אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

הרעת תנאים בעבודה - מותר ואסור


 . לאחר החתימה על החוזה הצדדים מחויבים לשמור ולקיים את ההסכם, ובמידה ואחד מהצדדים אינו עומד בתנאי החוזה, עשויים להיות לכך השלכות. במשך זמן עבודתו של המועסק יכולים להיות שינויים בחוזה בשל שינוי תפקיד העובד, שינויים בהנהלה או שינוי בצורת העסקה. בעוד שחלק גדול מהחוזה יכול להשתנות בלי לפגוע בעובד, קיימים מקרים ששינוי בחוזה יגרמו לפגיעה משמעותית בתנאי עבודתו. חשוב לזהות את מקרים אלה ולדעת מה זכויותינו במידה ואנחנו ניצבים מולם.

אי תשלום משכורת לפי החוזה (הלנת שכר לאורך זמן)

לפי החוזה העובד צריך לקבל את המשכורת החודשית עד לתאריך מסוים. במידה והמשכורת לא נכנסת בזמן באופן שחוזר על עצמו, המשמעות היא פגיעה בעובד והרעת תנאי העבודה. בנוסף חשוב לציין, כי אי תשלום משכורת בזמן לא רק גורם מרכזי להרעת תנאי עבודה, אלה גם פעולה לא חוקית! מעסיק שפועל באופן זה צפוי לכנסות עפ"י חוק.

ירידה משמעותית בשכרו של העובד

ירדה בשכר היא לא דבר נעים, אך לפעמים היא דבר חוקי. במידה והעובד החליף תפקיד, שינה את צורת התעסוקה שלו או שלא התייצב לכל ימי העבודה, הדבר מקובל. לעומת זאת, במצבים מסוימים הורדה מתגמול העובד נחשבת כ"הרעת תנאים". בכדי לדעת מתי הפעולה הזאת נחשבת ל"לא חוקית" מומלץ להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה.

יחסי עובד מעביד לפי חוק זכויות עובדים

לכל עובד יש את הזכות לקבל יחס הוגן ומכבד. המעסיק צריך לדאוג לכך שהעובד ירגיש בנוח במקום עבודתו.

לכן למעסיק אסור לפגוע באופן מילולי או פיזי בעובד. אם דבר זה קורה והעובד מרגיש מושפל או שהוא מקבל יחס מזלזל, הוא מקבל את הזכות לעזוב את עבודתו ולתבוע פיצויים מהמעסיק.

שינוי מקום ותנאי העבודה

מקום עבודתו של העובד מצוין על גבי חוזה, במידה והעובד נדרש לעבוד במקום אחר לאורך זמן, הדבר יכול להתפרש כהרעת תנאי עבודה במצבים מסוימים.

כמובן שיש עוד מקרים ומצבים רבים בהם העובד יכול להתלונן על הרעת תנאי תעסוקה. במידה ותנאי התעסוקה של עובד נפגעו, לעובד קיימת הזכות להתפטר ולדרוש פיצויים מהמעסיק. בכדי לדעת יותר על המצבים השונים, ולהבין כל מקרה לגופו, מומלץ להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה.

כותבת המאמר: עו"ד דיני עבודה לוטם מסיקה

מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת לוטם מסיקה

.