אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

התיישנות רישום פלילי - כיצד זה עובד?


התיישנות רישום פלילי - כיצד זה עובד?

כאשר אדם "הסתבך עם החוק" והגיע למצב שנפתח נגדו הליך פלילי הכולל חקירה משטרתית והוצאת כתב אישום פלילי, יפתח כנגד אותו אדם מה שנקרא - רישום פלילי. הרישום הפלילי יכול לגרום לבעיות ולפגוע בעתידו של הנאשם. הרישום הפלילי נוצר לאחר החקירה בין אם ההליך הפלילי הסתיים בהרשאה ובין אם הנחקר סיים את הפרשה ללא הרשאה. מתוך הבנה שהרישום הפלילי יכול לפגוע רבות בנאשם, לפי החוק הישראלי חלה התיישנות רישום פלילי לאחר פרק זמן מסוים. מה משך הזמן בו הרישום הפלילי יהיה בתוקף? מה על הנאשם לעשות כדי לקצר את אותה תקופה? ומה משפיע על תקופה זו? על כך נרחיב כעת.

התיישנות רישום פלילי וההבדלים בין בוגרים לקטינים

פרק הזמן אשר בסופו נמחק הרישום הפלילי מסתמך על כמה פרמטרים שונים. הפרמטר הראשון, האם אותו נאשם הורשע בסוף ההליך הפלילי. יש משקל כבד להרשעה ובמידה והנאשם אכן הורשע, הוא צפוי לפרק זמן יותר ארוך תחת הרישום הפלילי. במידה והנאשם לא הורשע ובכל זאת נותר לו רישום הפלילי, ברוב המקרים תקופת הרישום תהיה כ- 5 שנים לאדם בוגר וכ-3 שנים לקטין. כלומר, מעבר לנושא העבר הפלילי, קיים גם הפרמטר הנוסף של הנאשם. באופן אבסולוטי, כאשר מדובר בקטינים תוקף הרישום הפלילי קצר יותר.

התיישנות רישום פלילי במקרים של רצוי עונש בפועל

פרמטר נוסף הוא עניין של סוג הענישה - כאשר הנאשם מובא לענישה בשנות מאסר, הוא צפוי להתמודד עם תקופה ארוכה יותר של רישום פלילי. כמובן שגם במקרה הזה, יהיה הבדל בין קטינים לבוגרים. במידה ומדובר בקטין, לאחר סיום ריצוי העונש (מאסר) משך זמן הרישום הפלילי יהיה לשבע שנים נוספות לאחר יום השחרור מהמאסר. במידה והמאסר נמשך לתקופה של יותר מחמש שנים, העבריין צפוי לתקופת רישום פלילי של כעשר שנים. בכל מה שנוגע לאדם בוגר תקופות, ההתיישנות ארוכות יותר: עבור עונש מאסר שנמשך לפרק זמן שלא עולה על שנה, העבריין צפוי לתקופה של כשבע שנים של עד שיגיע להתיישנות הרישום. במקרים בהם אותו אדם ירצה מאסר של כחמש שנים, הוא צפוי למשך זמן רישום פלילי של כעשר שנים. כמובן שבמקרים שונים ויוצאי דופן, גם משך תוקפו של הרישום הפלילי יכול להשתנות בהתאם.

חשוב לדעת כי התיישנות רישום פלילי מתבצעת באופן אוטומטי על ידי המשטרה, ובבוא העת הרישום יימחק.

בכדי לשנות או לערער על משך זמן הרישום הפלילי, מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי.

כותב המאמר: עו"ד פלילי דרור שלום מומחה למשפט פלילי ובעל ניסיון רב בתחום.

תגיות נושא: 
מאמר מקצועי\פרסומי

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת דרור שלום

.