אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

תינוק בן שנה וחצי תושב חצור הגלילית טופל באלרגיה קשה ממאכל כשר לפסח עם אגוזים במרכז הרפואי זיו בצפת


תינוק בן שנה וחצי תושב חצור הגלילית הובא על ידי מד"א לחדר המיון במרכז הרפואי זיו, כשהוא סובל מאלרגיה קשה לאחר שאכל מאכל כשר לפסח, בו היו אגוזים.

התינוק סבל מנפיחות בפה, בשפתיים ובלשון וכן מעור צורב ואדום, עליו הופיעו שלפוחיות, עקב האלרגיה.

לאחר בדיקות וטיפול ראשוני, הועבר התינוק להמשך טיפול במחלקת טיפול נמרץ ילדים.

ד"ר מייקל הררי, רופא בכיר במחלקת ילדים אמר, כי התינוק שנחשף למזון בו היו גם אגוזים, קבל אלרגיה קשה מסוג "אנפילקסיס" שהינה אחת מתוך חמש סוגי אלרגיה, כאשר סוג זה הינו מסוכן לבריאות ומסכן חיים והסימפטומים של האלרגניים מופיעים באופן מידיי לאחר החשיפה לגורם המסוכן עבור אותו אדם, במקרה זה האגוזים.  תגובה זו מערבת מספר מערכות בגוף ועלולה לגרום לקשיי נשימה חמורים, לאיבוד הכרה ואף למוות.
אנפילקסיס עלול להופיע לאחר חשיפה לאלרגן: מזון, תרופה, ארס דבורים וצרעות או גומי טבעי.

ד"ר הררי אומר, כי התינוק קיבל טיפול תרופתי נגד האלרגיה עוד באמבולנס ושוב במרכז הרפואי זיו ויישאר להשגחה במחלקת טיפול נמרץ לפחות ל-24 השעות הבאות, אך מצבו משתפר מאוד.

עוד מוסיף ד"ר הררי, כי בחג הפסח רבים מהמאכלים כוללים אגוזים וכי על ההורים והמטפלים להימנע מלחשוף תינוקות בגיל זה למאכלים הכוללים אגוזים, כולל ממרחים הכוללים מיני אגוזים.

עוד מוסיף ד"ר הררי, כי האלרגיה לאגוזים, שלא כמו אלרגיות מזון אחרות, לא עוברת עם הגיל, והתינוק יסבול מאלרגיה זו כל חייו. האלרגיה לאגוזים באה לידי ביטוי בכמה סוגי חלבונים אשר נמצאים באגוזים .

לעיתים לסוג אלרגיה זו קיימת רגישות צולבת ונוספת עם אלרגיה לשומשום או עם בוטנים וסוגי אגוזים אחרים, כמו קאשיו ודומיו. אלרגיה זו לא נחשבת לגנטית, אולם ישנו סיכון מסוים לפתח אלרגיה למזון כאשר אחד ההורים סובל מאלרגיה מכך.

אין טיפול באלרגיה לאגוזים. הטיפולים האפשריים מיועדים להקלה על התסמינים בעת התפתחותם, כמו גם במצב החריף האקוטי של האלרגיה.

הטיפול המוצע לאלרגיים, הינה הימנעות מגע עם הגורם האלרגני. מומלץ לקרוא היטב את התוויות המודבקות על גבי אריזות המוצרים ואכילת מזנות מוכרים ממקומות ידועים. 

שם מחבר: 
יעל שביט תקשורת

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת מערכת אימגו

.