פי דתם לישות לאומית חילונית משותפת מה שיפתור כל כך הרבה בעיות קיומיות, בטרם יהפוך המפעל הציוני לאפיזודה חולפת בשמי ההיסטוריה.

אנה- יש לך תפישת עולם דומה לזו של זנד שעליה את מגינה

אין כל טעם להתווכח עם אנשים בעושים פוליטיזציה של ההיסטוריה.
רבקה שפק ליסק's picture

ירון ועידו אינם מכירים בקיומו של עם יהודי ובזכותו למדינה

אי הכרה בזכות ההגדרה העצמית של עם אחד בעולם - העם היהודי זוהי גזענות- זה פשיזם. אני מכירה בזכות ההגדרה העצמית של הפלסטינים ובזכותם למדינה- אבל, גם בזכותו של העם היהודי למדינה. הם רוצים לבטל את המדינה היהודית, להביא לכאן את הפליטים הפלסטינים , להפוך את היהודים למיעוט ולהקים פה מה שהם קוראים מדינת כל אזרחיה וזוהי מילה מכובזת למדינה פלסטינית עם מיעוט יהודי. הם לא יצליחו להביא אפילו מחקר היסטורי אחד שיאשר את התזה שלהם שאין עם יהודי. עובדה- עד היום הם לא הביאו. שיטתם היא לתקוף אותי- לנהוג בגסות להשפיל ולהעליב. זוהי השיטה שלהם.היו לי כבר ויכוחים פה באימגו עם העלי אותה דעה ואני יודעת בדיוק במה מדובר והם לא יצליחו לתמרן אותי לכיוון שהם רוצים.
רבקה שפק ליסק's picture

בספר שאני כותבת יובאו המחקרים המראים כיצד נוצרה הפזורה היהודית

המדיניות הרומית הייתה מורכבת מ- 2 מרכיבים עיקריים: א. עידוד הגירה של יוונים והלניסטים לארץ, יישובם בערי פוליס וסיפוח כל הסביבה הכפרית לפוליס והפיכת האכרים לאריסים על אדמתם, וניצולם לטובת הפוליס ב. מדיניות שיטתית לצמצום מספר היהודים ע"י מדיניות של הפקעת אדמות, הפיכת אכרים לאריסים, עול מסים כבד על האוכלוסייה היהודית, שהביאה למרידות בלתי פוסקות אשר דוכאו באכזריות.מאות אלפים מהלוחמים נהרגו, ומאות אלפים נלקחו בשבי ונמכרו לעבדות. מאות אלפים נרצחו. רק במרד בר כוכבא חוסלו 985 כפרים יהודיים על תושביהן.מאות אלפים ברחו בשל הדיכוי האכזרי והמדיניות של הפקעת האדמות. עפ"י מקור רומי היו נימלי הים התיכון עמוסים פליטים יהודים שברחו בזמן מרד בר כוכבא. מחירי העבדים ירדו לשפל ללא תקדים בשל המוני השבויים היהודים שנמכרו לעבדות. האוכלוסייה היהודית הצטמקה מקרוב ל- 3 מיליון במאה ה- 1 לס' ל- 150,000 עד 200,000 עד הכיבוש הערבי בראשית המאה ה- 7 . מהשבויים, מהפליטים נוצרה הפזורה. הם נוספו לקהילות שכבר היו במצרים, בבל, ספרד, איטליה מימי חורבן בית ראשון ובית שני. וזה רק מעט- על קצה המזלג- השאר בספר.
רבקה שפק ליסק's picture

המחקר הגנטי מאשר קיומו של עם יהודי/פרופ' יעקב אמיר מאשר

המדע הטהור ושאלת היהודים פרופ' שלמה זנד טוען שאין עם יהודי, ושהיהודים החיים כיום בישראל ובמקומות אחרים בעולם כלל אינם צאצאיו של העם הקדום שחי בממלכת יהודה בתקופת הבית הראשון והשני. הוא סבור שהאשכנזים הם צאצאי הכוזרים ושהספרדים הם צאצאי ברברים שהתגיירו ("אני כוזרי גאה", "הארץ, ספרים" 19.3). אבל המחקר הגנטי של השנים האחרונות מראה שזנד טועה. החוקרים בדקו קבוצות של יהודים ולא-יהודים מארצות שונות (גרמניה, פולין, רוסיה, לוב, מרוקו, איראן, עיראק, תימן, בולגריה, מצרים), ומצאו קרבה גנטית ברורה בין היהודים מהקהילות השונות. לעומת זאת לא נמצאה קרבה בין היהודים לשכניהם הלא-יהודים. בין קהילות היהודים הקרבה הגדולה ביותר היתה בין יהודי תימן ליהודי גרמניה. נמצאה גם קרבה בין היהודים בכלל לסורים ולפלשתינים. כל זה מצביע על כך שלמרות פיזור היהודים בארצות רבות, ללא קשר בין הקהילות השונות, נשמר הדמיון הגנטי. כלומר, קיימת עדות מדעית-ביולוגית ברורה לכך שרוב היהודים היום משתייכים לאותו עם, ומקורם במזרח התיכון. המחקר הגנטי לא מצא כל דמיון בין יהודים אשכנזים לטורקים של היום. במלים אחרות: האשכנזים אינם צאצאי הכוזרים. פרופ' זנד אינו הראשון ובוודאי לא האחרון השולל את קיומו של העם היהודי. אך היום, לא רק ההיסטוריה תומכת בקיומו של עם זה אלא גם המדע הטהור. פרופ' יעקב אמיר ירושלים
רבקה שפק ליסק's picture

עודד ישראלי חשף את הבלוף של שלמה זנד- קראו

עודד ישראלי חושף את הבלוף של שלמה זנד: http://www.e-mago.co.il/phorum/read-5-27691-27527.htm
רבקה שפק ליסק's picture

חוסר הבנה לגבי עברי, ישראלי, יהודי- בורות מדהימה

המומחים להיסטוריה אינם מבינים כלל את המונחים הנ"ל.

שטויות, הבלים

המחקר הגנטי עליו מדובר לא מביא בחשבון שונות פנוטיפית. עוד לא גמרו למפות ממש את הדנ"א האנושי וכבר רצים לעשות מחקרים. אין ספק שזה מחקר מגוייס כמו כל מחקרי ההיסטוריה והארכיאולוגיה בא"י. לגבי בורות, האבחנה היא מאוד ברורה. עברי בין שבטי עבר הנהר, מונח הכולל ישראלים, עמונים, מואבים ואדומים. יהודי, בן ממלכת יהודה (וכולל שרידים משבט שמעון בניימין ולויים). ממלכת יהודה התקיימה לכל היותר עד הסיפוח ע"י פומפיוס בשנת 67 לפנה"ס. אחרי זה ישבו פה יהודים ואחרי זה הוגלו היהודים. ומאז אין עם יהודי. קיימת רק דת יהודית. ואת יכולה לעשות פליק-פלאקים לאחור כמה שאת רוצה, היהודים של היום אינם האיזראליטים שהיו פעם. את בטוחה שאת בוגרת מוסד אקדמי כלשהו ?

באמת? מה ההוכחות שלך שהיהודים של היום אינם הישראלים של פעם?

מאיפה הבאת את האמירה המגוחכת הזאת? מהפרוטוקולים של זקני ציון? לידיעתך למשפחתו של הגאון מוילנא למשל (שאני כמו רבים מאוד נמנית עליה), יש שושלת שמגיעה עד לישראל. ויש עוד משפחות כאלו.

תזכירי לי מי זה עודד ישראלי ?

ומי זה פרופ' זנד ? זנד הוא בכלל סוציולוג ולא הסטוריון.

פרופ' אמיר

היד על הדק המינויים האקדמיים בישראל קלה מדי. העניין הוא ברור מאד, מי שבוגר פסיכולוגיה/סוציולוגיה/כלכלה, הרי שהוא שקול לבוגר גן חובה. מי שהוא בוגר מדעים מדוייקים (מתימטיקה, פיסיקה, כימיה) או humanities הרי שהוא ראוי להיקרא מלומד. היום כל אפס הולך ללמוד רפואה ולא מבין כלום במדע. אז פרופ' אמיר שלך שיתחיל להסביר את חוסר הקורלציה בין השונות הפנוטיפית לבין ה"ממצאים" המופרכים שלו ב"מחקר". ורק כדי לסבן את האוזן, מצ"ב קישור למחקר מ-2010 על genetic influx ליהודי אירופה. http://dienekes.blogspot.com/2010/08/analysis-of-ashkenazi-jewish-genome... מחקר זה בפירוש מצביע על העובדה שה"ממצאים" אינם חד משמעיים. את בהיותך מקדמת אג'נדה מסויימת כמובן תנסי לשלול את המחקר הזה אבל מה לעשות, אותם טיעונים שוללים את המחקרים הקודמים.
רבקה שפק ליסק's picture

השטויות של ירון אינן ראויות לתשובה.בור ועם הארץ וחסר חינוך

תת- רמה. בושה וחרפה

השטויות של ירון

למה במקום להתמודד עם המאמר את מכסה את ערוותך האינטלקטואלית בדברי בלע המעידים על רמת המתווכחת? עד כה לא שמתי לב שענית לו בצורה ענינית כחוקרת חסת פניותת אלא בגידופים שהם רחוקים מהרמה האינטלקטואלית שאת מתהדרת בה או בהפניות למחקרים אחרים כשהוא בקש ממך תשובות ולא מאיזה חוקר עלום. מה הקושי שלך לומר שאין לך תשובות???? שתבדקי ותחזרי? אגב , אני תוהה מהו הרקע האקדמי שלך- וזאת בזכות התעוזה "חוצפה" בלשונך לבקר את השכלתו של זנד. ואני תוהה:" מי שמך?" לעצם המאמר הלא חשוב שהבאת למעלה: מה רצית להגיד בעצם? למה זה חשוב שעארבה היא ערב היהודית ד, פעם? איך זה מחזק את טיעוניך בדבר הישות הלאומית היהודית דהיום? לא הבנתי.

דברי בלע - תת רמה.לא ראוי לתשובה

מדוע את יורדת לרמה כזאת. מדובר בחוקרת רצינית. מי את- מה כישוריים.
רבקה שפק ליסק's picture

12 חוקרים בעלי שם בגנטיקה אישרו שיש עם יהודי בעל תבנית גנטית זהה

המחקר פורסם ע"י אוניברסיטת אריזונה והשתתפו במחקר מדענים ממכוני מחקר בכל העולם. הניו יורק טיימס פירסם כתבה על מחקר זה.אשתדל להביאו לכאן.

זהות גנטית של העם היהודי

באותו מחקר ודומיו נמצא שישנה קרבה/זיקה גנטית בין מי שמתקרים "יהודים " לבין מי שמתקרים פלשתינאים ואין פלא בדבר שהרי מוצאנו זהה המקור הגנטי, התרבותי, הדתי, והפיזיונומי שלנו ושל תושבי הארץ הזו משותפים ומקורם - בין אם נראה ובין אם לאו הוא עברי או כנעני. ולפיכך , בין אם עראבה או ערב היו היתה ישוב יהודי או אחר- אין הדבר משנה את תמונת ההיסטורית והיא שמוצא שני העמים הוא אחד ,, ההתפצלות הדתתית ובעקבותיה - הלאומית ( המלאכותית) היא מאוחרת וניתנת לשינוי
רבקה שפק ליסק's picture

מצער שאנשים מרשים לעצמם להשמיץ את האקדמיה הישראלית

כל מי שאינו מסכים אתם- סימן שאין לו תואר אקדמי או השיגו במרמה. גסות הרוח חורגת מכל נורמה תרבותית. ועדין לא שמענו מהי ההשכלה האקדמית של האנשים הפוסלים אחרים.
רבקה שפק ליסק's picture

זנד עשה דוקטורט על הקולנוע. הוא אינו סוציולוג כלל

מידע לא מהימן

זנד עשה

ממש ממש לא נכון זנד עשה אצ הדר על מחקר היסטורי וזה=כה לתהילת עולם בזכותו

קראי דברי פרופ' ישראל ברטל על "מחקר" זה

ברטל וגם פרופ' משה גיל פרסמו בהארץ בזמנו, לאחר יציאת סיפרושל זנד את דעתם על "המחקר" שלו.
רבקה שפק ליסק's picture

דיווח בניו יורק טיימס על המחקר מאוניברסיטת אריזונה

רבקה שפק ליסק's picture

דיווח בניו יורק טיימס

רבקה שפק ליסק's picture

2 הדיווחים לא היו על המחקר מאריזונה

אשתדל למצוא אותו.
רבקה שפק ליסק's picture

המחקרים מאוניברסיטת אריזונה

Hammer MF, Redd AJ, Wood ET, Bonner MR, Jarjanazi H, Karafet T, Santachiara-Benerecetti S, Oppenheim A, Jobling MA, Jenkins T, Ostrer H, Bonne-Tamir B. Jun 2000. Jewish and Middle Eastern non-Jewish populations share a common pool of Y-chromosome biallelic haplotypes. Proc Natl Acad Sci U S A, 97:6769-74 מחקרים נוספים האותו נושא פורסמו ב- 2003 אוקטוברוב- 2004 מאי ב- European Journal of Genetics פרופ' המר הוא בעל שם עולמי. לעומת זאת המקור שהובא ע,י ירון הוא בלוג ולא כתב עת אקדמי

את בהיסטריה קטטונית

1. פרופ' זנד הוא סוציולוג הוא עסק בהיסטוריה פוליטית וחברתית זה עושה אותו לכל היותר היסטוריון חברתי או סוציולוג היסטורי. 2. ההשכלה הרלוונטית שלי ושל כל מי שתוקף את את דעותייך, אינה רלוונטית לצורך העניין. נוח לי דווקא שתניחי שאני חסר השכלה, רק עלייך לשאול את עצמך כיצד אדם חסר השכלה מצליח לערער את קביעותייך ואת ממשיכה להגיב (בהיסטריה רבתי) למרות שאמרת שלא תגיבי יותר. 3. אין 12 חוקרים בתחום הגנטיקה שאישרו שיש עם יהודי, אם קיימים כאלו, את מוזמנת להציג קישור למחקריהם. 4. שוב הדבר נובע מבורות בתחומי מדע בכלל ואי יכולת חשיבה ביקורתית בפרט. אין מחקר גנטי הקובע קורלציה בין שונות פנוטיפית לגנים. עד שלא יענו על שאלת השונות הפנוטיפית בתוך הדת היהודית (שונות העולה על כל המוכר באוכלוסיות לא יהודיות) כל המחקרים המאששים שיש עם יהודי שווים ל... 5. 12 החוקרים (זה מצוץ מהאצבע כמובן) מוזמנים להגיב על זה: http://dienekes.blogspot.com/2010/08/analysis-of-ashkenazi-jewish-genome... משום מה התעלמת באלגנטיות מזה.

המקור שהבאתי הוא בלוג

המציג קישור למאמר. מי שרוצה לקרוא את המאמר: S.M. Bray, J.G. Mulle, A.F. Dodd, A.E. Pulver, S. Wooding and S.T. Warren. Signatures of founder effects, admixture and selection in the Ashkenazi Jewish population. PNAS Early Edition (2010).
רבקה שפק ליסק's picture

ירון ושו"ת אינם מסוגלים לדיון תרבותי.דברי מכוונים לקוראים

התגובות שלי לא היו מיועדות להם אלא לקוראים של התגובות.

עדים הקוראים שהבור שאינו מסוגל להגיב

היכה אותך נמרצות בדיון זה (היכה במובן המטאפורי, כמובן). עוד לא נשמעה תשובה אחת לעניין ובמקום זאת נרשמו רק השמצות. כפי שאמרתי כאן: את בהיסטריה קטטונית 1. פרופ' זנד הוא סוציולוג הוא עסק בהיסטוריה פוליטית וחברתית זה עושה אותו לכל היותר היסטוריון חברתי או סוציולוג היסטורי. 2. ההשכלה הרלוונטית שלי ושל כל מי שתוקף את את דעותייך, אינה רלוונטית לצורך העניין. נוח לי דווקא שתניחי שאני חסר השכלה, רק עלייך לשאול את עצמך כיצד אדם חסר השכלה מצליח לערער את קביעותייך ואת ממשיכה להגיב (בהיסטריה רבתי) למרות שאמרת שלא תגיבי יותר. 3. אין 12 חוקרים בתחום הגנטיקה שאישרו שיש עם יהודי, אם קיימים כאלו, את מוזמנת להציג קישור למחקריהם. 4. שוב הדבר נובע מבורות בתחומי מדע בכלל ואי יכולת חשיבה ביקורתית בפרט. אין מחקר גנטי הקובע קורלציה בין שונות פנוטיפית לגנים. עד שלא יענו על שאלת השונות הפנוטיפית בתוך הדת היהודית (שונות העולה על כל המוכר באוכלוסיות לא יהודיות) כל המחקרים המאששים שיש עם יהודי שווים ל... 5. 12 החוקרים (זה מצוץ מהאצבע כמובן) מוזמנים להגיב על זה: http://dienekes.blogspot.com/2010/08/analysis-of-ashkenazi-jewish-genome... משום מה התעלמת באלגנטיות מזה.
רבקה שפק ליסק's picture

לקוראים:

הדוקטורט של זנד הוא בקולנוע וכל המומחים היסטוריונים מהאוניברסיטה העברית ובר אילן קבעו בסמינר של האקדמיה למדעים בירושלים שאין ממש בתזה שלו. ויש 12 חוקרים ובניו יורק טיימס פורסם על כך. אני אמצא את הכתבה. המחקרים של פרופ המר עליהם דיווחתי הם המחקרים הרלוונטיים:מינואר 2000, אוקטובר 2003 ומאי 2004 מר ירון הוא ביריון מהסוג הירוד ביותר

חבל שזנד לא כתב ספר על המצאת העם הפלשתיני

הספר של זנד על העם הפלשתיני לא היה מגיע שנים רבות אחורה...

ודרך אגב זנד בעצמו מודה שמטרת הספר היא לקדם האג'נדה הפוליטית שלו

לזנד יש כנראה גם מניעים פסיכולוגיים (תחושת חוסר שייכות לעם היהודי, עקב כך שסבו קטלוני לא יהודי?) בכל אופן עדיף שיעשה טובה לכולם וימשיך לחקור את הקולנוע הצרפתי נושא שהוא כנראה טוב בו
רבקה שפק ליסק's picture

תיקון טעות:המחקר של 12 החוקרים הוא מיוני 2000 - לא מינואר

יש גם מחקרים נוספים המאשרים שליהודים האשכנזים, הספרדים והאחרים יש מבנה גנטי זהה למרום התפוצה. התזה שאין עם יהודי נועדה לשכתב את ההיסטוריה למטרות פוליטיות כדי לחסל את מדינת היהודים.
רבקה שפק ליסק's picture

התזה של זנד מקורה במכון נאצי ואומצה ע"י הפלסטינים

מי המציא את המצאת העם היהודי? ד"ר שאול ברטל מתי ואיך הומצא העם היהודי? חוקרים פלסטינים רבים ניסו לענות על שאלה זו. לאחרונה, יצא לאור ספרו המדובר של שלמה זנד, הפרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב, שייחודו בכך, שהוא מציג את הנרטיב הפלסטיני על היווצרותו של העם היהודי בשפה עשירה וקולחת. בספר רחב יריעה זה, הוא פורס את תהליך היווצרותו של לאום "מדומיין" לחלוטין המתבסס על עבר מיתי של "עם", "גזע" אחד מקולל שהוגלה מארץ הקודש, בשל רציחת משיח האל והתיישב ללא הזמנה בקרב עמים אחרים. לאום זה מורכב מעמים שונים שהתייהדו במהלך ההיסטוריה. היהודים של היום, לפי זנד, הם צאצאים של פונים, ברברים, כוזרים, וחמירים. זנד מכיר בכך שלקבוצה היהודית יש זכות להגדרה עצמית, "גם אם היא מעולם לא הייתה כזו וכל עברה הוא מדומיין לחלוטין". אך אסור שדבר זה יבוא על חשבון קבוצה אחרת וזה בדיוק מה שקרה בפלסטין, אליבא דזנד. זנד מתעלם מההיסטוריה הרבנית העשירה אותה הוא מאשים בכך שנמנעה מלעסוק בהיסטוריוגרפיה יהודית ובמקום זאת פונה להיסטוריונים בעת החדשה, יהודים ולא יהודים כאחד אשר כתבו את ימי היהודים. כך מבסס זנד את התיאוריה שלו של היווצרותו של הלאום יהודי המדומיין. כמרצה לעניינים פלסטינים באוניברסיטת בר-אילן, המלמד על הנרטיב הפלסטיני, דבריו של זנד, נשמעו לי מוכרים להפליא. זנד הצליח לכתוב בעברית צחה, וביד אמן את הנרטיב הפלסטיני "המעודכן", של העם היהודי. ד"ר עבדאללה פרנג'י, פלסטיני נולד בבאר שבע ב-1943, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, ושגריר אש"ף בגרמניה בין השנים 1970 – 2004. השתתף בלווייתו של יאסר ערפאת, בנובמבר 2004 כאחד מנושאי ארונו של הראיס. בין השנים 2004 – 2006, שימש כנציג הפוליטי הבכיר מטעם הפת"ח עד להפיכת חמאס ביוני 2007. כיום, משמש כיועץ לענייני חוץ, בתנועת הפת"ח, לנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן). בספרו: , PLO and Palestine שיצא לאור ב-1983. סוקר פרנג'י את הסכסוך הפלסטיני. וכך כותב פרנג'י על הלאומיות היהודית. "מעט היהודים שנותרו בפלסטין והחזיקו בדתם, הם היהודים היחידים. רק הם הישראלים היחידים, שיכולים בזכות לקרוא לעצמם צאצאי אברהם והפלסטינים. ומה באשר לאחרים? האם גורל משותף מקנה רקע מתאים לקהילה לקרוא לעצמה "גזע"?... אבל הטענה שכל חברי "הגזע" היהודי הם צאצאי אברהם, ולכן יש להם זכות לפלסטין היא בלתי ניתנת להשגה... עלינו להסתכל על היהודים הפזורים בעולם באופן אתנוגראפי. לפי ראול רוי, רק 10% מהיהודים בעולם הם שמיים. היתר הם לכל היותר תערובת של שמיים וגזעים אחרים או אחרים שגוירו ליהדות". (ההדגשה שלי, ש.ב.). פרנג'י ממשיך ומתאר את מלכות כוזר כדוגמה. "ב- 740 לספירה, מלך כוזר ונסיכיו ונתיניו גוירו ליהדות. יהודים אסייתיים, שמיים במקורם התערבבו עם גזעים אחרים לאורך הדורות. זה בלתי הגיוני שיהודים מאתיופיה, פולין, רוסיה, סין, ספרד או תימן מתארים את עצמם, ללא שום הצדקה כחברים בגזע אחד". נכון, פרנג'י מודה וכמוהו גם זנד, כי לקהילות היהודיות הפזורות בעולם היה גורל משותף של רדיפה, גורל שהתפתח בתרבות הגטו היהודית וקשר רוחני מיוחד לפלסטין. אך לפי פרנג'י קשר זה הוא בדיוק כמו הקשר של מוסלמי אינדונזי למכה או אירי קתולי לבית לחם או לרומא. אלו הן בדיוק מסקנותיו של זנד! אך פרנג'י שהוציא לאור את ספרו ב-1983 בגרמניה, עדיין התעקש שסיפורי התנ"ך הם אמיתיים. הכיבוש העברי בתקופת יהושע היה אמת לאמיתה וכך גם מקדש שלמה. תקופת "הכיבוש העברי", הייתה אכזרית ומלווה במעשי טבח רבים של עם אכזרי וברברי, העם היהודי. בסופו של דבר, אליטת הכובשים העבריים, אומנם עזבה את הארץ, אולם העם הפלסטיני המורכב רובו מאיכרים המשיך לדבוק באדמת פלסטין. זנד אינו מסוגל לקבל גישה כזו. לדידו של זנד, התנ"ך הוא אפוס מדהים של תיאולוגים מוכשרים אך בינו לבין דיוק בעובדות ההיסטוריות המרחק הוא רב. בשלהי שנות השמונים, לאחר פרסום ספרו של פרנג'י, הוכרעה "המיתוסטוריה" התנ"כי על ידי קרבות הארכיאולוגיה החדשה. מדוע היה צורך לגייס את מדע הארכיאולוגיה, חקר המקרא וההיסטוריה כדי ליצור נרטיב בדוי, יש מאין של "עם" קדום שגלה מארצו. מסקנתו של זנד פשוטה, ומשקפת התפתחות היסטורית, שחלה בנרטיב הפלסטיני. "המיתוסים המרכזיים על המוצא הקדום של עם פלאי שהגיח מהמדבר וכבש לו בכוח ארץ רחבה ובנה לו ממלכה מפוארת שירתו בנאמנות את עליית הלאומיות היהודית ואת מפעל ההתנחלות הציונית". כלומר מטרתו של מיתוס התנ"ך הוא לשמש כסמן "אתני" המורה על מוצא משותף לנשים וגברים אשר היו שונים לחלוטין ברקעם וברכיבי תרבותם החילונית, אם כי שנואים עדיין בשל אמונה דתית שכמעט ולא דבקו בה... הוא היה המסד בצריבת דימוי של "לאום" עתיק, המתקיים כמעט מאז הבריאה..." זנד מציין את הקשר בין ניפוץ "המיתוסטוריה" כלשונו לפרוץ האינתיפאדה ב1987 ולא בכדי. בתקופה זו עלה הזרם האסלאמי בלאומיות הפלסטינית אשר ניפץ סופית את מיתוס התנ"ך היהודי. כך למשל כתבו עמיתיו של זנד לחקר ההיסטוריה היהודית מן הג'יהאד האסלאמי את הדברים הבאים. דברים אלו פורסמו בחוברת שכותרתה: אלמפאוצ'את מן מנט'ור אסלאמי, [המשא ומתן מנקודת המבט האסלאמית] , ובה תוקפים המחברים את הנהגת אש"ף על קיום משא ומתן עם האויב הציוני. "פלסטין כמו שנפלה [והידרדרה] בציפורניהם החדות של הצלבנים ולא התקרבה אפילו למאה שנים [עד] שהחלישו המוסלמים את [ממלכת הצלבנים], במשך אותה תקופה עד אשר שיחררו אותה, אבל הם בשום אופן לא הכירו בזכותם של הצלבנים להיות נוכחים בה [בפלסטין], בשום אופן לא נטשו את ברירת הג'יהאד ובשום אופן לא הפקירו את נשקיהם. [כך יש לעשות היום], עד אשר אויבנו הפושע אשר בשום אופן אינו נתמך ומודרך על ידי שום זכות ואמת או ראיה מקראית שקרית הסובבת סביב זכויות היסטוריות מדומות בפלסטין. כי האויב הפושע הזה ממשיך לדבוק בסיפורים הדמיוניים האלו ומעתיק אותם [בכתובים] דור אחר דור כדי להחשיב אותה [את בעיית פלסטין] לבעיה מקודשת, [ואנו] לא נוכל לשכוח או להרשות מצב זה [בפלסטין] בכל זמן שהיא [פלסטין] נמצאת בנסיבות הללו. הציונים ממשיכים לאחוז בזכות המדומה הזאת אשר אינה קיימת ואף אחד אינו מסכים לה. אלא [רק] הם בעלי הסגולה המאושרים לכך בתורה שלהם המזויפת וקובצי המעשיות ההיסטוריים השקריים. הרי האויב הפושע הזה אינו מוכן בשום אופן לוותר על הטענות השקריות ודברי ההבל שנמשכים אלפי שנים" (ההדגשה שלי, ש.ב.). כך למשל טען ד"ר נזמי אלג'עבה, מהחוג להיסטוריה באוניברסיטת ביר זית. אף הוא שייך לאסכולה שבה נמנה פרופסור זנד. "איננו מסכימים עם גרסאות התנ"ך, לפיהן הייתה ממלכה עצומה או בירה של ממלכה עצומה או בירה של ממלכה עצומה. לא היה ארמון שנחשף ולא נמצאו שום שרידים של המקדש הראשון, שנבנה בתקופת שלמה שיעידו על הגודל הזה... העברים הגיעו לירושלים באלף הראשון לפנה"ס אך הימשכות שלטונם בירושלים היה במשך זמן מועט... עד עתה לא ניתן להצביע על שום סממן בירושלים שמיוחס מבחינה היסטורית לתקופה הזו. אין שום סממן היסטורי שמיוחס מבחינה זו לתרבות העברית" . הוא לא היחיד. אמירות מסוג זה בטלוויזיה הפלסטינית, בעיתונות הפלסטינית הן רבות. בין הדוברים לצד אנשי אקדמיה פלסטינים , ניתן למצוא אנשי רשות פלסטינית בכירים כמו מחמוד אלהבאש, שר החקלאות ברשות הפלסטינית. אנשי דת כמו תייסיר רג'ב אלתמימי, הקאדי הראשי בפלסטין ויו"ר המועצה העליונה של המשפט השרעי. המשותף לכל האמירות הללו הוא אחד. ממלכת ישראל המאוחדת בתקופת דוד ושלמה היא אגדה יפה. שייכת למיתוסטוריה הלאומית הישראלית ונובעת בדיוק מהסיבות אותן מנתח זנד בספרו. אך מהיכן באה טענתו של פרנג'י וחוקרים פלסטינים נוספים ובעקבותיהם גם זנד כי יהודי העולם כיום אינם צאצאי העם העברי הקדום אלא תערובת של גזעים שונים. מהיכן המסקנה "המדהימה", כי יהודי העולם כיום אינם צאצאי היהודים הקדומים, כפי שהוצג בספרו של פרנג'י, שתואר לעיל, בשנת 1983 וכן בספרו המדובר של זנד מ-2008. נראה כי הזרע לתיאוריה מיוחדת זו טמון בקשר הפוליטי המיוחד של המופתי חאג' אמין אלחסיני וערבים גולים נוספים עם היטלר. חאג' אמין לא אהב בלשון המעטה, את השימוש במונח אנטישמיות, על ידי הנאצים ביחס לשאלה היהודית, הרי גם הערבים הם שמיים. לכן, "מומחי הגזע" הנאציים, מהמכון לחקר השאלה היהודית בפראנקפורט, פיתחו את התיאוריה לפיה אין להם דבר נגד הגזעים השמיים האצילים, אלא רק נגד היהדות, שמוגדרת כ"תערובת של גזעים בלתי הרמונית, שמבחינה ביולוגית גזעית, כמו גם מבחינת האופי היא תופעה היסטורית בלתי טבעית... תנועה זו (אנטישמיות) מכוונת אך ורק נגד יהדות המפוזרת בין העמים... מדענים גרמניים נאציים מכירים בערבים כשייכים לגזע בעל הערך הראוי ביותר היכולים להביט בגאווה על היסטוריה מלאת תהילה וגבורה" . ברדיו ברלין התבטא פרופסור ולטיר גרוס, ראש המכון לחקר השאלה היהודית, כי המונח אנטישמיות הוא מטעה ומסורס, היהודים הם "תערובת גזעים נחותה", "ערב רב ונבדלים גם מן הגזע השמי הטהור". המופתי קיבל גישה זו שבאה לידי ביטוי גם בפרסומי המכון האסלאמי בברלין שנפתח באופן חגיגי ב-18 בדצמבר 1942. זנד מבכה בספרו שנותנים לאנטישמיות בייחוד לאחר השואה להגדיר מיהו יהודי. מחקר פלסטיני חלוצי משנות השישים, פתח את הדלת בפני תיאורית הגזע היהודית החדשה, הפעם מתוך מניעים פלסטיניים טהורים. ב-1967 יצא לאור בלבנון, ספרו של מחמד מסבאח חמדאן, אלאסתעמר ואלצהיוניה אלעאלמיה [הקולוניאליזם והציונות העולמית]. הספר מוקדש "לנשמות השהידים אשר מילאו את חובתם במאבק הזורם והגנו על כבודם ומולדתם" . למותר לציין, כי הספר מככב ברשימת "רבי המכר" המתמודדים על מקום במדף הספרים הערבי. כבר בגב הספר לצד תמונתו של המחבר, יליד חברון, מופיעה מטרת הספר והיא להוכיח בין היתר, "כי היהודים היום אין להם שום שורש בפלסטין ושום קשר לעם היהודי הקדום". זאת עושה המחבר לצד סקירה מקיפה היסטורית של בעיית פלסטין מתחילתה ועד החלטת החלוקה ב-1947. המחבר זוכה להקדמה לספרו מאת מחמד עלי אלזעבי הידוע. "המחבר הרוצה לקדם את ארצו פלסטין, והוסיף מרוחו. לכן, כתב את הספר בשיטות מדעיות מרהיבות ובטענות זכות. ולאחר שסיימו הרי שזהו ספר קריאה חובה בארון הספרים הערבי". חלקו הראשון של הספר עוסק בניתוח ההיסטוריה של העברים הקדמונים (תאריח' אלעבראן אלקדים) וכך במשך 112 עמודים, מגולל המחבר את סיפורו של עם יהודה וישראל כפי שתואר לעיל ע"י פרנג'י. המחבר מגיע למסקנות הדומות להפליא למסקנותיו של זנד. כותרת פרקו השמיני של חמדאן המסכמת פרק זה היא: "היהודים היום אין להם שורש לאומי בפלסטין ובשום אופן אינם צאצאים של העם הישראלי הקדום" . המחבר מוסיף לטעון כי הטענה הציונית כיום, במאה העשרים, כי היהודים שייכים לגזע אחד, אינה נכונה ואינה מתבססת על ראיות מדעיות. המחבר אף טוען כי הבדלי הצבעים בין היהודים שמהם גבוהים ומהם נמוכים. מהם עם עיניים כחולות ומהם עם עיניים שחורות וכן הלאה מעידים על תערובת גזעים המרכיבה את הקהילות היהודיות ברחבי העולם. אך לשם מה היהודים המציאו את השקר הגדול ביותר במאה העשרים כלשונו. התשובה לכך ברורה. הטענות הציוניות על "גזע" יהודי אחד נועדו כדי להצדיק את טענותיהם על הארץ על חשבון אחרים. הפלסטינים. כך באמצעות הוכחת ה"קשר" השקרי שלהם לארץ הם מצליחים לבסס את טענותיהם עליה. אך ספרו של חמדאן לוקה בחסר מבחינה אקדמית שכן הוא אינו מבוסס וערוך בצורה אקדמית כפי שמקובל כיום במחקר ההיסטוריוגרפי. משימה זו להשלים את מחקרו של חמדאן, נטל על עצמו שלמה זנד שביד אומן, משרטט מחדש את הנרטיב הפלסטיני שחמדאן הוכיח תוך התאמתו לשינויים ביחס לתקופת דוד ושלמה. על מידת השפעתו של הנרטיב הפלסטיני שפותח על ידי חמדאן וחוקרים פלסטינים אחרים יעידו דבריו של ד"ר עזמי בשארה מ-1998. ד"ר עזמי בשארה, ח"כ ומייסד מפלגת בל"ד שנאלץ לברוח ללבנון עקב החשד כי סייע לחיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה אומר באותו ראיון לאחר שנשאל האם הוא מכיר בקיומו של עם יהודי אשר יהיה זכאי למדינה משלו? השיב: "אם אתה שואל אותי על עם יהודי בעולם. התשובה היא לא. אני לא מכיר בקיומו של עם יהודי אחד בעולם. אני חושב שהיהדות היא דת ולא לאום, ושלציבור היהודי בעולם אין סטאטוס לאומי כלשהו. אני לא חושב שיש לציבור הזה זכות להגדרה עצמית. אני גם לא חושב שהייתה לאומיות יהודית באירופה לפני הופעת הציונות. היהדות של אז אפילו לא הייתה קהילה דתית אחת. היא הייתה שורה של קהילות דתיות שהציונות ניסתה להפוך אותן לעם באמצעות הקמתה של המדינה הזאת. אבל מה שאני כן מכיר בו הוא באותו עם יהודי – ישראלי שהציונות יצרה כאן. מה לעשות. נולדו כאן דורות ונוצרו כאן שפה וספרות ותרבות, למרות שהילד הישראלי נולד מחוץ לנישואין ובאופן לא לגיטימי אני לא יכול לומר עליו שהוא לא קיים ושהוא נטול זכויות". בשארה ממשיך וטוען כי אין סימטריה בין הטיעון היהודי לזה הפלסטיני, כיוון שבצד הישראלי מדובר בזכויותיו של קולקטיב מדומה שהוגלה מהארץ לפני אלפיים שנה. כך שאין סימטריה בין זכויות שוות. בשארה טוען "כי הזכות להגדרה עצמית אינה זכות מוחלטת", וכי היה מוכן לוותר על זכות זו בבוסניה וביוגוסלוויה כיוון שמימושן גרם לעוולות רבות. לדעתו ב-1948 לא הייתה ליהודים בארץ זכות להגדרה עצמית ואם הייתה כזאת, "היא באמת גרמה כל כך הרבה עוולות שאני לא מוכן לקבל אותה". הוא מכיר בכך שעתה יש מדינה שקיימת. לכן, יש לתקן את המצב הקיים על ידי יצירת מדינה דו לאומית שבה זכות ההגדרה העצמית הזאת תתבטא באופן אחר. מהו הפתרון לסכסוך הערבי ישראלי וכיצד ישראל תוכל להשתלב בסופו של דבר במרחב? בשארה עונה על כך בצורה ברורה הבאה לידי ביטוי גם בספרו של זנד. "זהות העל היהודית חייבת לעבור טרנספורמציה יסודית ולהתאים את עצמה למציאות התרבותית מלאת החיות והתוססת שעליה היא חולשת. על זהות זו לעבור ישראליזציה פתוחה המייעדת את עצמה לכלל אזרחי המדינה". כך תיווצר תרבות פלסטינו-ישראלית שתוכל להשתלב במרחב הערבי. מדינה דו לאומית זו המבוססת על דמוקרטיה רב תרבותית וכוללת את הלאום היהודי ישראלי מצד אחד ואת הלאום הפלסטיני מצד שני, היא המפתח לפתרון הסכסוך. ישראל תוכל אולי במקרה זה להיות חלק מאיחוד ערבי כלשהו ולהשתלב במרחב. זוהי בעצם קריאתו של בשארה מ-1998 לחילונים, להשתחרר מעול הציונות ולהקים זהות תרבותית משותפת. תפיסתו זו של בשארה, נחרטה על דגלה של תנועת בל"ד. דברים אלו אשר נאמרו בראיון עם בשארה ב-1998, מופיעים גם באתר התנועה. שם ניתן לחזות בבשארה, המסביר בשפה ערבית קולחת ובהירה את עמדותיו שבוטאו לעיל ואת הפתרון לבעיה. אין ספק כי תפיסתו של בשארה משפיעה על הציבור הערבי ההולך בדרכיו, דוגמת הסופר אמיר מח'ול וד"ר עומר סעיד שנעצרו לאחרונה, ונמצאים בהליכים משפטיים בשל קשריהם לכאורה עם החיזבאללה. הפרופסור הנודע לפילוסופיה, סרי נסיבה, נשיא אוניברסיטת אלקודס . יוצא נגד גישה זו של ההיסטוריה, הבאה לידי ביטוי בכתבים פלסטיניים רבים כמו של חמדאן, אלג'מעיה אלאסלמיה, תייסיר אלתמימי, שלמה זנד ועוד. לשיטתו בית המקדש של שלמה אכן היה קיים ובוודאי גם מלכות שלמה. ליהודים יש קשר היסטורי בן כ-3000 שנה לארץ אבותיהם ואין צורך להסתיר זאת או לעוות את ההיסטוריה. אולם על כל עם להכיר גם בזכויות ההיסטוריות של העם השני המתגורר בפלסטין וזאת מבלי להמעיט בזכותו הוא, אלא כדי להגיע לפתרון של שלום בפלסטין. זוהי הסיבה לפיה הוא היה מוכן להצטרף ליוזמתו של עמי איילון ובקריאה לעמים היהודי והפלסטיני ליוזמת השלום אותה השיק יחד עם ראש השב"כ הישראלי לשעבר, עמי איילון. בשל עמדותיו נגד עיוות ההיסטוריה כלשונו וגישתו לשלום תוך כיבוד זכויות הדדי זוכה נסיבה למאבטחים צמודים. מי ייתן וגם עמיתו התל – אביבי, ישכיל ללמוד מדרכיו. מי המציא את המצאת העם היהודי? ד"ר שאול ברטל מתי ואיך הומצא העם היהודי? חוקרים פלסטינים רבים ניסו לענות על שאלה זו. לאחרונה, יצא לאור ספרו המדובר של שלמה זנד, הפרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת תל-אביב, שייחודו בכך, שהוא מציג את הנרטיב הפלסטיני על היווצרותו של העם היהודי בשפה עשירה וקולחת. בספר רחב יריעה זה, הוא פורס את תהליך היווצרותו של לאום "מדומיין" לחלוטין המתבסס על עבר מיתי של "עם", "גזע" אחד מקולל שהוגלה מארץ הקודש, בשל רציחת משיח האל והתיישב ללא הזמנה בקרב עמים אחרים. לאום זה מורכב מעמים שונים שהתייהדו במהלך ההיסטוריה. היהודים של היום, לפי זנד, הם צאצאים של פונים, ברברים, כוזרים, וחמירים. זנד מכיר בכך שלקבוצה היהודית יש זכות להגדרה עצמית, "גם אם היא מעולם לא הייתה כזו וכל עברה הוא מדומיין לחלוטין". אך אסור שדבר זה יבוא על חשבון קבוצה אחרת וזה בדיוק מה שקרה בפלסטין, אליבא דזנד. זנד מתעלם מההיסטוריה הרבנית העשירה אותה הוא מאשים בכך שנמנעה מלעסוק בהיסטוריוגרפיה יהודית ובמקום זאת פונה להיסטוריונים בעת החדשה, יהודים ולא יהודים כאחד אשר כתבו את ימי היהודים. כך מבסס זנד את התיאוריה שלו של היווצרותו של הלאום יהודי המדומיין. כמרצה לעניינים פלסטינים באוניברסיטת בר-אילן, המלמד על הנרטיב הפלסטיני, דבריו של זנד, נשמעו לי מוכרים להפליא. זנד הצליח לכתוב בעברית צחה, וביד אמן את הנרטיב הפלסטיני "המעודכן", של העם היהודי. ד"ר עבדאללה פרנג'י, פלסטיני נולד בבאר שבע ב-1943, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית, ושגריר אש"ף בגרמניה בין השנים 1970 – 2004. השתתף בלווייתו של יאסר ערפאת, בנובמבר 2004 כאחד מנושאי ארונו של הראיס. בין השנים 2004 – 2006, שימש כנציג הפוליטי הבכיר מטעם הפת"ח עד להפיכת חמאס ביוני 2007. כיום, משמש כיועץ לענייני חוץ, בתנועת הפת"ח, לנשיא מחמוד עבאס (אבו מאזן). בספרו: , PLO and Palestine שיצא לאור ב-1983. סוקר פרנג'י את הסכסוך הפלסטיני. וכך כותב פרנג'י על הלאומיות היהודית. "מעט היהודים שנותרו בפלסטין והחזיקו בדתם, הם היהודים היחידים. רק הם הישראלים היחידים, שיכולים בזכות לקרוא לעצמם צאצאי אברהם והפלסטינים. ומה באשר לאחרים? האם גורל משותף מקנה רקע מתאים לקהילה לקרוא לעצמה "גזע"?... אבל הטענה שכל חברי "הגזע" היהודי הם צאצאי אברהם, ולכן יש להם זכות לפלסטין היא בלתי ניתנת להשגה... עלינו להסתכל על היהודים הפזורים בעולם באופן אתנוגראפי. לפי ראול רוי, רק 10% מהיהודים בעולם הם שמיים. היתר הם לכל היותר תערובת של שמיים וגזעים אחרים או אחרים שגוירו ליהדות". (ההדגשה שלי, ש.ב.). פרנג'י ממשיך ומתאר את מלכות כוזר כדוגמה. "ב- 740 לספירה, מלך כוזר ונסיכיו ונתיניו גוירו ליהדות. יהודים אסייתיים, שמיים במקורם התערבבו עם גזעים אחרים לאורך הדורות. זה בלתי הגיוני שיהודים מאתיופיה, פולין, רוסיה, סין, ספרד או תימן מתארים את עצמם, ללא שום הצדקה כחברים בגזע אחד". נכון, פרנג'י מודה וכמוהו גם זנד, כי לקהילות היהודיות הפזורות בעולם היה גורל משותף של רדיפה, גורל שהתפתח בתרבות הגטו היהודית וקשר רוחני מיוחד לפלסטין. אך לפי פרנג'י קשר זה הוא בדיוק כמו הקשר של מוסלמי אינדונזי למכה או אירי קתולי לבית לחם או לרומא. אלו הן בדיוק מסקנותיו של זנד! אך פרנג'י שהוציא לאור את ספרו ב-1983 בגרמניה, עדיין התעקש שסיפורי התנ"ך הם אמיתיים. הכיבוש העברי בתקופת יהושע היה אמת לאמיתה וכך גם מקדש שלמה. תקופת "הכיבוש העברי", הייתה אכזרית ומלווה במעשי טבח רבים של עם אכזרי וברברי, העם היהודי. בסופו של דבר, אליטת הכובשים העבריים, אומנם עזבה את הארץ, אולם העם הפלסטיני המורכב רובו מאיכרים המשיך לדבוק באדמת פלסטין. זנד אינו מסוגל לקבל גישה כזו. לדידו של זנד, התנ"ך הוא אפוס מדהים של תיאולוגים מוכשרים אך בינו לבין דיוק בעובדות ההיסטוריות המרחק הוא רב. בשלהי שנות השמונים, לאחר פרסום ספרו של פרנג'י, הוכרעה "המיתוסטוריה" התנ"כי על ידי קרבות הארכיאולוגיה החדשה. מדוע היה צורך לגייס את מדע הארכיאולוגיה, חקר המקרא וההיסטוריה כדי ליצור נרטיב בדוי, יש מאין של "עם" קדום שגלה מארצו. מסקנתו של זנד פשוטה, ומשקפת התפתחות היסטורית, שחלה בנרטיב הפלסטיני. "המיתוסים המרכזיים על המוצא הקדום של עם פלאי שהגיח מהמדבר וכבש לו בכוח ארץ רחבה ובנה לו ממלכה מפוארת שירתו בנאמנות את עליית הלאומיות היהודית ואת מפעל ההתנחלות הציונית". כלומר מטרתו של מיתוס התנ"ך הוא לשמש כסמן "אתני" המורה על מוצא משותף לנשים וגברים אשר היו שונים לחלוטין ברקעם וברכיבי תרבותם החילונית, אם כי שנואים עדיין בשל אמונה דתית שכמעט ולא דבקו בה... הוא היה המסד בצריבת דימוי של "לאום" עתיק, המתקיים כמעט מאז הבריאה..." זנד מציין את הקשר בין ניפוץ "המיתוסטוריה" כלשונו לפרוץ האינתיפאדה ב1987 ולא בכדי. בתקופה זו עלה הזרם האסלאמי בלאומיות הפלסטינית אשר ניפץ סופית את מיתוס התנ"ך היהודי. כך למשל כתבו עמיתיו של זנד לחקר ההיסטוריה היהודית מן הג'יהאד האסלאמי את הדברים הבאים. דברים אלו פורסמו בחוברת שכותרתה: אלמפאוצ'את מן מנט'ור אסלאמי, [המשא ומתן מנקודת המבט האסלאמית] , ובה תוקפים המחברים את הנהגת אש"ף על קיום משא ומתן עם האויב הציוני. "פלסטין כמו שנפלה [והידרדרה] בציפורניהם החדות של הצלבנים ולא התקרבה אפילו למאה שנים [עד] שהחלישו המוסלמים את [ממלכת הצלבנים], במשך אותה תקופה עד אשר שיחררו אותה, אבל הם בשום אופן לא הכירו בזכותם של הצלבנים להיות נוכחים בה [בפלסטין], בשום אופן לא נטשו את ברירת הג'יהאד ובשום אופן לא הפקירו את נשקיהם. [כך יש לעשות היום], עד אשר אויבנו הפושע אשר בשום אופן אינו נתמך ומודרך על ידי שום זכות ואמת או ראיה מקראית שקרית הסובבת סביב זכויות היסטוריות מדומות בפלסטין. כי האויב הפושע הזה ממשיך לדבוק בסיפורים הדמיוניים האלו ומעתיק אותם [בכתובים] דור אחר דור כדי להחשיב אותה [את בעיית פלסטין] לבעיה מקודשת, [ואנו] לא נוכל לשכוח או להרשות מצב זה [בפלסטין] בכל זמן שהיא [פלסטין] נמצאת בנסיבות הללו. הציונים ממשיכים לאחוז בזכות המדומה הזאת אשר אינה קיימת ואף אחד אינו מסכים לה. אלא [רק] הם בעלי הסגולה המאושרים לכך בתורה שלהם המזויפת וקובצי המעשיות ההיסטוריים השקריים. הרי האויב הפושע הזה אינו מוכן בשום אופן לוותר על הטענות השקריות ודברי ההבל שנמשכים אלפי שנים" (ההדגשה שלי, ש.ב.). כך למשל טען ד"ר נזמי אלג'עבה, מהחוג להיסטוריה באוניברסיטת ביר זית. אף הוא שייך לאסכולה שבה נמנה פרופסור זנד. "איננו מסכימים עם גרסאות התנ"ך, לפיהן הייתה ממלכה עצומה או בירה של ממלכה עצומה או בירה של ממלכה עצומה. לא היה ארמון שנחשף ולא נמצאו שום שרידים של המקדש הראשון, שנבנה בתקופת שלמה שיעידו על הגודל הזה... העברים הגיעו לירושלים באלף הראשון לפנה"ס אך הימשכות שלטונם בירושלים היה במשך זמן מועט... עד עתה לא ניתן להצביע על שום סממן בירושלים שמיוחס מבחינה היסטורית לתקופה הזו. אין שום סממן היסטורי שמיוחס מבחינה זו לתרבות העברית" . הוא לא היחיד. אמירות מסוג זה בטלוויזיה הפלסטינית, בעיתונות הפלסטינית הן רבות. בין הדוברים לצד אנשי אקדמיה פלסטינים , ניתן למצוא אנשי רשות פלסטינית בכירים כמו מחמוד אלהבאש, שר החקלאות ברשות הפלסטינית. אנשי דת כמו תייסיר רג'ב אלתמימי, הקאדי הראשי בפלסטין ויו"ר המועצה העליונה של המשפט השרעי. המשותף לכל האמירות הללו הוא אחד. ממלכת ישראל המאוחדת בתקופת דוד ושלמה היא אגדה יפה. שייכת למיתוסטוריה הלאומית הישראלית ונובעת בדיוק מהסיבות אותן מנתח זנד בספרו. אך מהיכן באה טענתו של פרנג'י וחוקרים פלסטינים נוספים ובעקבותיהם גם זנד כי יהודי העולם כיום אינם צאצאי העם העברי הקדום אלא תערובת של גזעים שונים. מהיכן המסקנה "המדהימה", כי יהודי העולם כיום אינם צאצאי היהודים הקדומים, כפי שהוצג בספרו של פרנג'י, שתואר לעיל, בשנת 1983 וכן בספרו המדובר של זנד מ-2008. נראה כי הזרע לתיאוריה מיוחדת זו טמון בקשר הפוליטי המיוחד של המופתי חאג' אמין אלחסיני וערבים גולים נוספים עם היטלר. חאג' אמין לא אהב בלשון המעטה, את השימוש במונח אנטישמיות, על ידי הנאצים ביחס לשאלה היהודית, הרי גם הערבים הם שמיים. לכן, "מומחי הגזע" הנאציים, מהמכון לחקר השאלה היהודית בפראנקפורט, פיתחו את התיאוריה לפיה אין להם דבר נגד הגזעים השמיים האצילים, אלא רק נגד היהדות, שמוגדרת כ"תערובת של גזעים בלתי הרמונית, שמבחינה ביולוגית גזעית, כמו גם מבחינת האופי היא תופעה היסטורית בלתי טבעית... תנועה זו (אנטישמיות) מכוונת אך ורק נגד יהדות המפוזרת בין העמים... מדענים גרמניים נאציים מכירים בערבים כשייכים לגזע בעל הערך הראוי ביותר היכולים להביט בגאווה על היסטוריה מלאת תהילה וגבורה" . ברדיו ברלין התבטא פרופסור ולטיר גרוס, ראש המכון לחקר השאלה היהודית, כי המונח אנטישמיות הוא מטעה ומסורס, היהודים הם "תערובת גזעים נחותה", "ערב רב ונבדלים גם מן הגזע השמי הטהור". המופתי קיבל גישה זו שבאה לידי ביטוי גם בפרסומי המכון האסלאמי בברלין שנפתח באופן חגיגי ב-18 בדצמבר 1942. זנד מבכה בספרו שנותנים לאנטישמיות בייחוד לאחר השואה להגדיר מיהו יהודי. מחקר פלסטיני חלוצי משנות השישים, פתח את הדלת בפני תיאורית הגזע היהודית החדשה, הפעם מתוך מניעים פלסטיניים טהורים. ב-1967 יצא לאור בלבנון, ספרו של מחמד מסבאח חמדאן, אלאסתעמר ואלצהיוניה אלעאלמיה [הקולוניאליזם והציונות העולמית]. הספר מוקדש "לנשמות השהידים אשר מילאו את חובתם במאבק הזורם והגנו על כבודם ומולדתם" . למותר לציין, כי הספר מככב ברשימת "רבי המכר" המתמודדים על מקום במדף הספרים הערבי. כבר בגב הספר לצד תמונתו של המחבר, יליד חברון, מופיעה מטרת הספר והיא להוכיח בין היתר, "כי היהודים היום אין להם שום שורש בפלסטין ושום קשר לעם היהודי הקדום". זאת עושה המחבר לצד סקירה מקיפה היסטורית של בעיית פלסטין מתחילתה ועד החלטת החלוקה ב-1947. המחבר זוכה להקדמה לספרו מאת מחמד עלי אלזעבי הידוע. "המחבר הרוצה לקדם את ארצו פלסטין, והוסיף מרוחו. לכן, כתב את הספר בשיטות מדעיות מרהיבות ובטענות זכות. ולאחר שסיימו הרי שזהו ספר קריאה חובה בארון הספרים הערבי". חלקו הראשון של הספר עוסק בניתוח ההיסטוריה של העברים הקדמונים (תאריח' אלעבראן אלקדים) וכך במשך 112 עמודים, מגולל המחבר את סיפורו של עם יהודה וישראל כפי שתואר לעיל ע"י פרנג'י. המחבר מגיע למסקנות הדומות להפליא למסקנותיו של זנד. כותרת פרקו השמיני של חמדאן המסכמת פרק זה היא: "היהודים היום אין להם שורש לאומי בפלסטין ובשום אופן אינם צאצאים של העם הישראלי הקדום" . המחבר מוסיף לטעון כי הטענה הציונית כיום, במאה העשרים, כי היהודים שייכים לגזע אחד, אינה נכונה ואינה מתבססת על ראיות מדעיות. המחבר אף טוען כי הבדלי הצבעים בין היהודים שמהם גבוהים ומהם נמוכים. מהם עם עיניים כחולות ומהם עם עיניים שחורות וכן הלאה מעידים על תערובת גזעים המרכיבה את הקהילות היהודיות ברחבי העולם. אך לשם מה היהודים המציאו את השקר הגדול ביותר במאה העשרים כלשונו. התשובה לכך ברורה. הטענות הציוניות על "גזע" יהודי אחד נועדו כדי להצדיק את טענותיהם על הארץ על חשבון אחרים. הפלסטינים. כך באמצעות הוכחת ה"קשר" השקרי שלהם לארץ הם מצליחים לבסס את טענותיהם עליה. אך ספרו של חמדאן לוקה בחסר מבחינה אקדמית שכן הוא אינו מבוסס וערוך בצורה אקדמית כפי שמקובל כיום במחקר ההיסטוריוגרפי. משימה זו להשלים את מחקרו של חמדאן, נטל על עצמו שלמה זנד שביד אומן, משרטט מחדש את הנרטיב הפלסטיני שחמדאן הוכיח תוך התאמתו לשינויים ביחס לתקופת דוד ושלמה. על מידת השפעתו של הנרטיב הפלסטיני שפותח על ידי חמדאן וחוקרים פלסטינים אחרים יעידו דבריו של ד"ר עזמי בשארה מ-1998. ד"ר עזמי בשארה, ח"כ ומייסד מפלגת בל"ד שנאלץ לברוח ללבנון עקב החשד כי סייע לחיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה אומר באותו ראיון לאחר שנשאל האם הוא מכיר בקיומו של עם יהודי אשר יהיה זכאי למדינה משלו? השיב: "אם אתה שואל אותי על עם יהודי בעולם. התשובה היא לא. אני לא מכיר בקיומו של עם יהודי אחד בעולם. אני חושב שהיהדות היא דת ולא לאום, ושלציבור היהודי בעולם אין סטאטוס לאומי כלשהו. אני לא חושב שיש לציבור הזה זכות להגדרה עצמית. אני גם לא חושב שהייתה לאומיות יהודית באירופה לפני הופעת הציונות. היהדות של אז אפילו לא הייתה קהילה דתית אחת. היא הייתה שורה של קהילות דתיות שהציונות ניסתה להפוך אותן לעם באמצעות הקמתה של המדינה הזאת. אבל מה שאני כן מכיר בו הוא באותו עם יהודי – ישראלי שהציונות יצרה כאן. מה לעשות. נולדו כאן דורות ונוצרו כאן שפה וספרות ותרבות, למרות שהילד הישראלי נולד מחוץ לנישואין ובאופן לא לגיטימי אני לא יכול לומר עליו שהוא לא קיים ושהוא נטול זכויות". בשארה ממשיך וטוען כי אין סימטריה בין הטיעון היהודי לזה הפלסטיני, כיוון שבצד הישראלי מדובר בזכויותיו של קולקטיב מדומה שהוגלה מהארץ לפני אלפיים שנה. כך שאין סימטריה בין זכויות שוות. בשארה טוען "כי הזכות להגדרה עצמית אינה זכות מוחלטת", וכי היה מוכן לוותר על זכות זו בבוסניה וביוגוסלוויה כיוון שמימושן גרם לעוולות רבות. לדעתו ב-1948 לא הייתה ליהודים בארץ זכות להגדרה עצמית ואם הייתה כזאת, "היא באמת גרמה כל כך הרבה עוולות שאני לא מוכן לקבל אותה". הוא מכיר בכך שעתה יש מדינה שקיימת. לכן, יש לתקן את המצב הקיים על ידי יצירת מדינה דו לאומית שבה זכות ההגדרה העצמית הזאת תתבטא באופן אחר. מהו הפתרון לסכסוך הערבי ישראלי וכיצד ישראל תוכל להשתלב בסופו של דבר במרחב? בשארה עונה על כך בצורה ברורה הבאה לידי ביטוי גם בספרו של זנד. "זהות העל היהודית חייבת לעבור טרנספורמציה יסודית ולהתאים את עצמה למציאות התרבותית מלאת החיות והתוססת שעליה היא חולשת. על זהות זו לעבור ישראליזציה פתוחה המייעדת את עצמה לכלל אזרחי המדינה". כך תיווצר תרבות פלסטינו-ישראלית שתוכל להשתלב במרחב הערבי. מדינה דו לאומית זו המבוססת על דמוקרטיה רב תרבותית וכוללת את הלאום היהודי ישראלי מצד אחד ואת הלאום הפלסטיני מצד שני, היא המפתח לפתרון הסכסוך. ישראל תוכל אולי במקרה זה להיות חלק מאיחוד ערבי כלשהו ולהשתלב במרחב. זוהי בעצם קריאתו של בשארה מ-1998 לחילונים, להשתחרר מעול הציונות ולהקים זהות תרבותית משותפת. תפיסתו זו של בשארה, נחרטה על דגלה של תנועת בל"ד. דברים אלו אשר נאמרו בראיון עם בשארה ב-1998, מופיעים גם באתר התנועה. שם ניתן לחזות בבשארה, המסביר בשפה ערבית קולחת ובהירה את עמדותיו שבוטאו לעיל ואת הפתרון לבעיה. אין ספק כי תפיסתו של בשארה משפיעה על הציבור הערבי ההולך בדרכיו, דוגמת הסופר אמיר מח'ול וד"ר עומר סעיד שנעצרו לאחרונה, ונמצאים בהליכים משפטיים בשל קשריהם לכאורה עם החיזבאללה. הפרופסור הנודע לפילוסופיה, סרי נסיבה, נשיא אוניברסיטת אלקודס . יוצא נגד גישה זו של ההיסטוריה, הבאה לידי ביטוי בכתבים פלסטיניים רבים כמו של חמדאן, אלג'מעיה אלאסלמיה, תייסיר אלתמימי, שלמה זנד ועוד. לשיטתו בית המקדש של שלמה אכן היה קיים ובוודאי גם מלכות שלמה. ליהודים יש קשר היסטורי בן כ-3000 שנה לארץ אבותיהם ואין צורך להסתיר זאת או לעוות את ההיסטוריה. אולם על כל עם להכיר גם בזכויות ההיסטוריות של העם השני המתגורר בפלסטין וזאת מבלי להמעיט בזכותו הוא, אלא כדי להגיע לפתרון של שלום בפלסטין. זוהי הסיבה לפיה הוא היה מוכן להצטרף ליוזמתו של עמי איילון ובקריאה לעמים היהודי והפלסטיני ליוזמת השלום אותה השיק יחד עם ראש השב"כ הישראלי לשעבר, עמי איילון. בשל עמדותיו נגד עיוות ההיסטוריה כלשונו וגישתו לשלום תוך כיבוד זכויות הדדי זוכה נסיבה למאבטחים צמודים. מי ייתן וגם עמיתו התל – אביבי, ישכיל ללמוד מדרכיו.
רבקה שפק ליסק's picture

12 החוקרים- שמותיהם בתגובה שלי למעלה . נא לספור

הכוונה למחקר מיוני 2000 פירסמתי בשעה 18:51 הכתבה על המאמר הזה התפרסמה בניו יורק טיימס WADEבאותה שנה 2000 ב- 2 למאי, עוד לפני שהמחקר התפרסם ב- Proc Natl Acad SCI USA
רבקה שפק ליסק's picture

לקוראים:יש אנשים שהמטרה מקדשת אצלם את האמצעים וזה המקרה

לא רק פרופ' יעקב אמיר פירסם מכתב בהארץ הדוחה את התזה של זנד. גם פרופ' ישראל ברטל ופרופ' משה גיל פירסמו מאמרים בהארץ בהם דחו עם ראיות את התזה של זנד.
רבקה שפק ליסק's picture

אנטומיה של דמגוגיה והטחת עלבונות אישיים במקום התייחסות עניינית

לסיכום, מלבד ההתקפות על בסיס אישי עלי והרבה גסות רוח מה יש לנו? א.12 החוקרים מהמכונים לגנטיקה שהבאתי את שמותיהם ואת המחקר שלהם- לדעת ירון הם המצאה שלי. למותר לציין שהוא לא קרא את המחקר ולא התייחס לתוכנו. ב. עוד 2 מחקרים של פרופ' המר ושו"ת שהבאתי- ירון בכלל התעלם מהם. ג. במקום לקרא את הדברים שכתב עודד ישראלי על הבלוף של זנד -יש שם ניתוח של הנושא הגנטי- הסתפק ירון בשאלה: מי זה עודד ישראלי. ד. ירון פסל את כל מי שקיבל תואר באקדמיה הישראלית. טוטלי ה.קטל את פרופ' יעקב אמיר מהאוניברסיטה העברית כלא ראוי. מומחה לגנטיקה ו.התעלם מהכתבות בניו יורק טיימס על מחקרים גנטיים ז. פסל כל ביקורת על זנד של היסטוריונים ישראלים וגנטיקאים, ללא הבחנה הביא מחקר אחד . בקיצור, כל מי שאינו מסכים עם התזה שאין עם יהודי - נמחק. אני מציעה לקוראים לקרוא את התגובות למאמר של לחמן על זנד.שם יש למעלה מ- 200 תגובות וחלק מהן עוסק בנושא הגנטי.

רבקה

12 החוקרים שציינת אינם בכירים ואם היו בכירים, אז צריך לשאול על איזה בסיס מקדמים מדענים בגנטיקה ? ציינת מחקר מ-2000, אבל 11 שנה הם הרבה שנים במדע. חבל שלא טרחת לקרוא את מחקרם של Bray et al מ-2010. שבפירוש הובא אליו קישור. אגיד שנית, פרופ' אמיר מוזמן לפה להתעמת איתי על הממצאים, יחד עם 12 החוקרים ה"מהוללים" שלך. מובטחך שהם יוכו כמו שאת הוכית שוק על ירך בדיון זה.
רבקה שפק ליסק's picture

אתה מוזמן לכתוב מאמר באימגו על הנושא הגנטי במקום להיטפל אלי

אתה יודע היטב שאינני מומחית לגנטיקה. אני היסטוריונית ולא מצאתי בכל המחקרים של היסטוריונים שקראתי אישור לתזה שאין עם יהודי. רק במחקרים שנעשו ע"י חוקרים פלסטינים מככבת התזה הזאת.וכמובן אצל זנד שאינו מומחה להיסטוריה יהודית ופרופ' ישראל ברטל ניתח את גישתו של זנד למקורות במאמר בהארץ. אני עוסקת, כאמור, רק בהיסטוריה. אני עייפתי מהוויכוחים בעבר שגם הם היו מלווים בהתייחסות אישית אלי במקום בדיון ענייני, ואיני מוכנה לדון שוןב בעניינים שמוצו כליל בדיונים על המאמר של לחמן - למעלה מ- 200 תגובות - ומתגובות למאמרים שלי. אתה סרבת להתייחס למחקרים שהבאתי והטלת רפש באנשי אקדמיה ישראלים וב- 12 מומחים ממכונים גנטיים בעולם. זה לא אתי. אתה טוען שיש מחקר חדש- אז פרסם את עיקרי המחקר במאמר ומי שמומחה בגנטיקה ודאי יגיב למאמר. ההתנהגות שלך היא מתחת לכל נורמת התנהגות תרבותית.

רבקה כל הכבוד

את צודקת במאה אחוז
רבקה שפק ליסק's picture

כתבה על מחקר גנטי מ- 2010 מאשר התזה של המחקרים שהזכרתי

רבקה שפק ליסק's picture

בלוג על גנטיקה יהודית- נא להתייחס בפירוט- לא בתגובה כללית

רבקה שפק ליסק's picture

זה המאמר על המחקרים בהארץ- שהקוראים ישפטו אם אתהצודק

מסחר במניה נתוני מסחר המלצות אנליסטים אתראות במייל אתראות SMS TheMarket ניוזלטרים אתראות RSS Haaretz.com הפוך לדף הבית עשה מנוי לעיתון RSS שירות פרסם אצלנו 09 39 -- שעון ישראל: יום שבת ט"ז בסיון תשע"א, 18.6.2011 חיפוש ב וואלה google.co.il google.com ארכיון הארץ במנוע חפש חדשות גלריה אונליין ספורט ספרים קפטן אינטרנט כל הכותרות ארכיון עכבר העיר TheMarker ערוץ המדע מדע וסביבה << חדשות << דף הבית פורסם ב - 10:42 10/06/10 עדכון אחרון - 09:03 11/06/10 מחקר: רוב היהודים קרובים יותר זה לזה גנטית מאשר לשכניהם בתפוצות מאת אסף שטול-טראורינג החוקרים גילו כי היוצאים מן הכלל הם יהודי גיאורגיה, הודו ואתיופה, הדומים יותר לבני מולדתם תגיות: די-אן-איי הארץ בפייסבוק - הצטרפו עכשיו > מחקר בינלאומי רחב היקף בראשות חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם ומהטכניון מבהיר לראשונה את המבנה הגנטי של העם היהודי, ברמת הגנום כולו. המחקר חושף קשרים גנטיים בין רוב האוכלוסייה היהודית ברחבי העולם לאוכלוסיית הלבנט: ליהודים מקהילות יהודיות המייצגות 90% מהאוכלוסייה היהודית בעולם, כך עולה מהמחקר, יש זיקה גנטית חזקה יותר לאוכלוסיות הלבנט הלא יהודיות מזיקתן הגנטית של האוכלוסיות המארחות שלהן בתפוצות לאותן אוכלוסיות בלבנט. על פי המחקר, הזיקה הגנטית בין הקהילות היהודיות המכילות את רוב האוכלוסייה היהודית בעולם - קהילות שלעתים מרוחקות גיאוגרפית זו מזו - חזקה יותר מאשר זיקתן לאוכלוסיות המארחות שלהן. היוצאות מן הכלל הן קהילות יהודי גיאורגיה, יהודי הודו (יהדות קוצ'ין וקהילת בני ישראל) ויהודי אתיופיה; אלה גילו זיקה גנטית חזקה יותר לאוכלוסיות שלצדן חיו מאשר לקהילות יהודיות אחרות. חוקרים משמונה מדינות - ישראל, בריטניה, ארה"ב, רוסיה, ספרד, אסטוניה, פורטוגל ואיטליה - ערכו השוואה בין 114 צאצאים של 14 קהילות יהודיות בתפוצות לבין 1,161 בני אדם מ-69 אוכלוסיות לא יהודיות ברחבי העולם, תוך בדיקת 600 אלף סמנים גנטיים. ניתוח התוצאות חשף תת-מבנים גנטיים לא מוכרים בקרב אוכלוסיות המזרח התיכון. השבוע התפרסם מחקר דומה בהיקף מצומצם יותר, שלא כלל התייחסות לקהילות היהודיות באתיופיה ובהודו. עם זאת, החוקרים ציינו כי תוצאות דומות התקבלו בכל הנוגע לזיקה הגנטית בין הקהילות היהודיות בעולם. המחברים הראשיים של המאמר, שפורסם אמש בכתב העת Nature, הם ד"ר דורון בהר מהמרכז הרפואי רמב"ם בחיפה ופרופ' ריצ'רד ווילמס מהמרכז הביולוגי האסטוני בטרטו. המחקר יוצג היום לראשונה על ידי פרופ' קרל סקורצקי מהפקולטה לרפואה בטכניון, המשמש גם ראש מכון רפפורט למחקר רפואי ברמב"ם, במפגש של חוקרים ורופאים מישראל ומהעולם שמתקיים בבית החולים בחיפה. פרופ' סקורצקי מסביר כי "הקירבה שנבדקה אינה קירבה גיניאולוגית, שאני הבן דוד השישי שלך וכו', אלא קירבה בין הגנום שלי, לדוגמה, לגנום של מישהו אחר. מצאנו בין היתר שהקהילות היהודיות באתיופיה ובהודו לא נכנסות לצביר ההדוק של הקהילות היהודיות, אלא הן קרובות יותר לאוכלוסיות המארחות שלהן. עם זאת, מוסיף סקורצקי, בקהילה היהודית ההודית בני ישראל רואים כי יש את החותם של כרומוזום Y, של השושלת האבהית שהיא כן מהמזרח התיכון, קרבה שרואים אצל יהודים אחרים בקהילות אחרות. כנראה במשך השנים שבהן קהילת בני ישראל התגוררה במומבאי היתה מספיק התבוללות שם שברמה הכלל-גנומית, הזיקה לקהילות היהודיות האחרות נחלשה. לדברי ד"ר בהר, "מחקרים גנטיים קודמים הטילו אור על מוצאם של יהודים ועל מחלות נפוצות בקרב יהודים, ובנוסף הראו שיתוף שושלות אבהיות, עם אירועים מייסדים מרובים עבור שושלות אימהיות - אבל לא בחנו את מוצא היהודים ברמת הגנום כולו ועל פני הקשת הרחבה של יהדות התפוצות". פרסומת: אתם מוזמנים למופע הקרקס הוירטואוזי, אפקט הפרפר, בלילות חודשי יולי ואוגוסט! כתבות נוספות שעשויות לעניין אותך יואל מרקוס | היום בו תרעד האדמה צה"ל חושף את הטיל המתקדם "תמוז" פורטוגל וגעגועיה אל היהודים סיון פיסטרוב | אל תשלחו אותם לפריפריה רבנים: להפריד את אורזי הקניות הערבים מהקופאיות היהודיות תגובות הוספת תגובה חדשה 1. מעניין אך מיותר לחלוטין.האם מטרת המחקר להוכיח את זכותנו על א"י? טוהר הגזענות | 13:37 10/06/10 2. חשוב להבין שהמחקר הזה לא מוכיח שליהודים יש מוצא משותף! ישראל | 13:44 10/06/10 3. האמת שזה מדהים תמרה | 14:01 10/06/10 4. יופי! עכשיו במקום חוק נאמנות אפשר לחוקק את חוק הגנום! שרשרת די.אן.איי | 14:21 10/06/10 5. מה יגיד על ה``ה שלמה זנד? בעל התהיה | 14:34 10/06/10 6. אהה, עכשיו אני מבין... (לת) משה | 15:34 10/06/10 7. אצלנו בכפר תמיד ידעו שאני פולני (לת) אסרף שוונץ-קוקרינג | 15:49 10/06/10 8. קיים פירוש סביר יותר לממצאי המחקר ליאור גולגר | 16:03 10/06/10 9. זה רק מוכיח שהפלסטינאים היו יהודים לשעבר שאולצו להתאסלם. אופיר | 16:29 10/06/10 10. והפלסטינאים? גיד | 16:36 10/06/10 11. היהוד הם ערב רב של עממים שונים שהתגבשו לעם ב-2000 שנות הגלות. ס. הגלילי | 16:41 10/06/10 12. איך עובדת עלינו קבוצת החוקרים הנ"ל? ישראל | 16:49 10/06/10 13. היטלר היה שמח לשמוע (לת) אילן | 16:49 10/06/10 14. ל-8 זה ידוע שהאתיופים (כולם) חצי שמים חצי אפריקאים שאלה | 16:50 10/06/10 15. תבינו, יהדות אורתודוקסית היא דת שדומה לכת, לא עם ולא לאום! (לת) רינה | 17:03 10/06/10 16. להפסיק מחקרים כאלו. זה רק מוכיח מה שאנחנו מנסים להסתיר. יריב א. | 17:13 10/06/10 17. ל11 עכשיו אתם רוצים גם לגנוב לנו את הזהות היהודית? (לת) לך תתגייר נראה אותך | 17:13 10/06/10 18. ליריב א. 17:13, אנא תן לנו פרטים על המחקר הראשון שאתה מזכיר! (לת) ישראל | 17:33 10/06/10 19. אני בן 82, יליד ברלין וניצול מחנה ריכוז (זכסנהאוזן): זהו יום שחור ניצול שואה | 17:37 10/06/10 20. מדע הגנטיקה נתון למניפולציות פוליטיות מגמתיות ! מוני יקים אנטיציוני | 17:38 10/06/10 21. למוני יקים: חשבתי שאתה רואה את המוצא הכוזרי כעובדה אריאל ק. | 18:00 10/06/10 22. ברור שיהיה קשר גנטי בין עדות מתגיירים כי לכל מגייר היה הרמון! (לת) רינה | 18:08 10/06/10 23. למוני יקים פתרונות (לת) מיכאל | 18:18 10/06/10 24. גיד : גם את הפלשתינאים בדקו עמורה | 18:28 10/06/10 25. חובבי תיאוריות הקונספירציה (מוני יקים ודומיו) מיכאל | 18:31 10/06/10 26. הנוצרים בארץ הם המקור אנטואן | 18:33 10/06/10 27. מחקר ישן קובע. . . מני | 18:39 10/06/10 28. לניצול שואה - דבריך נכונים אברהם | 18:50 10/06/10 29. 9 חמוד, בינתיים המגמה שמסתמנת הפוכה (לת) ט.פ. | 19:05 10/06/10 30. מישהו מחפש להקים מאגר ביו-גנטי, בהמשך למאגר הביומטרי חשוד המחקר הזה | 19:13 10/06/10 31. ל-1 תגובתך מיותרת, וגם לא מעניינת דודי | 19:59 10/06/10 32. מחקר אמין וחד משמעי נוע תנוע | 20:00 10/06/10 33. איזה תמונת כניסה מגניבה! (לת) אתאיסטית | 20:07 10/06/10 34. דורון בהר מתאר תהליך גיור אגרסיבי של נשים יוסי | 20:08 10/06/10 35. תקראו את תגובה 27- גדול!! (לת) חה! | 20:13 10/06/10 36. הנאורים קראו לנו כוזרים אנונימי | 20:19 10/06/10 37. הזיקה לעם היהודי חשובה יותר מטוהר הגזע!!! (לת) גנטיקאי ציוני | 20:25 10/06/10 38. עבור 13 : לידיעתך,גם היטלר היה חצי יהודי!!! ציוני כועס | 20:27 10/06/10 39. כשקוראים למדע גזענות.... אחד | 20:36 10/06/10 40. לנוע תנוע 20:00, לא אמין ולא חד-משמעי ישראל | 20:39 10/06/10 41. מה הגנום שלי. מי קרוב אלי? (לת) יהודונאצי | 20:40 10/06/10 42. אזוי איך בין נישט אייד...איך גיי (אפייגלה) שלופן.צ`יאו. (לת) אבריימל`ה מלמד | 20:41 10/06/10 43. לא רק שהמחקר מיותר, אין לו כל ערך מדעי לדודי | 20:43 10/06/10 44. 41 : תתבייש לך!! אולי אבותיך באים מהנאצים.!! (לת) מרדכי | 20:48 10/06/10 45. נותר רק להתאסלם קחו דוגמא מטלי פחימה (לת) פולני ממוצא ערבי | 20:57 10/06/10 46. -19- ניצול השואה- ריגשת עד דמעות תודה לך | 21:07 10/06/10 47. אנחנו הכי דומים ללבאנט ישראלי | 21:34 10/06/10 48. מחקר חדש מוכיח שלכל בני האדם בעולם יש גנום משותף (לת) אהוד קלדור | 21:35 10/06/10 49. למי דומה החמאס גנטית?לאס.אס הגרמני די לגזענות | 22:09 10/06/10 50. יותר נשים התגיירו מאשר גברים וההלכה הומצאה בגלל הפרוגרומים ותוצאם (לת) אורכידה יקרה | 22:16 10/06/10 51. שאלה לחוקרים סקרנית | 22:40 10/06/10 52. לאנטואן עמורה | 22:45 10/06/10 53. למספר 50 לא תמיד זקוקים לפוגרומים שושנה | 23:05 10/06/10 54. ניצול השואה ומני מ-27-אתם חכמים והעברתם מצויין את המסר ריקי | 23:06 10/06/10 55. תודה לכותב תגובה 19 @@@ | 23:19 10/06/10 56. הבעייה היא שרק חצי מהמחקר הוא מדעי קאמו | 23:29 10/06/10 57. 34 - זה ממש לא מה שהמחקר מוכיח ש | 23:38 10/06/10 58. ל-16 אתה לא הבנת את שני המחקרים. מציע שתפסיק להסתמך על העיתונות ש | 23:49 10/06/10 59. אני ידעתי שהם כושים אבל עד עכשיו היה אסור להגיד את זה. עכשיו אפשר (לת) politikaky correct | 00:48 11/06/10 60. ביני לבין העדות האשכנזיות אין דבר אחד משותף. ALON AMSELLEM | 00:49 11/06/10 61. איך יתכן ש"אפס הגלילי" הכניס 500 מילה ב-send response (לת) מה הסוד שלו | 00:55 11/06/10 62. מחקר מעניין מוכיח כי הקרבה הגנטית ביני לבין גוק גבוהה מהקרבה בין תרבויות חוצניות | 01:15 11/06/10 63. למוני החולני מפריז המתהוללת סבא מאיר | 03:13 11/06/10 64. ישראל הוא אנטי-ישראל: אי אפשר להאחיד כרומוזום Y ע"י חיתון (לת) הצופה The Observer | 04:08 11/06/10 65. הארץ הובטחה לזרעו של אברהם ישראל וישמעאל- לא ליבגני וולדימיר @@@@@@@@@@@@@@@@@@@ | 07:40 11/06/10 66. המחקר הזה הוא חזרה על מחקר שנעשה לפני כמעט 40 שנה והגיע לתוצאות יורם | 07:51 11/06/10 67. לניצול שואה אני גאה בך- צדיק בסדום דמעות צער | 07:57 11/06/10 68. למה מסתירים את העובדה שגם הפלסטינאים הם חלק מהצביר הגנטי היהודי (לת) יובל | 08:20 11/06/10 69. אז בעצם כולנו טורקים? (לת) מסקנה | 09:00 11/06/10 70. פלסטינים הרריים (גם ביהודה) הם צאצאי יהודים עתיקים: שב לס` גלילי ר` היהודי | 09:27 11/06/10 71. התוצאות הן חד-משמעיות ותואמות למחקרים קודמים - זנד פישל בגדול (לת) אין מה לתמוך בו | 10:16 11/06/10 72. מגיבים יקרים י"ל פרץ | 10:28 11/06/10 73. ל-11 - תתחיל עם זה... YZ | 10:41 11/06/10 74. מחקר מגמתי ומוטה איתמר | 10:59 11/06/10 75. שככו את המתגיירים רון | 11:50 11/06/10 76. אין כל הוכחה מדעית לפרק המצרי בתולדות עמנו לYZ | 13:23 11/06/10 77. אכן, עם אחד שמקורו במזרח התיכון! יעקב | 14:06 11/06/10 78. הטבע חזק מכל הפוליטיקות veritas | 15:44 11/06/10 79. 70: A sad joke indeed, to budle up everybody Ger | 19:34 11/06/10 80. לעבדאללה המכנה עצמו איתמר איציק | 19:44 11/06/10 81. לא הבנתי... עודד | 21:38 11/06/10 82. כי אז גם הם יטענו לזכות על ארץ אבותינו. (לת) ל68 | 21:50 11/06/10 83. מה ההבדל בין שני המאגרים? נא הבהר. (לת) ל30 | 21:52 11/06/10 84. אשכנזים סוננו מהמדגם באופן בוטה: אין פולנים, אוסטרים | 22:22 11/06/10 85. ראוי לקרוא את תגובתו(19) של ניצול השואה...מחקרים מבית גבלס (לת) חוקרים?...אפסים !!! | 08:50 12/06/10 86. ל 19 (ניצול השואה) - האמת איתך! אורי | 11:14 12/06/10 87. ל-ר. היהודי 70. כל הערבים שבגליל יכולים לחזור ליהדות, ס. הגלילי | 11:35 12/06/10 88. לניצול השואה - חזק ואמץ! אתה צודק ואני מצטרפת לדבריך (לת) rina | 13:56 12/06/10 89. דיברתי עם מומחים לגנטיקה והם מזהירים מפני מסקנות נמהרות (לת) ישראל | 17:38 12/06/10 90. A sample sixe of 114 people???????????????? Statistician | 17:57 12/06/10 91. אכזבה! האמנתי שהסלקטורים בעימנואל לא שייכים ליהדות המקורית שמקורה בנימין | 21:24 12/06/10 92. there is no jewish nation jewish are people of tribes (לת) loola | 21:51 12/06/10 93. אני באופן אישי קרוב גנטית לסנאי (לת) ירמי | 23:29 12/06/10 94. השמאלנים לא אוהבים את תוצאות המחקר הזה! דמר94 | 03:38 13/06/10 95. לא צריכים מחקר גנטי. רואים את זה ישר בהתנהגות הבהמית היום יומית (לת) מחקר עלק | 06:46 13/06/10 96. יש לערוך מחקר גנטי בפקיעין, בקרב יושבי המערות בדרום-מזרח הנגב בתאל | 09:05 13/06/10 97. הביטי איך יושרך האינטלקטואלי וסקרנותך נרמסים על ידי האגנ`דה שלך. *למגיבה 1 אורכידאה* | 13:30 13/06/10 98. לפי התלמוד האשכנזים הם צאצאי גרים! ישראל | 13:46 13/06/10 99. לבנטינים. כולנו לבנטינים. (לת) יונה קורח | 13:48 13/06/10 100. אופיר 16.29 המחקר לא יכול לדעת אם התאסלמו בכפיה או מרצון הגנים לא יודעים | 14:14 13/06/10 101. השאלה העיקרית: מי מימן את המחקר ומה האינטרס שלו סקפטי תמידי | 14:18 13/06/10 102. ערב רב של תגובות...מעניין מאד (לת) יובל | 15:18 13/06/10 103. המחקר הזה לא מוכיח כלום בעצם | 16:11 13/06/10 104. מעניין שאתה מכתיב לי אגנדה שמעולם לא התחייבתי לה למגיב לאורכידאה 1 | 16:24 13/06/10 105. בושי והכלמי אורכידאה איציק | 19:16 13/06/10 106. בדיקה מתבקשת: למה קרובים יהודי אירופה יותר לאירופים או לפלסטינאים לא מאמין למחקר זה | 19:18 13/06/10 107. דברי ההבל הם שלך. . . ל-איציק | 19:16 מני | 21:31 13/06/10 108. אנו צאצאי העברים וכמו הערבים בעלי גן שמי. יהודים זו פיקציה רומית. (לת) אין עם יהודי | 21:46 13/06/10 109. מה, אחמדיניג`אד ואני קרובים? בשום אופן!!!! (לת) פרסית | 22:16 13/06/10 110. למגיב 22:22 11/06/10 יש השגה מעניינת! (לת) ישראל | 22:23 13/06/10 111. הבעתי דעתי על מחקרים מסוג זה בכלל בלי להתיחס לממצאים שלהם לאיציק מחיפה | 22:58 13/06/10 112. המשך.. מיכאל | 23:51 13/06/10 113. מה חדש בזה? רוניתוש | 02:02 14/06/10 114. לאורכידאה הצנזור איציק | 06:16 14/06/10 115. לניצול השואה - דבריך דברים של טעם. קדימות למחקרים חיוניים (לת) סדרי עדיפויות במחקר | 08:22 14/06/10 116. המחקר אינו גזעני - נא להבחין בין גזע לבין עץ יוחסין סוציולוג | 08:58 14/06/10 117. מימון המחקר שפורסם ב-Nature גד | 10:19 14/06/10 118. THE IRAQI JEWS ARE THE ORIGINAL JEWS (לת) DR BERG | 10:52 14/06/10 119. אפשר לעשות עבודה אקדמית רק על התגובות פה... (לת) רתם | 11:32 14/06/10 120. לאיציק 06:16, של נעליך מעל רגליך לפני שאתה מדבר עם אורכידאה! (לת) ישראל | 13:48 14/06/10 121. ובכל זאת מחקר עלוב שמסקנותיו דלות וידועות לכל ילד לאיציק 114 | 16:45 14/06/10 122. שקרי הכוהנים, הלוויים והקרבה ללבנט ימשיכו עד שיגיע המחקר האמיתי! (לת) רינה | 16:56 14/06/10 123. 114 איש מ14 קהילות - פחות מ8 איש לקהילה עמרי | 17:02 14/06/10 124. למגיב 120 akuo gkhfo | 17:11 14/06/10 125. שהוגלו בסיבוב הראשון ואחר כך בסיבוב יאללה רק פרסים | 23:31 15/06/10 126. לדעתי האתיופים הם בכלל לא יהודים. סתם מתחזים דעתן | 12:32 19/01/11 127. ל126....וחבריו...כמה שאנחנו אוהבים לשנוא את עצמנו... אתיופי | 02:03 28/02/11 128. לייק לילי | 03:54 22/03/11 129. מסביר למה יש כאן כל כך הרבה ערסים אייל | 23:08 01/05/11 130. בושה וחרפה לחוקרים ומסקנותיהם גנטיקאי מכון ויצמן | 18:19 17/06/11 הוספת תגובה חדשה עוד כותרות על קצה הצוק הראם הלבן הוסר מרשימת המינים שבסכנת הכחדה חוק המיחזור בתוקף - האמצעים ליישומו לא תחזית מזג האוויר לסוף השבוע: קייצי אך נוח יחסית מצגת: הליקוי הארוך ביותר במאה הזו פרופ' סולומון גולומב קיבל ד"ר של כבוד מהטכניון התחזית ליום חמישי: נאה עם טמפרטורות רגילות הארץ של הסופרים | יואב כ"ץ עקב אחרי ענן האפר הוולקני הארץ של הסופרים | רוני סומק מספק את תחזית מזג האוויר הארץ של הסופרים | עם רדת הליל, ליקוי ירח מוצלח שכזה התחזית ליום רביעי: התחממות אפר געשי מאריתריאה נע לישראל; לא צפוי לזהם את האוויר או להשפיע על התעופה דו"ח בינלאומי: ישראל מתרשלת בהגנת צמחי הבר משנת הלימודים הקרובה: בית ספר לחקר המוח בת"א עשרה כוכבי לכת חדשים התגלו מחוץ למערכת השמש פעילותהמלצות ספורט Online | גלריה Online | ספרים Online | חדשות Online תקנון האתר | תמיכה ושירות | ארכיון הארץ | דף הבית מדריך עכבר העיר | סרטים | קולנוע | מסעדות | מתכונים | הופעות | פעילויות ילדים | הצגות | לילה | מסיבות | מדריך עכבר העיר - סרטים, לילה, מסעדות, הצגות ילדים מסעדות: בשר, ביסטרו, אוכל יפני, אוכל סיני | מסעדות: דגים, פירות ים, ים תיכוני | מסעדות: בית קפה, מאפיה, חלבי, ארוחות בוקר, מסעדה איטלקית לוח העיר | שיווק | דרושים | דרושים הייטק | נדל"ן | פרוייקטים חדשים | רכב | בעלי מקצוע | קח תן | מגזין אוטו | מבחני רכב | קידום אתרים | ספרים חדשים בהוצאת שוקן Israel News | Israeli News | שבועות 2011 | כוכב נולד 9 | מחניודה | בניית אתרים עכבר עולם | פראג | ברלין | מדריך עסקים הישרדות 5 | מדריד | בנגקוק | בודפשט כל הזכויות שמורות , "הארץ" © All rights reserved Haaretz
רבקה שפק ליסק's picture

מחקר של דורון בהר,הקוראים ישפטו אם זה מתאים או סותר דעתך

רבקה שפק ליסק's picture

גוגל:מחקרים על הגנטיקה של העם היהודי- הקוראים מוזמנים לקרוא

בגוגל יש אתר המביא מיגוון של מחקרים גנטיים.

ע"פ קארל סאגאן

וע"פ כל אמת מידה מדעית: Extraordinary claims require extraordinary proofs. הטענה שהשונות הגנטית אצל יהודים קטנה מהשונות הגנטית שלהם מלא-יהודים, היא טענה מסוג extraordinary לאור מגוון הפנוטיפים הקיים אצל יהודים. כפי שאמרתי קודם פרופ' אמיר וכל 12 המומחים שציינת מוזמנים להגיב פה.
רבקה שפק ליסק's picture

הדרך היחידה לקבל תגובות היא לפרסם מאמר יסודי המביא את כל נקודות

אתה מצפה מ- 12 חוקרים שרק אחת מהם דוברת עברית שיענו לך?אתה ודאי מתלוצץ. אולי תגלה לנו מה שמךהאמיתי ומהי השכלתך ואז אציע לפרופ' יעקב אמיר להגיב למאמר שלך. כל עוד אתה אינך מציג את עצמך- אין סיכוי.
רבקה שפק ליסק's picture

ותודה לסטודנט להיסטוריה - תמיד נעים לשמוע מילה טובה

לאחר מבול העלבונות האישיים כנשק פסיכולוגי לנסות לשבור את כושר ההתנגדות שלי - נעים לשמוע מילה טובה. מניסיוני עם "מכחישי העם היהודי" ,עלבונות אישיים הם חלק ממערכה פסיכולוגית ודמגוגית לשבור את רוחו של היריב.

לא, את לא תסובבי את העניינים בכחש הראוי לך

נשאלת מספר שאלות. לא ענית ובמקום זאת בחרת בנשק המתקפה האישי. והסטודנט להיסטוריה הוא לא אחד מהניקים שלך ? פתטי ועלוב. שמי האמיתי הוא זה המופיע בכותרת. ואני מוכן להציג לחוקרים את השאלות גם באנגלית. אלא אם כן את מסתירה משהו ודואגת לכבודם של האורחים (ואכן יש לך מה לדאוג).

לליצן הקורא לעצמו ירון/*אייל*/סוטדנט להיסטוריה וכל פיצול אישיות

אחר!!!! רק דבר אחד יש לי להגיד לך, אתה פשוט צבוע. אתה מאמין ותומך נלהב בזכות ההגדרה העצמית של אוסף שבטים ברברים/שודדים/אנסים ורוצחים שהיגרו לכאן לפני כמאה שנה. אבל בזכותו של עם שממנו נולדת (לצערך הרב יש לציין) אתה לא מכיר.

"תומך נלהב בזכות ההגדרה העצמית..."

איפה ציינתי את עצמי ככזה ? ליצן שמאלני, אתה מתרומם נכון ?

לא ציינת-ניתן לקרוא זאת בקלות מבין השורות

כנראה שיש לך בעיות בהבנת הנקרא, שמי ליצן שמאלי - ולא שמאלני. ולגבי ההערה השניה שלך-עכשיו ניצחת!!! פששש... ירדת לפסים אישיים. זה רק מראה על הרמה שלך.
רבקה שפק ליסק's picture

איני חייבת לך כלום.אתה אינך הבוס שלי.אינני חייבת לך דבר.

אתה חושב שיש לי קשרים אישיים עם החוקרים הללו?ואתה חושב שלו היו לי קשרים הייתי יכולה לחייב אותם? איפה אתה חי? בבריה"מ שהתמוטטה? שם אפשר היה להכריח.כאן זוהי דמוקרטיה. מי אתה חושב שאתה הדיקטטור של ונצואלה? רק אם תזדהה ותכתוב מאמר רציני אני מניחה שיהיו אנשים המתמצאים בנושא שיגיבו. אתה כלל לא בעמדה להכריח נישהו לעשות משהו.

חלילה,

מעולם לא ניסיתי להכריח אדם לעשות משהו שאינו רוצה. הביטי רבקה, העניין הוא מאד פשוט. כל הטוען טענה, הריהו להרים נטל ההוכחה. אני לא טענתי כלום. את לעומת זאת טענת שקיים עם יהודי, כאשר כל בר דעת יודע שמדובר בדת. מכיוון שטענת שיש עם יהודי עלייך להרים נטל ההוכחה. עד כה כשלת.
רבקה שפק ליסק's picture

טעות, אני כתבתי מאמר על עראבה. אתה העלית את הנושא

אתה משכתב את ההיסטוריה למען מטרות פוליטיות. יהדות- כל אדם משכיל יודע זה שילוב של דת ולאומיות. זוהי אומה שיש לה דת בניגוד לנצרות ולאיסלאם שהן דתות אוניברסליות. יש בארץ ובעולם מיליוני יהודים לא דתיים , כולל אותי,והם מגדירים עצמם כיהודים מבחינה לאומית הציונות היא התנועה הלאומית של העם היהודי אז, מספיק עם סילוף ההיסטוריה. מספיק עם התנהגות תת- תרבותית. איני חייבת לך דבר. אם כבר, אתה חייב לי התנצלות על עלבונות אישיים שהטחת בי. ואתה אפילו לא מכיר אותי. אז מי נמצא עכשיו בהיסטריה קטטונית?

רבקה, את מוזמנת להציג עלבון

אחד שהטחתי בך. 2. הדיון התחיל על עראבה, ואז בתמימותי שאלתי על התאסלמות המונית של ערביי א"י. לאחר מכן טרחת לקחת את זה לדיון האם יש עם יהודי או אין. כאשר בסה"כ הצעתי שלעם העברי מגיעה מדינה משלו. אין בארץ ובעולם יהודים לא מאמינים. מי שאינו מאמין, אינו יהודי. אף "יהודי" לא מאמין מארה"ב לא יקרא לעצמו יהודי. "יהודי" לא מאמין אמריקאי הוא קודם כל אמריקאי. כמו שאירי אמריקאי הוא אמריקאי כמו שצרפתי ממיסיסיפי הוא אמריקאי. את בהיסטריה קטטונית.
רבקה שפק ליסק's picture

אל תיתמם- אתה היית מעוניין להעלות את הנושא. היוזמה שלך

בזה מיצינו את הנושא. אין בדעתי להמשיך בדיון סרק אתך. כאמור, אתה מוזמן להביע דעותיך במאמר עם שמך המלא. שם פרטי ושם משפחה-

אני מזהיר אותך

שאם תמשיכי בקו השקרי והמאשים שלך, ארדוף אותך בכל מאמר שתכתבי באימגו. את מוזמנת להתנצל על התנהגותך הנלוזה (המאפיינת יהודים, נשים והומואים).
רבקה שפק ליסק's picture

לעורך אימגו: האם דברי ירון על יהודים, נשים והומואים בגדר הנורמה

התגובה כוללת הערה גזענית נגד יהודים, ודעה המבטאת גישה אנטי- סוציאלית נגד נשים והומואים. האם אימגו מרשה התבטאויות כאלה נגד יהודים, נשים והומואים

לא נגד נשים

אלא נשים מסויימות (פמיניסטיות). ואין פה גזענות כלפי יהודים, כי זה לא גזע, זו דת.
רבקה שפק ליסק's picture

לירון - חוצפה, גזענות , דעות קדומות

יהודים- הם בני אדם לא דת ואתה גזען ואולי שמך כלל אינו ירון כתבת נשים- אתה נוהג להכחיש דברים שאמרת על כל הנשים. וגם הפמיניסטיות הן בני אדם. ולידיעתך איני פמיניסטית.אני רק אדם משכיל שיודע לעמוד על דעותיו. הומואים- גם הם בני אדם

לרבקה על גזענות, הנחת המבוקש וכו'

יהודים הם בני אדם בני דת מסויימת. נשים הן בני אדם, פמיניסטיות הן לא. מי שרוצה לדפוק ולסרס בני אדם רק משום שהם גברים, אינו משתייך לגזע האנושי. הומואים, בני אדם שהשתלטו על השיח הציבורי ואין אפשרות לומר מילה נגדם ללא היחשבות לפרימיטיב. ואילו את אדם, עם דעות ואני מכבד את דיעותייך. אני בז לצורה בה את שוללת דעתם של אחרים. אני בז לצורה בה את לוקחת מונח שיש עליו עוררין והופכת אותו למונח מוחלט. אני בז לצורה בה את מסתמכת על טיעוניהם של אחרים (גדולים לטעמך) בלי להפעיל טיפה של חשיבה ביקורתית. ביידיש אומרים: נו, אר האט גזוגט.
רבקה שפק ליסק's picture

העורך ביקש ממני להתעלם מתגובותיך ואני ממלאת בקשתו

אין תגובה

את עובדת בשביל העורך ?

כמה משלמים, לכתוב מאמר מגוייס ?

ירון, אתה הוא האשם בכל מה שהאשמת את רבקה

קראתי את חליפת התגובות והדהמתי ואיני היחיד. אתה חרגת מכל התנהגות סבירה. זעקתך היא זעקת "הקוזק הנגזל" ואין בה ממש מלבד אגו מנופח ומאצואיזם עשה לנו טובה וחסוך מאתנו את תגובותיך

שמעון א', אתה גן העורך ?

ממתי מוחקים פה תגובות לגיטימיות ? אשאל שנית, קראת את חליפת הדברים ? מהתחלה ? אני שואל שאלה תמימה ואז מתנפלת עלי הגברת, זה נראה לך לעניין ? חבורת חדלי אישים, אפסים וכלומניקים שכמוכם.

רבקה, מסר אחד לי אלייך:

את חייבת להפסיק להגיב כשאת מגלה את רמת המגיב שנמצא מולך. אני אחד מאלו שעושים הסברה לישראל על זמנם הפנוי ומיוזמתם ברשת. אני נקלע להרבה מאוד ויכוחים. הרבה פעמים אני נתקל באנשים חושבים ואז אנחנו מחליפים עמדות באופן מתורבת, ולפעמים אני מצליח אפילו לשכנע בנקודה או שתיים (ולפעמים אני אפילו נאלץ להודות בטעות)... אבל צריך לדעת מתי אין טעם לדבר עם מי שנמצא מולך. לאחרונה, למשל, נתקלתי באנטישמי יווני. בתחילה לא הבנתי שמדובר באנטישמי, עד שהוא האשים אותי (ממש באופן אישי) בשליטה בכל הבנקים בעולם, בגרימה לקריסה של כלכלת אירופה ובניסיון "להפוך את כל הגויים לעבדים של היהודי". הוא סיים את דברי הבלע שלו בDeath to Israel. מאותו רגע ידעתי שאין טעם להמשיך בדיון, כי אני לא באמת מדבר עם אדם, אני מדבר עם מוח שטוף ולא רציונלי, לא מתורבת ואין דבר שאוכל להגיד שבכלל יישמע על ידו. (אני חייב להודות שעצבי בגדו בי ולא הצלחתי למנוע מעצמי מלכתוב לו Kiss my Jewish Ass, אבל אני לא גאה בכך שהוא הוריד אותי לרמה כזו...) הנקודה היא זו: אני חושב שלמען לחץ הדם והבריאות הנפשית שלנו, צריך לדעת מתי להפסיק להגיב, לא משנה כמה פיוזים נשרפים לנו בראש... ;) תמשיכי בדרכך. כמו שאולי את זוכרת (נדמה לי שהתדיינו על זה מתישהו בעבר), אני חושב שהמאמרים שלך, מעניינים ומיודעים ככל שיהיו, אינם תורמים להטבת המצב (אני חושש שאנשים משתמשים בהם כדי ללבות תיאוריות ימניות קיצוניות שאני יודע שאת עצמך לא מאמינה בהן), אבל בשום אופן על תתני לבריונות וחוסר תרבות להשפיע עלייך לכאן או לכאן (ואני בטוח שכך יהיה!). מה דעתך לכתוב משהו על ההיסטוריה של הציונות. אנחנו מותקפים בשקרים והמצאות היסטוריות מכל הכיוונים (מבחוץ ומבפנים). תופתעי לגלות כמה אנשים בתוך עמנו אפילו לא מודעים יותר לכך שהיהדות היא לאום (!). אני צריך לשבת עם אנשים, ואני מדבר פה על חילוניים רציונליים, שבטוחים שדתם היא יהדות ואילו הלאום שלהם הוא "ישראלי". מה דעתך על איזה מאמר שמציב את ההיסטוריה הציונית והקמת המדינה על דיוקה (עם התייחסות לכל מיני טענות מופרכות שמגיעות מגורמים ערביים, גורמים חרדיים, ויתר הזבלנים...)? רז.

רז, מסכימה עם גישתך. גם אני עוסקת בהסברה

יש לי אתר בשפה האנגלית שמטרתו להסביר את ישראל: http://www.rslissak.com כמו כן, פירסמתי באימגו סדרת מאמרים תחת הכותר: איך ומתי חוסל הרוב היהודי בא"י ונוצרה הפזורה היהודית. המאמר על: הקולוניזציה והפקעת קרקעות בתקופה ההלניסטית הוא הפרק הראשון בסדרה. לצערי, לא ניתן ךקרוא את שאר הפרקים באימגו כעת מפני שהשיפוץ של אימגו עדיין לא הסתיים ולא הוכנסו המאמרים הישנים. את המאמרים שהימין עושה בהם שימוש על יישובי הגליל - לא כתבתי למענם, אלא כתגובה לפרסומים של "ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל", "עדאלה" ואחרים הטוענים שאנו קולוניסטים אירופים ללא כל שורשים בארץ הזאת. אם שמת לב- לא פרסמתי מאמרים על יישובים בגדה המערבית ועזה, מפני שאני בעד פיתרון של 2 מדינות. באתר באנגלית נמצאים כל פרקי הסדרה שהזכרתי. היו לי ביולי 20,007 קוראים מכל העולם ובעתונות היהודית בארה"ב יש לינקים לאתר שלי.

לא פרסמתי מאמרים על ישובים בגדה המערבית?

את חוטאת בדיוק בחטא שחוטאים אלו שאת נלחמת נגדם. המציאות ההיסטורית הפשוטה היא כפי שאת יודעת טוב ממני היא שעיקר הישוב היהודי בימי בית ראשון היה באזורים שהשמות הראויים לו הם יהודה ושומרון(ולא הגדה המערבית) ובימי בית שני ביהודה (עד מרד בר כוכבא) ובגליל. מאחר שהארץ היה מאוכלסת בצפיפות רבה, כמעט כל הישובים הערבים באזורים אלו בנויים על חורבות ישובים יהודים (בין אלו שאפשר לזהות אותם ובין אלו שלא).האבסורד הוא שכל הגישה שלך היא לבסס את זכותו של העם היהודי למדינה על כך שההתיישבות הערבית יושבת על הערים והכפרים היהודיים העתיקים. זה נכון שבעתיים לגבי יהודה ושומרון כך שאם באמת היו רוצים לבסס פתרון 2 מדינות לשני עמים על המציאות ההיסטורית העתיקה היו צריכים להקים את המדינה היהודית ביהודה ושומרון ואת המדינה של העם הערבי שהם למעשה כובשים חיצונים שלא פיתחו ויצרו בארץ כמעט שום דבר והשורשים שלהם גם ביהודה ושומרון אינם עמוקים במיוחד באזורים שהיו ברוב ההיסטוריה היהודית מחוץ לגבולות השלטון היהודי כמו האזורים שלאורך הדרכים הבינלאומיות העתיקות. לגיטימי להיות בעד פתרון מדיני אבל אם רוצים להיות נאמנים להיסטוריה ולא לעוות אותה לצרכים פוליטים צריך לכתוב את הדברים מפורשות. כשהעם היהודי חלם לחזור לארץ ישראל הוא חלם למעשה בעיקר על ארץ התנ"ך ביהודה ושומרון. כשהתחילה הציונות והארץ אליה נכספו הייתה למעשה תפוסה ברובה, רכשו את הקרקעות הפנויות שהיו בעיקר באזורי העמקים ובמישור החוף שהיו ביצתיים ומוזנחים. כל פתרון מדיני צריך להיות מתוך ההבנה הברורה שלמעשה הערבים הם אלו שיושבים בארצנו ההיסטורית ומכורח המציאות וחוסר רצוננו בשפיכות דמים אנחנו מוכנים להשלים עם קיומם שם אף שהיו יכולים להתיישב בקלות בכל מקום אחר במרחב העצום אותו כבשו בימי מוחמד ויורשיו. אין שום טעם להצניע את האמת הזו ומשא ומתן מעמדת כח כזו של אמונה בצדקת הטענות שלך יראה אחרת לגמרי.

כל הכבוד!

על האתר שלך. אני אתחיל לשלוח אנשים אל מאמרים בתוכו. סחטיין!

לצבי ד', לא הבנת את גישתי. הסבר

אני מסכימה אתך לגבי העובדות ההיסטוריות.אין ספק שיהודים ישבו ביהודה ושומרון ובגליל וגם בעבר הירדן. לא זאת הנקודה.הסיטואציה הפוליטית הביאה אותנו לכורח לחלק את הארץ כדי לסיים את הסכסוך ולחיות חיים נורמליים. לכן, אני בעד פיתרון של שתי מדינות. אבל, המנהיגות של ערביי ישראל מנסה לנשל אותנו מזכויותינו גם בגבולות הקו הירוק. ועדת המעקב העליונה וארגונים נוספים פירסמו הצהרות שהיהודים הם קולוניסטים אירופים ללא כל זיקה היסטורית לארץ. פירסומים אלה הביאו אותי להראות שהיינו פה הרבה לפניהם. התחלתי בגליל. ובאותו עניין:לא גוש אמונים היה מיישב את הגליל והנגב במקום את יהודה ושומרון לא היו לנו היום בעיות קרקעיות עם ערביי הגליל והבדואים בנגב. ולולא ההתנחלויות לא הייתה ישראל הופכת למדינה מצורעת.מצבנו המוסרי והפוליטי היה טוב הרבה יותר. היינו צודקים בעיני עצמנו ובעיני העולם שהפלסטינים ולא ישראל הם סרבני השלום כי הם ממשיכים לחלום על זכות השיבה.

אני הבנתי לחלוטין את גישתך

אני הבנתי לחלוטין את גישתך אבל אני חושב שיש כאן טעות הסברתית. הדין התלמודי קובע שאם שנים אוחזים בטלית וכל אחד מהם טוען שכולה שלו מגיעים לבית דין שלא יכול לקבוע מהי האמת מחלקים את הטלית ביניהם שווה בשווה. אם לעומת זאת אחד טוען שכולה שלו והשני טוען שחציה שלו אזי על החצי ששניהם מסכימים עליו שהוא של אחד מהם אין שאלה ואת החצי השני מחלקים ביניהם כך שאחד מקבל שלושה רבעים והשני רבע. אם אנחנו מוכנים להודות שאין לנו שום תביעות חוקיות והיסטוריות ביהודה ושומרון וזאת היא נחלה ערבית אזי מאחר שהערבים דורשים לשם סיום הסכסוך לקבל גם זכויות בשטחים שנכבשו במלחמת העצמאות (שמכל בחינה הגיונית שהיא היא כיבוש בדיוק כמו ב67) זה מיד מזמין לחצים בינלאומיים להתפשר גם שם ולהשיב פליטים וכד' ומצד שני רק מחזק את השאלה מדוע אנחנו בכלל נמצאים ביהודה ושומרון ולא יוצאים משם אפילו ללא הסכם בעוד גם אנחנו מודים שאין לנו מה לחפש שם. הסכסוך הישראלי ערבי לא התחיל ב67 כולל הנצחת מעמד הפליטים הפלסטינאים בגיבוי האו"ם כך שאין סיבה להניח שלא היו לחצים בינלאומיים אם לא היינו יושבים שם. הרצון לקבל הכרה מהעולם שמכיר משום מה בקיומם של מדינות ערב בגבולות וחלוקות גיאוגרפיות שאין להם שום קשר למציאות היסטורית כלשהי ולא מכיר בזכותם של היהודים למדינה ולעשות זאת ע"י טיעונים היסטורים כנראה נועד לכישלון. הדרך היחידה היא להתעקש כמו הפלסטינאים שכל הארץ הזו היא שלנו ואין להם שום זכות בה ואם אנחנו מוכנים לפשרה זה רק לפנים משורת הדין ומתוך רצון למנוע שפיכות דמים אך לא מהכרה בזכות שלהם. הפשרה צריכה לבוא מתוך קבלה של הצדדים שאין דרך להכריע את הוויכוח כך שכל צד נשאר בעמדתו העקרונית שכל הארץ שלו אך מסכים לחלק אותה באופן מלאכותי וללא קשר למציאות ההיסטורית כדי לסיים את הסכסוך. הנכונות של חלק קטן מהפלסטינאים להגיע לאיזה שהיא פשרה שתוותר למעשה על זכות השיבה היא רק בזכות ההתנחלויות הגורמות להם להבין שככל שהזמן עובר גושי ההתנחלויות גדלים עד כדי חוסר אפשרות מעשית לפנות אותם כך שהזמן לא משחק בהכרח לטובתם והרי עד להתפשטות ההתנחלויות כמעט ולא היו שם קולות לשלום וזוהי הסיבה שהפסקת הבניה בשטחים היא הדרישה הדחופה ביותר שלהם. מאחר שההסכם בסופו של דבר יחתם מולם ולא עם הקהילה הבינלאומית הלחץ עליהם הוא הרבה יותר חשוב מההפסדים ההסברתיים הנגרמים מכך.

צבי, אנו באים מרקע שונה וגישותינו שונות

אנו חיים בחברה דמוקרטית וקיים חופש המחשבה והדעה.

זה ברור שהרקע שלנו שונה.

זה ברור שהרקע שלנו שונה. הבעיה היא שדעות כמו שלך שהיו שייכות לרוב המכריע בקרב בעלי הרקע שלך הולכות ומאבדות את מקומם לדעות שקשה להם להצדיק גם את נוכחותנו כאן בכלל ולא רק ביהודה ושומרון. לרוע המזל הסיבה לכך היא שמבחינה לוגית הדעה הזו עקבית יותר מהדעה שלך. אין הבדל עקרוני בין יהודה ושומרון לבין שאר הארץ. אם הטיעון ההיסטורי-דתי הוא בעל ערך אזי ההתיישבות ביהודה ושומרון מוצדקת לחלוטין. אם הוא לא נכון כמו שקשה ליותר ויותר אנשים בציבור החילוני לקבל אותו אזי קשה להם גם עם 48. לסיכום, מה שמפריע לי אצלך זו לא הדעה אלא חוסר העקביות.

הנחות היסוד שלנו שונות מהותית. הלוגיקה שלך- נובעת מדעותיך

אני ציונית. אני מכירה בזכויות ההיסטוריות של עמי על הארץ אך, בניגוד לך איני מתעלמת משתי עובדות: יש אוכלוסייה ערבית- פלסטינית בארץ המצב הבינלאומי אינו לטובתנו. אתה בוחר לנהוג כבת יענה ולהתעלם משתי עובדות אלה. אתם- הכתומים- הולכים עם הראש לתוך הקיר. אתם מזכירים לי את הקנאים שהביאו לחורבן הבית השני. איני שייכת לשמאל הקיצוני. הוא מורכב מקומוניסטים אנטי- ציונים ומאנשים שתודעתם הלאומית חלשה והם מוכנים לוותר על הבית הלאומי. הויכוח ביננו הוא חסר תכלית מפני שהנחות היסוד לדעות שלנו הן שונות באופן מהותי

היו 4 ערים יהודיות גדולות בגליל:טבריה, מגדל, ציפורי וערב

במרד הגדול הרסו הרומים את ערב ומגדל. ציפורי וטבריה נכנעו והעיר ניצלה. בטבריה ובציפורי הייתה גם אוכלוכלוסייה נוכרית

שרון, חבל על הזמן להתווכח אתם. עובדות לא משכנעות אותם.

מדובר באג'נדה אנטי- ציונית של יהודים שאמצו את האג'נדה הפלסטינית שנועדה, כפי שידוע לך, לחסל את מדינת היהודים. על תומכי האג'נדה נימנים בעיקר, ערבים- ישראלים, יהודים קומוניסטים ישראלים . היהודים שביניהם חושבים שבמדינה עם רוב פלסטיני הם יהנו משיוויון זכויות. אני מציעה להם לקרוא מה צועקים ערבים בכל העולם בהפגנות

האם מצב ערביי ישראל כה רע כפי שטוענים מנהיגיהם

מתוך המאמר משתקפת תמונה שונה

פרופ` אקשטיין והתזה שלו

אקשטיין טוען בספרו שבשבע המאות הראשונות לספירה הנוצרית איבדנו כ 90% מעמנו, לא לפוגרומים ורצח כי אם להמרת דת המונית, מוקדם יותר לנצרות ומאוחר יותר לאיסלם. רבקה טוענת שלא ניתן סימוך לטענה זו, אך השתמדות מסיבות כלכליות מתקבלת יותר על הדעת מאשר הרג מאסיבי. לפי אקשטיין, ולפי המחקרים הגנטים מהשנים האחרונות, ניתן לשער שרוב ערביי ישראל הם יהודים לשעבר שלהם זכות דומה לארץ.

חפש באימגו:היווצרות התפוצה היהודית ברומא

מאמר מתחילת השנה שכתבה רבקה היו לו מספר שיא של תגובות-504 במספר- ושם בדיאלוג מרתק נידון נושא זה בהרחבה

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת רבקה שפק ליסק

.