אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

אורל שטיין וגילוי מחדש של דרך המשי


"אורל שטיין וגילוי מחדש של דרך המשי" הרצאתו של ד"ר אלי ינאי 

מוזיאון האדם והחי, הפארק הלאומי ברמת גן 
יום שישי, 26.5.2017 בשעה 10:00

סר אורל שטיין היה סקרן, מקצוען ופושע... הוא נולד בפשט ב-1862 ונפטר בקבול ב-1943 ובין לבין למד רפואת עיניים, ארכיאולוגיה ומזרחנות, שפות וקרטוגרפיה!! וזה היה חלק קטן מהתעניינותו וסקרנותו, שהובילה אותו לצאת לרחבי אסיה. מסעו הראשון הלך על התוואי הדרומי של דרכי המשי, מהודו עד מרכז סין, במעלה נהר האמו-דריה עד מקורותיו ודרך מדבריות הטקלמקאן והטארים; במהלכו הוא גילה בין השאר 100 לוחות עץ משנת 105 לפני הספירה, הכתובים וחתומים בסנסקריט עתיקה (הודית). את המסע השני, המפורסם יותר, עשה באורינטציה ארכיאולוגית: הוא חקר את דונג הואנג – קצה המערבי של החומה הגדולה – גילה עדויות למסע צבאי ב-330 לפני הספירה, ואף לקח ממערות מוגאו – אתר מערות חצובות ומצוירות, אחרי ששיחד את הנזיר הראשי – אלפי מסמכים עתיקים וציורים בודהיסטים. גילוייהם של אתרי דרך המשי ומערות מוגאו פירסמו את אורל שטיין, אך לגבי מעמדו בעולם המחקר הסיפור הוא אחר.

ד"ר אלי ינאי מומחה לארכיאולוגיה ומדריך ותיק בארצות המזרח התיכון (מצרים, ירדן, תורכיה), מרכז אסיה (אוזבקיסטאן וקירגיזסטאן), גאורגיה וצרפת.

הסדרה "העולם הוא ספר ענק" – עוסקת ב"טיילנים ומגלי עולם" - מפורסמים יותר ומפורסמים פחות. הסקרנות האנושית היא שהובילה את בני האדם על שבילים ודרכים, שלקחו אותם אל מקומות "אחרים". מקומות בהם הם קיוו למצוא משהו שאין הם מכירים, להבין תופעות ומצבים, לפענח תעלומות ומיסתורין. גם היום הסקרנות והרצון לראות ולחוות ממשיכים לקחת את בני האדם אל השונה והאחר. אל המיוחד. אל המעניין. מרכזת הסדרה ליאור עלמא וקסלר

ההרצאה האחרונה בסדרה

30.6 "צ'ארלס רוברט דרווין – גדול הביולוגים או נביא שקר?" – פרופ' ידידיה גפני  

מחיר להרצאה בודדת על בסיס מקום פנוי : רגיל 75 שקל, לאזרח ותיק 60 ש"ח

פרטים והרשמה במוזיאון האדם והחי, רמת גן, טל' 03-6315010   [email protected]

תגיות נושא: 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת הילה קומם

.