אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

ג'וזף פילאטיס - מאז ועד היום


דודי שרון's picture
פילאטיס

ג'וזף הוברטוס פילאטיס נולד במנשנגלדבך הממוקמת ליד דיסלדורף, גרמניה, בשנת 1883. מעט ידוע על חייו המוקדמים, אבל נראה שהוא היה ילד חלש, שסבל ממחלות כמו אסטמה, רככת קדחת שגרונית. המוטיבציה שלו ונחישותו להתגבר על מחלות אלו הובילו אותו להיות מתעמל ומתאגרף מוכשר, צוללן וגולש סקי מיומן.

במהלך שהותו באנגליה, בזמן מלחמת העולם הראשונה שימש ג'וזף פילאטיס ככוח עזר וטיפל בפצועי המלחמה בבית חולים באי מאן. שם עבד עם מטופלים שלא יכלו ללכת ולא הפיקו תועלת מתרגילי המזרון שפיתח. הוא הצמיד קפיצים למיטות החולים על מנת לתמוך במקומות הנכונים וכדי שיוכלו לעבוד עם התנגדות מותאמת, דבר שהוביל להמצאת ופיתוח מכשיר ה"קאדילק" המפורסם שלו.

פילאטיס היגר לארה"ב בתחילת שנות העשרים של המאה ה -20 עם אשתו קלרה, ויחד הם פיתחו ולימדו את השיטה שלו בסטודיו שלהם בניו יורק של שנת 1926.
הסטודיו הפך להיות פופולרי מאוד, במיוחד בקרב רקדנים, שכן, תרגיליו של פליאטיס איפשרו לשפר את הטכניקה של הרקדנים ותרמו להתאוששות מהירה מפציעה. השמועה התפשטה במהירות וסלבריטאים רבים בשנות השלושים של המאה הקודמת נמנו על לקוחות הסטודיו, בין היתר אגדות ריקוד כמו טד שון, רות סנט דניס, ג'רום רובינס, ומרתה גרהם האגדית.

בשנת 1932 פירסם פילאטיס חוברת בשם "הבריאות שלך" ובשנת 1945 פירסם חוברת נוספת בשם "חזרה לחיים באמצעות קונטרולוג'י". באמצעות כתבים אלה ובאמצעות תלמידיו הועברה שיטתו והמשיכה להתקיים לאחר מותו ב -1967 בגיל 83. את השם פילאטיס, קיבלה שיטתו רק לאחר מותו, עד אז נודעה בשם קונטרולוג'י - Contrology.

קלרה פילאטיס
בעוד שפילאטיס הוא האיש מאחורי השיטה, היתה זו קלרה, אשתו, שהדריכה ולימדה בסטודיו. היא העבירה את השיטה ל"זקני הפילאטיס" (קומץ האנשים שהוכשרו ישירות בסטודיו הראשון בניו יורק). העדויות מספרות על קלרה שהיא הכוח המניע שמאחורי האיש. היתה זו היא שיזמה את מסורת פיתוח והתאמת שיטת הפילאטיס לצרכים האישיים של הלקוחות והמשיכה להפעיל את הסטודיו עוד עשור לאחר מותו.

האבולוציה של הפילאטיס
במהלך השנים שיטת הפילאטיס התפתחה בהדרגה ושילבה חשיבה ביו-מכאנית, העושה שימוש בציוד מודרני. כיום שיטת הליבה שלו עדיין נלמדת אך בשנים האחרונות תוכניות פילאטיס התפתחו והן כוללות עקרונות אימון עכשוויים וציוד חדיש. התקדמות הטכנולוגיה הובילה לשעות ארוכות יותר של חוסר ניידות, ישיבה ליד מחשבים וצפייה מרובה בטלוויזיה. האופן בו אנו פועלים בחיי היומיום שלנו הביא לשינוי בשימוש עקרונות הפילאטיס כדי לשפר את הפונקציונאליות, כוח וניידות. תכניות וסוגי פילאטיס שונים התפתחו מתוך התבוננות על חיי היום יום שלנו והתאמת התרגילים שיטפלו באופן היעיל ביותר בהשפעות של ישיבה כרונית לתקופות ממושכות של זמן.
דוגמה לסטודיו שמשלב את העקרונות החדשים של פילאטיס ניתן לראות כאן

סטוט פילאטיס
סטוט פילאטיס הוא סוג של פילאטיס שיקומי אותו פיתחה מוירה סטוט שהיתה מדריכה בוגרת הסטודיו של ג'ו וקלרה פילאטיס. סטוט פיתחה את השיטה בעקבות פציעה שחוותה בצווארה ואילצה אותה לבחון מחדש את עקרונות הפילאטיס שהכירה. 
לשיטה זו 5 עקרונות מנחים שכוללים נשימה נכונה, מיקום הראש והצוואר, מיקום בית החזה והצלעות, תנועת וייצוב שכמות ומיקום האגן. העבודה נעשית תוך איזון בין המוח התאמה לגופו וצרכיו של המתאמן וכוללת מגוון של יותר מ - 500 תרגילי מזרון.

פילאטיס שיקומי
פילאטיס המותאם באופן מדוייק ופרטני למתאמנים, הנותן מענה לכאב או לבעיה ממנה הם סובלים. בדרך כלל מבוצע בקבוצות קטנות יותר על מנת לאפשר עבודה פרטנית עם כל אחד. לפני התאמת התוכנית הטיפולית, עוברים המתאמנים תשאול יסודי המבקש להבין לעומק ממה הם סובלים ואילו תרגילים ומכשירים יקדמו אותם לעבר איזון והבראה.

פילאטיס מכשירים
ג'ו פילאטיס היה איש חזון אמיתי שעשה מאמצים לעזור ללקוחותיו. הוא היה סקרן וחקר את הגוף, האנטומיה והצרכים הייחודיים של הגוף כדי לחזור לאיזון. סקרנותו הביאה אותו להמציא מכשירים מבוססי קפיצים המיועדים לתמיכה ומספקים את ההתנגדות המתאימה לכל מצב. כיום פילאטיס מכשירים נחשבת שיטת עבודה הממשיכה את שיטתו של פילאטיס, עם מיכשור חדיש ומותאם לתקופה. היתרונות בפילאטיס מכשירים הם שהיא מאפשרת לגוף מנחים רבים המאתגרים אותו ומאפשרים לו להתחזק, להגדיל את טווח התנועה ומאריכים את השרירים.

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דודי שרון

.