אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

גינה ביתית מפוארת עם קצת עזרה של דשן אורגני וביו-סטימולנטים


דודי שרון's picture
ירקות

בשנים האחרונות אנחנו שומעים יותר ויותר על דשן אורגני וביו-סטימולנטים. נראה שהם תופסים מקום של כבוד בשיח החקלאי, ומה שהחל בענף החקלאות המסחרי החל לזלוג גם לחובבי הגינון הביתיים.

ומה יותר נחמד מלקבל קצת עזרה בגינה הביתית שלנו?

אם אתם רואים שהצמחים בגינה הביתית שלכם סובלים מ"חוסר אנרגיה", אם הצבע הצהוב מחליף אט אט את הצבע הירוק אז כנראה שחסר לכם קצת דשן אורגני וביו-סטימולנטים.
חשוב להבין שבחירה בנתיב האורגני, בדומה לנתיב הסינטטי, פירושה שימוש בדשן, רק שבניגוד לדרך הסינטטית, בגינה האורגנית שלנו נצטרך להסתייע בדשן אורגני ובביו-סטימולנטים. עם זאת, תהליך הזנת הצמחים יהיה מעט שונה, והתוצאה? תהיה דומה, יש שאומרים שאפילו טובה יותר עם דשן אורגני.

דשן אורגני – איך זה עובד בעצם?

כאשר שוקלים שימוש בדשן אורגני יש כמה דברים שחשוב לדעת. כפי שרמזנו, אורך החיים של יבולים הגדלים בגינה אורגנית הוא ארוך יותר ולא פחות חשוב מכך, יבולים אלו טבעיים ובריאים הרבה יותר, במידה ואתם מגדלים ירקות או פירות, כמובן. זאת מאחר ודשן אורגני וכן תוספים ביו-סטימולנטים הינם על טהרת האורגניות ומקורם בטבע. בשל כך הם גם עובדים באופן מעט שונה מדשנים סינטטיים. כך למשל, הדשן האורגני עובד יד ביד גם עם הקרקע, מנגד - דשן סינטטי עובד בשיתוף פעולה עם הצמח בלבד.

על פי ג'ורג' סילבה, מרצה באוניברסיטת מישיגן: "דשן שאינו אורגני (Inorganic fertilizer) הוא למעשה חומר מסיס במים והוא זמין לצמח באופן כמעט מידי. אך דשן אורגני צריך לעבור תהליך של פירוק טרם הגעתו אל הצמחים".
ואכן המהירות שבה פועל דשן סינטטי היא יתרון בזמנים מסוימים, למשל בשלב הזריעה והנביטה, אולם לאפקט המהיר הזה יש גם צד פחות טוב. מאחר ודשן סינטטי מסיס במים, הוא "מקלקל" את המצע שעליו גדלים הצמחים. דשנים מסיסים עלולים לטמא את הנוזלים בקרקע, במיוחד אם משתמשים בהם בצורה לא נכונה. לעומת זאת, דשנים אורגניים אינם מסיסים ונותרים בקרקע זמן רב ומזינים אותה. כמו כן, הזמינות המידית של הדשנים הסינטטיים מגדילים את הסיכוי שהצמחים שהגנן הביתי מנסה לגדל ישרפו. לבסוף, דשנים סינטטיים לא עושים שום דבר שמועיל לפוריות של הקרקע.

סילבה מוסיף: "דשן אורגני ותוספים ביו-סטימולנטים עובדים עבור הגנן הביתי לאורך כל השנה, בכל עונה. כאשר עושים שימוש בדשן אורגני אפשר לצפות ביתרונות ארוכי טווח ללא כל מאמץ מיוחד מצד הגנן הביתי. עם זאת יתכן ואת היתרונות הללו יראה הגנן הביתי בצורה איטית יותר". דשן אורגני, כאמור, נספח בקרקע בצורה איטית יותר. זה קורה כי הוא צריך לעבור תהליך של התפרקות בקעקע, תהליך שמתרחש על ידי מיקרואורגניזמים. תהליך זה מתרחש בין שבועיים ל – 6 שבועות, תלוי במספר פקטורים לרבות, שימוש בתוספים ביו סטימולנטים, טמפרטורת האדמה ושיעור הלחות.

סילבה: "ככל שטמפרטורת הקרקע עולה, כך עולה רמת הפעילות של המיקרואורגניזמים, והמיקרואורגניזמים מפרקים במהירות רבה יותר את החומרים האורגנים שמזינים את הקרקע."
דשן אורגני משחרר אמנם חומרים חיוניים כגון אשלגן, חנקן ואשלג אל הצמחים בגינה הביתית אך הפעולה המשמעותית ביותר היא ההחייאה של הקרקע.

סילבה מוסיף: "היתרון הגדול ביותר בשילוב של דשן אורגני וביו-סטימולנטים נעוץ, אפוא, בכך שהם מעוררים את הפעילות המיקרוביאלית בקרקע. וככל שהפעילות המיקרוביאלית נרחבת יותר, האורגניזמים יוכלו לפרק כמות גדולה יותר של חומרים אורגניים וכך תגדל הכמות של חומרים מזינים לצמחים בגינה".

כפי עולה מדבריו של סילבה זה הוא תהליך מעגלי והוא פשוט מאוד להבנה: החומרים האורגניים מזינים את הקרקע, או אז הקרקע מזינה את הצמחים.
לסיכום, אם החלטתם לטפח את הגינה הביתית שלכם בדשן אורגני ובביו-סטימולנטים, זכרו שאין להעמיס יותר מדי חומרים מזינים אורגניים. דישון יתר עלול להזיק מאוד לצמחים הגדלים בגינה שלכם. למעשה, שימוש בדשן אורגני וביו-סטימולנטים מפחית את הצורך להשתמש בכמות גדולה של דשן. חשוב לקרוא היטב את הוראות השימוש המצוינות בדרך כלל על גבי האריזות ואם יש לכם שאלות - התייעצו עם מומחים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Comments

תכנון מערכת השקייה

כתבה מצויינת מאוד מעניינת, חשוב לציין שמלבד דישון נכון של הגינה חשוב מאוד להשקיע מחשבה ותכנון במערכת ההשקייה, הנה כמה טיפים https://www.tovtoda.co.il/Article.aspx?id=517

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.