אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

עיבוד פרספקס


 תכונותיו של הפרספקס מאפשרות עיבוד נוח וקל יחסית, עובדה שהפכה אותו לחומר גלם פופולארי ביותר בתחום ייצור מתקני התצוגה.

מורכבותם של העיצובים המודרניים לסטנדים ומתקני תצוגה למוצרים ביחד עם מגבלות תקציביות למימון מתקנים אלו, הפך את הזכוכית האקרילית לאופציית השימוש היחידה כמעט בתחום זה.

הפרספקס מיובא לארץ בצורת לוחות שקופים וגדולים ומשלב זה מתחיל עיבודו והפיכתו למתקן או מוצר. לוחות הפרספקס המיובאים מגיעים בעוביים שונים החל מ 2 מ"מ ועד ללוחות עבים ביותר של כ – 60 מ"מ.

קיימות שיטות עיבוד רבות המיועדות לתת מענה לכל צורך עיצובי שעולה בשלב הייצור:

חיתוך – חיתוך לוחות הפרספקס פשוט יחסית ומבוצע באמצעות מסור חשמלי מיוחד או באמצעות מסור לייזר ייחודי ומדויק. ההחלטה על סוג החיתוך תלויה רבות באופיו ותצורתו של המוצר הסופי הנדרש. מטבע הדברים, בעת הפקתו וייצור של מוצר דקורטיבי ייעשה שימוש במסור הלייזר לקבלת מתקן איכותי ומדוייק.

  • חיתוך צורני – לקבלת חיתוכים מדוייקים בעלי תצורות שונות ומסובכות נעדיף להשתמש במסור לייזר מדוייק המונחה על ידי תוכנית עבודה מוגדרת מראש ואשר נשלטת באמצעות מחשב.
  • כיפוף פרספקס – כיפופו של חומר זה מושג באמצעות חימומו לטמפרטורה של כ – 135 מעלות צליוס. באמצעות הכיפוף ניתן לייצר מוצרים מקומרים ועגולים ואפילו מוצרים זוויתיים.
  •  הדבקה – ניתן בקלות באמצעות חומרי הדבקה פשוטים לחבר יחדיו מספר לוחות של פרספקס ולקבל מוצר עמיד לאורך זמן.
  • צריבה בלייזר – החומר מאפשר צריבה באמצעות לייזר באופן המאפשר מיתוג על גבי הפרספקס או צריבת שם המוצר. צריבה בלייזר משווה למתקן מראה יוקרתי ואיכותי ולעיתים שווה את ההשקעה הכספית הנדרשת.
  • מדבקות – ניתן להשתמש במדבקות מיתוג על גבי הפרספקס. מדבקות הויניל והפרוצס עמידות לאורך זמן ועלותן זולה משמעותית מביצוע צריבה כפי שפורט לעיל.

 לפרספקס יתרונות רבים נוספים אשר מתעדפים אותו על פני חומרי גלם אחרים כגון :

  • עמידותו בפני קרינת השמש וסינון קרניים אולטרה סגוליות.
  • בדומה לזכוכית החומר הינו בעל דרגת קושי וקשיחות גבוהה, אולם בניגוד לזכוכית חומר זה כמעט בלתי שביר.
  • תחזוקתו של חומר פרספקס קלה וניתן לנקותו בקלות ולהחזיר לו את הברק לאחר תקופת שימוש ארוכה.
  • משקלו הסגולי של חומר הגלם נמוך יחסית ומהווה יתרון משמעותית בעולם מתקני תצוגה.
  • החומר ידידותי לסביבה וניתן למיחזור.

 מאפייניו של חומר זה ויתרונותיו על פני שאר החומרים הפכו את הפרספקס לחומר המוביל את תעשיית מתקני תצוגה וה- סטנדים.

 ולסיכום, אם הפרספקס לא היה קיים היה צריך להמציא אותו.....

שם מחבר: 
שרון מררי

Comments

פרספקס: עיצוב תעשייתי ישראלי חדש

להלן סקירה של מספר מוצרים ישראלים העשויים מזכוכית אקרילית פרספקס ועוד מיני חומרים שעיצובם התעשייתי הושפע מגורמים סביבתיים ותרבותיים בהקשר של זמנם. תריסי הפלסטיק המכונים תריסולים הם המצאה ישראלית עליה אוהבים לקרוא תיגר מעצבים ישראלים של ימנו בשל רמתם האסתטית המפוקפקת . התריסולים הומצאו בשנים המוקדמות של קום המדינה בהן הואצה תנופת הבנייה העירונית, ונדרשה הסתגלות לאקלים הים התיכוני ולשמש החזקה. המצאה נוספת היא הקלקרים בהם הינו סוחבים את המים בצאתנו לטיול, אותם מיכלים מרובעים מצופים קלקר מבודד חום שהיו נפוצים בכל בית ומוסד בישראל. כיום, אלה נעלמו וניתנים להשגה אצל אספנים בלבד, בשל מגמות ירוקות וסביבתיות שהחדירו למודעות את רעילותו של החומר שאינו ידידותי לסביבה ואינו מתמחזר בקלות. המצאה נוספת מהשנים האחרונות היא עציצי הסורגים שנפוצו במרפסות תל אביב כפטריות אחרי הגשם. בצפיפות העירונית והמחסור בשטח, צפיפות שבגללה מרפסות נסגרות כדי לבנות חדר ילדים נוסף - המקום היחיד שנשאר לעציצים לצמוח הוא על סורג החלון. החומר שנבחר הוא פלסטיק קל, והצבעים הם כל צבעי הקשת- שמוסיפים חן, צבע והומור לחזיתות האפורות המתקלפות. חומר חדש יחסית שעובדים איתו הרבה לאחרונה הינו פרספקס או בשמו העברי – זכוכית אקרילית – אפשר לעשות דברים מדהימים איתו והוא מושלם למעצבי פנים ובמיוחד מעצבים העוסקים בתחום של עיצוב תעשייתי.

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.