אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

דשנים – לצמחים שיפרחו במשך שנים


דודי שרון's picture
אורגני

לפעמים כל מה שצמח צריך הוא מעט אהבה

בדיוק כפי שאנחנו זקוקים למזון, מים, אוויר ואהבה כדי להפיק את המרב מהפוטנציאל הגלום בנו, כך גם צמח זקוק לדשן איכותי על מנת להפריח פרחים נאים, לשמור על מראה זקוף ומלא חיוניות ולחיות למשך זמן רב.

נגיעה אחת רכה

בין אם אתם מגדלים את הצמחים בטוף, בקוקוס, בעציץ, באדמה טבעית או בכל מצע אחר, תתפלאו לגלות איזו תרומה מרשימה יש לדשן לחייהם ולמראם של הצמחים. הדשן מעניק לצמח "boost" הודות להיותו מכיל את כל החומרים החשובים לגדילתו.

קצת על דשנים

כדי לדעת אילו דשנים כדאי לרכוש, חשוב לדעת מידע בסיסי על סוגי הדשנים הקיימים ועל ההתאמה שלהם לסוגי צמחים למיניהם

החלוקה הבסיסית ביותר של הדשנים היא לשניים עיקריים: דשני בסיס ותוספים נלווים.

כדי לוודא שכמות הדשנים נכונה, יש להשתמש במד חומציות ובמד מוליכות המעידות על טיב התמיסה.

קיימים דשנים מוכנים למכירה בהם ניתן להשתמש באופן מידי ללא צורך בהכנה.

נכון להיום, ישנם מצעי גידול מגוונים המאפשרים גידול צמחים מסוגים שונים ברמה הגבוהה ביותר. כל מצע גידול מצריך התאמה ייחודית של סוג הדשן במטרה להבטיח את התוצאה הטובה ביותר.

דשן קוקוס

דשן קוקוס היה מצוי בשימוש נפוץ כבר בימי ההיסטוריה הודות לתכולת המינרלים והוויטמינים הגבוהה הקיימת בו וכן רמות הברזל המרשימות, המאפשרות ספיגה גבוהה של המזון בצמח. כיום ניתן למצוא דשני קוקוס מוכנים לשימוש באופן מידי וכן דשנים המצריכים הכנה נוספת לפני השימוש ומיועדים למתקדמים יותר.

ערכות דשנים

המעוניינים להעניק לצמחים שלהם סביבה עשירה בוויטמינים ועתירה במינרלים חיוניים, יכולים ליהנות מערכות דשנים מוכנות הכוללות את כל מה שהצמח זקוק לו על מנת להתפתח בצורה הבריאה והחזקה ביותר, ללא חשש ממחלות או מפטריות למיניהן.

דשנים בתוצרת ישראלית

ישראל עומדת בחזית הפיתוח של דשנים לגידול צמחים ביתיים. הודות לכך, ניתן למצוא כיום מגוון עצום של דשנים איכותיים המיוצרים בישראל ומספקים תמורה ראויה להשקעה הכלכלית הודות לזמינות הוויטמינים והמינרלים הקיימים בהם.

סוגי דשנים

בבחירת הדשן, חשוב להתייחס להבדלים בין דשנים כימיים ובין דשנים אורגניים, כמו גם להבדלים בין דשנים נוזליים ובין דשנים מוצקים.

דשנים מוצקים הם לרוב דשנים כימיים הידועים בהיותם מזהמים את הסביבה, מצריכים השקעה מרובה ומייקרים את התוצרת החקלאית. לעומתם, דשנים נוזליים נחשבים ליעילים יותר, זולים יותר והרבה יותר ירוקים. באופן זה, מרבית המגדלים מעדיפים לעשות שימוש בדשנים נוזליים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.