אימגו מגזין מאמרים

כתב עת בנושאי תרבות ותוכן

מלחמת בני ארץ בבני שחת: משחק התפקידים


אלי אשד's picture
תאריך פרסום קודם: 
2004

לפני כמה שנים פנו אלי אנשי העמותה למשחקי תפקידים בישראל וביקשו מימני שאכין להם סצנריו עבור משחק תפקידים עבור אחד האירועים שלהם בכנס "ביגור" שעסק במשחקי תפקידים המבוססים על נושאים יהודיים שונים. במשחקי תפקידים ניתן רק סצנריו כללי מאוד לכל משחק שאותו צריכים השחקנים לפתח בעצמם בעזרתו ובהדרכתו של "מנחה המשחק " שיודע יותר טוב מכל השאר את הפרטים על המשחק ועל ה"עולם" שבו הוא מתקיים. 

הצעתי להם שני סצינריואים: אחד המבוסס על סיפור הגולם מפראג במאה ה-16 והשני הסצנריו הזה מבוסס בחלקו על האגדות על שלמה המלך במדרשים ועל הספר המצוין בשם זה של הסופר דן צלקה ( שזכה לאחרונה בפרס "ספיר" של מפעל הפיס) שהוא  אולי ספר הפנטזיה  המקורי הטוב ביותר בעברית לבני הנוער. הסצנריו  נועד למשחק שולחן ל-4-5 אנשים. אפשר לשחק אותו בקלות במסגרת החוקים והכללים  משחק תפקידים קיים בשם TESTAMENT שהוא משחק פנטזיה על רקע עולם התנ"ך.  

והנה הסצנריו לפניכם 

התקופה של המשחק: ימי שלמה המלך. סביבות 950 לפני הספירה. שלמה שולט בישראל מזה כבר 30 שנה, וימיו הגדולים כבר חלפו הוא כעת שליט זקן. הוא ידוע בכל העולם בחכמתו. יש המלחשים שהוא שולט בכוחות כישוף אפלים שבעזרתם הוא שולט בשדים. ויש מעטים יותר המלחשים שלאמיתו של דבר שלמה בעצמו הוא שד שהחליף את המלך האמיתי ולובש את דמותו.

חבורה של אנשים, נער ישראלי אמיץ לב, מלח פיניקי שסייר בכל רחבי העולם מאופיר שבאפריקה ועד תרשיש שמעבר לעמודי מלקרת (הלא הם עמודי הראקלס הלא הם הגילברטאר), ומכשף מצרי בשם שאזאם יוצאים למשימה. הם מגלים שבירושלים שולט השד אשמדאי המתחזה לשלמה לאחר שהשיג ממנו במרמה את הטבעת שבעזרתה שולט שלמה בשדים. אשמדאי מתכנן כעת לאחר שהשיג את השלטון בירושלים להשליט את השדים על העולם כולו באמצעות הכוחות הכישופיים והאוצרות שאותם צבר שלמה במשך תקופת שלטונו. כעת הוא משחרר אחד לאחד את כל השדים ואת כל הג'ינים  שאותם כלא  שלמה בבקבוקים בפינות שונות  ברחבי העולם. אשמדאי משחרר גם את כל "הנפילים" יצורים קדומים שפעם ביקשו למרוד במרות האל ולהשתלט על העולם ונכשלו ונכלאו בידי אחיהם המלאכים האחרים . הוא מכנס את כולם בעיר השדים תדמור בסוריה שהוא מתכנן שתהיה עיר הבירה של עם השדים שממנה ישלטו בעולם  לאחר חורבן ירושלים בעתיד הלא רחוק.

כעת על הגיבורים  למצוא את שלמה האמיתי שנמצא במקום כלשהו בעולם כנווד שאולי איבד את זכרונו. רק הוא עם הידע הכישופי שלו ידע, אולי, כיצד להתמודד עם אשמדאי ותוכניותיו השטניות. ובנוסף עליהם לחלץ את הטבעת ממקום המסתור שלה. ואת זה אפשר לעשות רק עם מגלים תחילה את המטה של משה רבנו שהיה שייך פעם לאדם הראשון והוא החפץ היחיד שכוחו גדול מזה של טבעת שלמה. המטה נמצא לפי השמועה בעירם של בני האלמוות לוז שנמצאת בקצה העולם מעבר לעמודי הרקולס ליד העיר הרחוקה תרשיש.

המלח הפיניקי והנער הישראלי והמכשף המצרי יוצאים לממלכת שבא אי שם באתיופיה או בתימן ששם נמצאות עקבותיו של שלמה האמיתי שמצא בארמונה של מלכת שבא כעבדה, מלכת שבא היא בעצמה מכשפה ויש ש אומרים שהיא זהה עם השדה לילית ואף יש לה רגל לא אנושית, רגל של שד. ומשימת שחרורו מידיה לא תהיה קלה. 

משם עליהם לצאת לאופיר, הארץ המסתורית באפריקה כדי להשיג שם חומרי כישוף שונים ששלמה יהיה זקוק להם. אופיר היא ממלכה שחורה שהוקמה אי אז בעבר הרחוק בידי תושבי יבשת מפותחת ונשכחת ששקעה מתחת למימי הים. אופיר מלאה וגדושה  באוצרות זהב ויהלומים אבל גם בכישופים "שחורים" מסוגים שונים שאותם מפעילה המכשפה הזקנה גגול המציגה את עצמה כנציגת "שלושת הדוממים" האלים הראשיים של המקום ובראשם אל דמוי שלד, עליהם להתמודד עם גזע של קופים אינטיליגנטיים שאותם פיתחו תושבי המקום כשומרי העיר ועם מנהיגת העיר הכוהנת הגדולה היפה והרצחנית "לא" שמתכננת להקריב את כולם קורבנות ל"שלושת הדוממים" ולאל השמש.

ולבסוף עליהם לבצע את המשימה הקשה והמסוכנת מכל ולחדור לעיר בני האלמוות לוז, העיר הנצחית שאיש  לא נכנס אליה עד כה וחזר על  מנת לספר על כך בעולם החיצוני. שם עליהם לגלות את מטה משה רבנו  ולהיאבק אגב כך בשדים ובבני האלמוות ששומרים עליו מכל משמר. 

וכאשר נפגשים כל האנשים האלה לאחר שביצעו את המשימות נשאר להם רק דבר אחד להגיע לירושלים להשיג את הטבעת של שלמה ולהתמודד עם השד אשמדאי  דמוי שלמה  וצבא בני השחת שלו שכבר החל בכיבוש העולם.

איך נגמר המשחק זה כבר תלוי בשחקנים.

נעיר רק שלפי המציאות ההיסטורית יש סבירות גבוהה ששלמה האמיתי המכשף הגדול ששלט בשדים וצייו הגיעו לכל קצוות תבל נשאר בגלות בנכר עד מותו בזמן שאשמדאי נשאר כמלך בירושלים. אחרת איך אפשר להסביר את העובדה שכאשר מת שלמה כמתואר בתנ"ך הייתה הארץ על סף פילוג ומלחמת אזרחים ונחלקה לבסוף לשני חלקים? כך שיתכן שגיבורים הצליחו לבסוף להיפטר מאשמדאי אך לא להחזיר את שלמה "האמיתי". 

Add new comment

CAPTCHA

This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Fill in the blank.

הנצפים ביותר

מאמרים נוספים מאת אלי אשד

.